Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Ar trebui sa ma despart de ea?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,554
  • Înscris: 30.08.2017

View Postmanitu, on 26 august 2023 - 10:19, said:

Nu-i bună de nefastă, dă-o drac și caută moldoveancă.

De peste Prut :lol:

#20
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007
Nu-i o idee rea.  Fetele de acolo încă nu-s infestate cu glovo

#21
TuscanyBoy

TuscanyBoy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.09.2022

View PostTehCube, on 26 august 2023 - 00:40, said:

https://thedecisionl...nk-cost-fallacy

Nu inteleg ce optiuni ai. Planuiesti sa traiesti restul vietii nefericit? Poti face asta?
Are sens ca ea sa traiasca cu cineva care sa nu o iubeasca pe deplin? Crezi ca isi doreste asta sau ca e maximul la care ar putea ajunge vreodata intr-o relatie?

La cum ai pus problema, e destul de clar ca stii si singur ca tragi de timp, dar inevitabil va trebui sa va despartiti. Nu stiu ce alt sfat sanatos crezi ca poti primi.
"Incercati sa faceti un copil, ca asa se intareste relatia!"?
"Casatoriti-va si va desparititi dupa ce luati banii pe nunta"?
"Murder-suicide"?

Cunosc pe cineva care era foarte aproape (din ce mi-a povestit mie cel putin) de starea ta mentala in momentul in care te-ai intalnit cu B. Doar ca relatie mult mai lunga, multi ani. A intrerupt relatia si dupa o luna amandoi au intrat in relatii in care se afla si azi. Imediat au trecut la "altceva", si parerea mea e ca amandoi sunt mult mai impliniti pe plan emotional.
O relatie poti pastra oricum... daca chiar exista ceva platonic acolo, dar mi-e ca e doar inertie. Si cred ca-i datoria ta sa faci ceva. Eu n-as vrea sa fiu intr-o relatie cu cineva care simte chestii similare cu ce simti tu.

Ideea ar fi ca pana acum nicio tipa cu care m-am intalnit nu mi-a oferit o stabilitate si siguranta. Am nevoie de aceste 2 elemente pentru a stii ca nu vin acasa si ma trezesc cu 5 la usa (Sunt ipocrit, stiu)
Nu as zice ca sunt nefericit, pentru ca ea e o persoana super ok, si simt ca ne iubim, dar stiu ca as putea mai mult, doar ca exact cum e teoria expusa de tine, din cauze irationale, continui.  
Am incercat si inca incerc sa ma schimb, incercam sa ne schimbam relatia, sa ii schimb si ei mindset-ul, sa o fac sa inteleeaga ce am eu nevoie.

View Postcetateanul_Vijai, on 26 august 2023 - 00:59, said:

Fara sa jignesc, eu sunt foarte religios, dar dacă tu la 25 de ani, ea 24, nu ai planuri de căsătorie și tu și ea sunteti doi depravați. Știu în jurul meu cupluri care s-au luat de la 20 de ani și au și copii cate 2-3.
Daca îți place curvăsăreala, 6 ani de relație și nicio intenție serioasă, atunci nu mai cere sfaturi pe forum.

Fara sa te jignesc, am si eu 2 cazuri (el - 30, ea - 27, se stiu de 12 ani), (el - 35, ea - 29, se stiu de 9 ani) si niciunul nu s-a luat. 1 la mana, statistic se vede ca multa lume nu mai doreste, 2 la mana nu consider ca ar trebui sa fie o "varsta-prag" de care sa nu treci ca lumea sa nu arunce in tine cu rosii ca nu esti casatorit sau nu ai copil. Poti sa ai 30/40/50/60 whatever. E viata ta.

View Postgeorge_alexandru, on 26 august 2023 - 08:15, said:

Pe partea de responsabilitati/activitati stati si voi de vorba...spune-i direct ca tie nu iti convine sa le faci pe toate iar ea sa o arda pe distractie "cu fetele".

Am incercat, scuza e mereu ca "nu se pricepe". I-am aratat, la fel zice. Si nu pot sa mint, chiar nu stie multe lucruri, pe plan prof e ok, dar acasa e jale, in sensul ca am rugat-o si sa imi ude florile, am ajuns acasa dupa cateva zile cat am fost la munte si o planta imi era inecata, una aproape uscata. Mna, ce sa zic..

#22
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

View Postglassofwine, on 26 august 2023 - 09:41, said:

Ești prea tânăr ca să știi ce vrei, probabil la fel și partenera ta. .

De ce, crezi că au inventat ei conceptul de friends with benefits?

Căsătoreala, înmulțeala sunt chestii învechite...   Posted Image

View Postvimann, on 26 august 2023 - 10:10, said:

Babardeala cu B era ca un drog pentru ca faceai ceva "interzis".

Semnase vreun 'contract'?

View Postmanitu, on 26 august 2023 - 10:19, said:

Nu-mi place A.
Ce-i aia “nu știu să gătesc”?  

Nici eu nu știu să gătesc dacă are cine să.   Posted Image
Și-apoi... păsă nu trebuie plătită cumva?


Bulă îl întreabă pe tatăl său:
- Tati, cât costă să te căsătoreşti?
- Nu ştiu fiule, eu încă plătesc.

#23
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 21.03.2016
Cu certitudine, casatoria nu e pentru tine.

#24
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 10.08.2023

View Postmanitu, on 26 august 2023 - 10:25, said:

Nu-i o idee rea.  Fetele de acolo încă nu-s infestate cu glovo

Dar sunt femei destepte, invata rapid dupa ce ajung la oras, crede-ma.

Relatiile oricum ajung majoritatea la monotonie si e normal, nu o sa o duci intr-o idila toata viata, dar pentru majoritatea foarte important este si sa ai un partener, fara sa simti fluturi pana la nunta de aur.

Ce nu e ok, insa, e faza cu "gateste tu, iar daca nu gatesti, baga banu la glovo, ca eu nu imi permit". Daca tot dispar fluturasii, macar sa ramai cu o femeie cu care sa faci casa, nu una care o sa te tina in credite, carduri etc. Daca si barbatul fumeaza, mai bea, mai una-alta, sa zicem ca se compenseaza, dar daca tu ca barbat nu iti bati joc de bani, nu e corect sa te chinui cu o shoppaholica sau o lenesa pe banii tai.

Iar treaba prin casa ar trebui sa fie in functie de durata serviciului si veniturile aduse in casa. Daca tu muncesti dublu cat nevasta, e normal sa faca ea ceva mai mult. Dar si daca tu stai mai putin ca ea la job, ar fi marlanie sa te astepti sa faca ea majoritatea treburilor prin casa, pentru ca e femeie, ar trebui sa faci tu mai mult.

Am vazut si cazuri in care barbatul e fara vicii, munceste la job mai mult ca sotia, castiga mai mult, iar sotia comanda mancare, vrea mereu vacante cu tot felul de dotari la cazare, baga familia in credite pentru toate tampeniile. Si mai si tipa la ei ca la niste sclavi. Eu n-as suporta nici un sfert din ce suporta papagalii astia.

Am vazut si reversul, ambii job 8 ore, el vine acasa si vrea masa pusa, curatenie, tot, iar ea se executa, ca asa a invatat la ea in familie.

In aceasta balanta mai intra si valoarea fiecaruia din parteneri pe piata relatiilor. Cel care stie ca ar fi la mai mare cautare uneori tinde sa abuzeze de pozitia celuilalt, pe ideea "ok, nu iti convine, imi gasesc alt papagal/alta proasta", iar celalalt inghite de frica.

#25
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010
Totusi, moldoveanca de ce a iesit din peisaj?
De insuratoare esti tanar dupa standardele actuale, poti sa mai experimentezi.
Nu stiu daca asa o fi, dar te-ai prezentat f ok: ai avut grija de tatal tau, ai garsoniera ta, stii ceva gospodarie, ai un job bun, ba te mai ingrijesti si de flori!!!
Poti cauta o C, asa o sa ai termeni de comparatie. Inca ai timp de experiente.
Dar sa stii ca viata nu e o perioada de vesnica beatitudine. Sunt suisuri si coborasuri, cand mai greu, cand mai usor... In relatia cu A, cine are mai multe de reprosat partenerului? Ei i se pare ok relatia? Ca poate aveți viziuni diferite fata de ceea ce pp o relație

Edited by canarel, 26 August 2023 - 12:06.


#26
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Referitor la lipsa dorinței ei de a face mai mult când este acasă.
Poate că inițiatorul nu îi oferă ce ar avea ea nevoie (stabilitate emoțională, încredere șamd), pentru a-și dori să învețe să gătească pentru el, de exemplu.
Mă gândesc că dacă el a putut să le facă cunoștință lui A și B și să petreacă timp împreună în trei :confuzzled: - fără ca A să aibă habar cine e B pt el - , ba încă să și propună lui A sex împreună cu B, face destule chestii care să o țină pe A rezervata față de el și nedornica sa se dedice prea mult, să facă eforturi.

Edited by Chayah, 26 August 2023 - 12:35.


#27
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

View Postcetateanul_Vijai, on 26 august 2023 - 00:59, said:

Știu în jurul meu cupluri care s-au luat de la 20 de ani și au și copii cate 2-3.
Si eu, si o considera cea mai mare greseala a vietii lor. Se urasc deja la ~35 de ani da' trebuie sa ramana impreuna pentru copii.
Ideala situatia, as zice.
Edit: ah, plus inca cateva cupluri care au divortat, in ciuda faptului ca au copil.

View PostTuscanyBoy, on 26 august 2023 - 10:32, said:

Am incercat si inca incerc sa ma schimb, incercam sa ne schimbam relatia, sa ii schimb si ei mindset-ul
Oamenii nu se schimba, cel putin nu usor, si nu asa... fundamental.
E normal sa ti se para mai usor sa continui, pentru ca e comod, nu implica eforturi, etc., spre deosebire de deapartire care o sa-ti aduca (initial) doar probleme.
...dar uneori trebuie sa faci si lucruri dificile pentru a progresa.

View PostChayah, on 26 august 2023 - 12:29, said:

fără ca A să aibă habar cine e B pt el
Nu m-ar mira deloc ca ea sa fi banuit diverse, dar si ei sa-i fie prea comoda situatia actuala ca sa o strice pentru "atata lucru". Mai ales daca el plateste mai multe, gateste, are grija de casa, etc.. Nu zic ca-i ok, dar am mai vazut cazuri.

Edited by TehCube, 26 August 2023 - 12:44.


#28
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Daca ești slab ești slab, nu ai ce face.

Asta ori alta o să te înhațe bine la un moment dat și asta e,o sa ajungi în situații din care o să fie mult mai greu să ieși.

Părerea mea de anonim pe internet e că ar trebui să capeți ceva mai multă experiență în relații și apoi să alegi, poate o sa ai noroc

#29
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 17.08.2022
DA, ar trebui sa se desparta de tine....!

#30
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
La aproape 40 de ani, experienta mea e ca femeile trebuie ocolite cu orice pret.

Sunt si eu casatorit si sotia e la fel:
- nu fac de mancare, fa tu;
- daca nu faci sau daca nu imi place ce gatesti, comanda mancare pe banii tai;
- vreau casa dar fa creditul pe numele tau (ma rog, aici a venit si ea cu un avans);
- vreau sa fac copil dar creste-l tu (eu il duc dimineata la gradinita, eu il aduc, eu ii dau sa manance, eu il spal, eu il culc)
- eu aduc 80% din banii din casa, impartim cheltuilile comune 80 la 20, conform aportului. Desigur ei nu-i convine si problema sunt eu, ca nu castig suficient.
- tot ce vrea e sa calatoreasca si copilul e un impediment.

Femeile sunt cele mai perfide creaturi. Nu au nici o moralitate si nimeni nu le cere sa aiba. Isi pot schimba parerea de la un minut la altul si e perfect acceptat de societate. Orice e vina barbatului. Ca nu e curat, ca nu e mancare, ca masina de cafea nu merge, ca nu sunt fericite. TOTUL.

Nimic nu le face fericite pentru ca nu asa functioneaza. Barbatii au hobby-uri, au planuri, au curiozitati, cum ar veni, lumea e a lor. Femeile trebuie sa stea si sa arate frumos. Este o chestiune genetica. Nu e de vina nevastea-mea sau ultimele o suta de prietene ca se comporta EXACT la fel. Put si simplu femeile nu au interese, hobby-uri, curiozitati pentru ca nu le ajuta la nimic in viata.

Din pacate lumea moderna a stricat linia de demarcatie si acum femeile trebuie sa se comporte ca barbatii (sa invete, sa isi fac un CV, sa aplice la job-uri, sa tina evidenta banilor, etc.) si asta le face urasca tot. Stiu ca sotia mea uraste ca trebuie sa invete, ca a trebuit sa faca o facultate, sa mearga la serviciu (de fapt nici nu merge). Sa faca copii (vroia vreo 4) si sa se ocupe altii de ei, cam asta ar multumi-o. Intr-un fel sunt recunoscator pandemiei si inflatiei ca a oprit-o sa faca al doilea copil (din nou, eu nu am dreptul la nici o opinie aici - ca sunt barbat, ce dracu' stiu eu despre ce e important in viata)

Si eu am fost un romantic care credea ca poti relationa normal cu o femeie. Sa facem planuri, sa lucram impreuna, sa ne relaxam impreuna. NU. SE. POATE.

De asemenea sunt total impotriva inselatului. Nu am inselat nici o prietena, nici pe sotie niciodata. De ce? Pentru ca inselatul implica O ALTA FEMEIE. Doar sa ma gandesc sa vorbesc cu o alta femeie ma face SA VARS.

Edited by RedDev, 26 August 2023 - 13:32.


#31
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,554
  • Înscris: 30.08.2017
La mine e invers. De obicei gătește soția (ce-i drept, mâncare banală). Eu gătesc când e să mâncăm ceva mai deosebit, pentru că gătesc rar așa că am răbdare. De copil tot ea se ocupă (dus la școală, teme, mers la dansuri și la înot).
Eu sunt cel care câștigă mai mult (cam dublu față de ea). Creditul e pe numele ei (din rațiuni pe care nu le voi scrie aici, dar inițial era pe numele meu). Dar e irelevant, orice credit luat în timpul căsătoriei cade în responsabilitatea ambilor soți. Cheltuielile sunt cum se nimeresc, din contul ei sau al meu. Nu ne-a preocupat niciodată. Oricum, eu sunt cel mai mare cheltuitor din familie.


Deci, relația cu femeia variază de la caz la caz, n-aș zice că toate femeile sunt...

#32
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
@RedDev
La aproape 40 de ani, experienta mea e ca femeile trebuie ocolite cu orice pret.

Depinde daca stii sa citesti oamenii cum trebuie.
Exista si femei de casa neprostite de feminsim inca.
Cam generalizezi ,da daca iei fete de la tara sarace e posibil sa se intample asta.
Mare atentie la mediul de unde provine un individ/a .Acela spune tot in general.

Edited by helen76, 26 August 2023 - 13:45.


#33
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Mai voiam sa scriu despre sex. Am avut si eu o perioada prea lunga in viata mea in care consideram ca trebuie sa fiu mare scula pe bascula. Si mereu eram socat ca dupa 3 - 6 luni toate prietenele se transformau intr-un peste congelat. Credeam ca s-au plictisit de mine, eram ingrozit ca ma inseala. Si toate mi-au confirmat ca le durea fix in cot de sex.

Sotia sta 6 luni fara sex si nu are vreo problema. De fapt fiecare dintre noi stim parinti si rude de sex feminin care nu au mai facut-o de ani de zile si nu isi iau campii. Pur si simplu experienta asta este irelevanta pentru ele.

Ce vreau sa zic e ca eu mi-am pierdut multi ani din viata gandindu-ma ca fac ceva gresit cand de fapt eu n-aveam nici pe dracu'. Iar idea asta de a agata pe cineva in club si a avea o aventura de-o noapte ma dezgusta prin simplul fapt ca stiu ce putin valoreaza pentru ele aceasta. Ca s-o citez pe prima mea prietena: Ma duc diseara in club sa mi-o pun cu unul ca sa nu mai am treaba cu "virginitatea" asta. Eram doar prieteni distanti atunci, nici nu se punea in discutie sa ne intalnim fata in fata vreodata. (Dar tot ea a zis ca ma iubeste si tot ea dupa 3 ani a zis ca nu ma iubeste)

Ah, si un alt capitol pentru care nu pot sa le sufar este acel "Trec si eu printr-o perioada mai dificila". Doamne, cred ca 80% din fetele pe care le-am cunoscut treceau printr-o faza mai dificila. Dar asta nu le oprea sa isi insele prietenul prin tot felul de hoteluri, AirBNB-uri sau alei laturalnice. Sex-ul nu inseamna nimic pentru ele dar o felatie intr-o camera obscura aparent le ajuta sa puna lucrurile in perspectiva.

In fine, imi pare rau ca m-am bagat in unele situatii (chit ca atunci nu stiam toate datele problemei si nici nu aveam mintea de acum), MI-E GREATA si realmente in vine sa vars cand ma gandesc. Bine ca nu am mancat pranzul azi.

Edited by RedDev, 26 August 2023 - 13:53.


#34
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 06.03.2016

View PostRedDev, on 26 august 2023 - 13:26, said:

Daca e adevarat ce zici (pentru ca am auzit doar partea ta din poveste), esti intr-o minoritate. In majoritatea cazurilor e total invers, ba chiar dus la extrem de niste barbati cretini.

Quote

Intr-un fel sunt recunoscator pandemiei si inflatiei ca a oprit-o sa faca al doilea copil (din nou, eu nu am dreptul la nici o opinie aici - ca sunt barbat, ce dracu' stiu eu despre ce e important in viata)
Hai fii serios, te-a legat cumva de pat si ti-a dat pantalonii jos?

Edited by red46, 26 August 2023 - 14:04.


#35
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
MULT mai perfid. M-a frecat la cap ani la randul, totul incepand cand m-a dus in ceva padure sa-mi zica ca vrea copii si ca "NU" este un raspuns gresit.

M-a asigurat cat de mult iubeste copiii si a facut pe dracu-n-paisprezece sa aduca cele mai absurde argumente de ce trebuie sa-i faca. In special ala, ca bate de 30 ani, ca i se strica ouale, cu grafice, statistici si publicatii medicale.

Ca dupa ce a nascut sa i sara tandara ca e greu si descurca-te, ca si tu l-ai facut. Acuma cand faptul era implinit, eram bun de plata. Am venit cu o gramada de fapte clare pe care le-a REFUZAT in totalitate:

- sa impartim noaptea in ture de 6 ore. Eu de la 22:00 la 04:00, ea de la 06:00 la 10:00. NU! Nu a vrut, asa ca si eu si ea ne-am sculat un an de zile in FIECARE noapte;
- sa aranjam hainele copilului in cutii etichetate sa stiu si eu si ea unde sa le punem si de unde sa le luam. NU. Le arunca unde apuca intr-un dulap si apoi urla la mine ca nu e ordine.
- sa planificam mesele copilului pe o saptamana. NU.
- sa planificam cumparaturile noastre si ce mancam pe o saptamana. NU, categoric NU.
- sa facem liste cu ce avem de facut in casa si cine sa le faca: NU.

Nimic. Ea le stie pe toate si eu sunt prost. Am fost la psiholog impreuna, am schimbat vreo 4. Toti au zis acelasi lucru: asculta ce zice omul asta, trebuie sa va organizati. Ea atunci nu mai vorbea cu psihologul ala ca nu e bun si gasea altul recomandat de undeva. Am ajuns sa platim 300 de lei pe ora la psiholog.

Cel mai tare era cand eram PATRU adulti la un copil si copilul ne facea praf pe toti. Eram eu, ea, ma-sa si o tanti care statea cu copilul 4 ore pe zi. Si dupa servici tot eu trebuia sa ma ocup de copil ca ele sunt frante, asta cand copilul se scula la 09:00 si de la 10:00 la 14:00 statea cu bona si dormea de la 14:00 la 16:00. Ei bine ele dupa ora 16:00 erau frante, absolut distruse de oboseala, in special de la vorbitul la telefon sau pe Whatsapp cu prietenele.

Cat despre pespectiva lor, toate se uitau la mine si ziceau ca ce bine ca le-am cunoscut ca se alegea prapadul de mine fara ele. Adica eu ma trezeam, mancam, mergeam la sala, mergeam la cumparaturi, mancam pranzul, lucram (lucram de la 16:00 la 24:00) si ma jucam pe calculator. TOATE  se uitau la viata mea si isi smulgeau parul din cap cand vedeau in ce dezastru traiam.

TOATE au vrut sa "ma repare". Adica mutat mobila din casa, aruncat haine, sa ma puna pe mine sa gatesc, sa le scot in oras, ca de ce nu le cer in casatorie. Cel mai tare era o prietena care zicea ce rau imi sta in haine deschise la culoare ca dupa cativa ani o alta prietena sa imi ia numai camasi albe ca ce bine arat in ele.

Femeile sunt HAOS, HAOS si iar HAOS. Ca sa concluzionez: Ar trebui sa ma despart de ea? DA, DA si iar DA. Orice barbat de orice femeie. INSTANT. Femeile sunt o sursa de dezorganizare constanta, am avut si eu o perioada de 3 ani in care am fost celibatar, burlac, INCEL, whatever, SI A FOST CEA MAI FRUMOASA PARTE DIN VIATA MEA.

Edited by RedDev, 26 August 2023 - 14:19.


#36
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Relax my dude. Nu toate-s asa.
Nu zic ca nu or fi multe asa, dar conteaza prin ce cercuri te invarti, etc. Normal ca prietenele ei ii seama, normal ca toate gandesc asa. Si maica-sa la fel, etc.. Nu zic doar de fumei-mea, dar cunosc multe fete care nu-s asa, care impart, care-s independente (nu zic doar financiar, dar isi vad de ale lor, fac ce le place, ce vor chiar daca-s in relatie, stiu sa aiba si timp pentru ele si pentru relatie si pentru munca, etc.). Si cand gasesti asa ceva, o sa vezi ca si prietenele ei sunt cam la fel, si tot asa. Repet, probabil sunt o minoritate, dar iti garantez ca exista.
Evident ca in relatii intervine partea de "la comun" si trebuie stabilite niste limite, la cheltuieli, la cat/cum face fiecare prin casa, trebuie gasita o situatie cu care amandoi sunt de acord. Daca nu, mai cauti, ori situatii, ori parteneri, ce sa zic?

Singura parte cu adevarat de neconceput din ce zici tu e copilul. Acolo nu merge cu impartit pe jumatate la divort. Daca amandoi ati vrut copii, ar trebui sa aveti amandoi grija de ei. Daca ea vrea sa calatoreasca si sa-si vada de ale ei, nu trebuia sa-l faceti, indiferent de cat de mult il voiai tu. Astea par greseli d-alea, exact cum zicea colegu' religios mai sus mai sus, facute foarte devreme, inainte de 25 de ani, cand faci familie si copil ca "asa trebuie" nu pentru ca asta vrei. Si rezulta in vieti nefericite, atat a parintilor cat si a copiilor in unele cazuri, si ei nu au nici o vina.

Sper sa iti gasesti fericirea, atat tu cat si copilul. Chit ca e langa actuala, langa alta, sau de capu' tau.

Edited by TehCube, 26 August 2023 - 14:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate