Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 

Plata impozit chirie 2023

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Biggie_mac

Biggie_mac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.06.2004
Salutare,

incepand de anul asta, am dat in chirie apartamentul vechi si am zis sa fiu cetatean onest si sa il declar oficial, sa platesc toate taxele,etc. Am incheiat contract cu chiriasul pe 1 feb 2023, l-am inregistrat la Anaf bine mersi, totul a mers ok. Azi am incheiat contractul pt ca s-a mutat chiriasul, am inregistrat si inchiderea tot prin acel pdf inteligent, astept confirmarea de la ei ca totul e in regula.

Insa din tot ce m-am documentat pana acum (e prima oara cand inchiriez un apartament), nu mi-e foarte clar cand trebuie sa platesc impozitul aferent si, mai important, nu mi-e clar daca trebuie eu sa ma rog de ei sau imi trimita ei obligatiile de plata prin posta/mail? Logic mi s-ar parea ca daca eu inregistrez contract de inchiriere, dat fiind ca ANAF are datele mele sa imi calculeze ce/cand am de plata. Insa am tot citit ca mai degraba trebuie sa depun eu declaratie de venit, si ca trebuia sa il depun pana la sf lunii mai, desi in alt articol scria ca daca am inchiriat incepand cu luna feb/mar atunci trebuie sa trimit in declaratia din 2024.

Partea asta nu o inteleg deloc: de ce trebuie eu sa ma rog de Anaf sa le platesc ceva daca inregistrez contractul la ei? pana anul trecut avea logica, pt ca nu era obligatoriu sa se inscrie contractul la Anaf deci ei nu aveau cum sa stie daca ai inregistrat venituri. Dar acum daca tot e obligatoriu si tot se inregistreaza, nu ar fi logic ca ei sa imi emita obligatii de plata asa cum si primaria imi triimite anual scrisoare cu ce impozite am de plata, pentru ce si pana cand?

multumesc anticipat pentru informatii

#2
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020
Iti faci cont in SPV ANAF, descarci  declaratia unica, o completezi si o incarci in portal. In cateva saptamani iti vor aparea obligatiile de plata si poti plati prin ghiseul.ro (iti faci cont si acolo daca nu ai)
Gasesti tutoriale pe Youtube

#3
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View PostMrLTN, on 01 august 2023 - 12:07, said:

In cateva saptamani iti vor aparea obligatiile de plata si poti plati prin ghiseul.ro (iti faci cont si acolo daca nu ai)

In cateva zile de regula, cateodata chiar ore.

View PostBiggie_mac, on 01 august 2023 - 11:30, said:

Logic mi s-ar parea ca daca eu inregistrez contract de inchiriere, dat fiind ca ANAF are datele mele sa imi calculeze ce/cand am de plata.

Renunta complet la gandirea asta si la a face presupuneri. Poti sa suni direct la ANAF sa intrebi daca ai nelamuriri de X sau Y.

#4
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
O completare: impozitul pt venitul din 2023 este scadent de abia in 2024.

Pe SPV si pe Ghiseul iti apar deja niste obigatii de plata, dar sunt estimate si nu sunt scadente in 2023. In cazul tau, mai ales ca ai incheiat contractul inainte de termen, nu plati pana nu apar sumele "pe bune" la anu', in 2024.

Daca platesti acum si la calculul final o sa fie ceva diferente in favoarea ta, ca sa utlizezi banii aia platiti in plus va tb sa faci....o cerere de compensare, ai ghicit!

Doar ca idee: sSumele de recuperat se prescriu in 3 ani. Alea datorate, nu! :))

poti sa suni si la "hotline ANAF", pe mine m-au lamurit binisor de cateva ori (031 4039160)

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 24.04.2013
@Biggie_mac: Ai depus Declaratia Unica, completand in ea capitolul 2 ‘Estimat 2023’? (NU are legatura cu inregistrarea contractului la ANAF.)

Trebuia sa o faci in maxim 30 de zile de la data inceperii respectivei activitati, deci cel mai tarziu la inceput de martie trecut. Daca nu ai facut-o, deja esti in culpa - dar o depui acum macar sa fie depusa chiar cu intarziere. Daca ai depus-o in februarie - martie, acum ai de depus o declaratie rectificativa, tot capitolul 2 il completezi cu acea chirie, dar o sa treci si data de sfarsit a contractului si recalculezi venitul anual.

Ei bine, in acea declaratie se face calculul impozitului datorat si eventual CASS daca depasesti anumite plafoane. De platit platesti ce rezulta acolo, fara a primi vreo alta informare sau calcul de la ANAF. Termenul de plata este 25 mai anul viitor (care devine 27 din motive de zile nelucratoare).

Edited by sags, 01 August 2023 - 12:39.


#6
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
pai a inregistrat si dez-inregistrat, a si mentionat pdf ul inteligent

#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 24.04.2013
Pai nu stiu daca a depus pentru inregistrarea contractului (formularul 168 cumva? nu stiu sigur ca eu nu inchiriez), obligatoriu de la 1 ianuarie 2023, sau de depunerea declaratiei cu venitul estimativ (Declaratia Unica). Dupa mine, daca ar fi depus SI DU atunci stia cat are de platit si ca ANAF nu mai are ce calcula fiindca e calculat acolo.

#8
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Ai dreptate, am citit pe diagonala.

Initiator, trebuie sa completezi inca un pdf intelgent :), declaratia unica D212. Cred ca poti sa il faci direct rectificativ, avand in vedere ca ai incheiat deja contractul - cel mai bine suna la hotline

dupa ce depui D212, atat in SPV, cat sipe Ghiseul, iti va aparea suma de plata

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 24.04.2013
Nu cred ca poate face direct rectificativa. Prima depunere referitoare la o pereche de ani definitiv N-1 + estimativ N (pe fromular DU editia N) este totdeauna cea initiala, orice alta depunere pentru aceeasi pereche de ani este rectificativa. Deci rectificativa doar daca a depus deja o data.

Insa chiar daca e initiala, poate completa si data de inceput (1 februarie) si cea de sfarsit a contractului, si direct venitul realizat in lunile de contract activ - fara a include ‘tranzitoriu’ si venit pentru lunile despre care in acest moment stie ca nu mai este activ contractul.

#10
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
e clar, azi sunt pe langa subiect :))))

bineinteles ca asa e, cum spui tu


gata, ma abtin :))) - oricum, a primit sfaturile corecte

#11
Biggie_mac

Biggie_mac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.06.2004

View Postgreywolfact, on 01 august 2023 - 12:33, said:

Renunta complet la gandirea asta si la a face presupuneri.

De ce? Mi se pare chiar gresita perspectiva asta. Nu sun prietenii/cunostiintele sa ii intreb daca am vreo datorie la ei. Nu sun nici furnizorii lunar sa ii intreb daca am facturi neplatite sau ceva obligatii de plata. Nici primaria, nici la brutarie nu sun sa intreb daca am ramas dator, s.a.m.d. E cat se poate de logic ca beneficiarul sa fie cel interesat sa obtina banii. Asa cum primaria imi trimite lista cu impozite, furnizorii imi trimit facturile, prietenii imi reamintesc de datorii, s.a.m.d, ma astept ca si Anaf sa imi trimita scrisoare/sesizare cu datorii, nu sa stau eu la ficare cateva luni sa ma interesez cat am de plata, sa imi calculez singur, sa ma rog de ei sa imi ia banii s.a.m.d
In anii trecuti intelegeam pt ca nu se inregistrau contractele dar daca tot au bagat obligativitatea inregistrarii lor, mi se pare logic sa trimita ei obligatiile de plata. Se poate automatiza usor

De aia avem noi cea mai scazuta rata de colectare a impozitelor....pt ca statul roman nu cere, ci asteapta sa vada cine e de treaba si da singur....

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 24.04.2013
Impozitul pe aceste venituri este cu autoimpunere - nu iti trimite ANAF nimic (decat dupa 5 ani fara 1 luna, la limita prescrierii pentru penalitati maxime, daca ai omis ceva si ei se prind). Deci sa inteleg ca nu ai depus DU?  O sa primesti si amenda sau ceva similar; nu stiu care este exact sanctiunea pentru nedepunere in termen, dar sigur-sigur exista una. Depune-o macar acum.

#13
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View PostBiggie_mac, on 01 august 2023 - 18:43, said:

Asa cum primaria imi trimite lista cu impozite, furnizorii imi trimit facturile, prietenii imi reamintesc de datorii, s.a.m.d, ma astept ca si Anaf sa imi trimita scrisoare/sesizare cu datorii,

Stai linistit ca daca nu declari o sa iti trimita probabil la un moment dat, numai ca o sa vina intai cu o sesizare ca nu ai facut declaratia acu X ani dar ai avut castiguri + potentiale amenzi.

View PostBiggie_mac, on 01 august 2023 - 18:43, said:

sa imi calculez singur, sa ma rog de ei sa imi ia banii s.a.m.d

Asa e si in tarile civilizate, nu e nimic wow. In Romania lumea insa e obisnuita sa nu stie decat de venitul net si sa faca evaziune fiscala la chirii (nu toti, dar destui sunt in situatia asta).

Pana la urma nu e nimic complicat, cand vezi exact ce trebuie sa faci.

View PostBiggie_mac, on 01 august 2023 - 18:43, said:

In anii trecuti intelegeam pt ca nu se inregistrau contractele dar daca tot au bagat obligativitatea inregistrarii lor, mi se pare logic sa trimita ei obligatiile de plata. Se poate automatiza usor

In sistemul birocratic din Romania, lucrurile de regula nu se intampla automat.

Dar chiar daca ne imaginam o lume ideala, total automatizata, de unde ar stii cineva ca acel chirias nu a plecat dupa 3 luni? Declaratia unica de venituri e de baza si constituie ce venituri ai calculat cu buna stiinta ca ai avut in decursul anului trecut. Daca ai inchiriat anul acesta, abia in 2024 pana in Mai trebuie sa o completezi ptr acest an.

#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 24.04.2013

View Postgreywolfact, on 03 august 2023 - 18:00, said:

… Daca ai inchiriat anul acesta, abia in 2024 pana in Mai trebuie sa o completezi ptr acest an.
Pana atunci e de depus declaratia finala, desi unii au avut probleme cu ea si pentru chiriile in LEI de fapt ANAF nu se asteapta sa mai depui nimic ‘final’. Insa trebuie depusa o declaratie cu venitul estimat in termen de 30 de zile de la inceperea activitatii (sau pana la 25 mai daca activitatea e inceputa din anul/anii anterior/i), deci [cel putin] de la semnarea primului contract. Zic ‘cel putin’ findca unii considera ca acest termen priveste doar primul contract, si daca ai deja unul in curs la al doilea si urmatoarele nu mai esti obligat sa depui estimativa, altii considera ca dupa fiecare incheiere/modificare/inchidrre de contract trebuie sa depui estimativa,

Edited by sags, 03 August 2023 - 18:12.


#15
Biggie_mac

Biggie_mac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.06.2004

 greywolfact, on 03 august 2023 - 18:00, said:

Daca ai inchiriat anul acesta, abia in 2024 pana in Mai trebuie sa o completezi ptr acest an.

Cei de la ANAF hotline mi-au spus ca ar fi trebuit sa completez declaratia unica cu estimatul imediat dupa. Pana la urma, avand in vedere ca a incetat contractul dupa 6 luni in loc de 1 an, am completat d212 cu estimat direct din feb pana in aug si am platit impozitul. Acum insa am incheiat un alt contract din Aug 2023 pana in Aug 2024. Doar ca acum daca vreau sa completez estimatul, ar trebui sa o fac in 2 faze: sa completez estimatul intre Aug 2023 si sfarsitul anului (Dec 2023) pt ca formularul D212 nu ma lasa sa pun o data de incetare din 2024 si probabil ca in 2024 ar trebui iar sa completez un alt formular cu estimatul din Ian 2024 pana in Aug 2024. Obositor si greu sa fii cetatean cinstit si sa navighezi prin birocratia romaneasca

#16
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 13.03.2005
Dacă vorbim de chirie încasată anul acesta, nu aveai termen de plată anul viitor pentru impozitul aferent?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate