Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Ar trebui sa ma despart de ea?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#1
TuscanyBoy

TuscanyBoy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.09.2022
Salut forum.

Problema sta in felul urmator: Sunt de aproape 6 ani intr-o relatie cu o tipa (eu - 25, ea - 24), ne-am cunoscut pe Tinder la final de 2017 cand eram inca studenti. Nu suntem din acelasi oras, ea s-a mutat in orasul meu natal pentru studii. Totul frumos la inceput, mai chiuleam de la cursuri sa mergem la ea sau la mine (pe atunci stateam inca cu parintii), city break-uri, iesiri, totul fain primii 2 ani. Dupa aceea, undeva aproape de covid, ne-am mutat impreuna. Primele 5-6 luni a fost cea mai lunga si faina perioada de timp cat am stat impreuna (ne-am mutat intr-o chirie), n-am avut probleme pe niciun capitol (sex, prieteni, job). Dupa aceea, in schimb, cum a aparut monotonia au aparut si unele probleme - certuri pe tema banilor, activitatile ce le facem in casa etc etc. Pe scurt, ne-am dat seama ca suntem mai diferiti decat parem. Pe atunci, in 2020 avusesem amandoi primele noastre job-uri, eu un internship in IT, ea practica la o clinica privata.

Exemple de unde incepeau problemele:
1. Ea nu contribuia la fel de mult ca mine in casa, eu fiind adeptul 50/50, ea fiind adepta "daca tu castigi mai mult ca mine, e normal tu sa contribui mai mult".. not!
2. Ea avea program mai lejer ca mine si dupa lucru 80% din timp venea si se uita la seriale sau iesea cu prietenele, iar mie imi cerea dupa 8h sa vin si sa fac de mancare.. pentru ca ea nu stia sa gateasca, ii placea cum gateam eu si baga replica "asa economisim mai mult decat sa comandam". Asa ca dupa un program 9-5, veneam acasa, gateam si abea dupa 8 mai aveam timp liber pentru mine.
Mai pot da si alte exemple.

Deja prin 2021 la inceput a trebuit sa ma mut inapoi la parinti, pentru ca tatal meu se imbolnavise grav, asa ca am stat sa am grija de el. Dupa cateva luni a murit si am mostenit o garsoniera, unde am vrut sa stau o perioada singur pentru ca treceam printr-o perioada ... mai ciudata. Am reusit sa avansez la capitolul cariera, dar am vrut sa ma detasez de relatie. Simteam ca nu mai imi aduce la fel de multa placere, ca e prea multa monotonie etc. Am stat o perioada fiecare la locul lui, dar nu am fost despartiti, doar ne vedeam mai rar si ne vedeam de treburile noastre. In schimb, am inceput sa o insel.

Prima data am inselat-o cu o tipa agatata intr-un club, undeva prin vara lui 2021. M-am simtit aiurea, dar am simtit o detasare cum nu am simtit demult. A fost mai misto tipa decat actuala, dar oricum stiam din prima ca va fi doar un one night stand - avea si ea prieten. Cu a doua la fel. In schimb, a treia mi-a scris intamplator pe instagram si am iesit la o cafea impreuna. Am stat vreo 4h la povesti. Din Republica Moldova. Am simtit o chimie cum nu am simtit cu nimeni altcineva. I-am spus toata situatia, ce, cum, cand, mi-a zis "stai linistit, nu vreau sa ma incurc in relatia ta, trec si eu printr-o perioada mai grea si voiam si eu companie". Dupa 3 saptamani de  "tinut companie" si futai ca in filme (tin sa mentionez ca nu m-am simtit asa de bine cu tipa asta ca nimeni altcineva inainte.. a fost o chimie inimaginabila, era ca un drog) deja eram impreuna. Ma trezisem practic intr-o relatie paralela. In toata aceasta perioada, actuala nu banuise nimic. Tin sa mentionez ca ea niciodata nu a banuit nimic, cel putin din cate am observat eu (prima relatia a iei, a mea a 3-a).

Deja cred ca sunt multe detalii, asa ca de acum ca sa fie mai usor: actuala - A, tipa cu relatia paralela - B.

Am ajuns intr-un punct in care sa simt multe chestii pentru B si ca sa reusesc sa mentin in viata si stiind ca exista destula incredere intre noi cat sa nu scape acest secret, i-am prezentat-o lui A ca fiind noua mea colega de munca. A a avut foarte multe pareri bune despre B, ne-am facut timp de un an zilele impreuna, iesiri cu prieteni etc. Deci pana in 2022 eu inca locuiam la mine, A la ea acasa, B la ea acasa, dar ambele mai treceau pe la mine (sau eu le ele, bineinteles separat). Nu a fost vorba de 3some, pentru ca A nu a vrut. Eu si B am fi vrut. In fine, undeva pe la mijlocul lui 2022 nestiind ce cacat fac cu viata mea, deja avand 24 de ani si stiind ca doresc mai mult, m-am despartit de B. Dupa aceea n-au mai existat alte tipe si m-am reintors sa stau cu A. De ce? Pentru ca nu am vrut sa dau cu sutul in ani buni de relatie + ea mi-a fost alaturi la moartea tatalui meu. Din punct de vedere moral ma simteam cumva dator.

Problema este ca am ramas cu vina ca am ranit-o pe A, care nu cred ca ar fi meritat toate astea. Ea inca nu stie nimic
Problema este ca dupa 1 an de cand s-au terminat toate astea si ne-am mutat inapoi impreuna, eu tot nu ma simt fericit 100%. Daca ar fi sa zic catva, as zice 50-60%. Nu sunt probleme in pat, dar inca mai simt ca nu tot timpul suntem pe aceeasi lungime de unda cand vine vorba de activitati / responsabilitati. Nu avem inca planuri de casatorit, niciunul nu vrem.

Ideea este ca in situatia actuala, daca doar comoditatea si dragostea acea platonica doar mai exista, este indeajuns sa pastram o relatie in continuare? Sau ar trebui sa ma despart de ea? Simt ca in unele momente nu sunt multumit si doresc mai mult, dar stiu ca nu voi primi.

Astept raspunsuri, mersi.

#2
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
https://thedecisionl...nk-cost-fallacy

Nu inteleg ce optiuni ai. Planuiesti sa traiesti restul vietii nefericit? Poti face asta?
Are sens ca ea sa traiasca cu cineva care sa nu o iubeasca pe deplin? Crezi ca isi doreste asta sau ca e maximul la care ar putea ajunge vreodata intr-o relatie?

La cum ai pus problema, e destul de clar ca stii si singur ca tragi de timp, dar inevitabil va trebui sa va despartiti. Nu stiu ce alt sfat sanatos crezi ca poti primi.
"Incercati sa faceti un copil, ca asa se intareste relatia!"?
"Casatoriti-va si va desparititi dupa ce luati banii pe nunta"?
"Murder-suicide"?

Cunosc pe cineva care era foarte aproape (din ce mi-a povestit mie cel putin) de starea ta mentala in momentul in care te-ai intalnit cu B. Doar ca relatie mult mai lunga, multi ani. A intrerupt relatia si dupa o luna amandoi au intrat in relatii in care se afla si azi. Imediat au trecut la "altceva", si parerea mea e ca amandoi sunt mult mai impliniti pe plan emotional.
O relatie poti pastra oricum... daca chiar exista ceva platonic acolo, dar mi-e ca e doar inertie. Si cred ca-i datoria ta sa faci ceva. Eu n-as vrea sa fiu intr-o relatie cu cineva care simte chestii similare cu ce simti tu.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Tu ceri sfaturi de forum ce sa faci cu viața ta? Și apoi să dai vina pe useri că te-au sfătuit greșit?
Dă-i înainte și vezi ce iese. Ți-o faci singur cum vrei (viața).

#4
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Fara sa jignesc, eu sunt foarte religios, dar dacă tu la 25 de ani, ea 24, nu ai planuri de căsătorie și tu și ea sunteti doi depravați. Știu în jurul meu cupluri care s-au luat de la 20 de ani și au și copii cate 2-3.
Daca îți place curvăsăreala, 6 ani de relație și nicio intenție serioasă, atunci nu mai cere sfaturi pe forum.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011

View Postcetateanul_Vijai, on 26 august 2023 - 00:59, said:

Fara sa jignesc, eu sunt foarte religios, dar dacă tu la 25 de ani, ea 24, nu ai planuri de căsătorie și tu și ea sunteti doi depravați. Știu în jurul meu cupluri care s-au luat de la 20 de ani și au și copii cate 2-3.
Daca îți place curvăsăreala, 6 ani de relație și nicio intenție serioasă, atunci nu mai cere sfaturi pe forum.
🤣 Epic! 😂

View PostTuscanyBoy, on 25 august 2023 - 23:25, said:

... doresc mai mult, dar stiu ca nu voi primi.

Astept raspunsuri, mersi.
Păi atunci, după A și B, să urmeze C  😁

#6
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 22.02.2007
E pe bune?
Intotdeuna cand am avut de a face cu alte femei m-au mirosit, nu inteleg cum de nu a banuit nimic, ele citesc instant situatiile sociale.

Presupunand ca e totul adevarat,  esti inca tanar, ar merita riscul.

#7
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 16.08.2010

View PostTuscanyBoy, on 25 august 2023 - 23:25, said:

Exemple de unde incepeau problemele:
1. Ea nu contribuia la fel de mult ca mine in casa, eu fiind adeptul 50/50, ea fiind adepta "daca tu castigi mai mult ca mine, e normal tu sa contribui mai mult".. not!
2. Ea avea program mai lejer ca mine si dupa lucru 80% din timp venea si se uita la seriale sau iesea cu prietenele, iar mie imi cerea dupa 8h sa vin si sa fac de mancare.. pentru ca ea nu stia sa gateasca, ii placea cum gateam eu si baga replica "asa economisim mai mult decat sa comandam". Asa ca dupa un program 9-5, veneam acasa, gateam si abea dupa 8 mai aveam timp liber pentru mine.
Mai pot da si alte exemple.

Eu cred că problema e la tine. De la 5 la 8 sunt trei ore. Timp suficient să faci și curățenie în casă că doar nu stai să păzești cuptorul. Și, eventual, un mic quickie în pauza publicitară dintre seriale.


Totuși, A m-a dezamăgit, nu pare foarte inteligentă. Adică, s-a prins ea că "asa economisim mai mult decat sa comandam" sau că "daca tu castigi mai mult ca mine, e normal tu sa contribui mai mult" și nu s-a prins de "relatia paralela - B"? Ntz ntz...


View Postcetateanul_Vijai, on 26 august 2023 - 00:59, said:



Inițiatorul ar trebui lapidat în piața centrală...   Posted Image

Edited by FreeThinker, 26 August 2023 - 05:03.


#8
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Ce înțeleg eu din ce ai scris, pentru tine sexul este important, cum te simți cu persoana respectivă. Nu prea îți pui probleme legate de viitor, de făcut ceva împreună pentru restul vieții. Exemplu clasic de bărbat imatur și femeie slabă care acceptă compromisuri pentru că îi e confortabil. S-o crezi tu că nu te-a mirosit, îi convine situația!
Deznodământul de obicei este că apare una care prestează bine, știe ce vrea, pune laba pe tine dacă ai o carieră promițătoare și te face mielușel. Să vezi ce ai să gătești, schimbi scutece, zugrăvești și decartezi sesiuni de shopping și cosmetică!

#9
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Nu-ti face griji, continua. Oricum o femeie o sa hotarasca ce faci (dar te va lasa sa te lauzi/crezi ca ai hotarat tu). A, B, C sau alta, o sa puna punctul pe ü.

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

View PostTuscanyBoy, on 25 august 2023 - 23:25, said:


Problema este ca dupa 1 an de cand s-au terminat toate astea si ne-am mutat inapoi impreuna, eu tot nu ma simt fericit 100%. Daca ar fi sa zic catva, as zice 50-60%. Nu sunt probleme in pat, dar inca mai simt ca nu tot timpul suntem pe aceeasi lungime de unda cand vine vorba de activitati / responsabilitati. Nu avem inca planuri de casatorit, niciunul nu vrem.


Pe partea de responsabilitati/activitati stati si voi de vorba...spune-i direct ca tie nu iti convine sa le faci pe toate iar ea sa o arda pe distractie "cu fetele".

#11
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Eu am inteles doar ca te lauzi ca ai inselat...
tu esti harnic, ea e bagaboanta. Despartire, cel mai bine.

#12
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
frate pune-i punct, e clar ca v-ati atins amandoi limitele in aceasta relatie si nu a ajuns nicaieri bine. puteai si tu sa fii mai asumat si cand ai dat de "B" sa pui de atunci capat relatiei in care nu erai fericit. acum doar trece timpul degeaba...

View Postcetateanul_Vijai, on 26 august 2023 - 00:59, said:

Fara sa jignesc, eu sunt foarte religios, dar dacă tu la 25 de ani, ea 24, nu ai planuri de căsătorie și tu și ea sunteti doi depravați. Știu în jurul meu cupluri care s-au luat de la 20 de ani și au și copii cate 2-3.
Daca îți place curvăsăreala, 6 ani de relație și nicio intenție serioasă, atunci nu mai cere sfaturi pe forum.

spovedeste-l, Parinte, nu-l lasa asa pacatos

#13
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
Ești prea tânăr ca să știi ce vrei, probabil la fel și partenera ta. Ținând cont că omul nu e creatură monogamă, este firesc ce ți se întâmplă. Timpul e prea scurt pentru falsități și vieți paralele, dați-vă o șansă să fiți voi înșivă, fericiți, separați.
Momentan stați împreună din inerție, și pentru că e confortabil, dar astea se traduc prin plafonare și involuție pe termen lung.
Poate nu ți-ar strica o perioadă de singurătate, în care să te regăsești, să-ți reevaluezi prioritățile. Introspecția nu e doar un concept întâlnit în literatură, ci e un instrument foarte necesar în păstrarea coerenței vieții noastre.

#14
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Relatii paralele.Esti asa incurcat intre oale cum se zice.
Daca ai agatat o e accea tipa trebuia sa ramai cu ea si fosta in trectut.(inseamna ca ai probleme la capitolul fidelitate) Trebuia sa-ti fi dat cateva luni 1 an pana sa te arunci in urmatoarea relatie.
Daca simti ca nu poate fi mai mult sa va casatoriti si copii ,mergi mai departe.O sa se adune frustrarile in timp si ultimul lucru e a te legi la cap ca sa tragi dupa 18-20 de ani ,pensie ,impartiti averi and so on
Daca 2 persoane au accea chimie explozibila ,e doar pt un timp.
Si daca in 6 ani nu ai dorit sa te casatoresti cel mai probabil iti trebuie relatii de concubinaj si fara prea multi angajamente.
E viata ta ideea e sa gasesti pe cineva pe aceiasi lungime de unda , ca sa singur la 50 si din floare in floare nu e ceva rentabil.
Femeile te simt imediat daca esti persoana potrivita pt ele , si cam atragem ceea ce suntem.

@glassofwine

Ești prea tânăr ca să știi ce vrei, probabil la fel și partenera ta.
Imatur,merge mai bine.

Edited by helen76, 26 August 2023 - 09:53.


#15
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Babardeala cu B era ca un drog pentru ca faceai ceva "interzis". Daca o cunosteai pe B fara sa fi existat A vreodata in viata ta, nu mai era atat de misto.

#16
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Click dreapta, ignore

Sau cum s-ar spune in anumite cercuri restranse, "mai daonplm".

Da-ti doua palme, revino-ti.

#17
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Eu iti propun sa te duci la intalnire si cu actuala.  Poate o sa ai parte de o revelatie mistica.Posted Image

#18
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007
Nu-mi place A.    
Ce-i aia “nu știu să gătesc”?   Tradus înseamnă “nu vreau să gătesc”

Normal că este mai ieftin să gătești decât să comanzi la carton.
Nu-i bună de nefastă, dă-o drac și caută moldoveancă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate