Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Ce se intampla cu banii din contul bancar in caz de deces?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 11.08.2003
1200 groapa (avea deja mormant, era si sotul acolo)
400 popa
100 stalpi
250 tamaiat
200 gropari
~4900 pompe funebre (din care 1500 cosciug; preluare, transport la capela, 12 vase si prosoape, plimbat dupa ajutor)
------------------
vreo 350 peste ajutorul primit de la stat

#38
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,323
  • Înscris: 13.03.2005
Acum ajutorul de la stat este 5700 lei, dacă am reținut bine, că am fost la două înmormântări săptămâna trecută, ambele în familia lărgită.

#39
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 11.08.2003
6789 a fost in cazul expus (Bucuresti).

#40
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,323
  • Înscris: 13.03.2005
Da, am retinut eu greșit valoarea.

Edited by wertyck, 02 September 2023 - 23:25.


#41
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 23.12.2015
daca nu-i revendica nimeni raman bancii. Au fost si niste articole in presa pe aceasta tema. Isi dau seama dupa ultimul acces la cont, intrari/iesiri... In general banca se sesizeaza daca primeste cerere de la notar sau te duci tu, fiind imputernicit, in doliu sa scoti banii si nimeresti vreun functionar mai dubios, sau vreo ruda interesata anunta. La banca nu exista clauza de mostenitor. Acum depinde si de banca. La BCR, cand afla, iti blocheaza accesul online  la cont si cu certificatul de mostenitor dupa ce-l trimit la oficiul juridic ti-i da numai numai pe toti o data. Daca-i vrei in cash mai vor si 2.5% comision de retragere. Am o situatie in care niste depozite la termen vin la scadenta unul dupa altul la o luna doua si nu se poate decat toti o data. La CEC iti anuleaza cardul de debit, dar ai in continuare acces on line la cont si poti muta banii cand vin depozitele la scadenta. Oricum ar fi de dorit sa ai acces on line la acele conturi.

PS: Mai exista situatii in care un furnizor consulta registru national de la politie. Eu aveam la gaze un CNP gresit, de femeie, si mi-au trimis adresa ca o sa-mi suspende gazele. A trebuit sa le trimit copie dupa acte ca sa-mi acualizeze datele. Ma gandesc ca si bancile ar putea consulta baza de date de la politie si ar putea vedea clientii decedati

Edited by vladut01, 03 September 2023 - 06:46.


#42
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

 sorin147, on 02 septembrie 2023 - 22:01, said:

1200 groapa (avea deja mormant, era si sotul acolo)
400 popa
100 stalpi
250 tamaiat
200 gropari
~4900 pompe funebre (din care 1500 cosciug; preluare, transport la capela, 12 vase si prosoape, plimbat dupa ajutor)
------------------
vreo 350 peste ajutorul primit de la stat


400 popa? e la tara?????,in oras---> BOTOSANI anul trecut a luat 1400 popa

Edited by Ravenscar17, 03 September 2023 - 12:13.


#43
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 11.08.2003
bucuresti

#44
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,591
  • Înscris: 18.10.2011

 sorin147, on 02 septembrie 2023 - 06:32, said:

Ca tocmai m-am lovit de o astfel de situatie, o batrana care mai avea doar contul pentru pensie (apartamentul este deja pe numele unui copil). Am sunat la banca si mi-au spus ca, avand acces la card, pot retrage/folosi banii pana sa fie inregistrat decesul in sistem (nu cand s-a produs ci doar cand se inregistreaza). Ghinionul a facut ca tocmai acum sa aiba nevoie de actualizare date. Am mers la banca cu tot ce trebuie si:
- daca in cont este mai putin de 100 de lei, acestia se pot elibera si apoi, in baza certificatului de deces, se inchide contul
- daca in cont este mai mult de 100 de lei, banii se vor elibera celui care vine cu un certificat de mostenitor. In acest caz, doar succesiunea costa mai mult decat suma din cont, unde mai pui ca trebuie sa vina copii de peste mari si oceane pentru succesiune
- banii, odata ce s-a inregistrat decesul, raman blocati, fara a mai fi comisionati.
Lamureste-ma putin: daca persoana tocmai a decedat si iti cere actualizare date... ce e de facut?

#45
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 11.08.2003
Daca vrei banii, succesiune.

Chiar si fara date actualizate, poti vedea soldul din cont, macar sa stii daca merita sau nu.

Edited by sorin147, 03 September 2023 - 22:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate