Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Indicator de circulatie necunoscut

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#55
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,501
  • Înscris: 19.03.2007

View Postsorin147, on 29 iulie 2023 - 13:48, said:

Daca ajungem la anomalii, desi am plecat de la ce reprezinta un semn
https://www.google.c...i8192?entry=ttu
vs
https://www.google.c...i8192?entry=ttu
unde ambele drumuri au cedeaza trecerea. Posted Image
Si ce anomalii ar trebui sa vedem acolo ?

#56
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,661
  • Înscris: 10.08.2005
Am plecat de la ce reprezintă un indicator, nu un semn.

@titoo chestia aia alba din față panoului publicitar

Attached File  Screenshot_20230729_183003_Firefox.png   237.91K   19 downloads

Edited by MarianG, 29 July 2023 - 17:28.


#57
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,501
  • Înscris: 19.03.2007
@MarianG
Da, o vad, dar cu ce te pot ajuta eu, sau ce doresti de la mine ?

Edited by titoo, 29 July 2023 - 17:53.


#58
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,661
  • Înscris: 10.08.2005
Tu ai întrebat care e anomalia.
Eu am prezentat părerea mea.

#59
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,501
  • Înscris: 19.03.2007
Eu il intrebam pe colegul pe care l-am citat si faceam referire la ce se vede in cele 2 link-uri.

#60
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,661
  • Înscris: 10.08.2005
El deja a spus ceva legat de indicatoarele "cedeaza trecerea".


#61
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,501
  • Înscris: 19.03.2007
Si tu vezi vreo anomalie acolo, ca de asta il intrebasem ?!

#62
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,661
  • Înscris: 10.08.2005
Attached File  anomalie.png   3.18K   0 downloads

#63
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 11.08.2003
Cine cui cedeaza trecerea cand ambii ajung la cedeaza trecerea?Posted Image
OK, avem un semafor care, atunci cand merge, reglementeaza ordinea de trecere dar, cand nu merge si ambii ajung la indicatoare, cine cui acorda prioritate? Prioritatea de dreapta este valabila in cazurile de egalitate (cel mai des, in lipsa unui alt semn de circulatie sau semafor) ori, in acest caz, vii si ai cedeaza, il lasi pe celalalt sa treaca dar si celalalt are tot cedeaza si te lasa pe tine sa treci. Joac-o p-asta! Posted Image

(se regleaza din trafic sau BMW sau orice altceva dar, cel putin legal, ambii au cedeaza si, daca intra in celalalt, cum justifici la politie?)

Edited by sorin147, 29 July 2023 - 19:16.


#64
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,501
  • Înscris: 19.03.2007
Pai indicatoarele alea sunt puse pentru directii diferite si masinile nu se intersecteaza, unele merg inainte si unele in dreapta.

#65
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsorin147, on 29 iulie 2023 - 19:14, said:

in acest caz, vii si ai cedeaza, il lasi pe celalalt sa treaca dar si celalalt are tot cedeaza si te lasa pe tine sa treci. Joac-o p-asta! Posted Image
Si pe asta cu o joci ?
Attached File  stop.png   38.5K   11 downloads

#66
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,661
  • Înscris: 10.08.2005

View Postsorin147, on 29 iulie 2023 - 19:14, said:

Prioritatea de dreapta este valabila in cazurile de egalitate (cel mai des, in lipsa unui alt semn de circulatie sau semafor) ori, in acest caz, vii si ai cedeaza, il lasi pe celalalt sa treaca
din moment ce ambii au cedeaza nu se pune ca e egalitate ?

Edited by MarianG, 29 July 2023 - 20:00.


#67
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,416
  • Înscris: 22.10.2007

View Postsorin147, on 29 iulie 2023 - 19:14, said:

Cine cui cedeaza trecerea cand ambii ajung la cedeaza trecerea?Posted Image
OK, avem un semafor care, atunci cand merge, reglementeaza ordinea de trecere dar, cand nu merge si ambii ajung la indicatoare, cine cui acorda prioritate? Prioritatea de dreapta este valabila in cazurile de egalitate (cel mai des, in lipsa unui alt semn de circulatie sau semafor) ori, in acest caz, vii si ai cedeaza, il lasi pe celalalt sa treaca dar si celalalt are tot cedeaza si te lasa pe tine sa treci. Joac-o p-asta! Posted Image

(se regleaza din trafic sau BMW sau orice altceva dar, cel putin legal, ambii au cedeaza si, daca intra in celalalt, cum justifici la politie?)
Pai daca ambii au acelasi indicator nu e situatie de egalitate?

#68
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 11.08.2003
Legal este dar de unde stii tu ca celalat are acelasi semn? :)
Ce faci cand ajungi intr-o intersectie si vezi doar cedeaza al tau... logic ( poate-s eu prost) stau sa acord prioritate celuilalt.. presupunand ca legea mi-a pus mie cedeaza si lui prioritate. El, la fel, "ba, prostule, am cedeaza, poti trece". Si, uite asa, 2 prosti stau sa isi dea, legal, prioritate.

#69
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,212
  • Înscris: 24.04.2013
(1)
O fi situatie de egalitate, dar EI nu au de unde sa stie. In lipsa unui panou aditional care sa indice traseul drumului cu prioritate, se presupune ca acesta este cel perpendicular pe cel unde e pus ‘Cedeaza trecerea’. Deci, fiecare e obligat - fara a putea aplica prioritatea de dreapta pentru cazul de egalitate - sa cedeze trecerea celuilalt. Si fiindca cineva a scris ca nu se intersecteaza fiindca unii fac la dreapta: pe ambele directii sunt indicatoare puse si in dreapta si in stanga drumului, deci clar se aplica si celor ce merg inainte nu numai celor ce o fac la dreapta pe bretea din sos Orhideelor.

(2)
Dincolo de directiile dinspre care sunt imaginile, e sens unic ‘ducere’… Deci chiar daca drumul cu prioritate ar fi cel ‘cotit’ pe cele 2 ramuri de unde nu sunt poze, tot nu ar putea veni nici o masina din acele directii.

Edited by sags, 29 July 2023 - 20:35.


#70
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 26.07.2023
De obicei, cand doi perpendiculari au Cedeaza, exista un drum cu prioritate care vireaza la dreapta ori la stanga si treaba asta e anuntata de un panou aditional.

#71
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,501
  • Înscris: 19.03.2007

View Postsorin147, on 29 iulie 2023 - 19:14, said:

Cine cui cedeaza trecerea cand ambii ajung la cedeaza trecerea?Posted Image
OK, avem un semafor care, atunci cand merge, reglementeaza ordinea de trecere dar, cand nu merge si ambii ajung la indicatoare, cine cui acorda prioritate? Prioritatea de dreapta este valabila in cazurile de egalitate (cel mai des, in lipsa unui alt semn de circulatie sau semafor) ori, in acest caz, vii si ai cedeaza, il lasi pe celalalt sa treaca dar si celalalt are tot cedeaza si te lasa pe tine sa treci. Joac-o p-asta! Posted Image

(se regleaza din trafic sau BMW sau orice altceva dar, cel putin legal, ambii au cedeaza si, daca intra in celalalt, cum justifici la politie?)

Acum am realizat ca in cele 2 linkuri e aceeasi intersectie. Dorel in loc sa puna indicator de prioritate, a pus unul de cedeaza. Trebuie facuta hartie la primarie/politia rutiera, pentru a fi reglementata corect acea intersectie. Chiar si cum e acum aia care vin de sub pot le dau prioritate de dreapta celorlalti, problema e  ca ceilalti(care merg inainte pe Orhideelor) cand vad indicatorul de cedeaza vor fi convinsi ca aia care vin de sub pod, au indicator de prioritate si vor opri pentru a le acorda prioritate.

Edited by titoo, 29 July 2023 - 20:57.


#72
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postkruger, on 26 iulie 2023 - 19:08, said:

Salutare,
Am stat ca prostu' si am cautat pe telefon o  jumatate de ora fara sa gasesc semnificatia acestui indicator. Am incercat si cu ChatGPT, nici ala n-a stiut.

Are cineva idee ce inseamna? Ca am parcat langa el si vrrau sa stiu daca ma duc sa mut masina sau nu ��

(Nu stiu de ce s-a rotit poza, scuze)

Atentie despica Moise apele.


Apropo, pigmentul rosu e de obicei primul pe care il ia dracu radiatia solara:

Quote

So why does red fade more than other paints? It's because wavelengths associated with red are the lowest energy of visible light, so to appear red it's absorbing much more energetic wavelengths, which causes more aggressive degradation of the paint's molecular bonds. This is in addition to what UV rays are doing.

Edited by murdar, 29 July 2023 - 20:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate