Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Invelitoare acoperis

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Cum se prinde cosoroaba mai ok ?
Cu sarma cu suruburii../ buloane ???

Attached Files



#20
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Probabil toată lumea îți va spune țiglă. Ceea ce înseamnă lemnarie mai solidă.

Sârma, deși apare oficial prin diverse ca soluție acceptata, nu mi se pare ok. În primul rand, cu cât e mai groasa,cu atât e mai greu de răsucit. N-o sa se plieze niciodată perfect pe profilul lemnului. Apoi, când lemnul se usucă, cum o mai strângi?
Tijele filetate se mai pot strânge și după montaj, 2...3 ani pana se usucă cosorosba complet.

Edited by akeem, 19 September 2023 - 05:24.


#21
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View PostLivia2021, on 18 septembrie 2023 - 22:24, said:

Ok , care invelitoare este mai buna tigla ceramica sau tabla.

Depinde din ce punct de vedere privesti lucrurile. Fiecare are avantaje si dezavantaje, s-a tot discutat aici pe forum, parerile sunt impartite. Oricum, in cazul tau tabla care se potriveste ( astfel incat sa reduci la minim pierderile de material ), este cea in panouri mici ( Gerard, Novatik, Lindab Roca, Decra, etc. ).

View PostLivia2021, on 18 septembrie 2023 - 22:24, said:

In principal as dori doar o lucarna pe fatada principala in rest pe fiecare apa cate o fereastra velux.

Renunta si la lucarna aia, este mult prea mica, costa mult si va arata foarte urat ( o sa ai un gemulet foarte mic, si tot felul de flashing-uri pentru "inchideri" ). Daca o vrei pentru "design", crede-ma ca nu iti aduce nici un plus valoare. Inainte sa te decizi, du-te sa vezi o casa care are lucarne asemanatoare ( forma si dimensiuni ), si vezi daca iti place cum arata.

Edited by razvan-softpedia, 19 September 2023 - 06:03.


#22
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View PostLivia2021, on 18 septembrie 2023 - 22:39, said:

Cum se prinde cosoroaba mai ok ?
Cu sarma cu suruburii../ buloane ???

Am pus aici pe forum o poza in care aratam cum se prezinta legatura cu sarma a cosoroabei. In cazul prezentat de mine sarma nu mai avea nici o treaba cu cosoroaba. Daca izolezi podul rapid ( cateva luni ), si nu vei mai avea posibilitatea sa mai strangi sarma aia, iti recomand sa mergi pe varianta cu tije filetate.

#23
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Ok aveti idee ce fel de buloane de unde se pot cumpara mai trebuie ceva sudat la ele?
Ce fel de coltare ?
Sau teuri si ce ar mai fi nevoie..
Am luat in calcul lemanaraie pentru tigla asa a fost proiectata casa.
Lucarna nu i chiar asa mica fereastra da .


Ok aveti idee ce fel de buloane de unde se pot cumpara mai trebuie ceva sudat la ele?
Ce fel de coltare ?
Sau teuri si ce ar mai fi nevoie..
Am luat in calcul lemanaraie pentru tigla asa a fost proiectata casa.
Lucarna nu i chiar asa mica fereastra da .
Stiu de pozele cu cosoroabele alea dar oricum a fost in bataie de joc inclusiv lemnul ala cu coaja pe el...inseamna ca l a durut undeva si pe proprietar si pe pe meserias.
I am aratat inclusiv meseriasului meu si a zis la fel baie de joc..
Ca nici nu le a strans calumea.


Cam asa arata o parte din lemn.

Attached Files



#24
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Chiar dacă era bătaie de joc încearcă sa nu te lași convins de meseriaș ca el va strânge sarma mai bine.
Nu știu dacă tijele filetate sunt de-a gata cum e nevoie la o cosoroabă. Se pot cumpăra tije filetate normale, ori facute din tije cilindrice ("fi"-uri) si filetate la un cap, retezate la lungime și sudate la celalat capăt o alta bucata în T. Sau o talpa pătrată ori dreptunghiulara. Orice care sa arate ca un T sa nu se smulgă din beton. Ori inrosita cu autogenul și îndoită în L ori J dacă ti-e frica sa nu se rupă sudura.

Edited by akeem, 19 September 2023 - 12:45.


#25
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View PostLivia2021, on 19 septembrie 2023 - 12:24, said:

Lucarna nu i chiar asa mica fereastra da .

M-am exprimat eu gresit, la sticla lucarnei ma refeream. Aici trebuie sa iei in calcul ca de la astereala in sus va trebui sa ai liber ( pentru un montaj corect ), vreo 15-20 cm ( grosimea sipcilor caroiajului + grosimea invelitorii + inaltimea bordurii de calcan care se inchide pe tamplarie ).

View PostLivia2021, on 19 septembrie 2023 - 12:24, said:

Ok aveti idee ce fel de buloane de unde se pot cumpara mai trebuie ceva sudat la ele?

In santiere am vazut ca se mai practica tije filetate sudate de armatura centurii.

#26
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
La o căutare rapida am găsit tije în L pentru cosoroaba pe ...eMag :)
Din păcate nezincate. De ce naiba nu le-or fi zincat nu știu.
Eu le-as cumpăra și le-as duce undeva la zincat (exista destule firme care zincheaza în tambur).
Ori cumpărate tije filetate zincate și făcut ceva la coada, îndoit, sudat T... s-ar putea sa iasă chiar mai ieftin. O tija de 1m e 8...10 lei, scoți 3 buc dintr-una.
Aia în L de pe emag e 25 lei bucata.

Edited by akeem, 19 September 2023 - 18:06.


#27
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019
Tije filetate prinse în beton cu ancoră chimică pentru talpă/cosoroabă. Găsești tije zincate la Alsafix sau chiar și în Hornbach. Însă e muncă migăloasă și greu de crezut că meseriașul o va face.
Varianta 2, mai costisitoare, este cu L-uri zincate, tot la Alsafix găsești.
Indiferent cât de bine pare uscat lemnul și cât de bine strânge meșterul sârma folosită în mod clasic, în câteva luni devin largi sârmele și șarpanta va fi fixată doar de propria greutate.

Am folosit tije filetate trecute prin cosoroabă, prinse cu ancoră chimică de beton și fixate cu piulițe cu șaibe late . Deși le-am strâns până am rupt cheia, după câteva luni, înainte de izolație, a mai fost nevoie să le strâng.

Edited by a_r_C, 19 September 2023 - 23:48.


#28
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Noi inca nu am turnat centura .. doar ce am urcat lemnul pe placa .
Problema este ca nu am mult timp la dispozitie maine am vrea sa turnam centura si stalpii.
Deci cam astazi trebuie sa rezolv problema cu prinsul cosoroabei.
Cosoroaba are 19/16 .

Lemnul pare destul de ok , curat bine dimensionat.

Attached Files



#29
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019
În cazul ăsta, poți lega tijele filetate de armatura centurilor, din 80 în 80 cm. Calculezi să rămână în afară 2-3 cm peste înălțimea cosoroabei, să poți pune ulterior șaibă și piuliță. Scapi de găuri și ancoră chimică, doar că o să-i încurce puțin la turnarea și nivelarea betonului.

#30
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Posta_r_C, on 20 septembrie 2023 - 07:22, said:

În cazul ăsta, poți lega tijele filetate de armatura centurilor, din 80 în 80 cm. Calculezi să rămână în afară 2-3 cm peste înălțimea cosoroabei, să poți pune ulterior șaibă și piuliță. Scapi de găuri și ancoră chimică, doar că o să-i încurce puțin la turnarea și nivelarea betonului.

Ce grosimie? De 10, de 12, de 14?
De ce din 80 in 80, exista vreo regula/Calcul?

#31
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Corect ce grosime sa aibe tijele filetate ? Cum sa le legam de armatura centurilor?

#32
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019
Eu am folosit tije M12 la 80 cm distanță între ele. Așa mi-a calculat structuristul și a ieșit o prindere foarte bună. Mă gândesc că nu poate să difere mult de la o șarpantă la alta, dar, ai dreptate, calculul exact ar trebui să-l facă structuristul.
Cumperi bară filetată la un metru sau la 2 metri, calculezi la ce dimensiune să le tai astfel încât să ai două legaturi în armătura grinzilor. Eventual îi faci un cioc sau L la partea din grindă. Le legi cu sârma de etrieri sau de barele grinzilor.

#33
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Cosmar pentru tamplari sa nimereasca la o cosoroaba de 6 metri gaurile pentru toate tijele. Poate cu gauri de 30mm. Mai simplu este cu U-uri din platbanda 60x6 si gaura transversala data la montaj. Sau cupoane de platbanda despicate in Y la capul dinspre centura, infipte in betonul proaspat, alternativ stg-dr viitoarei cosoroabe. Gata gaurite.

Edited by kesarion111, 20 September 2023 - 20:14.


#34
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Sau mai rare.

#35
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View PostLivia2021, on 20 septembrie 2023 - 06:52, said:

Cosoroaba are 19/16 .

O intrebare am si eu: de ce asa mare cosoroaba ? Un 12/12 sau un 15/15 nu ar fi fost suficient ? Avand in vedere ca ea se sprijina in totalitate pe centura, cu ce ma ajuta o sectiune asa mare ?

View Postkesarion111, on 20 septembrie 2023 - 20:11, said:

Cosmar pentru tamplari sa nimereasca la o cosoroaba de 6 metri gaurile pentru toate tijele.

Posted Image Ai dreptate ! Sa vezi nervi si injuraturi ! Posted Image O sa cam sughita ala care i-a zis beneficiarului sa puna tije filetate ! Posted Image

#36
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Mai bine gauri de 30 decât sârmă.
Pot pune cosoroaba lângă tije și însemnat unde pica fiecare. Pot da cu vaselina  sau vopsea pe capul tijele și pus cosoroaba peste sa rămână urme.
Metode există doar sa se vrea. Dar ne-am învățat asa, intr-o mana mistria, în cealaltă cana de cafea ori tigara.

Livia, când ajungi la lemnarie, neapărat chertare, zi-le de acum sa știe, ca vad ca mulți nu mai fac (ma tot uit când vad case în constructie, am căpătat o obsesie).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate