Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 

Vreau sa cumpar o masina din Germania pentru un prieten

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Va salut! Chiar daca este un subiect discutat si rediscutat as dori sa stiu daca s-a mai schimbat ceva intre timp si o sa incerc sa fiu scurt si la obiect.

Un prieten din Romania a gasit o masina in Germania la o persoana privata, s-au inteles la pret si vrea sa o cumpere. Vanzatorul accepta ca plata sa fie facuta prin transfer bancar, totul este ok pana acum.

Eu locuiesc in Germania si normal m-a intrebat daca pot sa iau masina de la vanzator dupa ce a fost achitata, sa o aduc la mine in oras dupa care sa o pun pe o platforma, adica sa nu fim presati de vanzator daca platforma nu vine in timp util..

Acum, intrebarea mea ar fi daca as putea sa semnez in numele lui, sau nu stiu exact care este procedura, fac contractul pe mine pentru a scoate numere pe 5 zile ca sa aduc masina la mine in oras dupa care fac alt contract intre mine si el?! Am cautat pe diferite site-uri si in Germania dar se bat cap in cap...

Astept sfaturile voastre daca v-ati confruntat recent cu o astfel de problema sau cum ar trebui sa procedez

#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
Bre.... da un telefon la zulassung si te lamuresc in 5 secunde.

#3
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 18.12.2004
o "cumperi" tu ca sa poti scoate numere galbene cu care sa o duci la tine, ca neamtul ti-o da fara numere, dupa care astepti sa vina prietenul sa o "cumpere" de la tine

#4
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ala de te-a rugat sa faci asta nu-ti este prieten.

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 11.08.2003
Nu-i mai simplu cu procura pentru numere? Si poate si pentru restul.

Edited by sorin147, 06 July 2023 - 18:49.


#6
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,864
  • Înscris: 06.07.2023

 IloveHp, on 06 iulie 2023 - 18:04, said:

Acum, intrebarea mea ar fi daca as putea sa semnez in numele lui, sau nu stiu exact care este procedura, fac contractul pe mine pentru a scoate numere pe 5 zile ca sa aduc masina la mine in oras dupa care fac alt contract intre mine si el?! Am cautat pe diferite site-uri si in Germania dar se bat cap in cap...

Tu nu semnezi nimic ca nu ai de ce. Sa faca cei doi actele intre ei, iar tu sa ridici doar masina. Ca sa scoti numere nu te intreaba nimeni nimic de vreun act de vinzare-cumparare. Atita doar ca vreo citeva zile va fi inscrisa pe numele tau. Chiar si pentru asta ar trebui sa-i ceri "prietenului" sa-ti transfere bani de cheltuiala, inclusiv pentru benzina ca a ajuns pe la vreo 2 euro la litru

#7
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Îți face procură, scoți numere galbene, aștepți platforma.
Chestiunile financiare vă privesc.


 adip1962, on 06 iulie 2023 - 18:38, said:

Ala de te-a rugat sa faci asta nu-ti este prieten.

De ce ?

Edited by December, 07 July 2023 - 06:40.


#8
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 IloveHp, on 06 iulie 2023 - 18:04, said:


Eu locuiesc in Germania si normal m-a intrebat daca pot sa iau masina de la vanzator dupa ce a fost achitata, sa o aduc la mine in oras dupa care sa o pun pe o platforma, adica sa nu fim presati de vanzator daca platforma nu vine in timp util..

Da, cu numere galbene.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate