Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Benzinarii / statii GPL in afara orasului?

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

Poll: Benzinarii / statii GPL in afara orasului? (77 member(s) have cast votes)

Benzinarii / statii GPL in afara orasului?

  1. DA (26 votes [33.77%])

    Percentage of vote: 33.77%

  2. NU (51 votes [66.23%])

    Percentage of vote: 66.23%

Vote Guests cannot vote

#1
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Prefectul Capitalei vrea să mute benzinăriile și stațiile GPL în afara Bucureștiului și amenință cu verificări "la virgulă"
https://www.digi24.r...virgula-2482613

Ce parere aveti?

Quote

Prefectul Capitalei nu vrea benzinării și stații GPL în zonele aglomerate din București, ci spre periferie. Rareș Hopincă a declarat pentru Digi24 că sunt circa 400 de astfel de stații de încărcare care vor fi verificate până la sfârșitul săptămânii.

Chiar dacă ele, în momentul de față funcționează legal, aș genera dezbaterea cu privire la funcționarea lor în aglomerările urbane. În oraș e nevoie să funcționeze, dar poate că ar fi mai oportun să le mutăm spre periferie, în zonele industriale.


Edited by Adm, 28 August 2023 - 13:24.
altădată nu mai pune doar link-uri, scrie măcar câteva cuvinte care să descrie subiectul. multumesc


#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
o idee bunā care va triggarui multi dacopaci. deci sustin!

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,477
  • Înscris: 17.04.2006
Vezi ca nu spune afara din oras, spune la periferie. Geniul asta nu stie ca locuiesc oameni si la periferie.
La aglomeratie nu s-a gandit cand toti se indreapta la periferii sa alimenteze. Acum sunt imprastiate peste tot, deci rasfirate.

Nu mai bine se verifica si se impun obligatoriu sisteme de prevenire? Exista sisteme care pur si simplu inunta statia cu diverse substante pentru stingerea incendiului si racirea zonei.
In plus, tragedia de la Crevedia nu s-a intamplat intr-o statie de alimentare. Ii poti spune cel mult depozit, dar mai aproape cred ca e parcare.

Edited by Sef-chenko, 28 August 2023 - 11:26.


#4
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
Stație GPL închisă oficial, dar care funcționa la vedere (corupție) + cetățeni care mutau gazul, posibil fumând între timp (prostie) = rețeta dezastrului.

Dacă instituțiile statului și-ar face datoria (instalare doar cu autorizație, echipamente verificate periodic de CNCIR, etc + amendă / închidere / pușcărie dacă nu se respectă condițiile) nu ar fi nicio problemă cu amplasarea în oraș.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006
Ca de obicei, cururile gandesc doar cu curu'. Ce altfel de idei pot debita asemenea oameni?
Pui in afara orasului Bucuresti benzinariile? Pai si unde le pui, in alte orase sau in alte localitati, mai mici asa, ca acolo nu conteaza?

#6
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,765
  • Înscris: 01.10.2002
Pentru ca un politician de la putere si-a tras depozit ilegal de carburanti, se vrea distrugerea a sute de afaceri care functioneaza legal si cu avizele in regula.
De ce amaninta cu verificari afacerile legale si nu verifica locurile unde sunt suspiciuni ca se fac operatiuni ilegale?

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
A fost mai echilibrata exprimarea prefectului la TV, dar Digi aspira la rolul de Antena 24. Se vorbea de mutat statiile de alimentare in zone mai industriale si astea se gasesc in mod natural mai spre periferie. Scopul era sa le scoata din mijlocul aglomerarilor de locuitori, ceea ce e de bun simt.

#8
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,008
  • Înscris: 02.08.2021
Cam absurd.
Pentru mine, care stau în oraș de provincie nu ar fi mare tragedie, dar în București îți dai seama ce trafic s-ar face și ce incomod ar fi să trebuiască să mergi 10-20 km ca să pui niște motorină în rezervor.

În schimb aș fi de acord cu scoaterea mall-urilor.

Edited by Valy_User, 28 August 2023 - 11:35.


#9
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Dupa rezultatele votului in acest moment, se pare ca primeaza comoditatea. Poate ar fi bine sa puna statiile de alimentare in scara blocului, sa nu ne mai deplasam asa de mult.
Daca s-ar folosi transportul in comun, care ar trebui sa fie pus la punct, vom avea nevoie de masina doar ocazional, poate mai mult in weekend, asa ca nu vad care ar fi problema ca statiile de alimentare sa fie mai departe.
Nu imi aduc aminte ca pe vremea impuscatului, statiile peco sa fi fost amplasate in buricul targului. Aia erau prosti, oare ?

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View Postrelu11051, on 28 august 2023 - 11:17, said:

Benzinarii / statii GPL in afara orasului?.....Ce parere aveti?

parerea mea e ca n-ai inteles nimic din articolul ala.
uite un citat, ca sa-ti fie un pic mai clara treaba:

Quote

În oraș e nevoie să funcționeze, dar poate că ar fi mai oportun să le mutăm spre periferie, în zonele industriale
deci nu e ca in titlul ales de tine, "in afara orasului".
sunt 2 idei importante in declaratia aia:
- "Va fi închisă orice stație...care nu respectă la virgulă legislația în vigoare" - este ceva absolut normal, avand in vedere ca se lucreaza cu substante inflamabile
- ar trebui lansata o discutie despre amplasarea benzinariilor in afara zonelor aglomerate/centrale - iarasi este ceva normal, care ar trebui sa se extinda si spre magazinele mari (gen hypermaket-uri).

#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,008
  • Înscris: 02.08.2021

View Postphoenix76, on 28 august 2023 - 11:34, said:

Dupa rezultatele votului in acest moment, se pare ca primeaza comoditatea. Poate ar fi bine sa puna statiile de alimentare in scara blocului, sa nu ne mai deplasam asa de mult.
Daca s-ar folosi transportul in comun, care ar trebui sa fie pus la punct, vom avea nevoie de masina doar ocazional, poate mai mult in weekend, asa ca nu vad care ar fi problema ca statiile de alimentare sa fie mai departe.
Nu imi aduc aminte ca pe vremea impuscatului, statiile peco sa fi fost amplasate in buricul targului. Aia erau prosti, oare ?
Eu stau de exemplu la periferia unui oraș și am un Peco la o aruncătură de băț.
Dar voi nu vă gândiți rațional la asta, ci doar sub impulsul momentului de după tragedia de la Crevedia.

Edited by Valy_User, 28 August 2023 - 11:40.


#12
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View Postphoenix76, on 28 august 2023 - 11:34, said:

Daca s-ar folosi transportul in comun, care ar trebui sa fie pus la punct, vom avea nevoie de masina doar ocazional
Imi doresc foarte mult sa se intample asta, dar cred ca vom avea noroc daca copiii nostri vor prinde asa ceva in Bucuresti. :)

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

View Postphoenix76, on 28 august 2023 - 11:34, said:

Nu imi aduc aminte ca pe vremea impuscatului, statiile peco sa fi fost amplasate in buricul targului. Aia erau prosti, oare ?

Nu te-ai scobit suficient de tare in amintiri. Erau de-alea de doua pompe peste tot. Petrom a inchis multe din ele, au ramas doar cele foarte profitabile, cum e OMV de azi de langa Gara de Nord, Petromul de pe splai aproape de Cotroceni si habar n-am cate or mai fi. Exemple sunt in fiecare oras.

#14
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
@_Smiley_ parerea mea este sa te abtii de la tras concluzii ce am inteles eu din articol ce zici?
Eu am pus o intrebare... iar articolul ca model. Titlul este sa le mutam in afara orasului, iar in articol spune la periferie (periferie nu inseamna neaparat marginea orasului in interior, poate sa fie si in exterior).

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Aplicarea legislației existente cred că ar fi suficient. De obicei la noi nu legile sunt problema, ci faptul că nu se prea aplică, sau se aplică doar pentru cei care nu cotizează la Partid.

Altfel, ideea în sine mi se pare proastă. Ce făci la București? Acolo unde se termină orașul, începe alt oraș sau vreo comună. Nu mai zic de aglomerația creată.

Edited by george_alexandru, 28 August 2023 - 11:48.


#16
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Postphoenix76, on 28 august 2023 - 11:34, said:

Nu imi aduc aminte ca pe vremea impuscatului, statiile peco sa fi fost amplasate in buricul targului. Aia erau prosti, oare ?
Greșești profund. Au existat foarte multe benzinării în zona centrală a Bucureștiului, pe străzi înguste și la distanțe nu mai mari de 10-15 metri de clădiri locuite, chiar blocuri. Majoritatea au fost dezafectate în ultimii 15 ani dar câteva încă există. Îți dau doar 2 exemple de benzinării încă funcționale, ambele operate de OMV Petrom sub brandul Petrom. Cea de la Piața Dorobanți și cea de la intersecția Tunari cu Mihai Eminescu. Nu îmi amintesc să fi existat vreodată vreun incendiu sau explozie.
Iar în afară de benzinării au existat numeroase găzării care vindeau gaz lampant, motorină pentru sobe, neofalină și petrosin, toate pentru uz casnic.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Prin anii 90 s-au inchis multe statii Peco din orase ptr ca nu functionau la o distanta corespunzatoare fata de cladiri.

In ziua de azi, alea de la periferii, care erau in normative in '90 nu prea mai corespund, ptr ca s-a construit in jurul lor - cine o fi dat autorizatii ??

Quote

Nu îmi amintesc să fi existat vreodată vreun incendiu sau explozie.
Au mai fost, dar pe vremurile demult apuse nu apareau la TV.

#18
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

View Post_Smiley_, on 28 august 2023 - 11:36, said:

parerea mea e ca n-ai inteles nimic din articolul ala.
uite un citat, ca sa-ti fie un pic mai clara treaba:

deci nu e ca in titlul ales de tine, "in afara orasului".
sunt 2 idei importante in declaratia aia:
- "Va fi închisă orice stație...care nu respectă la virgulă legislația în vigoare" - este ceva absolut normal, avand in vedere ca se lucreaza cu substante inflamabile
- ar trebui lansata o discutie despre amplasarea benzinariilor in afara zonelor aglomerate/centrale - iarasi este ceva normal, care ar trebui sa se extinda si spre magazinele mari (gen hypermaket-uri).


de ce "va fi..." si nu un raspuns de ce nu au fost inchise pana acum?
sa ne spuna cine trebuia sa verifice, de ce nu a facut-o si ce pedeapsa primeste.
ca patron (cum as dori sa fiu si eu) trebuie sa mearga la puscarie e clar, interesant sa vedem de ce nu o sa mearga.

Inainte de o discutie despre schimbari legislative, cred ca trebuie o discutie de ce nu se aplica legea care exista deja, ca daca facem alta si tot nu o aplicam, nu se schimba mai nimic

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate