Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Telefon pana in 1200 second hand

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,586
  • Înscris: 11.07.2006

 _R_A_D_U, on 02 septembrie 2023 - 16:57, said:

Ăsta-i șpilul...

Recomand aifonul, dacă ți se încadrează-n buget.

Vei avea acces la ios 17 cel puțin, posibil chiar la 18. 3 ani telefonul acela (Iphone 11) va rula fără nicio problemă. A34 nu cred că va primi actualizări atât de mult.
Samsung da 5 ani de update de securitate si parca 3 de android,asa ca mai repede scapi -spargi telefonul decat sa ramani fara update.

#20
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,125
  • Înscris: 16.10.2018

 Phonyx, on 02 septembrie 2023 - 21:01, said:

Samsung da 5 ani de update de securitate si parca 3 de android,asa ca mai repede scapi -spargi telefonul decat sa ramani fara update.

Aifon dădea minim 5 la IOS. Se pare că acum dă 7. Când a ieșit icsul?  2017... În ce an suntem acum? Ei bine, va primi minim ios 17. Adică 2024 fără probleme.

#21
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,187
  • Înscris: 27.02.2018
Deci omul să dea 1200 de lei pe un telefon vechi și uzat ce mai primește update doar un an, numai pentru că este aifon, în loc să ia un telefon nou și bun, care a apărut anul ăsta și mai are suport software 4 ani, inclusiv în 2027.

Edited by mishuletzu, 03 September 2023 - 08:08.


#22
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023

 abulafius43, on 02 septembrie 2023 - 16:42, said:

telul va fi folosit pt aplicatii gen youtube browsing pe net citire mail si documente plus ceva foto. de ce de la second? pai ma gandesc ca la second gasesti configuratii mai capabile in acesti bani chiar daca sunt mai vechi pt ca au fost high-end la vremea lor.
Omul vrea configurații high-end pentru browsing pe internet și YouTube.
Ce sa mai zici atunci?
Când și un telefon de 500 de lei de generație nouă este optimizat să meargă pe YT și browser.
Ia-ți telefon nou ca sa ai garanție și să te țină bateria. Poate nu ai chef să dai bani sa schimbi bateria sau la anul sa cumperi alt telefon fiindcă cel SH decedează.

#23
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,454
  • Înscris: 28.09.2008
@abulafius43 ai mai avut vreodata un smartphone?
Bine ca nu cauti fata mare si cu copil !!!!
Telefon SH si baterie decenta, ecran
de 6 inch dar mai mare ar fi mai bine, 8 gb ram!!!!
Doar 3 cerinte au logica in toata postarea: nu trebuie neaparat 5g, sa aiba 128 gb stocare si procesor snapdragon.
Daca iti iei telefon cu 8 gb ram atunci inseamna ca il folosesti la gaming. Asta inseamna si ca bateria se va descarca muuuuuult mai rapid si deci e musai sa cumperi un telefin sigilat.
Am spus sigilat pt ca am ajuns la concluzia ca pt majoritatea celor ce posteaza pe olx, "nou" poate insemna si telefon folosit 1 an de zile.
De 10 inch ar fi bine?
Deja de la peste 6 inch e prea mult pt un telefon.



#24
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013

 cetateanul_Vijai, on 03 septembrie 2023 - 08:15, said:


Omul vrea configurații high-end pentru browsing pe internet și YouTube.
Ce sa mai zici atunci?
Când și un telefon de 500 de lei de generație nouă este optimizat să meargă pe YT și browser.
Ia-ți telefon nou ca sa ai garanție și să te țină bateria. Poate nu ai chef să dai bani sa schimbi bateria sau la anul sa cumperi alt telefon fiindcă cel SH decedează.

sa zicem ca am avut probleme ruland youtube si alte programe pe teluri mai slabe si de atunci caut mereu ceva mai puternic. iar un sh care a fost de calitate cand era nou are sanse mai mari sa reziste in continuare depinde si de noroc dar asta-i valabil si la cele noi. bateria e calcaiul lui ahile intr-adevar dar cum ziceam daca ai noroc o sa mai tina si in plus poate avea ceva garantie la un magazin sh.

 mariusixy, on 03 septembrie 2023 - 08:25, said:

@abulafius43 ai mai avut vreodata un smartphone?
Bine ca nu cauti fata mare si cu copil !!!!
Telefon SH si baterie decenta, ecran
de 6 inch dar mai mare ar fi mai bine, 8 gb ram!!!!
Doar 3 cerinte au logica in toata postarea: nu trebuie neaparat 5g, sa aiba 128 gb stocare si procesor snapdragon.
Daca iti iei telefon cu 8 gb ram atunci inseamna ca il folosesti la gaming. Asta inseamna si ca bateria se va descarca muuuuuult mai rapid si deci e musai sa cumperi un telefin sigilat.
Am spus sigilat pt ca am ajuns la concluzia ca pt majoritatea celor ce posteaza pe olx, "nou" poate insemna si telefon folosit 1 an de zile.
De 10 inch ar fi bine?
Deja de la peste 6 inch e prea mult pt un telefon.

prin sh ma refer la teluri nu foarte vechi (1-2 ani) care sunt in stare buna si la vremea lor au fost destul de capabile. spune-mi ce tel nou la 1200 care sa fie mai capabil imi pot lua. si nu aduce in discutie brandurile chinezesti ca le-am exclus cum am zis in primul post. daca nu gasesc ceva sh bun atunci ramane galaxy a34 nou.

de ce 8 gb de ram? tocmai ca sa ruleze mai bine chiar daca e mai vechi - nu are legatura cu gamingul (pt asta e mai bun un desktop). dar ai dreptate cu bateria e mai buna una noua dar daca pot gasi un magazin de teluri sh care sa dea si garantie atunci mai treaca mearga.

ecranul mare e mai bun orice ar zice unii mi-as dori chiar si unul de 6.9" dar banuiesc ca asa ceva costa (mult) chiar si la sh. si nu ma deranjeaza nici greutatea mai mare dimpotriva imi place pt ca imi da o senzatie de soliditate.

ca sa stii - am mai avut smartphone-uri si chiar unele noi de care am si vorbit pe forum dar cumva nu le-am pastrat si am avut si unele mai vechi dar nici pe acelea nu le-am pastrat. deci caut din nou.

#25
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,454
  • Înscris: 28.09.2008
@abulafius43 cu toata stima dar nu are logica dorinta ta de a cumpara telefon vechi de 2 ani cu bateria decenta.
Ala va avea bateria cu cel putin 30% durata de viata mai mica.
Spui ca nu vrei telefon de la firma chinezeasca.
Atunci clar iti ramane doar samsung.
Iti urez noroc sa eviti telefon de pe olx cu display schimbat. De obicei touch tine 1 luna daca e luat display de pe aliexpress.

#26
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

 abulafius43, on 03 septembrie 2023 - 18:26, said:



sa zicem ca am avut probleme ruland youtube si alte programe pe teluri mai slabe si de atunci caut mereu ceva mai puternic. iar un sh care a fost de calitate cand era nou are sanse mai mari sa reziste in continuare depinde si de noroc dar asta-i valabil si la cele noi. bateria e calcaiul lui ahile intr-adevar dar cum ziceam daca ai noroc o sa mai tina si in plus poate avea ceva garantie la un magazin sh.



prin sh ma refer la teluri nu foarte vechi (1-2 ani) care sunt in stare buna si la vremea lor au fost destul de capabile. spune-mi ce tel nou la 1200 care sa fie mai capabil imi pot lua. si nu aduce in discutie brandurile chinezesti ca le-am exclus cum am zis in primul post. daca nu gasesc ceva sh bun atunci ramane galaxy a34 nou.

de ce 8 gb de ram? tocmai ca sa ruleze mai bine chiar daca e mai vechi - nu are legatura cu gamingul (pt asta e mai bun un desktop). dar ai dreptate cu bateria e mai buna una noua dar daca pot gasi un magazin de teluri sh care sa dea si garantie atunci mai treaca mearga.

ecranul mare e mai bun orice ar zice unii mi-as dori chiar si unul de 6.9" dar banuiesc ca asa ceva costa (mult) chiar si la sh. si nu ma deranjeaza nici greutatea mai mare dimpotriva imi place pt ca imi da o senzatie de soliditate.

ca sa stii - am mai avut smartphone-uri si chiar unele noi de care am si vorbit pe forum dar cumva nu le-am pastrat si am avut si unele mai vechi dar nici pe acelea nu le-am pastrat. deci caut din nou.
Iti recomand Oppo Reno, Ulefone Power sau Huawei Nova.
Iei nou,neaparat cum zicea mariusixy, de la dealer de telefonie,in rate+abonament lunar.

#27
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 17.09.2022
Ia un A34 Samsung și ai terminat povestea.
Sunt fiabile

#28
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 30.06.2023
Honor Magic 5 Lite 5G, un telefon foarte bine legat, soft-ul super OK ( fara lag-uri ), bateria Min 1 zi, semnal foarte foarte bun, si este si un telefon usor. Recomand acest telefon, tuturor.

#29
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 16.01.2010

 dorin_2k, on 02 septembrie 2023 - 20:25, said:

Te adaptezi repede la ce telefon găsești. Că mai mult de 3 ani nu ține niciunul.
Ține, Xiaomi-ul meu în martie face 5 ani.

#30
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
am luat samsung galaxy a34 si din ce am constatat e un tel bun asa ca mersi pt recomandare. topicul se poate inchide.

#31
Smitty

Smitty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 07.04.2023
Sa te bucuri de el.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate