Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Reguli sau obceiuri in sala

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postlucianburjuiul, on 04 iulie 2023 - 12:28, said:


Asta ar trebui sa fie ultima ta grija. Ii arati o singura data. Daca va continua sa fie nesimtit, n-are rost sa te ambalezi. Vii in alt interval orar sau lucrezi la alte aparate.

    M-am cam saturat sa fac ceva intr-un anumit fel din cauza unora. Sau sa nu fac ceva cum vreau eu tot din cauza unora. In situatia de fata sa trebuiasca sa-mi schimb eu programul din cauza lui. Sa merg prin viata serpuit pentru ca mereu trebuie sa fie ceva care sa ma faca sa ocolesc un anumit lucru etc
    Cu alte cuvinte lasam mereu pe altii sa isi desfasoare activitatea cum vor, fara sa-o deranjam, iar noi sa fim de fapt cei care sa-si modifice vietilw din cauza altora. Cateodata e bine sa incerci sa faci ceva astfel incat sa nu trebuiasca sa faci cristiane din cauza altora.

View Postradunic, on 04 iulie 2023 - 13:10, said:


Și dacă-s 16 grade în sală, dacă nu transpiri înseamnă că pierzi vremea.


E vorba în primul rînd de civilizație, nu de contaminare. Să lași bancheta leoarcă de sudoare e nesimțire. Sălile au lichide de igienizat și prosoape de hîrtie. Pui mîna și cureți după tine.

inițiator - du-te la personalul sălii și cere să trimită pe cineva să curețe după personajul reclamat. În fond e sala lor și ei trebuie să aplice regulile. Dacă te ignoră, caută o sală mai civilizată.

   Sala pare civilizata. Avem dus, vestiare, aparate bune. Iar femeia care se ocupa de curatenie o vad destul de des pe acolo. In zona mea urmeaza sa se deschida inca doua sali anul asta. Daca observ ca imi fac viata mai grea aici, probabil o sa ma duc in alta parte. Apropo, si la noi e un fas cu lichid probabil din perioada pandemiei, dar si prosoape de hartie. Dar asta e un lucru in plus pe care trebuie sa-l fac din cauza altora.
   Eu sper sa-l fac pe carnatu ala sa vina prosop la el.

#20
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021

View Postradunic, on 04 iulie 2023 - 13:10, said:

Și dacă-s 16 grade în sală, dacă nu transpiri înseamnă că pierzi vremea.


E vorba în primul rînd de civilizație, nu de contaminare. Să lași bancheta leoarcă de sudoare e nesimțire. Sălile au lichide de igienizat și prosoape de hîrtie. Pui mîna și cureți după tine.

inițiator - du-te la personalul sălii și cere să trimită pe cineva să curețe după personajul reclamat. În fond e sala lor și ei trebuie să aplice regulile. Dacă te ignoră, caută o sală mai civilizată.
exagerezi ... nu lasa nimeni leorca banca ... daca e putin ud, te pui si stergi. rareori se intampla sa fie unu care nu pune prosop. daca chiar se intampla sa fi uitat sa stearga careva, stergi tu ... ce fras

#21
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010

View Postmrsme21, on 04 iulie 2023 - 13:16, said:

M-am cam saturat sa fac ceva intr-un anumit fel din cauza unora. Sau sa nu fac ceva cum vreau eu tot din cauza unora. In situatia de fata sa trebuiasca sa-mi schimb eu programul din cauza lui. Sa merg prin viata serpuit pentru ca mereu trebuie sa fie ceva care sa ma faca sa ocolesc un anumit lucru etc
Cu alte cuvinte lasam mereu pe altii sa isi desfasoare activitatea cum vor, fara sa-o deranjam, iar noi sa fim de fapt cei care sa-si modifice vietilw din cauza altora. Cateodata e bine sa incerci sa faci ceva astfel incat sa nu trebuiasca sa faci cristiane din cauza altora.
Pai spuneai ca iti faci probleme ca e vreun apropriat al patronului... Ii atragi atentia ca nu e ok sa lase banca uda de transpiratie si ii arati cum se face. Daca n-o face, atunci le spui celor de la sala sa curete dupa el. Daca nici asa nu invata inseamna ca e nesimtit. Si n-ar trebui sa-ti bati capul cu el. Ca daca nu s-a civilizat pana la 20, n-o s-o faca pentru tine.

#22
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postlucianburjuiul, on 04 iulie 2023 - 13:30, said:


Pai spuneai ca iti faci probleme ca e vreun apropriat al patronului... Ii atragi atentia ca nu e ok sa lase banca uda de transpiratie si ii arati cum se face. Daca n-o face, atunci le spui celor de la sala sa curete dupa el. Daca nici asa nu invata inseamna ca e nesimtit. Si n-ar trebui sa-ti bati capul cu el. Ca daca nu s-a civilizat pana la 20, n-o s-o faca pentru tine.

  Pai spuneam. Dar una e sa fac pe justitiarul-destept, alta e sa caut o varianta mai amiabila

View Postjumperishere, on 04 iulie 2023 - 13:24, said:


exagerezi ... nu lasa nimeni leorca banca ... daca e putin ud, te pui si stergi. rareori se intampla sa fie unu care nu pune prosop. daca chiar se intampla sa fi uitat sa stearga careva, stergi tu ... ce fras

   Depinde de om, de sala...

#23
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.09.2021

View PostPunter, on 04 iulie 2023 - 12:24, said:

ar cam trebui sa fie impermeabil pe partea de jos. ideal sa cureti cu servetelul oricum inainte de a te aseza. sau te duci unde sunt gagici multe si te asezi dupa ele. Posted Image

o lege cu maxim 15 grade in sala ar trebui.
Nu știu dacă e o ideie prea bună, dpdv medical, să tragi acolo la 15 grade o oră și după aia să ieși afară unde sunt peste 30 de grade... șocul termic... zic și eu...

#24
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Nu conteaza ca transpiri sau nu. Daca ai prosop eviti sa transmiti sau sa iei boli . Poti transmite boli si fara a transpira.

#25
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008

View Postlaur_radu, on 04 iulie 2023 - 15:03, said:

Nu conteaza ca transpiri sau nu. Daca ai prosop eviti sa transmiti sau sa iei boli . Poti transmite boli si fara a transpira.
Spune o boala care o iei fara prosop si care nu se ia daca foloseste prosopul, mersi

Cu privire la baiatul transpiracios (Posted Image) intai as merge la receptie/ personalul salii sa-i atraga ei atentia !
E treaba lor sa aiba clientii multumiti si sa evite acest fel de probleme.

Nu i-as spune eu fiindca:
- nu-i treaba mea sa aplic regulile in sala
- nu te va lua prea in serios, esti doar un alt client, e altceva cand ii zice un angajat de acolo
- posibil e prost si te pui rau cu el ... sunt unii mai instabili, ori care vor sa demonstreze ca sunt mai 'smecheri' ca tine Posted Image

Edited by sirgoofy, 04 July 2023 - 15:17.


#26
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 16.04.2008
La fel cum spune si sirgoofy, normal este sa te duci la receptie si sa ii rogi sa discute ei cu personajul respectiv.
Daca nu vrei sa discuti fata in fata, poti eventual sa dai un mail catre receptie in care sa prezinti situatia si sa ceri sa fie implementate masuri pentru asigurarea igienei aparatelor.

#27
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 22.02.2007
Eu merg mai pe noapte cand numai e foarte multa lume si am eliminat o mare parte din probleme, am patit fix cum s-a descris mai sus, e nasol, oamenii complica mult lucrurile.

#28
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006
S-a schimbat mult conduita la sala, la fel cum s-au schimbat si oamenii.
Imi aduc aminte, prima data cand am calcat intr-o sala de forta, era prin '94, eram in liceu si aveam cercei in amandoua urechile. A venit o matahala la mine ( ne-am facut prieteni ulterior)- 'ce plm e cu alea ma la tine in urechi', zic, pai, asa se poarta, 'se poarta pe strada nu aici, scoate-i din urechi altfel n-ai ce cauta la sala' :))). Nu mai zic de prosop pe banca si d-astea, pus discurile la loc dupa ce ai terminat, etc. Si liniste, nu scoteai un sunet, ca imediat te lua unul la rost.
Ma duc la o sala acum, proprietatea unui fost interlop, omu' e old school si tine lucrurile sub control, baietii dau 'buna ziua' cand intra, se sterg pe picioare, nu injura, etc, e o atmosfera cat de cat ok.
Eu personal, imi pun prosop pe banca, chiar daca de obicei port hanorac, nu ma flexez in oglinda, cand ma schimb nu imi intind hainele pe doua banci, salut lumea, mai schimb o vorba cu unu-altu, imi pun discurile la loc cand am terminat, asta e, daca nu ma respect eu n-am cum sa astept de la alti sa o faca.

#29
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 22.02.2007
Am observat si eu asta in ultimii ani, cred ca in mare parte lumea e mai nepasatoare ca majoritatea au ESX si se pot duce usor la alta sala.
Si ca tot a venit vorba de matahale, rar am mai vazut cate unul, pre 2010 era intotdeuna unu mai mare in sala, acum nu stiu unde au disparut toti.

#30
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.09.2021

View PostAbaddon, on 04 iulie 2023 - 18:00, said:

Am observat si eu asta in ultimii ani, cred ca in mare parte lumea e mai nepasatoare ca majoritatea au ESX si se pot duce usor la alta sala.
Si ca tot a venit vorba de matahale, rar am mai vazut cate unul, pre 2010 era intotdeuna unu mai mare in sala, acum nu stiu unde au disparut toti.
Unii din "matahale" care stau pe la case și își permit și-au făcut săli acasă... sincer și eu aș face treaba asta dacă aș avea spațiu mi-aș face o cameră de sport... îmi e puțin ciudă pe cumnatul meu că în loc să facă treaba asta (își permite) a preferat o piscină... dar sunt banii lui casa lui...

#31
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 04.03.2023
Clientii trebuie sa vina cu prosop personal de acasa.
Sala trebuie sa puna la dispozitie spray dezinfectant si suluri de hartie. Fiecare dupa ce termina de folosit un aparat, obligatoriu, chiar daca nu a transpirat in mod f vizibil, isi curata locul din care pleaca.
Aceste reguli sant afisate f vizibil in locuri multiple. Problem solved.

#32
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostAbaddon, on 04 iulie 2023 - 18:00, said:


Si ca tot a venit vorba de matahale, rar am mai vazut cate unul, pre 2010 era intotdeuna unu mai mare in sala, acum nu stiu unde au disparut toti.

Au plecat la facut bani in Vest. Sunt si acum culturisti/alti sportivi mari, chiar foarte multi cu masa musculara calitativa nu grasi ca odinioara, doar ca nu-i vezi in salile unde e plin de copii si nici in orasele mici.

#33
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003

View PostComandorul, on 04 iulie 2023 - 14:40, said:

Nu știu dacă e o ideie prea bună, dpdv medical, să tragi acolo la 15 grade o oră și după aia să ieși afară unde sunt peste 30 de grade... șocul termic... zic și eu...

Lasă-i să facă efort în aer rece şi uscat de 15°C şi pe urmă vei râde de ei pe aria medicală.
Vor plânge acolo că au făcut viroze, sinuzite şi roşu-n gât.
După aceea vor căuta medicamente în farmacii şi într-un final vor plânge după viruşi şi măşti...

În sălile de sport din care ieşeau campioni nu existau înstalaţii AC, se transpira mult şi mirosea a transpiraţie.

Teama de boli şi diverşi germeni periculoşi a apărut odată cu sălile de fitness şi aerobic.

#34
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

View PostLunaCrystal, on 04 iulie 2023 - 12:11, said:

Cel mai bine ar fi sa existe la sala aer conditionat foarte puternic incat sa nu poti transpira oricat de caldurosenie ai fi, sa fie si sub 15 grade in incapere.

Se vede ca nu ai facut sport in viata ta.

#35
OricuiDa2020

OricuiDa2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.06.2020
Clientii trebuie sa vina cu prosop personal de acasa.
Sala trebuie sa puna la dispozitie spray dezinfectant si suluri de hartie. Fiecare dupa ce termina de folosit un aparat, obligatoriu, chiar daca nu a transpirat in mod f vizibil, isi curata locul din care pleaca.
Aceste reguli sant afisate f vizibil in locuri multiple. Problem solved.


salut
Da, total de acord cu cele de mai sus!
Dar toate sălile de sport trebuie sa afișeze vizibil aceste reguli elementare! Și daca un client nu le observa...atunci, subtil de la recepție trebuie sa i se comunice acest fapt!
Partea cu curățenia la fiecare aparat după ce îl folosești..este greu de aplicat, unde merg eu fiecare aparat are un dezinfectant lângă el, dar nu curata nimeni!

#36
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Cureti inainte sau dupa ce lucrezi? 😅 Sau ambele?  Exact ca si cand mergi la buda...te speli pe maini inainte sau dupa...ridici capacul si il lasi ridicat sau il si cobori inapoi, pe banda de la supermarket pui delimitarea inainte sau dupa produsele tale :)
Dezinfectia/curatenia ar trebui facuta de personalul salii iar tu folosesti prosop si stergi transpiratia la plecare. Cine crede ca ia nu stiu ce ciuperci de pe-acolo si ii e teama de asta inseamna ca nu merge cu metrou/tramvai/autobuz...sau nu a locuit in in camin cat a fost student .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate