Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Alegere tencuiala decorativa siliconica: Sto vs Caparol

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
9 răspunsuri în acest subiect

#1
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.223
  • Înscris: 02.10.2007
Salutare,

Sunt la etapa in care trebuie sa aleg o tencuiala decorativa pentru o casa timberframe izolata cu vata bazaltica la exterior.
Dupa destule prospectari, am cerut oferte de la Baumit, Caparol si Sto.
Desi acasa am lucrat cu Baumit GranoporTop in urma cu 8-9 ani de zile (dar pe casa de caramida plus polistiren) si sunt foarte multumit, este evident ca pentru noua constructie am nevoie de o tencuiala decorativa siliconica/silicatica.
Am decis sa merg pe siliconica si am tinut neaparat sa iau o tencuiala care sa aiba valorile de V1 si W3 in fisele tehinice pentru permeabilitatea la vapori si absorbtia de apa. Ca atare, am eliminat Baumit din motive de doar V1/W2 chiar si pentru NanoporTop si preturi extraordinar de mari, practic nesustinute de o fisa tehnica puternica.
Drept urmare, am ramas cu optiunile Caparol si Sto, ca si producatori. Ca si produse, optiunile sunt:
- Caparol Carbon-Fassadenputz 1.5 K, culoare alb
- Sto Silco 1.5 K, culoare alb
Ambele variante sunt scumpe, Caparol Carbon avand un pret de aprox 330 lei / galeata , iar Sto avand un pret de aprox 425 lei / galeata.
Din fisele tehnice mie imi rezulta ca Sto este o tencuiala full siliconica, in timp de Caparol (atat varianta simpla Fassandenputz cat si Carbon-Fassandenputz) nu pare a fi chiar full siliconica de vreme ce specifica ca are in compozitie si rasina organica. Deci desi fisele tehnice au aceleasi valori V1/W3, Sto pare a fi superioara din punct de vedere calitativ. Intrebarea este...merita diferenta de pret ? Caparol este sensibil mai ieftina, iar varianta fara Carbon chiar si mai mult (aprox 250 lei / galeata).
Despre Sto am auzit numai de bine, la fel si despre Caparol.

Pareri ? Feedback legat de cele doua ?

Multumesc!

#2
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.905
  • Înscris: 11.02.2023
De mulți ani văd pe șantiere doar găleți galbene Sto, iar la final găleți gri închis Caparol.
Eu știam de acasă că Baumit (preferatul meu) se bate de la egal la egal cu Caparol (care e iarăși o marcă cu care nu ai cum să dai greș).
Doar că aici, Baumit e cvasi inexistent, sau poate că asta e doar experiența mea.

Dpmdv, oricare producător ai alege din cei 3, nu ai cum să dai greș.
Totul ține de tine, să alegi produsul corect pentru nevoile tale și mai apoi să faci diferența de preț.

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.314
  • Înscris: 06.07.2007
E si mult marketing cu firmele astea.
In cazul meu si al catorva cunoscuti, Duraziv-ul ieftin tine mai bine decat Baumit-ul scump.

#4
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.201
  • Înscris: 09.01.2008
La mine Baumit se spala de la ploi puternice. In decorativa maro se vad pietricele albe si cea gri mi-a patat pavajul cu zeama care curge de pe fatada. Nu poti sa compari Sto cu nimic, sunt deasupra mult. Totusi, 50% din reusita lucrarii tine de manopera si conditiile meteo.
Anul asta trebuie musai sa vopsesc toata fatada si o voi face cu Sto Lotusan.

#5
iva

iva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 140
  • Înscris: 04.09.2003
Salut.
Eu iti recomand Carbon de la Caparol.
Daca vrei un pret un pic mai bun contacteaza-ma!

#6
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.780
  • Înscris: 29.08.2006
Am folosit Jubizol , e drept ca are doar 2 ani de la aplicare dar arata ca in prima zi. Am folosit alb stralucitor si negru foarte inchis, amandoua sunt impecabile. In caz ca ceri si la astia o oferta, nu mai tin minte acu preturile dar stiu ca erau intre Caparol si Sto, mai aproape de Caparol. Adevaru-i ca pigmentul negru a costat semnificativ mai mult si ala a ridicat pretul destul de semnificativ.

Editat de l_stoian79, 29 iunie 2023 - 08:59.


#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.704
  • Înscris: 25.11.2014
Oskar Siloxane

#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.827
  • Înscris: 03.02.2007
Am Sto pe casă din 2008. E OK.

#9
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.223
  • Înscris: 02.10.2007

View PostSerafim606, on 29 iunie 2023 - 09:56, said:

Oskar Siloxane
:) Nu este vopsea structurata, in fisa tehnica nu am gasit nici o valoare din spatele afirmatiei "permeabila la vapori". Deci nu ma intereseaza asa ceva.

@l_stoian79: nu stiu nimic despre ei, o sa incerc sa ma interesez. Dar clar nu sunt dispus sa dau pentru acest producator necunoscut mie mai mult decat pentru Caparol de ex. Asa, mai am si Duraziv-ul langa mine, poate le fac si lor o vizita cand ajung acasa sa vedem ce poate produsul lor de top.

@iva: merci, dar nu sunt interesat sa cumpar, am de unde :)

@camsonat: evident, manopera conteaza. Deci cam toata lumea pare a sustine Sto ca fiind Nr 1...

#10
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.223
  • Înscris: 02.10.2007
Azi am mers la Duraziv. Au clasa V1 la permeabilitate la vapori, si clasa W2 la permeabilitate apa. Considerand si pretul bun, a devenit optiunea nr 1 in acest moment. Oricum nu e mare graba, mai devreme de sfarsitul lui August/inceput de Septembrie nu voi face.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate