Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Sfat construire perete pe limita de proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
catalinbulancea

catalinbulancea

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.06.2023
Salut,

N-am vrut sa spun calcan, pt ca nu prea e...

Incerc sa largesc o camera la casa (livingul la parter) si vreau sa fac zidurile pe limita de proprietate. Am 2 vecini, la nord si la est, fiecare cu cate o dependinta/magazie.

Cum as putea construi zidurile fara sa le deranjez acareturile?

Am vorbit cu un constructor si mi-a spus ca se ridica cu toate straturile deodata: zid caramida, tencuiala, polistiren, structurata, etc.
E sigur asa? Nu exista pericolul de igrasie sau alte probleme?

Mai exista si alte variante mai bune?
Ca sa nu ma trezesc peste catva timp cu probleme si fara sa am acces la perete.

Multumesc,
Catalin

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai autorizatie pentru asa ceva ?
Vezi in Codul civil care este limita fata de proprietate la care poti construi.

Articolul 612
Distanţa minimă în construcţii
Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic.

Edited by pasilla, 08 June 2023 - 19:56.


#3
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,993
  • Înscris: 08.06.2005
off topic

 pasilla, on 08 iunie 2023 - 19:54, said:

Articolul 612
Distanţa minimă în construcţii
Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic.


Partea aia de fraza este monumentul prostiei si coruptiei in Romania...mai bine se opreau dupa ''60 de cm faţă de linia de hotar''. Restul genereaza numai coruptie si nedreptati.

on-topic

Am vazut in zona unde locuiesc, mai multe case la care de asemenea nu aveau acces pe partea cealalta a zidului si au folosit panouri prefabricate (umplute cu spuma) pentru izolatie. Genul asta:

https://www.google.r...ih=685&dpr=1.25

Edited by mircea812, 08 June 2023 - 20:17.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Am inteles ideea cu off topicul, dar desi am retinut ce vrea initiatorul, m-am gandit sa stie si ce prevede legea.

#5
catalinbulancea

catalinbulancea

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.06.2023
Salut,

Daca ma retrag la 60 cm de limita de proprietate nu mai are sens sa largesc, avand in vedere ca toata curtea are 3m latime :)

Voi incerca sa obtin autorizatie de construire la limita de proprietate. Daca reusesc sau nu, asta e alta discutie.

Pe mine ma intereseaza dpdv tehnic cum as putea construi cat mai bine acei 2 pereti la care nu voi mai putea avea acces ulterior ca sa nu ma trezesc cu surprize neplacute.

Poti elabora cu placile alea pir te rog? Ce grosime? Si care ar fi ordinea corecta a lucrarilor?

Multumesc,
Catalin

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,601
  • Înscris: 16.03.2007
zidurile ca zidurile, dar cu fundatia ce faci, le faci subturnare? sau esti din ala care face fara fundatie?

Edited by laffin, 08 June 2023 - 21:11.


#7
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,427
  • Înscris: 29.07.2013

 pasilla, on 08 iunie 2023 - 19:54, said:

Ai autorizatie pentru asa ceva ?
Vezi in Codul civil care este limita fata de proprietate la care poti construi.

Articolul 612
Distanţa minimă în construcţii



Mai este si Art. 615, daca in zid exista fereastra sau balcon!

#8
catalinbulancea

catalinbulancea

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.06.2023

 laffin, on 08 iunie 2023 - 21:10, said:

zidurile ca zidurile, dar cu fundatia ce faci, le faci subturnare? sau esti din ala care face fara fundatie?
Da, cu fundatie. Din ce am inteles s-ar face cu ancora chimica, gresesc?
Vreau sa ma ridic la acelasi nivel cu livingul. Si aici banuiesc ca sunt niste pasi de urmat pe care un constructor ar trebui sa ii cunoasca?(astept sfaturi) ... turnare, ancora chimica, folie de izolatie, polistiren extrudat, sapa, parchet...

 argonaut, on 08 iunie 2023 - 21:23, said:


Mai este si Art. 615, daca in zid exista fereastra sau balcon!
Aici ma gandeam la zid plin cu vecinii. Peretele din est cu usa de sticla care da in curticica. Iar in acoperis un velux ceva.

#9
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.07.2012
Ai incercat sa vorbesti cu vecinul? Poate Iti ofera un metru de la el.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,872
  • Înscris: 06.01.2008

 mircea812, on 08 iunie 2023 - 20:15, said:

Partea aia de fraza este monumentul prostiei si coruptiei in Romania...mai bine se opreau dupa ''60 de cm faţă de linia de hotar''. Restul genereaza numai coruptie si nedreptati.
Da, poate fi folosit si pentru ilegalitati.
Dar in principal se refera la situatii gen centre istorice, unde ai front continuu la strada (casele sunt lipite una de alta). Aici nu poti respecta limita aia de 60cm, ci trebuie sa te alipesti la calcan de vecinii din stanga si dreapta.
In cazul asta se consolideaza si peretele vecinului daca prin expertiza reiese ca e nevoie.

#11
catalinbulancea

catalinbulancea

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.06.2023

 dd80, on 09 iunie 2023 - 00:32, said:

Ai incercat sa vorbesti cu vecinul? Poate Iti ofera un metru de la el.
N-am incercat. Nu stiu cati ar fi dispusi sa isi mute sandramaua doar ca sa-si construiasca vecinul ceva...

#12
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,993
  • Înscris: 08.06.2005
Ii faci o ''sandrama'' mai frumoasa :)

#13
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 06.10.2019

 catalinbulancea, on 08 iunie 2023 - 21:43, said:

Da, cu fundatie. Din ce am inteles s-ar face cu ancora chimica, gresesc?

Cred ca va fi foarte greu sa faci o fundatie cum trebuie (ma refer in principal la termo si hidro izolatie), daca tu esti chiar la limita de proprietate, iar vecinul are in zona aia niste "cosmelii".

Constructorul poate sa iti spuna ce vrea, ca nu il doare gura, dar calitatea lucrarii s-ar putea sa nu fie cea la care te astepti. La final, el s-ar putea sa dea din umeri, si sa zica " atat s-a putut", iar tu sa ramai cu banii dati si o constructie nereusita.

Inteleg parte de construire cu "bucatele" ( am mai vazut-o in santiere asemanatoare cu al tau ), dar nu inteleg partea de "structurata" cum o va face daca tu esti chiar la limita de proprietate. Avand in vedere ca peretele este la limita de proprietate, inseamna ca nu vei avea sageac in zona aia, care sa iti protejeze fatada, deci va trebui ca aceasta sa fie facuta impecabil. Cum va reusi sa faca asta daca nu are acces in zona respectiva ?

#14
catalinbulancea

catalinbulancea

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.06.2023

 razvan-softpedia, on 10 iunie 2023 - 05:52, said:


Cred ca va fi foarte greu sa faci o fundatie cum trebuie (ma refer in principal la termo si hidro izolatie), daca tu esti chiar la limita de proprietate, iar vecinul are in zona aia niste "cosmelii".

Constructorul poate sa iti spuna ce vrea, ca nu il doare gura, dar calitatea lucrarii s-ar putea sa nu fie cea la care te astepti. La final, el s-ar putea sa dea din umeri, si sa zica " atat s-a putut", iar tu sa ramai cu banii dati si o constructie nereusita.

Inteleg parte de construire cu "bucatele" ( am mai vazut-o in santiere asemanatoare cu al tau ), dar nu inteleg partea de "structurata" cum o va face daca tu esti chiar la limita de proprietate. Avand in vedere ca peretele este la limita de proprietate, inseamna ca nu vei avea sageac in zona aia, care sa iti protejeze fatada, deci va trebui ca aceasta sa fie facuta impecabil. Cum va reusi sa faca asta daca nu are acces in zona respectiva ?

Da, fara sageac pt ca altfel as intra pe proprietatea vecinului. Jgheabul ar fi pus direct pe zid, sau pe izolatie...zice arhitectul.

Ai dreptate, nu stiu cum il va construi impecabil daca nu va avea acces pe partea cealalta. De asta am deschis topic-ul, sa va intreb :)
Spunea mircea812 mai sus de placi pir.

Ce parere aveti de asta pt izolarea celor 2 pereti : https://vkp.ro/panou...us-pirtech  ?

Imi puteti recomanda un constructor bun?

Multumesc,
Catalin

#15
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 06.10.2019
In locul tau as incerca sa vorbesc cu vecinul si sa cumpar de la el niste teren.  Un metru liniar pe toata lungimea casei + doi metri liniari ( cate unul in fiecare parte a laturii comune ). Si ii refaci si sandramaua ( daca o foloseste ). Per total, s-ar putea sa iesi mai bine decat sa te complici cu tot felul de solutii "experimentale".

#16
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,980
  • Înscris: 17.10.2003
Sa speram ca vecinul e de treabă. În general dacă se prind ca pot sa te încurce sau sa-ti facă rău nu-ti vând nici 10 cm la pret triplu chiar dacă pe locul respectiv creste cucută dinainte de colectivizare.

#17
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Constructiile pe calcan sunt paguboase, chiar daca construiesti vei mai avea nevoie sa intervii peste un nr de ani pentru intretinere.
La parintii mei am o astfel de casa si numai discutii am avut, e drept oamenii sunt la tara, bunicii s-au inteles asa, insa copiii s-au sucit. Cand zic copii, ma refer la varsta parintilor mei. De atunci numai necazuri, numai reprosuri inutile pentru ce "deal" au facut bunicii acum zeci de ani.

Am zis ca voi evita toata viata constructiile pe hotar.
Asa ce cel mai bun sfat  e sa vorbesti cu vecinul, dar la cum sunt oamenii legati de glie, banuiesc care va fi raspunsul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate