Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Invelitoare acoperis

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
Ok, am inteles sunt foarte multe pareri..
Sa presupunem ca o sa ramana cu sarma bine stransa chertata cosoroaba.
Cat de grav poate fi ??  
In sensul ca pana acum ceva timp foarte multe case erau prinse exact asa cu sarma groasa stransa pe cosoroaba..
Stiu unele care nici macar sarma nu era si sunt in picioare si azi..fara nici un fel de problema la acoperis.

Nu o sa fac nici un fel de izolatie momentan cateva luni bune pentru ca nu ma grabesc sa ma mut .
Nu s constrans de nimic .
In proiect defapt este vorba de un pod tehnic avand totusi 2.8 metri la coma ma gandeam ca poate in viitor sa pot face si acolo ceva locuibil.

Sincer nici nu stiu daca o sa se poata forma totusi vreun spatiu avand acoperisul in 4 ape.
Consider intr un fel ca au mers ok cu lucrarea sincer..puteam poate sa schimb 3 echipe pana acum sau cine stie ce tepe..
Sau miscat si foarte repede .
Normal ca trebuie si incasat urgent.



#56
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019

View PostLivia2021, on 21 septembrie 2023 - 13:45, said:

Ok, am inteles sunt foarte multe pareri..
Sa presupunem ca o sa ramana cu sarma bine stransa chertata cosoroaba.
Cat de grav poate fi ??  

E o soluție acceptată inclusiv de diriginții de șantier legatul cu sârme. Se va susține pe propria greutate șarpanta după ce se vor slăbi inevitabil sârmele.
Chertarea.... Ia-ți gândul. Va fi ceva din drujbă. Mai bagă o pană, o scoabă, un cui de 10 cm - ”merge, șefu, nu cade casa.... lucrez așa de pe vremea faraonilor și n-a căzut niciun acoperiș”

#57
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Pune tigla ceramica/beton daca te bazezi pe greutate.

Ce te costa sa raresti tijele?

Edited by Prototype2, 21 September 2023 - 14:39.


#58
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005

View Posta_r_C, on 21 septembrie 2023 - 13:55, said:

E o soluție acceptată inclusiv de diriginții de șantier legatul cu sârme. Se va susține pe propria greutate șarpanta după ce se vor slăbi inevitabil sârmele.

Problema e ca astia nu au auzit de un baiat Bernoulli care zice ca, atunci cand vantul sufla suficient de puternic, acoperisul lor nu mai are greutate, ci devine o aripa, trage de casa in sus. Si atunci sarmele tale sunt tot ce opresc acoperisul ala sa isi modifice domiciliul.

#59
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,951
  • Înscris: 17.10.2003
Livia, chertarea e altceva. Eu am pomenit-o ca ești în faza premergătoare și sa nu te trezești ca aia n-o realizează.
Cum ai tu acoperis în 4 ape, cu tigla ceramica (adică greu), cosoroaba prinsa cu sarma și nu cu tije, dacă nu faci chertare se poate răsuci cosoroaba.
Plus restul de îmbinări unde ai așezări punctuale (ma rog, lineare) în loc de asezare pe suprafață.
Hai ca sârma ca sârma, dar chertarea mi se pare la fel dacă nu mai importanta.
Fie ea și cu drujba.

Attached Files



#60
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View PostLivia2021, on 21 septembrie 2023 - 13:45, said:

Cat de grav poate fi ??  

In principiu, este grav in teorie. In practica, la 99,9% din case facute pana acum s-a folosit doar sarma. Ideea este ca daca ai un ghinion fantastic, tijele filetate te-ar ajuta mai mult decat sarmele alea.

#61
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Partea buna ca poti sa remediezi lipsa tijelor filetate intr.o fereastra de timp pina se bate astereala.....poti sa faci asta cu o tertza echipa, sau chiar ei platiti in plus.

In ziua de astazi, nu concep sa nu se foloseasca methods moderne si sigure.

Tijele la 1.2-1.5 nu la 0.8, e suficient....dar minim 12, class 8.8 saibe plate mari,  

Lemnul arata bine, insa pare Verde. Sigur cosoeoaba se strange 8-10 mm in conditiile astea.




#62
Charlie89

Charlie89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 26.08.2020
Bună seara, ați spus că nu s-a turnat centura de beton încă, deci puteți pune tije filetate când se toarnă centura. Le cumpărați din timp ca să aibă vreme să le îndoaie în formă de L sau J și le pun când toarnă centura. Noi am avut în proiect de M12 și cred că le-am pus la 60-70 cm distanță între ele. În proiect la dvs cum apare prinderea lemnului de centura de beton?

#63
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View PostCharlie89, on 21 septembrie 2023 - 21:37, said:

Bună seara, ați spus că nu s-a turnat centura de beton încă, deci puteți pune tije filetate când se toarnă centura.

Din ce am inteles eu, cred ca azi a turnat centura colegul.

#64
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Nu vad ce va opreste sa intrati in centura in lateral cu ancora chimica, conexpand sau orice si sa plecati de acolo in sus cu o piesa de platbanda ce sa se prinda tot cu suruburi de cosoroaba. Da, trebuie facut ceva custom, dar orice dorel care a mai tinut un aparat de sudura in mana se descurca.

#65
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
Am turnat centura , nu a mai fost timp sa cumpar tije filetate .
Mi au prins in forma de u niste mustati din sarma de 6 din 50 in 50 legate de armatura centurii.



#66
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
Va rog ceva idei despre o invelitoare care sa fie foarte aspectuoasa , sa izoleze termic relativ ok iar ca pret sa fie cat de cat accesibila.
Daca are cineva vro idee ar fi binevenita.
Am cerut mai multe oferte la tigla pretul manopera plus materialul in sine se ridica destul de mult.
Cea mai buna tigla din ce am inteles ar fi cea de la creaton varianta premion.
Oferta care mi au facut o a fost undeva in jur de 21de mii pentru acoperis ( material plus manopera)

#67
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Mie imi place si Bramac din beton, parca era mai ieftina decat Creaton.
Variantele antracit cu glazuron se auto-curata de praf dupa ploi si stralucesc ca noi.

#68
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Si eu tot pe Bramac as merge. Chiar daca nu arata la fel de bine, comparativ cu ceramica, la Bramac am observat mult mai putine probleme ( tigle crapate ). Varianta cu protectie glazuron arata destul de bine, si cred ca isi pastreaza aspectul asta o perioada mai indelungata. Daca vrei sa vezi diferenta poti sa te duci in orice magazin De..man ( au stand Bramac si sunt expuse acolo ).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate