Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 

Croaziera in Europa de Nord cu Euribia, 5 August 2023

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#55
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
WizzAir sunt niste bulangii, dar ne facem treaba si cu ei, pana la urma...
Majoritatea zborurilor se amana cu luni inainte, iar daca se intampla sa ti-l anuleze cu cateva zile inainte sunt compenatii, totusi astea sunt foarte rare, cred ca poti sa te bazezi si pe low cost, daca iti iei o marja de cateva zile pana la imbarcare. La intoarcere, chiar nu conteaza (cel putin pentru mine) daca intarzii cu o zi.

Lufthansa are avantajul StarAlliance, daca nu ceva nu functioneaza, iti ofera rapid optiuni fara costuri suplimentare.
Singurele probleme pot aparea la bagaje. Am avut niste probleme cu Turkysh, dupa o cursa anulata, preluata de Tarom s-au ratacit bagajele. Tarom le-a recuperat, dar nu au considerat ca nu au vreun motiv sa le trimita acasa. Daca vrei valiza, vino si o ia de la aeroport, daca trimiti pe cineva, sa vina cu procura...

Edited by floraur, 25 July 2023 - 10:25.


#56
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005

View Poststearom, on 24 iulie 2023 - 14:33, said:

A fost dati cand spunea ca imbarcarea mea se face intre 12-15 si am ajuns la 10 la vas si m-au lasat sa intru linistit, DAR nu mi-au dat camera decat la ora 14.

Man, dar tu cate ai facut pana in prezent, vad ca ai ceva experienta.
Unde sunt topicurile tale despre croaziere, caci sunt foarte curios sa le vad :)
Daca crezi ca mai sunt chestii de care trebuie sa tin cont, te rog sa nu te abtii, ramai aproape!

#57
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005

View PostAlice, on 24 iulie 2023 - 11:55, said:

Ce mi-a mai placut au fost simulatorele de F1 si cinema 4D interactiv. Pentru astea poti lua credit inainte sa te imbarci si iti dau 1.5x sau 2x, nu mai retin exact. Eu am luat credit 80E inainte de imbarcare si ne-a ajuns pt 4 persoane.

Am gasit pachetul, l-am luat... 80€  pentru 140$ credit, good deal!
Merci pentru pont! Daca iti mai vine vreo idee, te rog ! Posted Image

Attached File  jocuri.png   107.22K   18 downloads

L-am achitat prin agentie, nu am gasit oferta in cont... deci e cam singura varianta.
Am vrut sa achit si bauturille, restaurantul, insa nu s-a putut, pentru ca MSC impune achizitionarea aceluiasi pachet pentru ambii adulti,
constrangere pe care o ai si daca cumperi fara booking direct de pe nava. Poti lua pachete diferite daca intri in cont si rezervi inainte de imbarcare, cu plata la bord.

Attached File  bauturi edit.png   144.48K   19 downloads

Edited by floraur, 26 July 2023 - 12:27.


#58
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005

View Postradu103, on 24 iulie 2023 - 13:11, said:

uite taxiu din Myrdal aici : https://wikitravel.o...dal,_Norway.jpg

Hei!
Am gasit o solutie... intr-adevar, ai dreptate, din Myrdal nu poti pleca cu un taxi,
dar se poate lua un taxi din Blomheller, doua statii mai jos de Myrdal.
Am trimis un email la Aurland Taxi ([email protected] or call +47 57633400) si am solicitat o rezervare.
Pana in Blomheller e o plimbare de 45 de minute pe care ne-o permitem (dpdv al timpului).

Edited by floraur, 26 July 2023 - 13:22.


#59
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,363
  • Înscris: 05.03.2005

View Postradu103, on 24 iulie 2023 - 11:34, said:

Ambele experiente merita re-incercate de multe ori : si Norvegia si croaziera.
Impreuna din pacate iese bomba ptr buget Posted Image



prefer sa reincerc experienta cu Japonia...de foarte multe ori. Am fost si stiu ce-mi doresc :)

Cu banii de croaziera stau cel putin 2 saptamani acolo si  platesc si biletele de avion la Qatar pt mine si sotie . Consider ca e alta experienta si mi se potriveste mai bine ...e vorba de gusturi :)

Norvegia o s-o incerc terestru :)

#60
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
Da, asta e... mereu am zis ca nu merita croazierele astea, ca sunt prea scumpe ca poti cheltui altfel banii, dar pana la urma tot am facut-o...
Pe terestru e mai ieftin, dar nu cu mult.

Va recomand acest documentar din Norvegia, facut de catre un cuplu.
Sase saptamani in tara asta, a iesit ceva deosebit,
cred ca este cel mai bun documentar despre tursism si natura facut de un youtuber.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v4CA65JyaVA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by floraur, 27 July 2023 - 08:37.


#61
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,363
  • Înscris: 05.03.2005
e alta treaba sa stai pe acolo sase saptamani....asta da concediu :D . Cel mai misto e sa ai o masina ca aia...te doare la basca de rezervari de camere :) .

Cu banii de vreo cateva croaziere iti scoti banii de o masina de genul :lol:

#62
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
mergi direct la 1:21:30
ceva special...

View Postmccrya, on 27 iulie 2023 - 08:47, said:

e alta treaba sa stai pe acolo sase saptamani....asta da concediu Posted Image . Cel mai misto e sa ai o masina ca aia...te doare la basca de rezervari de camere Posted Image .

Cu banii de vreo cateva croaziere iti scoti banii de o masina de genul Posted Image

Masina ca masina, dar numara cate treceri cu barca au, poduri platite, etc. Nu e deloc ieftin!

#63
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
Sunt foarte zapacit in privinta vizitei in Hellesylt... 08/08/23
Nu prea stiu ce sa rezerv aici. As lua un ferry pana in Geiranger, dar si o plimbare pe jos de vreo ora si jumatate ar fi buna.
Dar hai sa zici ca iau pentru un sens, pe care... ori la dus ori la intors. Posted Image rahat, nu ai marja de manevra, rezervi pentru ora X nu esti acolo, la revedere!

Apoi sunt doua autobuze turistice in Geiranger, linia rosie merge spre un punct de observatie numit Eagle Bend, linia galbena merge spre altul, numit Dalsnibba... choices, choices! Sunt confuz, nu stiu ce sa fac!

Attached File  2015-Geiranger-CartoonMap-web.jpg   271.66K   7 downloadsAttached File  Panorama_bus_tour_-_birdsview_2015.jpg   277.7K   7 downloadsAttached File  2015-BUS--tours.jpg   162.51K   6 downloads
Attached File  Screenshot 2023-07-29 at 21.12.18.png   254.09K   5 downloadsAttached File  Screenshot 2023-07-29 at 21.11.57.png   250.14K   5 downloads

Edited by floraur, 29 July 2023 - 20:24.


#64
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005
Distractie placuta Floraur.

Mie croazierele de genul asta mi se pare ca au prea putine zile in Norvegia.
Eu personal as alege un program cum au cei de la Havila sau de la Hurtigruten. Este adevarat ca ei au vasele mult mai mici si mai spartane, insa nu pentru vas m-as duce in zona respectiva.

Aici e programul de 12 zile:
https://www.havilavo...kirkenes-bergen

Exista si varianta de 7 zile cand faci doar dus sau intors. Nu return.

#65
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005

View Postsomething00, on 01 august 2023 - 13:10, said:

Distractie placuta Floraur.

Merci mult!

View Postsomething00, on 01 august 2023 - 13:10, said:

Mie croazierele de genul asta mi se pare ca au prea putine zile in Norvegia.

de acord!

View Postsomething00, on 01 august 2023 - 13:10, said:

Aici e programul de 12 zile:
https://www.havilavo...kirkenes-bergen

Mult mai misto varianta asta a ta! Dar na, ce sa-i faci, e prima pentru noi... am luat si noi ce-am crezut ca e mai interesant.
Dar daca ar fi sa aleg... as lua acest traseu!

Edited by floraur, 01 August 2023 - 14:18.


#66
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 01.02.2017
Sa nu iti para deloc rau ca mergi cu MSC Euribia pentru ca vasul e deabia lansat si totul este nou, iar serviciile garantat vor fi de calitate.

#67
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005

View Postfloraur, on 01 august 2023 - 14:18, said:

Merci mult!



de acord!



Mult mai misto varianta asta a ta! Dar na, ce sa-i faci, e prima pentru noi... am luat si noi ce-am crezut ca e mai interesant.
Dar daca ar fi sa aleg... as lua acest traseu!

Norvegia este atat de frumoasa. Si numai o zi si tot e bine.

Am vazut vreo 70 de tari pana acum, Norvegia e printre preferatele mele.

#68
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005

View Poststearom, on 01 august 2023 - 14:35, said:

Sa nu iti para deloc rau ca mergi cu MSC Euribia pentru ca vasul e deabia lansat si totul este nou, iar serviciile garantat vor fi de calitate.

Sa stii ca pe asta mi-am bazat toate chestia asta... am zis ca primul voyaj pe o nava sa fie ceva deosebit.
Nici la chestii extra nu m-am prea abținut... apropo, sa vad daca mai pot pune spa pentru sotie, caci deja am primit biletele, AMR 3 zile...

Dar si croaziera ta e senzationala, poate vasul nu ofera tot ce ofera Euribia, dar la tine se compenseaza cu lungimea sejurului...
Chiar ma gandeam sa te intreb, cum e cu extra-urile la Costa, bauturile si toate astea?
Ar trebui sa faci si tu un jurnal, caci ai multe tare de spus, eu le bajbai...

#69
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 01.02.2017
Bauturile pe Costa sunt extra la fel ca pe MSC. Daca le cumperi inainte de croaziera direct de pe site-ul lor dupa ce introduc booking number atunci iesi mai ieftin decat daca le iei direct de pe vas. Acum mai e un punct de vedere. De exemplu daca ai croaziera de 14 zile si vrei pachetul de bauturi doar pe 10 sau 7 zile poti merge fara nici un pachet si in a 5 zi sau a 7 ii spui ca vrei pachet de bauturi si cumperi doar pe zilele ramase.

Urmarean si eu Euribia si World of Europe (m-am intalnit cu ea in Malta in aprilie cand am fost cu Aida si vasul e SUPER MARE), dar inca vanez sa prind un pret mai bun Posted Image .

Sa ai un timp frumos si sa stii ca eu din fiecare croaziera am venit foarte obosit, deci nu e un concediu in care te odihnesti. De obicei dupa ce veneam din croaziera primele 2-3 zile mergeam la serviciu si dupa somn restul timpului.

Edited by stearom, 01 August 2023 - 21:07.


#70
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
Ultimul pachet cumparat pentru croaziera...
Sper sa nu mai cumpar nimic de pe vas Posted Image da, stiu ca e greu de crezut ca o sa pot face asta.
Am luat pentru sotie acces tot sejurul la spa 450lei (91 euro) pentru 7 zile. Nu e chiar o nenorocire!


Attached File  WhatsApp Image 2023-08-02 at 15.36.17.jpeg   70.89K   13 downloads

#71
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
Attached File  IMG_8754.jpeg   267.72K   13 downloads

inca doua ore si suntem la nava!

#72
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Sănătate şi vacanţă plăcută !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate