Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

Suv nou cu 4x4 selectabil.

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006
Momentan am un Qashqai si-mi place ideea de a selecta daca vrei 4x4 sau 4x2. In afara de qashqai, Duster si vitara/s-cross mai cunoasteti alte marci/modele cu 4x4 selectabil? Unul cu 4x4 permanent rezista la o naveta saptamanala pe drumuri de munte deteriorate si virajate? Multumesc!

#2
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,915
  • Înscris: 27.04.2010
Uita-te si la Korando, cica are blocabil optional 50-50%.
Sau Rexton ...

Attached Files


Edited by shymano, 07 July 2023 - 20:43.


#3
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Cele la care nu e selectabil(cu cateva exceptii) sunt 4x2 si spatele intervine doar la nevoie.

#4
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023
Rexton e tanc, dar e nesimțit de scump.
Iar Korando e ok până când trebuie să încarci ceva în spate.
Atunci îți ve vomita stomacul.
Și mai are și semnalizarea spate jos, la roată, tipic la coreeni.

Noroc cu Tivoli și noul Sportage. Posted Image

#5
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,162
  • Înscris: 17.01.2012
HAI, fii serios și fugi la Jeep!
ăla-i SportUtilityVehicle pt „drumuri de munte deteriorate si virajate”

:)

PS: restul sunt niște matahale inutile pt oraș! :P

#6
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006

View Postjohnnydanut, on 07 iulie 2023 - 20:14, said:

Qashqai, Duster si vitara/s-cross

View Postgushpi, on 10 iulie 2023 - 09:27, said:


PS: restul sunt niște matahale inutile pt oraș! Posted Image
Adevarul ca da...matahale

#7
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006
Am renuntat la ideea de 4x4 selectabil. Qashqai si Vitara/S-cross nu mai sunt ce au fost iar Duster e prea spartan. Acum oscilez intre Karoq 2.0tdi 4x4 dsg si Mazda CX5 2.0 4x4 benzina si chiar nu ma pot opri la una din ele. Restul au motoare mici si roti mari.

#8
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,328
  • Înscris: 08.01.2021
Eu nu-s convins ca drumurile deteriorate și DSG-urile sunt o combinație bună, fie ele și cu ambreiaje umede.

#9
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006

View PostKiloW, on 11 iulie 2023 - 06:00, said:

Eu nu-s convins ca drumurile deteriorate și DSG-urile sunt o combinație bună, fie ele și cu ambreiaje umede.
Si asta inseamna ca nu voi renunta niciidata la cutie manuala?

#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,162
  • Înscris: 17.01.2012
io n-aș renunța la diesel pt mașinile mari, gen SUV (doar cuplul mare + puterea fac frumoasă rularea)

#11
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006

View Postgushpi, on 11 iulie 2023 - 08:03, said:

io n-aș renunța la diesel pt mașinile mari, gen SUV (doar cuplul mare + puterea fac frumoasă rularea)
Si cu DSG/AT/MT ce fac, ce pot sa aleg? Cele care au 4x4 au si cutie automata. Plus ca majoritatea au jante de 18 minim, lucru ce nu prea se impaca cu gropile Romaniei. In plus, majoritatea baga in productie mild hibrid care, dupa parerea mea, e o alta prostie de fentat noxele dar si de micsorat motorul termic. S-ar putea ca in final doar Dusterul sa ramana pentru drumurile noastre.

#12
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Si totusi? cum arata drumul asta pe care zici ca il faci frecvent? Ca daca Qashqai face fata, nu ar trebui sa fie asa de speriat.
Daca bugetul permite, te poti uita si pe la Subaru. Cred ca se descurca cel mai bine acolo.

#13
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006

View Postandbozo, on 11 iulie 2023 - 11:52, said:

Si totusi? cum arata drumul asta pe care zici ca il faci frecvent? Ca daca Qashqai face fata, nu ar trebui sa fie asa de speriat.
Daca bugetul permite, te poti uita si pe la Subaru. Cred ca se descurca cel mai bine acolo.
Eee, nu e forestier dar seamana, e DN2R. Subaru chiar sunt masini adevarate de teren insa m-am gandit sa iau ceva mai cunoscut caci ajungi in service si primul soc e cand vezi ca mecanicul nu stie sa deschida capota la motor!!! Macar la VAG se pricep toti ;) :) :)

#14
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Probabil are si zone mai rele, dar din ce am vazut eu pe maps, merge cam cu orice strabatut. Iarna banuiesc ca e mai problematic.
Daca nu iei o masina f veche, eu nu mi-as face probleme la Subaru. Cred ca e mai degraba mit.
Dusterul e varianta cea mai prietenoasa cu buzunarul, dar nu ai automata pe modelele 4x4 si e destul de inghesuita.
Karoq e faina, si mi-as lua(am Yeti si Superb, deci sunt oarecum fan)..dar mi se pare ca preturile sunt foarte mari.
Mazda e si mai faina, mereu intorc capul dupa ele.
Nu cred ca drumul ar pune probleme niciuneie dintre ele, indiferent ca e automata, benzina..etc.
Un downgrade la jante va fi benefic pentru oricare din ele. E absolut enerventa moda asta cu jante extrem de mari.

#15
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,328
  • Înscris: 08.01.2021
Ei pentru drumuri zilnice din astea grele, cu noroi, pante, mers încet, hârtoape (genul de drum unde chiar ai nevoie de 4x4) as alege fie manuala fie dacă e musai automata una clasica cu convertor de cuplu, nu cu dublu ambreiaj.

Edited by KiloW, 11 July 2023 - 13:51.


#16
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,915
  • Înscris: 27.04.2010

View Postjohnnydanut, on 11 iulie 2023 - 12:25, said:

Eee, nu e forestier dar seamana, e DN2R. Subaru chiar sunt masini adevarate de teren insa m-am gandit sa iau ceva mai cunoscut caci ajungi in service si primul soc e cand vezi ca mecanicul nu stie sa deschida capota la motor!!! Macar la VAG se pricep toti Posted Image Posted Image Posted Image
Asa ai zice ...
INSA ... a fost un prieten de-al meu cu masina in service la Skoda - Avia.
Cu Octavia 2 luata de la mine ...
Ce sa vezi, mecanicul pus sa se uite la masina habar nu stia nici macar cum sa scoata bobinele de pe bujii !!!
Halal ...

#17
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006

View Postandbozo, on 11 iulie 2023 - 13:46, said:

Karoq e faina, si mi-as lua(am Yeti si Superb, deci sunt oarecum fan)..dar mi se pare ca preturile sunt foarte mari.
Mazda e si mai faina, mereu intorc capul dupa ele.
Pai nu sunt chiar asa mari, un karok 4x4 2.0d dsg e 35k si cam tot atat e si o Mazda cx5/30 sau orice suv 4x4 iar avantajul Skoda e pretul bun la revanzare si motoarele diesel de 2.0.

#18
tzalu

tzalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 26.06.2011
Ssangyong Musso Grand, varianta Style, pui pe ea doar cutia de viteze automata si pachetul Style Plus, ai ditamai masina la  35000 de euro!
Mai incolo, pui si un capac la bena si gata balciul!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate