Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Card BT Direct Carrefour

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
419 replies to this topic

#1
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019
Subiect = Cardul BT Direct Carrefour
https://www.btdirect...e-la-carrefour/

Cardul ofera cashback:
  • 5% pentru cumparaturi din magazinele fizice Carrefour si din carrefour.ro
  • 2% pentru cumparaturi oriunde altundeva, in magazine si online


#2
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.03.2009
Salut . Cum aflu care e ziua în care se "resetează " creditul ?
Am cheltuit toți banii și nu știu când intră alții ....

#3
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019

 kye77, on 10 mai 2023 - 18:20, said:

când intră alții

Altii intra cand alimentezi tu contul...

Edited by December, 10 May 2023 - 19:32.


#4
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Se reseteaza la fiecare intai al lunii, cu conditia sa fi returnat in  ciclul de 55 de zile toata suma utilizata anterior.
Chestia este ca n-am gasit nici in regulament nici pe site-ul BT direct care este limita de credit

Costuri card:
40 lei taxa de emitere
6,5 lei tacxa administrare lunara
0,6%, minim 1,2 lei Comision plata prin dispozitiv al unui tert (prin asta eu inteleg ca daca plata se face prin POS altul decat al Bancii Transilvania)
Daca scoti bani cash din bancomat, 2,5% minim 9 Lei
Aici nu stiu daca nu cumva se mai adauga si comisionul de utilizare a unui dispozitiv tert in caz ca scoti bani de la bancomat non-BT
Si nu se spune daca retragerea de cash este scutita de dobanda in ciclul de 55 zile, sau (cum fac alte banci cu cardurile de credit) dobanda la cash se aplica din prima zi. Iar aceasta este de 30,5% pe an

Edited by yetiro, 10 May 2023 - 19:15.


#5
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019
Limita de credit este specifica contractului (nu toata lumea are aceeasi limita).
Citeste contractul!

#6
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Recuperarea taxelor prin cashback-ul primit la utilizarea cardului.
Taxa de emitere 40 lei  - trebuie facute cumparaturi de minim 800 lei la Carefour sau de 2000 lei la alti comercianti pentru a recupera aceasta taxa din cashback. Nu trebuie sa cumperi de toti bani intr-o luna. Taxa se recupereaza treptat pe masura ce folosesti cardul pana la sumele mentionate.
Taxa lunara 6,5 lei = trebuie facute cumparaturi in fiecare luna de minim 130 lei la carfur sau minim 325 la alti comercianti pentru a compensa taxa.lunara
Deci intrii pe plus din cashback doar dupa ce ai utilizat minim 800 fix + 130 in fiecare luna, respectiv 2000 fix + 325 in fiecare luna.
Daca esti client obisnuit Carrefour sumele se acumuleaza usor.

Problema este ca multa lume nu stie sa foloseasca un card de acest gen si in loc de beneficii (cashback) ajung repede sa fie datori si sa piarda bani
In fapt, bancile conteaza mult pe aceasta categorie de clienti. Si credeti ca sunt vinovate de asta?

#7
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Din câte știam parcă era 40 000 ron limita.

Eu încă sunt mirat de faptul că nu poți schimba ziua extrasului de cont și că toți clienții primesc extrasul de pe 6 pe 6 ale lunii.

Preferam să fie de pe 1 până la sfârșitul lunii.

#8
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
O porcărie de card.
Sunt atâtea cu rate fără dobândă și încă se emit tâmpeniile astea?


#9
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019

 yetiro, on 10 mai 2023 - 19:40, said:

Taxa de emitere 40 lei  - trebuie facute cumparaturi de minim 800 lei la Carefour sau de 2000 lei la alti comercianti pentru a recupera aceasta taxa din cashback. Nu trebuie sa cumperi de toti bani intr-o luna. Taxa se recupereaza treptat pe masura ce folosesti cardul pana la sumele mentionate.
[...]
Deci intrii pe plus din cashback doar dupa ce ai utilizat minim 800 fix + 130 in fiecare luna, respectiv 2000 fix + 325 in fiecare luna.

Hotaraste-te:
- "se recupereaza treptat" sau
- "800 lei [...] fiecare luna"
:D

 yetiro, on 10 mai 2023 - 19:40, said:

Taxa lunara 6,5 lei = trebuie facute cumparaturi in fiecare luna de minim 130 lei la carfur sau minim 325 la alti comercianti pentru a compensa taxa.lunara

6.5 lei este comisionul de administrare pentru Cardul BT Direct Flanco (nu este subiectul acestui topic).

Cardul BT Direct Carrefour are comision de administrare = 4.5 lei.
Deci suma minima este: 90 lei la Carrefour, respectiv 225 lei la alti comercianti.

 yetiro, on 10 mai 2023 - 19:40, said:

In fapt, bancile conteaza mult pe aceasta categorie de clienti. Si credeti ca sunt vinovate de asta?

Nu bancile sunt vinovate, oamenii sunt imbecili...
Da' noi nu suntem imbecili, deci folosim bancile in avantajul nostru si in dezavantajul bancilor, da? :)

 lelali, on 10 mai 2023 - 19:42, said:

O porcărie de card.

Ai o recomandare de alt card cu cashback mai mare?

#10
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006

 lelali, on 10 mai 2023 - 19:42, said:

O porcărie de card.
Sunt atâtea cu rate fără dobândă și încă se emit tâmpeniile astea?
Ai citit macar ce ofera? :rolleyes:
Sau esti din categoria un nebun arunca o piatra si te astepti sa o scoatem noi?

Concret, am primit 600 ron cashback intr-o luna de la ei (maximul).
Care alt card imi ofera asta la momentul actual?

#11
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 darkangel2, on 10 mai 2023 - 19:55, said:

Ai o recomandare de alt card cu cashback mai mare?
Libra avea un card net superior.
În schimb, aș alege oricând un card cec sau banca Românească (eximbank acum) unde am orice plată de minim 2-300 de lei de postat în rate FĂRĂ dobândă.
Bt Direct este IFN.

 Nenea Zap, on 10 mai 2023 - 20:11, said:


Ai citit macar ce ofera? :rolleyes:
Sau esti din categoria un nebun arunca o piatra si te astepti sa o scoatem noi?

Concret, am primit 600 ron cashback intr-o luna de la ei (maximul).
Care alt card imi ofera asta la momentul actual?
Așa? Și? O să faci cumpărături în fiecare lună de 12000 de lei de la partenerii lor? :eheyebrow: Dacă ai nevoie de un laptop, îl cumperi de la parteneri cu 10000 când în altă parte e 9000? :eheyebrow:
Cu acest cashback ți-ai acoperit niște costuri, atât.

Te aștept cu topic peste 1-2 ani despre nemernicul de IFN.

PS: costuri pentru maxim 2 ani.

#12
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Care parteneri? Am cumparat de oriunde din Romania si din afara.
Nu e cardul cu puncte Star BT.
Confunzi.

Ce spuneam, nu ai citit nimic dar arunci cu pietre ;)

#13
caesar243

caesar243

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 04.04.2008

 lelali, on 10 mai 2023 - 19:42, said:

O porcărie de card.
Sunt atâtea cu rate fără dobândă și încă se emit tâmpeniile astea?

ai dreptate partial, gresesti in alte parti

cardul este excelent daca AI bani si NU traiesti pe datorie, il acoperi full la fiecare termen, eu castig 100-130 ron in fiecare luna folosind strict la plati de facturi si cumparaturi uzuale, pe care oricum le-as face cu un card de debit (in mod similar folosind cardul star BT acumulam ~130-150 ron pe an pentru ca nu ajungeam la partenerii lor din lista decat rareori)

cardul este extrem de periculos daca NU il acoperi lunar si incepi sa platesti rate/dobanzi, e o dobanda extrem de mare penalizatoare, teoretic daca ai ratat 1 luna pe an sa platesti la timp, ai pierdut jumate de an de posibile castiguri la cumparaturi lunare de ~3500-4000 ron

alt element extrem de enervant este modul de lucru al BT Direct, acoperirea cardului este greoaie, destul de opaca, controlul asupra cumparaturilor e greoi - absolut tot ce fac pare ca te impinge mai aproape de ratare unor plati (mare atentie). daca nu esti client BT o sa te invarti in cerc pana ti se activeaza contul sa folosesti BT Pay si sa vezi oarecum platile

cashback-ul se transforma in bani in 2 moduri greoaie (zic eu), 1 data pe luna prin data de 1 primesti un SMS care iti spune sa raspunzi cu "Bonus 120 lei" (daca ai ajuns la 120 lei, 120 e valoare arbitrara aleasa de mine), daca ai ratat alea 3 zile in care puteai sa raspunzi trebuie sa apelezi la serviciul helpdesk unde o sa ai parte de un sunet de asteptare extrem de agasant care iti da senzatia la fiecare 20 de secunde ca esti preluat dar intra alta reclama, de obicei dureaza de la 10 minute in sus sa raspunda cineva)

returnarea banilor am zis mai sus ca e greoaie, 1 varianta este din BT pay din meniul facturi selectie bt direct si se scaneaza codul de bare de pe extrasul primit pe email (in data de 6 cum zicea cineva mai sus), doar ca daca nu ai toti banii atunci sau mai consumi si vrei sa iti maresti suma din care poti consuma (ex. ai cardul deschis pe 4000 ron cumperi un laptop de 3000 ron, ii acoperi dupa 2 zile ca vrei sa mai cumperi ceva de 2000 ron ) timpul de prelucrare a platii (BT - > BT Direct care e BT pana la urma) este de 3-5 zile si daca acoperi in ultimele zile sigur treci peste ziua de plata . varianta 2 e prin pago care functioneaza in mod similar (doar e serviciu BT si el), am uitat sa zic ca ambele variante au o limita de 4 facturi platite pe luna dupa valoarea aia trebuie sa platesti extra sa mai returnezi. varianta 3 e cu plata OP din alta banca cu mentiunea la plata a codului de bare BTD.... mie mi-a durat 5 zile lucratoare luna trecuta dar e drept ca au fost si zile libere intre si poate au acumulat cozi de procesare. mai sunt cateva variante mentionate pe site-ul lor dar presupun deplasare personala asa ca nu le-am folosit

concluzie: daca esti o persoana extrem de constiincioasa si AI banii pe care ii folosesti, totul o sa fie bine, daca NU ai banii si esti mai distrat ai sanse sa dai din buzunar in loc sa castigi ceva

le. corecturi gramaticale

Edited by caesar243, 10 May 2023 - 21:09.


#14
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Partea cu returnatul banilor poate fi mai simplă.
Eu fac un transfer bancar cu id ul clientului la detalii.
De obicei în 24h se reflecta în sold.
Nu mă complic cu Pago.

#15
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 Nenea Zap, on 10 mai 2023 - 20:42, said:

Care parteneri? Am cumparat de oriunde din Romania si din afara.
Nu e cardul cu puncte Star BT.
Confunzi.

Ce spuneam, nu ai citit nimic dar arunci cu pietre ;)
Ești sigur că ai citit regulamentul?
Eu pe ăsta l-am găsit. Tu?

Attached File  Screenshot_20230510_223746_com.google.android.apps.docs.jpg   204.8K   68 downloads


Și nu mai face pe beși cu mine, pietricici și alte ălea. :boredlook:
Deschide ochii ăia mari și verzi. :boredlook:

#16
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Scrie fix acolo în mijlocul pozei "orice magazin fizic sau online, din țară sau străinătate".

E clar că trolezi și atât. Presupun că ești în stare să citești și să înțelegi un text.

#17
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.03.2009
Îl folosesc de prin februarie .
Am început cu 9400 lei credit . După 3 luni am făcut cerere și mi l-au mărit la 11500. La fiecare 3 luni poți face cerere de mărire cu valoarea unui salariu al tău .
Plătesc peste tot cu el . Am fost inclusiv în Turcia și am plătit tot cu el , este f avantajos la schimbul valutar .
Pentru că aplicația btpay este execrabila la plata cu telefonul ( nu ma notifică deloc ) l-am înrolat în Curve .
Nu l-am luat ca, card de credit ci de debit , pentru cashback .


#18
adidami

adidami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 02.11.2014

 kye77, on 10 mai 2023 - 21:55, said:

Îl folosesc de prin februarie .
Am început cu 9400 lei credit . După 3 luni am făcut cerere și mi l-au mărit la 11500. La fiecare 3 luni poți face cerere de mărire cu valoarea unui salariu al tău .
Plătesc peste tot cu el . Am fost inclusiv în Turcia și am plătit tot cu el , este f avantajos la schimbul valutar .
Pentru că aplicația btpay este execrabila la plata cu telefonul ( nu ma notifică deloc ) l-am înrolat în Curve .
Nu l-am luat ca, card de credit ci de debit , pentru cashback .

Am facut si eu cerere de marire limita si intr-adevar primesti mai mult, dar e de evitat pentru ca fiecare cerere de marire afecteaza scorul FICO. Este marcata la biroul de credit ca interogare de tip hard. Mie mi-a scazut scorul cu peste 30 puncte.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate