Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

ce taxe plătesc la răscumpărarea unor acțiuni?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
ura!
trebuie să convertesc ceva acțiuni în 45000 lei
care sunt taxele pe care tre să le dau statului? e prima dată când fac asta...
mulțumesc!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,161
  • Înscris: 22.05.2003
Nimic pe moment, dar apoi ai de declarat in Declaratia Unica de anul viitor si se va impozita castigul cu cate in acel an procentul (vezi dividende).
Acum e 8%.

In functie de suma, o sa mai ai sau de plata si CASS.

#3
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
deci dacă acțiunea am luat-o cu 150 de lei, iar acum ea valorează 200 de lei, atunci dau 8%+CASS din 50 de lei?

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,161
  • Înscris: 22.05.2003
Da, dar CASS e limitat la un nr de salarii medii parca.

#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,025
  • Înscris: 14.08.2007
Dividendele nu au treaba cu impozitul pe castigul de la bursa ... in plus dividendele pe care le primesti de pe bursa sunt deja impozitate. In functie de cat timp le-ai detinut, acum impozitul e 1 sau 3%. Dar se retine la sursa, deci nu trebuie sa faci nimic cat timp le vinzi printr-un broker autorizat, banii pe care ii incasezi sunt toti ai tai, cu impozitele deja retinute si platite.

 gushpi, on 25 august 2023 - 09:18, said:

deci dacă acțiunea am luat-o cu 150 de lei, iar acum ea valorează 200 de lei, atunci dau 8%+CASS din 50 de lei?
La ce castig ai tu acolo (vreo 10.000 de lei daca zici ca le-ai luat cu 150 si le vinzi cu 200), nu cred ca ai de platit CASS ... asta daca platesti deja CASS pe salariu/etc.

Uite aici o sursa:

Cota de impozitare pentru CASS este de 10%. Iar odată ce ai calculat suma totală a veniturilor încasate de-a lungul anului poți să vezi și cât CASS trebuie să plătești. Și te poți regăsi în una din următoarele patru situații:
În cazul în care veniturile realizate sunt sub nivelul a 6 salarii minime brute pe țară, nu ești obligat să plătești CASS.
În cazul în care veniturile realizate sunt cuprinse între 6 și 12 salarii minime brute pe țară, baza de calcul al CASS o reprezintă nivelul a 6 salarii minime brute;
În cazul în care veniturile realizate sunt cuprinse între 12 și 24 de salarii minime brute pe țară, baza de calcul al CASS o reprezintă nivelul de 12 salarii minime brute;
Ia în cazul în care veniturile realizate depășesc 24 de salarii minime brute, baza de calcul al CASS o reprezintă nivelul de 24 de salarii minime brute pe țară.
De exemplu, asta înseamnă că pentru anul 2023, în funcție de câștigurile obținute vei plăti un CASS cuprins între 0 RON și 7.200 RON.

https://ovidiutarcu....sa-update-2023/

Deci trebuie sa ai castig mai mare de 6 salarii minime ca sa iei in considerare CASS-ul, iar la tine nu pare ca va fi cazul.

Edited by utopium, 25 August 2023 - 09:28.


#6
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
mi-ați luat o „piatră” de pe inimă! :)
merci!

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,025
  • Înscris: 14.08.2007

 gushpi, on 25 august 2023 - 09:32, said:

mi-ați luat o „piatră” de pe inimă! Posted Image
merci!
Sa fii atent sa vezi daca mai trebuie sa depui ceva declaratie la anul pentru banii astia incasati ... in mod normal nu cred ca trebuie dupa noua legislatie bursiera, adica eu zic ca ar trebui doar daca depasesti acele venituri minime care te pun sa platesti CASS, in rest ar trebui sa plateasca toate taxele brokerul pentru tine si nu cred ca trebuie sa mai depui declaratie in acel caz (sau poate trebuie declaratie, dar nu vei avea nimic de platit, inca nu mi-e clar). Oricum, trebuie vazut si daca modifica guvernul impozitul pe bursa ... ca asa ziceau zvonurile.

#8
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 15.08.2005
daca faci vanzarea prin broker din Romania, impozitul pe profitul din actiuni este retinut deja de ei
daca faci vanzarea printr-un broker din afara, nu ti se retine nici un fel de impozit dar apoi e sarcina ta sa depui fisa fiscala si sa platesti impozitul catre statul unde ai resedinta fiscala (in cazul tau banuiesc ca Romania)

#9
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

 utopium, on 25 august 2023 - 09:23, said:

acum impozitul e 1 sau 3%.

Impozitul e 1% sau 3% doar daca brokerul e din Romania si se retine la sursa deci nu trebuie sa declari nimic (decat daca depasesti pragurile de plata la CASS), altfel impozitul e 10% pentru broker de afara si trebuie declaratie unica.

Edited by greywolfact, 25 August 2023 - 12:39.


#10
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ia banii si fugi din tara!

#11
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 02.09.2009

 adip1962, on 25 august 2023 - 15:33, said:

Ia banii si fugi din tara!
Corect,traiesti o saptamana ca boierul ,dupa ,vezi cum vii retur...........

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
la naiba..., brokerul e american... :(

 adip1962, on 25 august 2023 - 15:33, said:

Ia banii si fugi din tara!

păi cu banii ăștia îmi iau motocicletă..., să văd dacă ia viteză suficientă să depășească prima viteză „europeană” (cea care permite depășirea granițelor), apoi încerc a 2-a viteză „continentală” (cea care mă „zboară„ peste mări și oceane”) :P

#13
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 gushpi, on 28 august 2023 - 07:36, said:

la naiba..., brokerul e american... Posted Image
păi cu banii ăștia îmi iau motocicletă..., să văd dacă ia viteză suficientă să depășească prima viteză „europeană” (cea care permite depășirea granițelor), apoi încerc a 2-a viteză „continentală” (cea care mă „zboară„ peste mări și oceane”) Posted Image
America de Sud. Aia nu au participat la niciun razbel mondial.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate