Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...

Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...
 Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect

Recomandare tableta

Ansamblul Neofort Rezidenția...
 Caderea in apostazie a Bisericii ...

Inselatoria secolului!

Problema soft samsung galaxy watc...

Recomandare tastatura compatibila...
 Sfat legat de achizitonarea unui ...

Festivalul de Film Cannes 2024

Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!
 

Indicator de circulatie necunoscut

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#73
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,410
  • Înscris: 19.03.2007

View Postpasilla, on 29 iulie 2023 - 19:50, said:

Si pe asta cu o joci ?
Attachment stop.png

In primul rand ce directie vor urma cele 2 masini ca sa vedem cum jucam ?

#74
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttitoo, on 29 iulie 2023 - 20:52, said:

In primul rand ce directie vor urma cele 2 masini ca sa vedem cum jucam ?
Nu conteaza directia. Altceva conteaza.
In SUA poti merge Km intregi cu asemenea intersectii din 100 m, in 100 m si soferii se descurca.

#75
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postpasilla, on 29 iulie 2023 - 19:50, said:

Si pe asta cu o joci ?
Attachment stop.png


Primul care opreste sa se asigure e primul care pleaca de pe loc cu prioritate. Nu conteaza directia de deplasare.

Asta e primul lucru pe care il inveti cand ajungi in America de Nord. Si faptul ca in lipsa unei interdictii explicite, ai voie sa faci dreapta pe culoarea rosie a semaforului.

Edited by murdar, 29 July 2023 - 20:59.


#76
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,410
  • Înscris: 19.03.2007

View Postpasilla, on 29 iulie 2023 - 20:54, said:

Nu conteaza directia. Altceva conteaza.
In SUA poti merge Km intregi cu asemenea intersectii din 100 m, in 100 m si soferii se descurca.
In primul rand noi suntem in Romania si cred ca ar trebui sa discutam despre cum e regulamentar, astfel ca e fosrte importanta directia celor doua masini. Ca de descurcat, vedem zilnic in trafic cum se descurca unii.

#77
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,420
  • Înscris: 11.08.2003
Si noi care credeam ca vorbim de Romania.. let's switch to english, then. Posted Image

Edited by sorin147, 29 July 2023 - 21:06.


#78
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,410
  • Înscris: 19.03.2007

View Postmurdar, on 29 iulie 2023 - 20:58, said:

Primul care opreste sa se asigure e primul care pleaca de pe loc cu prioritate. Nu conteaza directia de deplasare.

Asta e primul lucru pe care il inveti cand ajungi in America de Nord. Si faptul ca in lipsa unei interdictii explicite, ai voie sa faci dreapta pe culoarea rosie a semaforului.

Noi suntem in Romania si aici nu se aplica regulile din America.

#79
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
A, pai sa bagam capul in cu...pardon nisip, si sa fim vai de capul nostru de ingramaditi cand vom conduce in America. Asa?

Romanii nu doar cei mai prosti soferi din Europa, dar si din toata lumea civilizata.

Edited by murdar, 29 July 2023 - 21:08.


#80
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttitoo, on 29 iulie 2023 - 21:07, said:

Noi suntem in Romania si aici nu se aplica regulile din America.
Nu, dar ar trebui sa fim mai prudenti si intelegatori.
Dreptul la prioritate nu iti garanteaza si dreptul la viata/integritate corporala.

Edited by pasilla, 29 July 2023 - 21:18.


#81
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,420
  • Înscris: 11.08.2003
Nu stiu ce sa zic dar pare ca daca pui un roman sa conduca in America, se va prinde in 5 minute cum sta treaba dar invers, in 5 minute e cu cracii in sus. :) (e parere proprie, nu am nici un studiu care s-o confirme :) )

#82
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Poate. Dar nu orice roman. Astia de pe forum nu s-au prins.

#83
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,410
  • Înscris: 19.03.2007

View Postmurdar, on 29 iulie 2023 - 21:08, said:

Romanii nu doar cei mai prosti soferi din Europa, dar si din toata lumea civilizata.
Daca asa te consideri eu n-am nimic impotriva, sunt de acord cu tine.

View Postpasilla, on 29 iulie 2023 - 21:17, said:

Nu, dar ar trebui sa fim mai prudenti si intelegatori.
Dreptul la prioritate nu iti garanteaza si dreptul la viata/integritate corporala.

Ce legatura are prudenta cu poza postata si intrebarea pusa de tine ? Sa fim mai intelegatori...adica hai sa-i ferim pe toti aia care nu cunosc regulile de circulatie si merg la "ghici", pe cocalarii care fenteaza coloana si ne "iau  fata", etc.

Edited by titoo, 29 July 2023 - 21:37.


#84
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttitoo, on 29 iulie 2023 - 21:32, said:

Ce legatura are prudenta cu poza postata si intrebarea pusa de tine ? Sa fim mai intelegatori...adica hai sa-i ferim pe toti aia care nu cunosc regulile de circulatie si merg la "ghici", pe cocalarii care fenteaza coloana si ne "iau  fata", etc.
In acele intersectii se circula la mica intelegere. Regula cu primul sosit, primul plecat, e doar o poveste, Nu ai cum sa faci asta, daca sunt cate 10 masini pe fiecare din cele 4 strazi.
Si, da, trebuie sa ii ferim pe toti cei care nu cunosc regulile de circulatie. Nu e treaba noastra sa ii confruntam. Avem organe abilitate care se ocupa de asta.

#85
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postpasilla, on 29 iulie 2023 - 21:47, said:

In acele intersectii se circula la mica intelegere. Regula cu primul sosit, primul plecat, e doar o poveste, Nu ai cum sa faci asta, daca sunt cate 10 masini pe fiecare din cele 4 strazi.


Ca-n vitan barzesti gen?

#86
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,410
  • Înscris: 19.03.2007

View Postpasilla, on 29 iulie 2023 - 21:47, said:

In acele intersectii se circula la mica intelegere. Regula cu primul sosit, primul plecat, e doar o poveste, Nu ai cum sa faci asta, daca sunt cate 10 masini pe fiecare din cele 4 strazi.
Si, da, trebuie sa ii ferim pe toti cei care nu cunosc regulile de circulatie. Nu e treaba noastra sa ii confruntam. Avem organe abilitate care se ocupa de asta.

Si daca uit ca am frana si intru in ei ? Tu circuli in Bucuresti si daca da, cat de des ? Ca la cum pui problema pari foarte zen, cred ca locuiesti intr-un loc linistit, cu trafic rarefiat si iti dai cu parerea de la distanta. Pai organele alea abilitate le dau permisul analfabetilor si alora care nu cunosc regulile de circulatie, ca nu scrie pe bancnotele de euro legislatia rutiera.

#87
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttitoo, on 29 iulie 2023 - 21:53, said:

Tu circuli in Bucuresti si daca da, cat de des ?.
Rar de tot. Nu mai am curaj. A trecut vremea cand ma simteam in siguranta.
Toata lumea e cu ochii in telefon, toti se cred Schumacher, iar cred multi au luat permisul la Pitesti.

#88
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,410
  • Înscris: 19.03.2007
@pasilla
Asa cum banuiam, asta e motivul datorita caruia tu ne sfatuiesti pe noi astia care circulam zilnic prin jungla sa fim mai intelegatori si spui ca suntem obligati sa ii ferim pe idioti, dar tu te temi sa circuli in Bucuresti. Stiu, din fata monitorului e mult mai simplu sa dai sfaturi, indemnand la intelegere si prudenta.

#89
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttitoo, on 29 iulie 2023 - 22:17, said:

indemnand la intelegere si prudenta.
Atunci fara intelegere si prudenta, daca tu asa crezi ca e mai bine.

#90
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,376
  • Înscris: 02.08.2021

View Post_-livio-_, on 29 iulie 2023 - 20:01, said:

Pai daca ambii au acelasi indicator nu e situatie de egalitate?
Dacă ambii au fie cedează trecerea fie oprire, indiferent în ce combinație(Cedează,oprire; Cedează, Cedează, etc) se aplică regula priorității de dreapta.
Cu atenție și la panoul adițional de jos, dacă există, unde drumurile îngroșate sunt cele prioritare.

PS: într-o intersecție este bine să te uiți și ce semne au celelalte drumuri dacă nu ai panou adițional, fiindcă pot fi recunoscute după formă ușor din spate. Fie că e Cedează, Drum cu prioritate sau Oprire.
Ceea ce mă induce pe mine în eroare sunt semnele de cedează puse în giratorii. Ce sens are să pui semn de cedează în senul  giratoriu pe toate intrările. Când văd semnul respectiv mă aștept ca cineva să aibă și Drum cu Prioritate, dar nu este cazul de cele mai multe ori.

Edited by Valy_User, 30 July 2023 - 01:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate