Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Achizitie masina pe firma, folosire si ptr uz personal

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
maconfireblade

maconfireblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.04.2006
Buna, doresc sa iau o masina pe firma (platitoare de tva) din Germania de la dealer.
Se poate folosi si ptr uz personal ? Eu sunt administratorul firmei.
Nu ma intereseaza sa decontez toata motorina, ci strict ce folosesc in interesul firmei , cam 1 rezervor pe luna, restul alimentez din buzunarul propriu ptr deplasari.
Cum se procedeaza daca vreau sa ma deplasez cu masina in tara sau strainatate in interes personal?
Trebuie foaie de parcurs de fiecare data? Imputernicire?
Merci ptr ajutor.

Varianta 2 ..o iau din bani proprii ..31k euro tva inclus si fac contract de comodat.

#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,187
  • Înscris: 15.05.2008
Nu stiu cum este in alte tari,la noi nu te intreaba nimeni care-i spilu cu masina,ca e firma sau pf.

#3
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 10.10.2011
lol, esti adiminstrator la firma cu cod de tva activ si nu stii asta. dar de dragul forumului iti raspund. cumpara masina pe firma si baga toate cheltuielile in contabilitate. cand vine control vezi daca maraie sau nu. nu ai nevoie de nicio foaie de parcurs cand mergi la amanta din alt judet. poti si sa nu inregistrezi nicio cheltuiala cu masina in contabilitate si atunci nu mai ai dureri de cap deloc. daca vrei te invat si alte chestii da imi dai mie tva-ul ala de 5000 de la masina :))

Edited by zile_san, 27 June 2023 - 19:03.


#4
maconfireblade

maconfireblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.04.2006
Contabili de regula se limiteaza la a tine contabilitatea, nu prea te sfatuieste nici unu ce e de facut.
Fac lunar achizitii intracomunitare cu tva 0 dar nu stiam cum e cu masina.
Evident ca decat sa scot banii din firma ..m-am gandit sa iau o masina de ei ca si asa doream sa o schimbam. Ai inteles ideea.
Da nu vreau sa inregistrez cheltuieli aiurea cu masina pe firma, doar strict ce trebuie cand trebuie.
Daca ai sfaturi poti sa imi dai un mesaj privat.
Iti multumesc oricum ptr raspuns.

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,320
  • Înscris: 27.10.2007
initiator, citeste aici

#6
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 26.11.2001
maconfireblade, legal ai nevoie de documente peste documente. In realitate, trece codul fiscal al firmei pe fiecare bon de combustibil/spalat/revizie/etc emis in Romania. Nu il folosi cand pleci in afara.

#7
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Da se poate folosi in nume personal.
Atentie insa - cu exceptia catorva coduri CAEN - taximetrie, scoli de soferi, transport marfa si persoane etc - nu poti deduce TVA total, doar 50%.
Daca vrei sa deduci TVA 100% trebuie sa faci foaie de parcurs - cu normare.
Eu nu ma complic cu foi de parcurs si normari prefer sa deduc 50%. Poti sa deduci TVA si la reparatii, inspectii tehnice, piese care le schimbi tu - tot 50% daca nu te incadrezi in CAEN speciale.
Si daca o iei din bani proprii tot 50% poti deduce din TVA fara foaie de parcurs - nu se schimba nimic ca e a ta sau a firmei.
Inca ceva - daca deduci 100% contabila o sa aiba mai mult de lucru - deci o parte din bani o sa mearga la ea.

#8
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,941
  • Înscris: 02.02.2007

 maconfireblade, on 27 iunie 2023 - 19:38, said:

Contabili de regula se limiteaza la a tine contabilitatea, nu prea te sfatuieste nici unu ce e de facut.
Fac lunar achizitii intracomunitare cu tva 0 dar nu stiam cum e cu masina.
Evident ca decat sa scot banii din firma ..m-am gandit sa iau o masina de ei ca si asa doream sa o schimbam. Ai inteles ideea.
Da nu vreau sa inregistrez cheltuieli aiurea cu masina pe firma, doar strict ce trebuie cand trebuie.
Daca ai sfaturi poti sa imi dai un mesaj privat.
Iti multumesc oricum ptr raspuns.
Schimba contabilul! Trebuia sa te invete toate chitibusurile!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate