Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Invelitoare acoperis

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postakeem, on 21 septembrie 2023 - 05:21, said:

Livia, când ajungi la lemnarie, neapărat chertare, zi-le de acum sa știe, ca vad ca mulți nu mai fac (ma tot uit când vad case în constructie, am căpătat o obsesie).

Asta este genul de situatie unde te poate "arde" constructorul. Daca in detaliile primite de la arhitect nu apare chertarea, si nu ai discutat de la inceput cu constructorul, s-ar putea sa te trezesti cu niste costuri suplimentare.

#38
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Eu am considerat chertarea by default, nici nu m-am gândit ca se poate altfel. Drept urmare m-am trezit fără.
Asa ca trebuie discutat de acum, cu sau fără bani în plus.

#39
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019

View Postkesarion111, on 20 septembrie 2023 - 20:11, said:

Cosmar pentru tamplari sa nimereasca la o cosoroaba de 6 metri gaurile pentru toate tijele. Poate cu gauri de 30mm.
Nici chiar așa...
Eu nu-s tâmplar și am potrivit la milimetru vreo 100 de tije m12 pe găuri de 13mm date în cosoroabă. Dacă-și folosesc mintea, nu merge deloc greu.

#40
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Nu e asa de simplu pentru toti sau pe toate santierele.

#41
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Pai asa a calculat arhitectul proiectantul sarpanta ce pot sa zic.
Le am zis ca optez pentru tigla de la inceput probabil din cauza asta.
Am bagat sarme din 50 in 50 de 6 iar la sfarsit vom pune conespanuri extra.
Cam asta ar fi modelul..sper sa fie ok

Meseriasul zice ca si tijele astea filetate sunt totusi de o calitate scazuta ca sr pot rupe dar ca vom da gauri si vom baga conespanuri dupa aceea.

#42
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019
Hehehe, eram sigur că tot la sârme se ajunge. Păi nu aleg ei varianta cea mai scurtă!?
Îl invit pe meseriașul tău la mine, să rupă el o tijă filetată. Eu am rupt o cheie strângând ca nebunu piulița și nici nu a clintit tija m12.
Vezi că conexpandul ăla umflă betonul. S-ar putea să se desprindă bucăți de beton, mai ales dacă gaura e aproape de margine.

#43
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Tijele alea filetate nu pot fi mai proaste decât un surub normal. Filetul e rulat ca nu sta nimeni sa bage filiera pe ele iar ca să faci un filet rulat îți trebuie un control al diametrului foarte strict, deci nu sunt nu știu ce fier beton ordinar.
Dealtfel sunt pe clase ca și șuruburile. Poți sa iei 8.8 ceea ce înseamnă destul de mult. Și da, conexpandul poate sparge betonul.
Sunt curios dacă meseriașul ala prefera la el acasă sau la mașină sa-si lege una-alta cu sârmă în loc de surub si piulita ca deh, șurubul se poate rupe (știu, e retoric, dar asa merita ăștia sa le dai replica).


#44
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Nici daca erau calite nu rupeai cheia din otel calit. Dar sigur nu ai ajuns la tije filetate calite.

Parerea mea da o sansa meseriasului sa le monteze punandu-le mai rare, conexpandul e la fel adica necalit dar mai ai riscul conexiunii in beton.

#45
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Conexpandul vine pe mijlocul cosoreabei ok sa inteleg ca nu i varianta buna cu ele..ce alta varianta ar mai fi la final. Dupa ce torn betonul..

#46
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Auzi, dar betonul ala nu va fi prea proaspat pentru a folosi conexpand-uri ?

#47
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019

View PostLivia2021, on 21 septembrie 2023 - 09:21, said:

Conexpandul vine pe mijlocul cosoreabei ok sa inteleg ca nu i varianta buna cu ele..ce alta varianta ar mai fi la final. Dupa ce torn betonul..

Ancoră chimică cu tijă filetată. Ți s-a mai spus...
Nu mai lua de bun ce spun meseriașii. 99,9% dintre ei caută calea cea mai facilă pentru ei, nu caliteatea muncii.
Cât de naivă te cred să-ți zică că niște sârmă e mai solidă decât tija?

#48
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Pentru ancora chimica e nevoie de compresor ca acea gaura sa fie perfect curata fara praf.
Inainte de desprafuire se cura cu o perie de sarma de  nisipul care se desprinde.
Fiind vorba de elemente constructive de structura calculate pentru rezistenta seismica si ancora chimica ar fi bine sa aibe un certificat in acest sens.
Cand am avut de rezolvat o problema de armare am cautat si doar la Sika si Hilti am gasit asa ceva. Certificarile erau C1 la Sika iar la Hilti C1 si C2 la produsul HIT RE 500

Performanță inegalabilă și design conform cu codul modelelor, pentru aproape orice conexiuni în beton sau în oțel – evaluare ETA pentru ancorarea cu rezistență seismică C1 și C2 și ETA pentru armături cu rezistență la incendii și seismică https://www.hilti.ro..._7135/r12560055

Costa ceva pentru trebuie sa cumperi pistolul, cartus si rezerva. Doar pe firma se pot cumpara pistolul si cartusul. Cartusul e format din 2 tuburi de plastic in care se baga cele 2 pungi cu epoxi.

BAGA tijele in beton la turnare. Pune-le echidistant impartite pe laturi. Trebuie sa ajungi la in consens cu mesterul altfel platesti ca popa sau iasa prost.

#49
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019

View PostPrototype2, on 21 septembrie 2023 - 08:58, said:

Nici daca erau calite nu rupeai cheia din otel calit. Dar sigur nu ai ajuns la tije filetate calite.

Ba uite că s-a rupt, nu era o exagerare sau o figură de stil. Probabil, era de calitate îndoielnică. Sigur nu era vreo Wera. Am folosit tijă M12, DIN 975, Gr. 8.8.

View PostPrototype2, on 21 septembrie 2023 - 10:11, said:

Pentru ancora chimica e nevoie de compresor ca acea gaura sa fie perfect curata fara praf.
Nu compresor, că poate sufla particule de ulei. Se folosește pompă de mână. Nu e mare inginerie să folosești ancoră chimică. Există și fiole predozate, dacă nu vrei să dai cu pistolul.

Edited by a_r_C, 21 September 2023 - 10:22.


#50
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Pompa de mana banala nu face fata la diametre mari, am incercat. Poate au ei pompa mai smechera sau folosesti burghiul cu extractie de la ei.
Eu am folosit apa sub presiune introdusa in fundul gaurii prin tub subtire. Crede-ma ca scoate namol. Ancora aceasta merge si sub apa, nu doar pe umed.
Dar se poate atasa un tub subtire si la un aspirator tehnic poate face acelasi lucru.

La fiole e problema ca foarte usor ramane aer, uite cum procedeaza hilti [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C6MD1xycR4c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


REPET - mai bine baga tijele la turnare cu intelegere din partea partilor

Edited by Prototype2, 21 September 2023 - 10:47.


#51
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View PostPrototype2, on 21 septembrie 2023 - 10:45, said:

uite cum procedeaza hilti

Super tare. Banuiesc ca nici costurile nu sunt neglijabile.

#52
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
De aceea zic sa le bage oricum in beton la turnare, numai sa le bage.
Stresul sa procuri scule sa faci totul ca la carte nu merita pt o casa.

#53
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019

View PostPrototype2, on 21 septembrie 2023 - 10:11, said:

Costa ceva pentru trebuie sa cumperi pistolul, cartus si rezerva. Doar pe firma se pot cumpara pistolul si cartusul. Cartusul e format din 2 tuburi de plastic in care se baga cele 2 pungi cu epoxi.

Faci să pară lucrurile mai complicate decât sunt. Am prins sute de ancore chimice cu o banală pompă de mână, o perie pe dimensiunea găurii și un pistol (mecanic, nu electric) de bună calitate. Niciodată nu a clintit vreuna. Dacă ancorezi tije pe fundul mării, ai nevoie de scule de mii de euro, dar pentru o treabă la casa omului te descurci ușor cu cele de 100 lei, pe care de regulă le și ai.

View PostPrototype2, on 21 septembrie 2023 - 10:11, said:

BAGA tijele in beton la turnare. Pune-le echidistant impartite pe laturi. Trebuie sa ajungi la in consens cu mesterul altfel platesti ca popa sau iasa prost.

Aici sunt de acord cu tine, dar n-auzi că e fizică atomică pentru dulgher să potrivească cosoroaba pe tije... Trebuie facultatea de potrivire...

#54
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Am ancorat placa de beton intr-o elevatie mai inalta decat restul fundatiilor si stalp de BA in elevatie printre noroaie de santier, deci imi trebuia ceva care se lucreaza pe ploaie. Viata nu e ca in filmele de la producatori. Da, am preferat sa dau la vremea aceea vre-o 5-600 de lei pe pistol manual, 2-300 pe cartus, si peste 200 pe rezerve ca sa lucrez profi chiar si pe fundul marii. Cei din domeniu ar fi ancorat cu aceasi ancora cu care mi-as prinde doar dulapurile in perete. Fiecare e liber sa decida, dar eu asa procedez cand mi se cere ajutorul.

Consens inseamna sa le puna la un metru si ceva. E mai bine decat sa toarne betonul fara tije. Apoi daca mai are chef de forat sa bage cate ancore mai are chef. DACA o sa mai aibe...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate