Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Card BT Direct Carrefour

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
428 replies to this topic

#55
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 05.03.2009
Salut . A incercat careva sa scoata banii folosind Curve ?

#56
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

View PostNenea Zap, on 17 iulie 2023 - 09:48, said:

Eu am încercat și cu card de credit Raiffeisen și cu card de debit CEC și ambele au fost văzute ca transfer de bani quasicash.

Ai incercat cumva si cu Curve avand un card de credit in spate?

#57
M3nt0r

M3nt0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 26.10.2006
Am facut si eu plata cardului BTD cu cardul de credit de la CEC, prin PAGO. A fost considerat transfer de bani. Am mai facut plata ulterior si cu cardul de la Libra, sa aflu mai multe detalii. MCC-ul transmis este 6012 (FINANCIAL INSTITUTIONS - MERCHANDISE & SERVICES ).

Edited by M3nt0r, 17 July 2023 - 11:25.


#58
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019
Mersi @M3nt0r!
Banuiesc ca ai incercat si prin un-doi si e fix la fel.

#59
M3nt0r

M3nt0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 26.10.2006
Prin un-doi era bine daca mergea, au un MCC generic. Din pacate nu functioneaza, ei accepta doar codurile de bare prin care se platesc ratele la credite, nu cardurile de credit.

View Postkye77, on 17 iulie 2023 - 10:47, said:

Salut . A incercat careva sa scoata banii folosind Curve ?

Se poate la ATM dar trebuie sa ai grija sa testezi de dinainte ce MCC are tranzactia la bancomatul respectiv prin intermediul unui alt card de debit inrolat in CURVE. Daca MCC incepe cu 6 nu recomand sa retragi, risti sa platesti dobanda. Libra iti arata MCC-ul in internet banking, cred ca si in aplicatie.
Sincer eu nu as retrage sume de bani prin metoda asta, e prea mare riscul sa iti blocheze cardul. Am impresia ca tranzactiile sunt verificate si de un om atunci cand se cere conversia bonusului in bani.

Edited by M3nt0r, 17 July 2023 - 12:44.


#60
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,084
  • Înscris: 10.04.2006

View Postdarkangel2, on 17 iulie 2023 - 11:14, said:



Ai incercat cumva si cu Curve avand un card de credit in spate?
Da.
Am încercat să plătesc la Pago prin Curve.
Mi-a dat direct reject curve ca e tranzacție curve fronted si daca vreau, îmi ia comision 2%.
Thanks but no thanks

#61
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

View PostNenea Zap, on 17 iulie 2023 - 17:39, said:

Mi-a dat direct reject curve ca e tranzacție curve fronted si daca vreau, îmi ia comision 2%.

Mi se pare corect! :D

Dragi colegi, m-ati scutit de o gramada de timp pierdut aiurea, prin urmare, va multumesc! :)

#62
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 05.03.2009
F misto curve. Am fost zilele trecute in bulgaria, am uitat wallet pe curve cu BT direct. Am platit 3 chestii mari in bulgaria.
Apoi am vazut ca a facut curve fx . Destul de neavantajos, la curs de weekend....
Asa ca azi am setat in curve cardul de revolut cu moneda in leva si am facut back in time.
Rezultatul : mi-au dat banii inapoi pe bt direct si mi i-au luat de pe revolut, la curs bun, de zi normala...

#63
djcioc

djcioc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 08.02.2007
Salut. Am sunat la relatii cu clientii si mi-au spus ca pot adauga cardul BT Direct de la Carrefour in BT Pay si Google Wallet (GPay)... Insa cand incerc sa-l adaug in Google Wallet imi spune ca banca nu suporta utilizarea cardului asa... Era praf persoana din call center sau chiar nu merge?

#64
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 27.11.2008

View Postkye77, on 18 iulie 2023 - 08:21, said:

F misto curve. Am fost zilele trecute in bulgaria, am uitat wallet pe curve cu BT direct. Am platit 3 chestii mari in bulgaria.
Apoi am vazut ca a facut curve fx . Destul de neavantajos, la curs de weekend....
Asa ca azi am setat in curve cardul de revolut cu moneda in leva si am facut back in time.
Rezultatul : mi-au dat banii inapoi pe bt direct si mi i-au luat de pe revolut, la curs bun, de zi normala...

Daca ti-a facut Curve FX, ma gandesc ca ai cerut lei pt BT Direct. Asta inseamna ca poti intoarce tranzactia doar pe un card setat in lei. Deci nu iti anuleaza FX facut de Curve in weekend.
Si da, in weekend folosind FX la Curve ai comision cam mare de 1,5 % pe ce nu e valuta principala ( USD, EUR, GBP)

Edited by Drizzt89, 18 July 2023 - 09:52.


#65
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 05.03.2009

View Postdjcioc, on 18 iulie 2023 - 09:04, said:

Salut. Am sunat la relatii cu clientii si mi-au spus ca pot adauga cardul BT Direct de la Carrefour in BT Pay si Google Wallet (GPay)... Insa cand incerc sa-l adaug in Google Wallet imi spune ca banca nu suporta utilizarea cardului asa... Era praf persoana din call center sau chiar nu merge?
Merge doar BT DIRECT , nu si Carrefour.
Aia de la suport sunt un srl care nu au nicio treaba cu BT in sine. Si eu am dat peste idioti dar am dat si peste oameni care stiu ce vorbesc...
Cum ti-o fi norocul....
Singura varianta sa platesti cu wallet este sa folosesti Curve ca intermediar...

#66
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,084
  • Înscris: 10.04.2006

View PostDrizzt89, on 18 iulie 2023 - 09:50, said:



Daca ti-a facut Curve FX, ma gandesc ca ai cerut lei pt BT Direct. Asta inseamna ca poti intoarce tranzactia doar pe un card setat in lei. Deci nu iti anuleaza FX facut de Curve in weekend.
Si da, in weekend folosind FX la Curve ai comision cam mare de 1,5 % pe ce nu e valuta principala ( USD, EUR, GBP)

Nu neapărat.
Eu plătesc tot timpul Valuta cu Curve, îmi ia comision fx, iar în final fac back in time cu card cec Multi currency Cu Valuta plății setată.
Îmi returnează comisionul fx și îmi face plata la curs BNR.

#67
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,766
  • Înscris: 13.03.2005
Am încercat acum vreo patru cinci ani plată cu cardul CEC înrolat in Curve și m-a costa comisionul de cuasicash:acel 7 sau 12 lei. Asta probabil pentru că am încercat un topup în Revolut via card CEC înrolat în Curve

#68
djcioc

djcioc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 08.02.2007

View Postkye77, on 18 iulie 2023 - 10:14, said:

Merge doar BT DIRECT , nu si Carrefour.
Aia de la suport sunt un srl care nu au nicio treaba cu BT in sine. Si eu am dat peste idioti dar am dat si peste oameni care stiu ce vorbesc...
Cum ti-o fi norocul....
Singura varianta sa platesti cu wallet este sa folosesti Curve ca intermediar...

You are the God!

#69
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 27.11.2008

View PostNenea Zap, on 18 iulie 2023 - 10:55, said:

Nu neapărat.
Eu plătesc tot timpul Valuta cu Curve, îmi ia comision fx, iar în final fac back in time cu card cec Multi currency Cu Valuta plății setată.
Îmi returnează comisionul fx și îmi face plata la curs BNR.

Aha, ai dreptate. Deci poti sa intorci tranzactia pe un card care are aceeasi moneda ca si cea in care ti-a convertit initial SI unul in moneda in care a fost tranzactia originala.
Mersi de informatii.
Off-topic over Posted Image

#70
radumvlad

radumvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.01.2008
Salut. Cum functioneaza partea cu "Comision plata prin dispozitiv al unui tert" in valoare de 0.6% sau min 1.2 lei. Inseamna ca ar trebui facute plati doar la comercianti care au pos cu bt?

#71
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,766
  • Înscris: 13.03.2005
Nu. Acel comision nu se aplică la plata la POS ul comercianților că acel POS este al comerciantului, nu este al unei terț.
Mai repede s-ar putea aplica dacă ai muta banii printr-o aplicație sau de tipul Volt sau SelfPay Now, care e o aplicație terță care mută banii între două conturi asociate cardurilor, folosind cele 16 cifre ale cardurilor, nu contul IBAN.

Edited by wertyck, 30 July 2023 - 19:50.


#72
M3nt0r

M3nt0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 26.10.2006

View Postradumvlad, on 30 iulie 2023 - 19:34, said:

Salut. Cum functioneaza partea cu "Comision plata prin dispozitiv al unui tert" in valoare de 0.6% sau min 1.2 lei. Inseamna ca ar trebui facute plati doar la comercianti care au pos cu bt?

Cred ca este de fapt un comision ce se aplcia cand platesti suma restanta prin intermediul terminalelor de plata paypoint.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate