Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Croaziera in Europa de Nord cu Euribia, 5 August 2023

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Stii care-i faza, in fiecare vacanta din asta de-a noastra (din Grecia) tot cheltuim 4-5.000e, in Norvegia ar trebui sa fie ceva mai special.
Singura mea problema e durata, sapte zile e cam putin, ar fi trebuit sa iau ceva de zece zile, costurile erau mai mari, dar nu cu mult, totusi s-ar fi simtit ca o vacanta intreaga.
Ori doua nopti in Hamburg la dus si una - doua la intors, ar fi dus toata treaba la doua saptamani, asa cum niste prieteni au facut, de curand, tot intr-o vacanta cu Euribia.
Wizzair are cursa directa in Hamburg si cred ca e o alternativa buna la Lufthansa, zbor cu escala la Frankfurt.

Hai Nico, povesteste-ne cum a fost...

#38
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Wizz-ul e o alternativa buna mai ales la intors, pt ca daca se anuleaza cursa de dus, trebuie apoi sa iei ceva in ultim moment ca sa nu ratezi croaziera.

Edited by mdt, 24 July 2023 - 10:52.


#39
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
As fi considerat cateva zile in Hamburg... inainte de croaziera,
deci nu ar fi fost asa o problema, daca s-ar fi anulat o cursa.
Dar lucrul asta poate sa se intample si cu Lufthansa.

#40
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View Postmccrya, on 24 iulie 2023 - 09:55, said:

e o experienta, dar nu stiu daca merita repetata Posted Image . Asta din punct de vedere al costurilor.

Dar o sa tragi si tu o concluzie la intoarcere
Ambele experiente merita re-incercate de multe ori : si Norvegia si croaziera.
Impreuna din pacate iese bomba ptr buget :)

#41
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Postfloraur, on 16 iulie 2023 - 15:07, said:

M-am mai documentat, turistii fac o scurta calatorie cu trenul lana la Myrdal... o ora si ceva.
Uite cam cat costa dus intors Posted Image

Attachment Screenshot 2023-07-16 at 15.32.44.png Attachment Screenshot 2023-07-16 at 15.33.36.png

doi adulti si doi copii, 6 si 15 ani...

Pana la urma am luat bilet de tren pentru un singur segment, de la Flam la Myrdal, pentru care am platit 1.176NOK direct de pe vy.no. Asta inseamna cam 106€
Pretul este foarte bun, sunt multumit, dar inca nu stiu cu ce o sa ne intoarcem de acolo, probabil ca o sa gasim o varianta.

Attached File  Screenshot 2023-07-24 at 12.26.23.png   36.13K   5 downloads Attached File  Screenshot 2023-07-24 at 12.29.30.png   86.01K   5 downloads

View Postradunic, on 17 iulie 2023 - 16:32, said:

Acu' de curiozitate - cînd ai cumpărat croaziera nu te-ai uitat nițel unde te duci și ce te interesează să vezi și să faci?
Nu de alta dar acum e puțintel tardiv să descoperi că ajungi în Norvegia unde vei sta pe chei că prețurile sînt mai mari decît ți se pare suportabil...

Acu' de curiozitate, intelegi de ce zic eu ca esti arogant si incurca-lume?
Nu poti plati oricat iti cere un website aiurea pe internet, fara sa gandesti, caci draga doamne e Norvegia si e scump.
O fi scump, dar nu e chiar asa de speriat... uite ca in loc de 273€ se poate plati doar 106€.

#42
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Cabina cu balcon este interesanta daca e prima croaziera, altfel o sa vezi ca nu prea stai in camera ca sa te bucuri de balcon.

Pachetele de bauturi merita doar daca iti propui sa te pui in cap pe nava, altfel iesi in pierdere (o bere e in jur de 7E, o sticla de vin decenta, la masa, in jur de 30-40E, etc.)

Restaurantele "de specialitate" nu stiu daca merita. In fiecare seara la restaurantul "a la carte" ai mancare foarte buna, cu specificul regiunii in care ai fost in ziua precedenta. Ai cate 3-4 optiuni la fiecare fel. Daca vrei mai multe de pe meniu poti cere, chelnerii de obicei sunt foarte serviabili.

Noi nu am platit bacsisul inainte, ni l-au incasat pe nava.

Tips:
Daca folosesti un card de credit, ei iti blocheaza pe parcurs diverse sume. La final, cateodata au prostul obicei sa retraga de pe card suma totala, inainte sa deblocheze ce au blocat pana atunci, deci e bine sa ai disponibil cel putin 2x cat cheltui pe vas.

Pe vas nu poti plati decat cu cardul de croaziera (exceptie magazinele unde, cel putin la chestii scumpe, poti plati direct cu cardul de credit, dar nu ai niciun avantaj)

Sa va inregistrati inainte de inbarcare in MSC Voyager Club, va mai da niste puncte.

Pe vas ai 1-2 nopti "elegante" (cand lumea se imbraca in smoking/rochii de seara) si "white night" cand toata lumea se imbraca in alb.
Bineinteles, nu este obligatoriu, o sa vezi ca sunt destui in bermude si slapi.

Tot timpul este deschis si restaurantul de sus (autoservire), unde poti gasi destul de multe feluri de mancare.
Noi micul dejun il serveam sus. Restaurantele de jos sunt "a la carte" si este destul de greu sa te intelegi cu chelnerii (de ex daca ceri un pic de somon iti aduc ditamai platoul).

In fiecare seara ai spectacole gen teatru de revista (gratuit, dar tb sa faci rezervare cand esti pe vas) si pe bani (Cirque du Soleil sau similare).

Ce mi-a mai placut au fost simulatorele de F1 si cinema 4D interactiv. Pentru astea poti lua credit inainte sa te imbarci si iti dau 1.5x sau 2x, nu mai retin exact. Eu am luat credit 80E inainte de imbarcare si ne-a ajuns pt 4 persoane.

Cand pleaca vasul din port, sa ai grija sa iti dezactivezi reteaua de date, altfel intra pe roaming maritim si ai niste costuri imense.

Sa-ti instalezi aplicatia lor (MSC for me), ai destul de multe informatii acolo (vas, excursii, nota de plata, etc.) si o poti folosi si pt chat pe vas, chiar daca nu ai pachete de date cumparate.

O sa vezi ca sunt 5-6 fotografi pe vas, care isi schimba in fiecare seara locatia/decorul. Fiecare iti face in jur de 10 poze, daca vrei.
Ai optiunea sa iti cumperi cateva fotografii pe hartie sau sa cumperi pachetul digital cu 200E (parca) care include toate fotografiile (inclusiv cele de la imbarcare).
Noi de fiecare data am facut poze aproape la fiecare fotograf in fiecare seara (in jur de 7-800 de poze in total pt 2 persoane).

Ultima oara am luat pachetul digital + 10 poze pe hartie (asa era oferta). Noi am crezut ca ne alegem ce poze vrem sa ne printeze. Nu, ei printasera toate pozele, era ditamai teancul, si din acelea a trebuit sa alegem 10. Am incercat sa negociez pt toate pozele printate, cred ca ajunsesem pe la 200E SAU sa cumpar un GoPro de la ei si mi le dadeau gratuit (GoPro era la pret mai bun decat la noi in magazin, dar nu aveam ce sa fac cu el).

Distractie placuta!

#43
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View Postfloraur, on 24 iulie 2023 - 11:44, said:

Pretul este foarte bun, sunt multumit, dar inca nu stiu cu ce o sa ne intoarcem de acolo, probabil ca o sa gasim o varianta.
Asta e maxima boss : Nu ai cu ce sa te intorci de-acolo !
(doar pe jos in vreo 6 ore sau cu bicicleta iti dai drumul la vale pe drum...sa-ti mai zic ca te asteapta posibil zapada la Myrdal ca e-n varful muntelui ?)

De ce te clicesti la cativa iepuroi ? risti sa faci boacane mai mari
Acum mai iei un one way de la Myrdal repede ca sa nu ramai acolo si sa plece vaporul fara tine

Doamne ce-am ras Posted Image

PS: eu am fost acolo la sfarsit de iulie, era zapada si 10 minute cat am stat afara am inghetat cu geaca soft-shell special cumparata din Norvegia ptr ca fara mori de frig oricum daca esti obisnuit cu temparaturile de Romania

Edited by radu103, 24 July 2023 - 13:08.


#44
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Postradu103, on 24 iulie 2023 - 13:05, said:

Asta e maxima boss : Nu ai cu ce sa te intorci de-acolo !
(doar pe jos in vreo 6 ore sau cu bicicleta iti dai drumul pe drum...sa-ti mai zic ca te asteapta posibil zapda la Myrdal ca e-n varful muntelui ?)

De ce esti calic ?
Acum mai iei un one way de la Myrdal repede ca sa nu ramai acolo si sa plece vaporul fara tine

Doamne ce-am ras Posted Image

Esti putin cam bleg... nu am luat pentru ca NU MAI SUNT locuri la intoarcere...
Iau un taxi, nu e o problema. Imi asum sa platesc mai mult, nu neaparat sa merg pe jos.
Frate esti varza rau!

#45
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View PostAlice, on 24 iulie 2023 - 11:55, said:

Cabina cu balcon este interesanta daca e prima croaziera, altfel o sa vezi ca nu prea stai in camera ca sa te bucuri de balcon.
Daca ma-ntrebi pe mine cabina cu balcon pe ruta asta sunt bani aruncati (de aia era libera)
Spre exemplu la Bergen, sunt de obicei 15-20 grade ziua si ploua marunt de 10 ori pe zi sute de zile pe an.
Imi imaginez ca pe mare-i la fel sau mai rau.

Acum sa ne zica initiatorul dupa dac-a meritat

In Caraibe si pe Mediterana da merita balcon, la ploaie si frig nu merita !

View Postfloraur, on 24 iulie 2023 - 13:08, said:

Esti putin cam bleg... nu am luat pentru ca NU MAI SUNT locuri la intoarcere...
Iau un taxi, nu e o problema. Imi asum sa platesc mai mult, nu neaparat sa merg pe jos.
Frate esti varza rau!
Tu esti si prostanac ?
uite taxiu din Myrdal aici : https://wikitravel.o...dal,_Norway.jpg

N-auzi ca Myrdal sunt 3 cabane si maxim 10 case in varful muntelui.
Nu exista taxi bossulica. Nu exista nici in orasele mai mici d-apai in echivalentul Balea Lac daca vrei sa ne raportam la Romania

Daca nu exista locuri online trebuia sa vorbesti la MSC ptr c-au rezervat ei mai mult ca sigur

PS: ti-am zis c-am fost acolo si multe alte luni prin Norvegia (lucrez la companie norvegiana)

Edited by radu103, 24 July 2023 - 13:17.


#46
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Sa nu ai foarte mari asteptari legate de internet pentru ca am fost cu MSC, AIDA si COSTA si ma gandeam si eu sa imi iau internet si cand am intrebat lumea care avea deja imi spunea ca merge foarte greu si erau perioade cand nu mergea deloc. Pe AIDA am constatat ca merge cel mai rau.

#47
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Prietenii mei spun ca daca nu iei cabina cu balcon la fiorduri, atunci cand? Asa ca am luat-o...

Pachete de bauturi, mai ales pentru copii. Sa stau toata ziua si sa le cumpar chestii, doar pentru ca ceilalti copii au, e cam stresant... ia nene si baga in tine cat poti!

E un restaurant japonez, e scump oriunde ar fi, cred ca merita o seara, dar o sa vedem. Atat ramane, altceva nu mai iau, din zona asta.

Asta cu tips inainte, cred ca e si pentru ca grupul de romani vor ei sa fie cei mai tari si iau in serios orice sugestie face MSC. Asta e, am trecut peste, am platit si nu ma mai gandesc la asta.

Prietena mea, care s-a intors de pe Euribia e foarte suparata pe chestiunea asta cu blocarea sumelor de pe card. Si ei si s-au luat de doua ori suma de pe card. E clar o problema aici.

Ne-am inregistrat in club.

interesanta treaba asta cu F1, o sa vad daca gasesc credit in cont, dar esti sigura ca am pe Euribia? Tu ai mers cu acelasi vas?

Roaming maritim, iar e o chestiune pe care mi-a semnalat-o prietenea mea. Am vorbit la Orange si mi-au spus ca se poate sa am aceasta problema, daca am activat serviciul World Wide. Daca am doar spatiul european, nu exista pericolul acesta. Sper ca stiu ce vorbesc, oameniii astia...

Poze... mda, pe asta nu m-am gandit sa dau banii, dar o oferta de asta cu GoPro, poate fi ok, vedem...

Merci pentru ganduri,
spune-mi te rog, checkin ati facut voi sau agentul? Dupa ce inchizi mai poti pune servicii in cos?

View PostAlice, on 24 iulie 2023 - 11:55, said:

Distractie placuta!

View Postradu103, on 24 iulie 2023 - 13:11, said:

Daca ma-ntrebi pe mine cabina cu balcon pe ruta asta sunt bani aruncati (de aia era libera)
Spre exemplu la Bergen, sunt de obicei 15-20 grade ziua si ploua marunt de 10 ori pe zi sute de zile pe an.
Imi imaginez ca pe mare-i la fel sau mai rau.

Acum sa ne zica initiatorul dupa dac-a meritat

In Caraibe si pe Mediterana da merita balcon, la ploaie si frig nu merita !


Tu esti si prostanac ?
uite taxiu din Myrdal aici : https://wikitravel.o...dal,_Norway.jpg

N-auzi ca Myrdal sunt 3 cabane si maxim 10 case in varful muntelui.
Nu exista taxi bossulica. Nu exista nici in orasele mai mici d-apai in echivalentul Balea Lac daca vrei sa ne raportam la Romania

Daca nu exista locuri online trebuia sa vorbesti la MSC ptr c-au rezervat ei mai mult ca sigur

PS: ti-am zis c-am fost acolo si multe alte luni prin Norvegia (lucrez la companie norvegiana)

Ti-am dat o replica taioasa, dar am sters pentru ca n-are sens.
Apelative de astea cu 'bosulica" nu sunt chiar ce vreau eu pe thread-ul asta.
Politicos te rog sa nu ma mai ajuti... daca poti sa faci asta... daca nu, asta e, fa ce vrei.

Edited by floraur, 24 July 2023 - 13:24.


#48
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
In 2018 cand am fost cu MSC Meragvilia si in 2021 cu MSC Splendida, am cheltuit bani pe cardul msc cel pe care il foloseam la deschis usa si inainte cu o seara de debarcare m-am dus la ei si am platit cu card BT si totul a mers ok ca o plata la magazin, nu blocat sume nu nimic. Stiu ca spuneau sa mergi sa iti faci link intre cardul de la MSC si cel de credit, DAR ghici ce?Nu am fost.

Acum in aprilie 2023 cu AIDAblu am facut la fel. Inainte cu o seara de debarcare am platit, dar de data asta am folosit Revolut (pentru ca euro la BT era 5,1 lei pe cand la revolut era 4,7) si totul a fost ok.

Ce te sfatuiesc eu e sa urci pe vas, folosesti cardu de la MSC la toate platite si la final mergi si platesti direct fix cat ai de plata si atat, fara inregistrare card credit. Intre timp urmareste si pe TV cheltuielile ca pic cu pic se strange suma.

Edited by stearom, 24 July 2023 - 13:45.


#49
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Sa vedem daca tine... :)
merci pentru pont!

#50
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Daca te referi la checkin-ul il faci tu si trebuie inainte cu o luna sa intrii pe site-ul de la msc si sa introduci booking number si sa introduci acolo date legate de pasaport, nume, prenume, pe cine sa sune in caz de urgenta etc si dupa primesti biletele si mai ai checkin-ul din port pe baza biletului si pasaport, dupa care primesti cardul MSC.

Eu mi le-am facut tot timpul pentru ca eu cumpar direct de pe seascanner croazierele, dar ar trebui sa suni la agentie daca ai luat prin ei sa ii intrebi. Ai dat cumva datele de pasaport la agentie?

Edited by stearom, 24 July 2023 - 14:10.


#51
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Poststearom, on 24 iulie 2023 - 14:09, said:

Daca te referi la checkin-ul il faci tu si trebuie inainte cu o luna sa intrii pe site-ul de la msc si sa introduci booking number si sa introduci acolo date legate de pasaport, nume, prenume, pe cine sa sune in caz de urgenta etc si dupa primesti biletele si mai ai checkin-ul din port pe baza biletului si pasaport, dupa care primesti cardul MSC.

Eu mi le-am facut tot timpul pentru ca eu cumpar direct de pe seascanner croazierele, dar ar trebui sa suni la agentie daca ai luat prin ei sa ii intrebi. Ai dat cumva datele de pasaport la agentie?

Am datele la ei, insa pot face si eu chestia asta din aplicatie, doar ca nu sunt sigur ca mai pot modifica sau adauga servicii dupa ce fac checkin-ul.

Edited by December, 24 July 2023 - 20:49.


#52
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017

View Postfloraur, on 24 iulie 2023 - 14:22, said:

Am datele la ei, insa pot face si eu chestia asta din aplicatie, doar ca nu sunt sigur ca mai pot modifica sau adauga servicii dupa ce fac checkin-ul.

Poti face linistit in principiu, nu am fost pus vreodata in postura sa cumpar pachete de la ei dupa checkin, dar datele respective le mai poti modifica si dupa aia. De exemplu numarul de telefon daca vrei il modifici si chestii de genu.
Vezi ca ai si o data limita de exemplu plec in 15 septembrie in croaziera si imi deschid astia checkin-ul inainte cu o luna, dar trebuie sa il fac pana inainte cu 7 zile de imbarcare pentru ca atunci imi trimiti biletele de imbarcare. De cand a fost covidul ai si periodata de timp in care trebuie sa te imbarci, dar poti sa mergi linistit mai repede ca nu se ia in considerare. A fost dati cand spunea ca imbarcarea mea se face intre 12-15 si am ajuns la 10 la vas si m-au lasat sa intru linistit, DAR nu mi-au dat camera decat la ora 14.

#53
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Am facut check-in, vad ca am posibilitatea de a lega cardul de credit de conturile noastre de pe vas, dar, asa cum m-ai sfatuit, osa. ma abtin si o sa incerc sa consum fara, daca merge la tine, o sa mearga si la mine Posted Image

View PostAlice, on 24 iulie 2023 - 11:55, said:

Ce mi-a mai placut au fost simulatorele de F1 si cinema 4D interactiv. Pentru astea poti lua credit inainte sa te imbarci si iti dau 1.5x sau 2x, nu mai retin exact. Eu am luat credit 80E inainte de imbarcare si ne-a ajuns pt 4 persoane.

Am gasit optiunea, insa nu inteleg cum ai facut sa cumperi credit inainte de imbarcare.
Ai solicitat factura de la agentie sau cum a fost?

Attached File  IMG_F630620D030A-1.jpeg   149.88K   15 downloads

#54
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006

View Postfloraur, on 24 iulie 2023 - 10:59, said:

As fi considerat cateva zile in Hamburg... inainte de croaziera,
deci nu ar fi fost asa o problema, daca s-ar fi anulat o cursa.
Dar lucrul asta poate sa se intample si cu Lufthansa.

Da, si la Lufthansa se pot amana/anula curse dar in cazul asta te rezolva ei si tot ajungi la destinatie. Wizz-ul iti ramburseaza biletele si mai departe te descurci. Dar daca zici ca iti iei niste zile in Hamburg inainte de croaziera atunci macar ai cum sa jonglezi cu timpul in caz de anulare. Va trebui sa gasesti alte bilete pe ultimul moment.

Edited by mdt, 24 July 2023 - 20:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate