Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Invelitoare acoperis

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Sunt in etapa de schimbare,dupa 13 ani,sindrila Tegola zboara de pe casa.la fiecare furtuna.
Problema e ca avem panta doar de 12 grade.M-am gandit sa schimb cu tigla metalica.
Cineva imi spunea ca nu mai suna la ploaie ca si cea de acum 10 ani.Asa o fi?
Ce recomandari imi puteti da?

Edited by anonima1, 13 August 2023 - 14:17.


#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Nu stiu cum suna aia de acum 10 ani dar aia de acum 6 suna. E adevarat, se aude tare doar in locurilor unde nu ai izolatie termica.
Eu cred ca la tigla metalica va conta in primul rand montajul. Mai toate au acoperire buna de zinc si grosime suficienta, ca astea-s aspecte de urmarit, pe langa aspect.
Unii (vanzatori) ziceau ca ar fi mai buna tabla faltuita cu imbinare click, ca nu se mai usuca garniturile de la suruburile alea autoforante...Eu nu-s convins.
Mai e si aspectul cu panta acoperisului, unele nu accepta panta prea mica.

#3
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

 crocko.dilul, on 13 august 2023 - 14:50, said:

Unii (vanzatori) ziceau ca ar fi mai buna tabla faltuita cu imbinare click, ca nu se mai usuca garniturile de la suruburile alea autoforante...Eu nu-s convins.

Eu sunt convins. Am tabla faltuita pe casa de vreo 10 ani si nu are nici un defect. Anul asta am desfacut cateva suruburi de pe acoperisul foisorului, are vreo 3 ani, cauciucul de la suruburi e varza. Nu recomand faltuita pt zgomotul pe care il face la vant mai ales, iar initiatorul chiar asta vrea sa evite. In schimb, mai este un producator ce are tabla tip tigla acoperita cu roca vulcanica(egal ce roca o fi, dar era lipita f bine) si atenueaza incredibil de bine zgomotul ploii, dar si pretul e pe masura.

#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 24.09.2017
nu ai zis buget. cea mai buna, ca sa nu auzi zgomote e tigla din beton, dar oricum trebuia dimensionat si acoperisul corespunzator. in rest, durata mare viata si liniste, au ai mei la mansarda, nici un stress in vreo 20 de ani, poti sa dormi linistit.
si dupa, urmeaza tigla ceramica, are vecinul parca, cam 25 de ani fara probleme.

asa, gerard cum se amintea mai sus, probabil e mai buna.

Edited by bobitad, 13 August 2023 - 15:05.


#5
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Multumesc de raspunsuri,nu avem o limita de buget.Nu noi am facut proiectul,asa a fost de la inceput casa cu acoperis de panta mica.

#6
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 04.03.2023
Are idee cineva in Canada ce optiuni ar exista pt acoperisuri, altceva dacat mizeria asta de carton asfaltat? Am vazut ca din ce in ce mai mult au aparut tabla si ceva material ondulat.

#7
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 23.09.2010

 bobitad, on 13 august 2023 - 15:05, said:

nu ai zis buget. cea mai buna, ca sa nu auzi zgomote e tigla din beton, dar oricum trebuia dimensionat si acoperisul corespunzator. in rest, durata mare viata si liniste, au ai mei la mansarda, nici un stress in vreo 20 de ani, poti sa dormi linistit.
si dupa, urmeaza tigla ceramica, are vecinul parca, cam 25 de ani fara probleme.

asa, gerard cum se amintea mai sus, probabil e mai buna.

Nu la panta de 12 grade. Numai sindrila bituminoasa si tabla !

Edited by hamal, 13 August 2023 - 18:47.


#8
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
eu nu inteleg de ce zboara sindrila bituminoasa! probabil nu e prinsa bine...

#9
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Panouri solare, daca tot e de refacut acoperisul?

#10
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Daca se aude tabla de pe casa la ploaie, inseamna ca nu ai nici macar un sfert din izolatia termica necesara unei case. Asta presupunand ca izolezi cu vata sau ceva cu densitate asemanatoare, nu polistiren, prin care trece sunetul mai usor. Asta la planseu de lemn, ca la beton ar trebui sa izoleze oricum. Si sub tabla mai e si scandura de pe astereala, care ar trebui sa opreasca o parte semnificativa din sunet. Deci nu prea vad vreun scenariu normal in care sunetul de la tabla sa fie o problema.
Variantele cu strat de praf de piatra pe care le au mai toti producatorii atenueaza un pic si ele fata de variantele lucioase.

#11
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 anonima1, on 13 august 2023 - 14:14, said:

Problema e ca avem panta doar de 12 grade.M-am gandit sa schimb cu tigla metalica.
Ce recomandari imi puteti da?

Sa iti alegi bine echipa de montaj. La 12 grade esti sub panta minima de montaj ( ca idee, Lindab recomanda 14 grade pentru tigla metalica ), si de aceea trebuie atentie la toate detaliile, incepand cu montajul foliei, si terminand cu montajul opritoarelor de zapada.

 anonima1, on 13 august 2023 - 14:14, said:

Cineva imi spunea ca nu mai suna la ploaie ca si cea de acum 10 ani.Asa o fi?

Vrajeala ! Ce ar fi putut sa schimbe astfel incat sa sune altfel ? Poate amicul tau a auzit ploaia pe doua profiluri diferite, si doua grosimi de tabla diferite, si atunci este normal sa se auda altfel. Asta nu inseamna ca tabla de acum este mai buna decat cea de acum 10 ani. Posted Image

 Namidee, on 13 august 2023 - 15:00, said:

Anul asta am desfacut cateva suruburi de pe acoperisul foisorului, are vreo 3 ani, cauciucul de la suruburi e varza.

Depinde foarte mult si cum au fost date suruburile respective ( pozitie, si forta la care au fost stranse ).

Daca surubul a fost dat ca in poza, ce pretentie sa ai de la garnitura aia saraca ?? Ma refer strict la pozitia surubului vis-a-vis de ambutisarea tablei ( nu ma refer la faptul ca au gaurit tabla de mai multe ori si garnitura nu mai acopera ambele gauri ).

Attached Files


Edited by razvan-softpedia, 15 August 2023 - 05:57.


#12
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

 Namidee, on 13 august 2023 - 15:00, said:

.Anul asta am desfacut cateva suruburi de pe acoperisul foisorului, are vreo 3 ani, cauciucul de la suruburi e varza.
Cauciucul oricum e atacat de oxigenul din aer, la caldura chiar foarte rapid; nu înteleg de ce nu fac garniturile alea din silicon (poate chiar s-ar putea înlocui)

 razvan-softpedia, on 15 august 2023 - 05:55, said:

Daca surubul a fost dat ca in poza, ce pretentie sa ai de la garnitura aia saraca ?? Ma refer strict la pozitia surubului vis-a-vis de ambutisarea tablei ( nu ma refer la faptul ca au gaurit tabla de mai multe ori si garnitura nu mai acopera ambele gauri ).
Imagine de groaza!

#13
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 Victor5, on 15 august 2023 - 15:56, said:

Cauciucul oricum e atacat de oxigenul din aer, la caldura chiar foarte rapid; nu înteleg de ce nu fac garniturile alea din silicon (poate chiar s-ar putea înlocui)

Garnitura este din EPDM, care este un cauciuc foarte rezistent.

Dar, asa cum am mai spus, nu garnitura este principala problema. Montajul este principala problema. Daca montezi surubul in pozitia aia, sau il strangi cu o forta mult mai mare ( efectiv " dai garnitura peste cap " ), ce pretentii sa ai la saraca garnitura ??

#14
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022

 Namidee, on 13 august 2023 - 15:00, said:

Eu sunt convins. Am tabla faltuita pe casa de vreo 10 ani si nu are nici un defect. Anul asta am desfacut cateva suruburi de pe acoperisul foisorului, are vreo 3 ani, cauciucul de la suruburi e varza. Nu recomand faltuita pt zgomotul pe care il face la vant mai ales, iar initiatorul chiar asta vrea sa evite. In schimb, mai este un producator ce are tabla tip tigla acoperita cu roca vulcanica(egal ce roca o fi, dar era lipita f bine) si atenueaza incredibil de bine zgomotul ploii, dar si pretul e pe masura.
Ce rol să aibă fâșia aia albă?
https://youtu.be/-EeYwgNMDDI?t=383

#15
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 san-62, on 14 septembrie 2023 - 07:24, said:

Ce rol să aibă fâșia aia albă?
https://youtu.be/-EeYwgNMDDI?t=383

Are rolul de a aburii cumparatorii !!! Posted Image Posted Image Posted Image  Folia aia in cativa ani nu va mai exista !  Acum o pun ca sa mai "diminueze " din zgomot.

#16
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Amortizor de zgomot.

#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005

 Fado, on 13 august 2023 - 18:36, said:

Are idee cineva in Canada ce optiuni ar exista pt acoperisuri, altceva dacat mizeria asta de carton asfaltat? Am vazut ca din ce in ce mai mult au aparut tabla si ceva material ondulat.

Standing seam metal. Aia ii recomand si celei de mai sus. Tabla faltuita, pe limba noastra.

#18
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
Ok , care invelitoare este mai buna tigla ceramica sau tabla.
Sunt intr o dilema pareri pro si contra..
Acoperis in patru ape , panta 20 de grade inclinatie 36% daca zic bine.
In principal as dori doar o lucarna pe fatada principala in rest pe fiecare apa cate o fereastra velux.

Atasez cateva planuri ..


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate