Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Croaziera in Europa de Nord cu Euribia, 5 August 2023

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#19
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Da, asa o fi dar parca asta e prea de tot! Da-l naibii de tren, in Romania aceeasi distanta e 100e toata familia... de 5 ori mai scump?

Deci cum e in Norvegia, la noi o pita e 10e la ei e 50e, asta e diferenta?
Am fost in Elvetia, unde preturile sunt foarte mari, dar nici chiar asa... o pizza e 25e

Edited by floraur, 17 July 2023 - 10:40.


#20
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Acu' de curiozitate - cînd ai cumpărat croaziera nu te-ai uitat nițel unde te duci și ce te interesează să vezi și să faci?
Nu de alta dar acum e puțintel tardiv să descoperi că ajungi în Norvegia unde vei sta pe chei că prețurile sînt mai mari decît ți se pare suportabil...

#21
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

View Postfloraur, on 17 iulie 2023 - 10:43, said:

Da, asa o fi dar parca asta e prea de tot! Da-l naibii de tren, in Romania aceeasi distanta e 100e toata familia... de 5 ori mai scump?

Deci cum e in Norvegia, la noi o pita e 10e la ei e 50e, asta e diferenta?
Am fost in Elvetia, unde preturile sunt foarte mari, dar nici chiar asa... o pizza e 25e
Ba chiar asa ! de 5 ori e factorul mediu.

Tramvai Oslo : 17 lei !

Viata zilnica e mai scumpa decat la elvetieni, imobilele nu

Edited by radu103, 17 July 2023 - 17:16.


#22
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Postradunic, on 17 iulie 2023 - 16:32, said:

Acu' de curiozitate - cînd ai cumpărat croaziera nu te-ai uitat nițel unde te duci și ce te interesează să vezi și să faci?
Nu de alta dar acum e puțintel tardiv să descoperi că ajungi în Norvegia unde vei sta pe chei că prețurile sînt mai mari decît ți se pare suportabil...

Acu' tu nu esti cam arogant asa putin?
Lasa impresiile astea ca nu ma intereseaza, ai ceva constructiv de zis, fa-o... altfel vezi de treaba ta!

Daca vorbesc despre niste chestii, nu inseamna ca nu mi le permit.
Bugetul pentru vacanta asta e 10.000e, as vrea sa ma incadrez in el daca se poate, daca nu... nu e o problema mare.
Ia zi, ti-a satisfacut curiozitatea?

#23
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Aș zice că nu e aroganță să dai un sfat pentru plimbări viitoare. Îl consideri util, bine, nu, iarăși bine.
Și nu, nu mă interesa cîți bani ai în buzunar.

#24
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Postradunic, on 18 iulie 2023 - 08:53, said:

Aș zice că nu e aroganță să dai un sfat pentru plimbări viitoare. Îl consideri util, bine, nu, iarăși bine.
Și nu, nu mă interesa cîți bani ai în buzunar.

Mie mi se pare ca ma iei asa de sus... ia mai citeste o data postul ala al tau sa vezi cum suna!

#25
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Mda, pana la urma biletul cumparat de la Flam la Myrdal dus-intors pentru doi adulti si doi copii e 3.400NOK adica 300€, daca il iei de unde trebuie, adica de aici.


Attached File  Screenshot 2023-07-18 at 15.18.14.png   64.08K   8 downloads

560€ era mult prea mult! Ok, inteleg ca e scump, dar nu se poate sa nu aiba limite.
Bunul simt dar si un anumit simt de orientare dezvoltat in timp, imi spunea ca e prea mult.
Uite de asta ma lamentez, caci nu e chiar asa, faci plata ca boul ca vai draga doamne e Norvegia si e normal sa fie scump, ei nu pe bune!

Bine ca stiu, nu mai pun botul la Ninja-shit astia... am cazut pe fenta pentru ca m-au trimis acolo astia de pe norwaitrail.com, probabil ceva tot din gasca lor!

Faza e ca pe data de 10 August nu mai e nimic liber, dar alde ninja au destule, inca!

Edited by floraur, 18 July 2023 - 15:35.


#26
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
LE
pana la urma am ajuns pe site-ul companiei de cai ferate, care efectiv opereaza aceasta ruta Flamm - Myrdal, pretul este si mai mic 2.350 NOK adica 207€ pentru toata familia. Am gasit un tren dus, nu gasesc pentru return... dar poate ajuta pe altcineva care vrea sa faca ruta aceasta.

Attached File  Screenshot 2023-07-18 at 16.54.01.png   106.29K   11 downloads

#27
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Alte detalii...
am primit detalii despre rezervare, nu prea sunt fericit cu locatia cabinei, pentru ca este foarte in spate... pe vas, dar nu prea am avut de ales.
Suntem intr-un grup mai mare care pleaca din RO si drept urmare, nu prea avem cum sa alegem cabina.
Totusi nu avem nimic zgomotos langa noi, nici deasupra, nici sub noi. Cred ca o sa fie liniste, dar mai vedem. Imi fac griji pentru balans, la mijlocul vasului e mai bine.

Attached File  cabina.jpeg   123.92K   25 downloads

Am rezervat pachetele de bauturi, pentru copii am luat pachete simple nonalcoolice, pentru sotie am luat un pachet nonalcoolic, iar pentru mine easy package, ceva care include mai mult decat imi trebuie, in total 679€.

Daca nu comanzi de acasa, ai ceva probleme. In primul rand nu poti comanda pachete diferite pentru soti, daca iei alcoolice pentru tine, la fel trebuie sa iei si pentru sotie. Apoi mai exista un discount de 15%, pe care il pierzi. Platesti pe vapor cam 1.000€, asa ca e mai bine sa cumperi de acasa...

  Attached File  WhatsApp Image 2023-07-18 at 14.23.00.jpeg   72.45K   27 downloads

Edited by Barboso, 22 July 2023 - 22:32.


#28
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Am mai adaugat o rezervare la un restaurant apoi am cumparat si doua pachete de internet,
doua device-uri pentru browsing (90e) si unul pentru streaming (84e), in total 1.000e.
MSC face niste chestii aiurea, forteaza nota pentru tips-uri, a trebuit sa platesc 300e inainte de imbarcare... nu inteleg deloc faza asta, dar asta e, mergem inainte!

Attached File  1 devices.jpeg   64.4K   22 downloads  Attached File  2 devices.jpeg   63.04K   26 downloads

Attached File  Screenshot 2023-07-21 at 18.43.46.png   243.51K   25 downloads

#29
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Asa e la croaziere, e o taxa de “tips” de persoana pe zi. Un mod de a-si completa plata personalului. Nu cred ca e specific companiei respective, am tot auzit/citit.

Edited by mdt, 21 July 2023 - 19:29.


#30
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

View Postfloraur, on 21 iulie 2023 - 17:45, said:

Am mai adaugat o rezervare la un restaurant apoi am cumparat si doua pachete de internet,
Pregateste-te ptr ca la imbarcare iar vei decarta bani in avans ca sa incarci cardul de la bord cu care iti iei chestii
Din ce stiu eu la bord merge doar cardul special de la ei (ca la hotel) pe care-l primesti la boarding cu formalitatile si nu se foloseste cardul de credit.
De pe cardul tau se incarca pe acela si la sfarsit se face balance sheet apoi primesti inapoi din preautorizari
La un moment dat puteai lua si credit la bord cu discount inainte..iti recomand sa iei vreo 200-300 euro ptr ca se duc imediat

Edited by radu103, 21 July 2023 - 20:18.


#31
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
eu tare sunt curios cat de bine functioneaza internetul la 90 euro per device .

#32
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Postmdt, on 21 iulie 2023 - 19:28, said:

Asa e la croaziere, e o taxa de “tips” de persoana pe zi. Un mod de a-si completa plata personalului. Nu cred ca e specific companiei respective, am tot auzit/citit.

Stiu ca asa e, doar ca nu era chiar asa pe fata cu tupeu, platesti inainte de imbarcare... or else! pai asta ramane un serviciu cu titlu de facultativ si se percepe la final.
Oricum il plateam, doar ca nu-mi place faza asta...

View Postradu103, on 21 iulie 2023 - 20:13, said:

Pregateste-te ptr ca la imbarcare iar vei decarta bani in avans ca sa incarci cardul de la bord cu care iti iei chestii
Din ce stiu eu la bord merge doar cardul special de la ei (ca la hotel) pe care-l primesti la boarding cu formalitatile si nu se foloseste cardul de credit.
De pe cardul tau se incarca pe acela si la sfarsit se face balance sheet apoi primesti inapoi din preautorizari
La un moment dat puteai lua si credit la bord cu discount inainte..iti recomand sa iei vreo 200-300 euro ptr ca se duc imediat

Iti atasezi un card de contul tau si de cartele, iti trag de acolo cat ai consumat...
Probabil ca se mai duc ceva bani pe vas, asta e.

View Postmccrya, on 22 iulie 2023 - 08:42, said:

eu tare sunt curios cat de bine functioneaza internetul la 90 euro per device .

Nava este noua, n-ar trebui sa fie niciun fel de probleme, toate echipamentele sunt de ultima generatie.
Ar trebui sa tina macar un Netflix in picioare...

Daca nava ar fi fost mai veche, nu cred ca as fi luat streaming... dar asa, cred ca o sa fie in regula.
Dar ce sa faci, nu ai incotro... nu merge fara net deloc.

#33
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003
si acum 7 ani erau obligatorii tips pe fata

Edited by radu103, 22 July 2023 - 12:41.


#34
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
o carca de bani si croazierele astea :D

#35
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Poti sa o mai spui o data...
1.000e pe bautura si internet  :)
Asta e, am intrat in joc, mergem pana la capat.

In prezent am trecut de 7.000€ si nici nu am plecat de acasa... stai sa vezi!

O sa pun toate cheltuielile pe Excel, nu le tin doar pentru mine! o sa le adun la final si le pun aici.

Edited by floraur, 23 July 2023 - 23:45.


#36
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
e o experienta, dar nu stiu daca merita repetata :) . Asta din punct de vedere al costurilor.

Dar o sa tragi si tu o concluzie la intoarcere

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate