Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

Intrebare credit ipotecar

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Salutare, am o intrebare privind obtinerea unui credit ipotecar. Ca act aditional mi s-a cerut ultimele 3 extrase bancare si sunt curios daca, cheltuielile mele au vreo importanta in acceptarea sau respingerea dosarului de creditate?
Eu mai pariez online si am mai transferat sume pe platformele de crypto/bursa. Are vreo relevanta cum îmi cheltui banii atata timp cat veniturile mele sunt constante(contract pe perioada nedeterminata) si un grad de indatorare de maxim 30%?
P.S. Credeam ca fisa de salariu ar fii suficienta, nu înțeleg de ce e nevoie si de extrase de cont. Care e explicatia?

Cu respect.

Edited by hustyus, 22 August 2023 - 14:53.


#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 24.09.2017
nu prea mai cere nimeni extrase bancare si fise de salariu, fac interogare la anaf si vad acolo, mie la ing mi-au dat raspunsul pe loc. cam dubioasa banca. in rest, nu intereseaza pe nimeni ce faci tu cu banii.

Edited by bobitad, 22 August 2023 - 15:00.


#3
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,864
  • Înscris: 13.03.2005
Eu am dat extrasele bancare acum cinci ani la Revolut, când am avut o limitare temporară a contului pentru că apăreau niște tranzacții din Germania și mi-au cerut fluturaș de salariu sau extras de cont unde îmi intră salariul. Le-am trimis PDF și mi s-a deblocat rapid contul atunci.

Dacă ăla e un criteriu pentru acea bancă să obții acel credit și tu vrei să-l obții în condițiile date, eu le-aș trimite datele respective,  chiar dacă apar că banii cheltuiti pe pariuri sau la cazino.

O posibila explicație e că banca consideră că ești un risc pentru a-ți da un credit și vor să vadă cum cheltui banii.

Edited by wertyck, 22 August 2023 - 15:14.


#4
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Mi se pare cam tras de par. De ce sa le arati pe ce cheltuiesti banii?
Inteleg cand ai de dovedit o incasare, cum spune cineva mai sus pe Revolut. Si acolo, probabil poti da OP-uri, nu extrasul cu totul.

#5
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,864
  • Înscris: 13.03.2005

 hustyus, on 22 august 2023 - 14:51, said:

Salutare, am o intrebare privind obtinerea unui credit ipotecar. Ca act aditional mi s-a cerut ultimele 3 extrase bancare si sunt curios daca, cheltuielile mele au vreo importanta in acceptarea sau respingerea dosarului de creditate?
Eu mai pariez online si am mai transferat sume pe platformele de crypto/bursa. Are vreo relevanta cum îmi cheltui banii atata timp cat veniturile mele sunt constante(contract pe perioada nedeterminata) si un grad de indatorare de maxim 30%?
P.S. Credeam ca fisa de salariu ar fii suficienta, nu înțeleg de ce e nevoie si de extrase de cont. Care e explicatia?

Cu respect.

Daca tot discutam, hai sa discutam la concret. Ce banca ti-a cerut extrasele bancare?

O altă explicație poate fi faptul că dacă spui că jucai la cazino și la jocuri de noroc, probabil în fișa pe care au văzut-o la ANAF apăreau și veniturile din jocuri de noroc, pentru că acelea se impozitează la sursă și se Raportează la ANAF, la fel ca și depozitele bancare.

Oricum îți poți face singur cont gratuit la spv ANAF și să-ți consulți singur fișele cu veniturile anuale, pe care le-au văzut cei de la bancă.

#6
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,864
  • Înscris: 13.03.2005
Gradul de îndatorare de 30% Îți cam limitează obținerea creditului ipotecar pentru că limita maximă de îndatorare e de 40%, Deci tu mai poți lua un credit ipotecar care să nu depășească 10% din venitul tău mediu lunar.
Soluția corectă e să închizi prin refinanțare la aceeași bancă unde vrei să obții creditul ipotecar, o parte din creditele existente și să obții o valoare mai mare la creditul ipotecar.

#7
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
eu cred ca ii intereseaza soldul, nu tranzactiile.

cum adica, ultimele 3 extrase? ultimele 3 per ce unitate de timp? din ultimele 3 zile inainte de ziua cand mergi la banca, sau cum? din ultimele 3 luni?


Edited by irina2014, 22 August 2023 - 17:26.


#8
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 09.08.2006

 wertyck, on 22 august 2023 - 15:55, said:


Daca tot discutam, hai sa discutam la concret. Ce banca ti-a cerut extrasele bancare?

O altă explicație poate fi faptul că dacă spui că jucai la cazino și la jocuri de noroc, probabil în fișa pe care au văzut-o la ANAF apăreau și veniturile din jocuri de noroc, pentru că acelea se impozitează la sursă și se Raportează la ANAF, la fel ca și depozitele bancare.

Oricum îți poți face singur cont gratuit la spv ANAF și să-ți consulți singur fișele cu veniturile anuale, pe care le-au văzut cei de la bancă.
Sunt curios unde apar la spv, ca eu nu le-am gasit, ai idee ?

#9
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,864
  • Înscris: 13.03.2005
Intri în contul tău SPV ANAF, pe secțiunea Solicitări, și alegi Venituri formular bancă, vezi poza.

Și raportul generat îl vezi în câteva minute În secțiunea Mesaje.

O să vezi că e un raport foarte detaliat, cu toate veniturile realizate și taxele plătite de către tine, pe ultimii patru ani.

Attached Files


Edited by wertyck, 22 August 2023 - 18:31.


#10
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 09.08.2006

 wertyck, on 22 august 2023 - 18:29, said:

Intri în contul tău SPV ANAF, pe secțiunea Solicitări, și alegi Venituri formular bancă, vezi poza.

Și raportul generat îl vezi în câteva minute În secțiunea Mesaje.

O să vezi că e un raport foarte detaliat, cu toate veniturile realizate și taxele plătite de către tine, pe ultimii patru ani.
Am dat, si ceea ce e ciudat e ca imi apar doar veniturile de la firmele unde am lucrat..si la detalii:
raport F2102_SPV pentru banca avand CUI=1850516.....adica CNP meu.
Desi am platit bineinteles impozite pt jocurile de noroc si am avut si retrageri mari.

#11
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 27.10.2007
veniturile din pariuri sunt venituri ocazionale, nu cred ca le ia banca in calcul. s-ar putea sa nu fie deloc incluse in raport.

#12
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,864
  • Înscris: 13.03.2005

 ovidiu21, on 22 august 2023 - 19:09, said:

Am dat, si ceea ce e ciudat e ca imi apar doar veniturile de la firmele unde am lucrat..si la detalii:
raport F2102_SPV pentru banca avand CUI=1850516.....adica CNP meu.
Desi am platit bineinteles impozite pt jocurile de noroc si am avut si retrageri mari.
Ar trebui totusi sa apara in alt raport, probabil in  fisa cu veniturile tale anuale, verifica pe anii precedenti, ca din cate am inteles de la alti jucatori, agentiile de pariuri nu se grabesc sa declare veniturile jucatorilor, decat dupa incheierea anului respectiv.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate