Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Benzinarii / statii GPL in afara orasului?

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

Poll: Benzinarii / statii GPL in afara orasului? (77 member(s) have cast votes)

Benzinarii / statii GPL in afara orasului?

  1. DA (26 votes [33.77%])

    Percentage of vote: 33.77%

  2. NU (51 votes [66.23%])

    Percentage of vote: 66.23%

Vote Guests cannot vote

#19
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 10.08.2023
Ce sa verifice la virgula, ca toate afacerile ilegale sunt ale lor si ale copiilor lor. Mi-e scarba cand citesc declaratii de genul, stiind ca ei taie lemnele, ei au depozite de materiale, firme de constructii care lucreaza ilegal, firme de transport marfa care lucreaza ilegal. Am vazut zeci de pusti de 20-22 de ani cu afaceri prospere, copii de politruci toti, care se ridica peste ceilalti tocmai ca nu sunt niciodata verificati, sanctionati, ba mai sug si de la stat, tot ilegal.

De ce nu zice, o il bagam in puscarie pe fiul politrucului, ii demitem tatal din partid, ne verificam si ceilalti membri corupti pe care-i avem si ii oprim din marsavii, apoi dam lege cu puscarie tripla pentru magariile pe care le facem noi de obicei.

#20
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021

View Posteiffel, on 28 august 2023 - 11:48, said:

Prin anii 90 s-au inchis multe statii Peco din orase ptr ca nu functionau la o distanta corespunzatoare fata de cladiri.
In ziua de azi, alea de la periferii, care erau in normative in '90 nu prea mai corespund, ptr ca s-a construit in jurul lor - cine o fi dat autorizatii ??
Da, o face la periferia orașului în câmp, și în 10 ani se trezește înconjurată de case.
Iar după proproprietarii caselor vor face scandal să se închidă benzinăria.
Tipic

Edited by Valy_User, 28 August 2023 - 11:54.


#21
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 02.09.2006

View Postlaffin, on 28 august 2023 - 11:24, said:

o idee bunā care va triggarui multi dacopaci. deci sustin!
Tradu te rog mult. poate ai scris cine stie ce chestie inteleapta si eu o ratez!

View Postgeorge_alexandru, on 28 august 2023 - 11:42, said:

Aplicarea legislației existente cred că ar fi suficient. De obicei la noi nu legile sunt problema, ci faptul că nu se prea aplică, sau se aplică doar pentru cei care nu cotizează la Partid.

Altfel, ideea în sine mi se pare proastă. Ce făci la București? Acolo unde se termină orașul, începe alt oraș sau vreo comună. Nu mai zic de aglomerația creată.
Ba sint. In foarte multe domenii, legile, normativele si restul aberatiilor birocratice, sint facute de diversi analfabeti si ar trebui inchise majoritatea activitatilor din tara daca ar trebui sa fie respectate 100%!

#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,554
  • Înscris: 30.08.2017
Eternele scuze ale romanilor:
-încalc legea pentru că toată lumea o încalcă
-încalc legea pentru că este prost făcută

Apoi ne mirăm că se întâmplă nu știu ce.

#23
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
O benzinărie mai mică se află şi pe Str. Mântuleasa, cam spre Bd. Carol I (între Bd. Carol I şi Str. Dimitrie Racoviţă). Mai e şi aia de la rondul Horei (Bd. Ferdinand I), cea de la 11 Iunie de lângă Bd. Regina Maria (asta e un pic mai mare).
Benzinăriile alea mici au fost închise mai mult din motive economice. Că trebuia facturare separată după ce au fost introduse cisternele pe mai multe osii. Pe vremuri existau pentru alimentarea benzinăriilor şi camioane din alea pe 2 osii. "Osin" venea de la Osineanu, dar semăna şi cu osie.  Posted Image

Edited by djl, 28 August 2023 - 12:06.


#24
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Noi romanii cred ca suntem campioni mondiali la facut legi pentru ca oamenii sunt ticalosi. Am vazut prin alte tari benzinarii la parterul blocurilor  dar probabil acolo lucreaza martieni.
Cred ca orice om normal intelege ca la noi nu legile sau lipsa lor e sursa problemelor.

#25
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014
din pacate, in Romania se iau masuri dupa ce se intampla dezastre...

trebuie sa mai moara unul, altul si dupa apar si masurile.. PREVENTIE 0 !!!

#26
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postrelu11051, on 28 august 2023 - 11:17, said:

Ce parere aveti?
Că n-o să poată. Nu pe legislația în vigoare.

#27
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Postrelu11051, on 28 august 2023 - 11:17, said:

Prefectul Capitalei vrea să mute benzinăriile și stațiile GPL în afara Bucureștiului și amenință cu verificări "la virgulă"
https://www.digi24.r...virgula-2482613

Ce parere aveti?
O prostie heirupista. Mai bine ar recunoaste ca institutiile statului sunt incompetente, sunt degeaba, iau banii degeaba si la fel de bine le-am putea desfiinta ca am avea exact acelasi rezultat doar ca am plati mai putini bani aiurea.
Mutarea nu este o solutie ci respectarea legii. Si am asa o impresie ca acele benzinarii si statii care s-ar inchide daca controalele s-ar face pe bune sunt exact pusculitele partidelor si nu alea private fara conexiuni bugetare.

Edited by jm2010, 28 August 2023 - 12:11.


#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcristiandrei, on 28 august 2023 - 11:52, said:

sa ne spuna cine trebuia sa verifice,
Cică Ioana Timofte (evident, prin subalterni)...

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostFly_85, on 28 august 2023 - 12:08, said:

din pacate, in Romania NU se iau masuri dupa ce se intampla dezastre...
Am corectat.
La noi cand se intampla dezastre se fac controale peste controale, se demit ( muta ) cativa si gata. Eventual se mai intampla intre timp o alta tragedie si se uita de cea veche si nu se mai schimba nimic.

#30
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
DA, după ce a luat foc un spital în pandemie, au mai luat și aletele așa în cascadă.
Până la ora acutală ați auzit de ceva măsuri de prevenire a incendiilor în spitale care s-au luat după aceste tragedii?

Mie cel mai teamă îmi este de un cutremur mare. Suntem total nepregătiți, avem multe clădiri cu risc seismic.

Edited by Valy_User, 28 August 2023 - 12:23.


#31
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,283
  • Înscris: 27.10.2007

View Postphoenix76, on 28 august 2023 - 11:34, said:

Dupa rezultatele votului in acest moment, se pare ca primeaza comoditatea. Poate ar fi bine sa puna statiile de alimentare in scara blocului, sa nu ne mai deplasam asa de mult.
Nu imi aduc aminte ca pe vremea impuscatului, statiile peco sa fi fost amplasate in buricul targului.
Nu iti adici tu aminte, dar erau statii PECO in orase, si atunci. Mai putine, pentru ca si masinile erau putine.

Quote

Aia erau prosti, oare ?
DA. Indubitabil.

#32
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,453
  • Înscris: 10.08.2005

View Postrelu11051, on 28 august 2023 - 11:17, said:

și amenință cu verificări "la virgulă"
Sigur, infractorii si lumea interlopa chiar de "verificari la virgula" se simt amenintati.

Edited by MarianG, 28 August 2023 - 12:52.


#33
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,874
  • Înscris: 16.04.2007

View Postphoenix76, on 28 august 2023 - 11:34, said:

Nu imi aduc aminte ca pe vremea impuscatului, statiile peco sa fi fost amplasate in buricul targului. Aia erau prosti, oare ?

In linkul asta https://www.4tuning....l#lg=1&slide=18 ai chiar si harti cu locatiile benzinariilor inainte de '89.
O sa ai o surpriza.

Edited by cristiany, 28 August 2023 - 12:51.


#34
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,453
  • Înscris: 10.08.2005

View Posteiffel, on 28 august 2023 - 12:14, said:

Eventual se mai intampla intre timp o alta tragedie si se uita de cea veche si nu se mai schimba nimic.
ATENTIE ! O sa-mi fac treaba.

Cam asa e statul.

#35
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

View Postcristiany, on 28 august 2023 - 12:50, said:

In linkul asta https://www.4tuning....l#lg=1&slide=18 ai chiar si harti cu locatiile benzinariilor inainte de '89.
O sa ai o surpriza.

No, am pus şi eu pe aici: https://forum.softpe...00/page__st__36

#36
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Problema la Crevedia a fost că se transvaza GPL din cisterne mari în alte cisterne, mari sau mici, de multe ori folosind mijloace improvizate și cu pierderi relativ mari de gaz în mediul înconjurător. În plus angajații fumau în timpul acestor operațiuni sau aruncau la întâmplare chiștoace de țigări. Temperatura extrem de ridicată și lipsa curenților de aer au împiedicat disiparea GPL în aer. O cantitate mare de gaz efectiv s-a întins ca o baltă de lichid invizibil la nivelul solului mult în afara perimetrului acelui teren/parcări (pentru că este impropriu numită stație de distribuție GPL).
Eu cred că lucrurile s-au întâmplat așa din ce am citit. O cisternă mare, plină cu 10.000 litri GPL a sosit la poartă. Șoferul cisternei s-a plâns colegului parcat în interior, cu cisterna goală, că are probleme la mașină și să îl ajute să mute conținutul cisternei în cealaltă. Unul din șoferi, sau altă persoană din interior( am înțeles că erau 4 nepalezi) a fumat și a aruncat chiștocul aprins sub cisterna inițial goală, probabil provocând un mic început de incendiu la nivelul vegetației uscate de pe sol, neobservat însă. Cei 2 șoferi încep transferul GPL între cisterne, probabil folosind o metodă neomologată și nesigură, soldată cu mari pierderi de gaz. Din cauza lipsei curenților de aer ceața de GPL se lasă către sol alimentând incendiul de vegetație. Șoferii încearcă să stingă incendiul dar nu reușesc, focul se întinde pe sol până la mari distanțe favorizat de GPL-ul care coboară spre sol și în final toată ceața de GPL se aprinde și are loc prima explozie. Asemenea pierderi de gaz s-au întâmplat de multe ori, locuitorii din zonă s-au plâns de nenumărate ori de miros de gaz în afara respectivei parcări.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate