Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Reguli sau obceiuri in sala

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
De cand ma stiu nu am transpirat la sala. Si nu aveam nici prosop. Asta se intampla pe la sfarsitul anilor '90. Intre timp am ajuns la o sala unde proprietarul, devenit ulterior prieten, mi-a cerut sa folosesc unul la sala. Acum, dupa o pauza de ceva ani buni, m-am inscris la o sala unde nu pare sa fie mentionat acest request. Adica de a veni cu prosop la sala.
   Eu nu ma pricep asa de bine, dar va intreb pe voi. Treaba cu prosopul este de obicei o cerinta a salii unde mergi sau tine de bun simt sa ai asa ceva cu tine?
   Eu am prosop de cand merg iar la sala chiar daca nu transpir mereu si foarte putin.
  In schimb am observat de doua zile un baiat care nu cred ca are mai mult de 20 ani si are tricoul leoarca. Nu are prosop si pe langa ca ti se face scarba sa te asezi dupa ce isi face el seria, mai strica si pielea de pe spatar sau sezut.
   Cu toate ca sunt doi instructori in sala (nu stiu daca ii plateste sala sau clientii) unii tot continua sa vina fara prosop.
   Am deschis acest topic ca sa cer parerea celor mai vechi in domeniu. Respectiv sa ma sfatuiasca cum sa procedez. Spun asta pentru ca vreau sa-l torn cum s-ar spune. Nu stiu cui inca. Antrenorilor din sala sau pe email-ul salii de la contact.
    De asta intreb pentru ca nu vreau sa fac pe justitiarul. Dar chiar mi se pare aiurea sa transpiri ca un porc si sa te asezi pe aparatele alea.

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Îi spui direct, dar prietenește, cu glas tare: ,,colegu”, ia te rog un prosop de la recepție, ca să nu răcești ", bagi și un zîmbet, apoi arunci o privire spre instructor.

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007
daca nu duhneste nu e sala de sport..

#4
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
e o regula de bun simt dar si multe sali o impun. la sala unde merg eu te si da afara daca nu ai prosop si lucrezi ca nesimtitul cu sudoarea ta direct pe aparate.

View Postlaffin, on 04 iulie 2023 - 11:56, said:

daca nu duhneste nu e sala de sport..

la ce sisteme de ventilatie bune au unele,nu duhneste nimic...

#5
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010
Intr-o zi iei un spray cu spirt/dezinfectant la tine si dupa ce termina seria dai frumos cu sprayul, stergi cu o carpa sau niste prosoape de hartie si il faci atent ca a umplut banca de transpiratie si ca e cazul sa curete singur dupa el.

Edited by lucianburjuiul, 04 July 2023 - 12:04.


#6
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Cel mai bine ar fi sa existe la sala aer conditionat foarte puternic incat sa nu poti transpira oricat de caldurosenie ai fi, sa fie si sub 15 grade in incapere.

#7
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostLunaCrystal, on 04 iulie 2023 - 12:11, said:

Cel mai bine ar fi sa existe la sala aer conditionat foarte puternic incat sa nu poti transpira oricat de caldurosenie ai fi, sa fie si sub 15 grade in incapere.

   Sunt vreo 5 dar nu merg toate inca. Cred ca merg vreo 3. Probabil nu s-a incins cladirea atat de mult incat sa fie necesar sa functioneze toate. Cu toate ca daca ne uitam la cel din cauza caruia am deschis topicul, pare sa trebuiasca.

#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postmrsme21, on 04 iulie 2023 - 11:47, said:

De cand ma stiu nu am transpirat la sala. Si nu aveam nici prosop.
transpiri sau nu, e de bun simț să ai prosop și să-l folosești.

#9
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postlucianburjuiul, on 04 iulie 2023 - 12:04, said:

Intr-o zi iei un spray cu spirt/dezinfectant la tine si dupa ce termina seria dai frumos cu sprayul, stergi cu o carpa sau niste prosoape de hartie si il faci atent ca a umplut banca de transpiratie si ca e cazul sa curete singur dupa el.

  Nu vreau sa fac pe desteptul pentru ca poate e fiul cuiva care e prieten cu proprietarul salii si s-ar putea sa isi ia prosop si sa nu-l foloseasca special sa isi bata joc. Si vreau sa fac antrenamentul in liniste. Nu sa fiu bataia de joc a unuia de 20 ani.

#10
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021
ca pune sau nu prosop , practic e acelasi rahat in ce priveste microbii. logic, daca prosopul e contaminat cu sudoare si se pune apoi prosopul contaminat pe alt aparat, ce se intampla ? raspuns: contaminezi in aceeasi masura celalalt aparat

scopul pt prosop il vad in alta perspectiva. atunci cand transpiri si te freci de musama, musamaua se uzeaza mai repede din cauza frecarii / prizei pe care o face corpul cu musamaua respectiva. daca esti ud, priza e si mai mare si se alungeste musamaua (se uzeaza). asa ca, prosopul previne uzura buretelui aparatului

Edited by jumperishere, 04 July 2023 - 12:21.


#11
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostDaculScoril0, on 04 iulie 2023 - 12:17, said:


transpiri sau nu, e de bun simț să ai prosop și să-l folosești.

   In 1998 la CSS5 nu avea nimeni din cate imi aduc aminte. Nici Virgil Buruiana care venea si el acolo.

Asta cu uzura ar trebui sa fie motivul pentru care politica unei sali ar trebui sa ceara prosop. Despre microbi e partea a doua. Daca nu se uzau aparatele, nici nu ma gandeam sa fac reclamatie. Dar avand in vedere ca uzura aparatelor e una din probleme, ma gandeasc ca daca le spun o sa ii intereseze si nu vor trata cu indiferenta.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
acu cateva saptamani am traspirat rau pe banda si s-a umplut de transpiratie de a trebuit sa ma mut pe alta. (dar mai intai am trecut pe la receptie si i-am rugat sa o curete, au zis ok si au trimis pe cineva).

Edited by arg, 04 July 2023 - 12:24.


#13
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,215
  • Înscris: 24.07.2022
ar cam trebui sa fie impermeabil pe partea de jos. ideal sa cureti cu servetelul oricum inainte de a te aseza. sau te duci unde sunt gagici multe si te asezi dupa ele. :)

o lege cu maxim 15 grade in sala ar trebui.

#14
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010

View Postmrsme21, on 04 iulie 2023 - 12:19, said:

Nu vreau sa fac pe desteptul pentru ca poate e fiul cuiva care e prieten cu proprietarul salii si s-ar putea sa isi ia prosop si sa nu-l foloseasca special sa isi bata joc. Si vreau sa fac antrenamentul in liniste. Nu sa fiu bataia de joc a unuia de 20 ani.
Asta ar trebui sa fie ultima ta grija. Ii arati o singura data. Daca va continua sa fie nesimtit, n-are rost sa te ambalezi. Vii in alt interval orar sau lucrezi la alte aparate.

#15
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
Zi-le alora de la receptie, proprietar de sala sau mail...

Dupa ce ca este neigienic sa te asezi dupa unul transpirat mai este si scarbos.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postalseeme, on 04 iulie 2023 - 12:43, said:

Zi-le alora de la receptie, proprietar de sala sau mail...
....
sa vezi ce fain e sa dai de niste echipamente pline de creme...

#17
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,215
  • Înscris: 24.07.2022
ce fel de creme? de bataturi?

#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostLunaCrystal, on 04 iulie 2023 - 12:11, said:

Cel mai bine ar fi sa existe la sala aer conditionat foarte puternic incat sa nu poti transpira oricat de caldurosenie ai fi, sa fie si sub 15 grade in incapere.
Și dacă-s 16 grade în sală, dacă nu transpiri înseamnă că pierzi vremea.

View Postjumperishere, on 04 iulie 2023 - 12:20, said:

ca pune sau nu prosop , practic e acelasi rahat in ce priveste microbii. logic, daca prosopul e contaminat cu sudoare si se pune apoi prosopul contaminat pe alt aparat, ce se intampla ? raspuns: contaminezi in aceeasi masura celalalt aparat
E vorba în primul rînd de civilizație, nu de contaminare. Să lași bancheta leoarcă de sudoare e nesimțire. Sălile au lichide de igienizat și prosoape de hîrtie. Pui mîna și cureți după tine.

inițiator - du-te la personalul sălii și cere să trimită pe cineva să curețe după personajul reclamat. În fond e sala lor și ei trebuie să aplice regulile. Dacă te ignoră, caută o sală mai civilizată.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate