Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector
 La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 

Manelele altor tari balcanice

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,716
  • Înscris: 19.03.2022

View Postadnana2121, on 29 aprilie 2023 - 23:38, said:

Noi nu suntem balkanici.
Doar o parte.... și aia doar se crede...
Muzica este muzică.
Bună sau copie de proastă calitate.
Vorba la unu . . . . romanii sunt turci dar se cred italieni .
Mai zicea altul ca si ungurii sunt turci, dar se cred unguri .Posted Image
In fine, totul tine de atitudine, mentalitati . . . .

#20
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 03.02.2009

View Postbenis, on 30 aprilie 2023 - 05:11, said:

Hai că pun și eu una mai veche de care mi-am amintit[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YcocaVVvnxs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aici se simte influenta Play & Win producatorii Innei. Dominam in anii aia muzica usoara. Si polonezii erau inebuniti dupa muzica romaneasca. Ca tot ziceam de bomboane de fete, piesa asta e printre multele ascultate de polonezi: Activ - Doar cu tine.

Am si eu o curiozitate, prima manea pe care mi-o aduc aminte, o piesa aproape arhetipala as zice: Marius Dragomir - Jamila
Asta chiar e piesa romaneasca sau e un cover? Daca ar fi compusa de romani, chiar.. ar lua caimacul manelelor. Iarasi eu o consider emblematica, e ca un arhetip ce sa mai.

#21
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 21.03.2016

View PostMooF2010, on 30 aprilie 2023 - 02:12, said:

Daca maneaua nu era puternic expusa de romi nu era o problema cu ea nici in Romania. Dar noi preferam sa zicem cultura la discriminare.

PS: Detalii in istorie de ce romii au o deschidere spre manea.
Tocmai aici este problema: Numim "manele" muzica tiganeasca. Culmea e ca aceasta confuzie a aparut cand un om de cultura a vrut sa ironizeze aceasta muzica. Ma refer la Adrian Plesca, mai cunoscut sub numele de Artan de la Timpuri noi sau Partizan.

#22
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Geografic nu suntem in Balcani.
Ca atitutine si mentalitate,o mare parte a populatiei se comporta balcanic,ca nu degeaba suntem incadrati in "Estul Europei"
Sunt alte tari cu mai multi cocalari decat noi. Cine a fost in Albania,stie la ce ma refer. Nici sarbii nu sunt departe.

Muzica tiganeasa nu are nicio legatura cu manelele. Muzica tiganeasca,impropriu numita asa,ar fi muzica lautareasca,dar muzica lautareasca este o combinatie de folclor,stiluri si influente muzicale dezvoltate sau provenite dintr un anumit areal geografic din spatiul romanesc,in special zona Olteniei. In Oltenia,de la un satuc la altul,stilul de a canta muzica lautareasca poate fi complet diferit.

De la Barbu Lautaru si pana la ultimul mare lautar al zilelor noastre,ma refer la Caliu,pe care am si avut placerea sa l intalnesc de cateva ori,astia toti au cantat folclor romanesc. Faptul ca sunt tigani nu inseamna ca muzica e tiganeasca. Astia cantau si la curtile boieresti,nu doar in tiganie,asa cum isi imagineaza unii si catalogheaza in mod denigrator.
Tiganii astia nu au/avut nicio scoala,dar canta mai bine decat sute cu diploma de Conservator.

Cat despre melodia postata,aia e manea balcanica doar daca esti afon/incult dpdv muzical.
Lepa Brena,Dragana Mirkovic,Ceca,Vesna Zmijanac,Indira Radic, Ana Bekuta,Zorica Brunclik, Snezana Babic  si altele pe care sigur le am omis,dar astea sunt printre cele mai cunoscute,canta orice altceva,dar nu manele balcanice.

#23
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 03.02.2009

View Posthellmarvel, on 30 aprilie 2023 - 07:05, said:

Si rap-ul, pina înțelegi ce spun ăia acolo e poezie curata.
Dr. Seuss - rap
Cand eram mic eram cu rapul, dar erau 2 tipuri, "de cartier" gen Mafia unde zicea un baiat ca Uzzi e cel mai bun rapper ..pt ca a fost prin puscarii..prin urmare e cel mai bun. lol. Deci estia erau golanii sa zic asa, si mai era si partea care-mi placea mie, artistica, in top cu Vexxatu Vex (si Racla, erau mai multi bunicei, Gheto Dacii, CTC, etc). In fine, Vexxatu era de departe cel genial dintre toti, si dupa ce a trecut prostia cu golania anilor 90, se vede ca e artist / poet.
Uite piese de dupa epoca "de cartier":  Gradina Japoneza,  Haz de ne-has

Edited by bursucelu_viesel, 30 April 2023 - 11:21.


#24
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 03.02.2009

View Postnewusername123, on 30 aprilie 2023 - 11:06, said:

Cat despre melodia postata,aia e manea balcanica doar daca esti afon/incult dpdv muzical.
Atunci ce intelegi tu prin manea? Ceva de prost gust sau ce? Eu zic de ritmul specific, plus ritornela aia scurta si cu notele cu inflexiuni rapide de note alaturate. Costi si Adrian Copilul Minune

Eventual, dar nu obligatoriu, gama folosita poate avea influente spre "turcesti" / arabice, adica plecand de la gama minora, secunda devine mica (de un semiton) cu terta mare (ca in gama majora), uite aici o fraza muzicala la acordeon (cand coboara): Costi - Mare e lumea.

In rest melodia pt voce e ..pop..la toata muzica in general, daca-i comerciala e pop. Indiferent ca pune viori orientale si vrea sa fie orientala sau pune chitari rock si vrea sa para ca-i rock, melodia in sine e tot "pop". Drept dovada o "imbraci" in orice stil vrei, faci din rock manea sau regage, orice vrei, e doar o "imbracaminte" superficiala.
Daca definesti maneaua ca mesaj arogant pe muzica, atunci.. multe piese rap s-ar incadra aici.

Edited by bursucelu_viesel, 30 April 2023 - 11:50.


#25
pateu_98

pateu_98

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,016
  • Înscris: 12.11.2012

View Postbursucelu_viesel, on 30 aprilie 2023 - 08:50, said:

Am si eu o curiozitate, prima manea pe care mi-o aduc aminte, o piesa aproape arhetipala as zice: Marius Dragomir - Jamila
Asta chiar e piesa romaneasca sau e un cover? Daca ar fi compusa de romani, chiar.. ar lua caimacul manelelor. Iarasi eu o consider emblematica, e ca un arhetip ce sa mai.

Versurile sant originale da ritmu e cover dupa muzica arabeasca - turceasca

Si eu zic ca melodia Jamila a lu Marius Dragomir a fost inaintea vremii ca daca era lansata cand a fost boomu la manele in Romania sigur rupea fasu la toti manelistii
Da acuma e doar o manea clasica si rafinata fata de manelele romilor care decat preaslavesc banii, smecheria, infractiunile si ura pe dusmani sa ii faca sa se uite cu invidie la ei ca au bani si le merge bine si au femei


View PostBahuru, on 30 aprilie 2023 - 10:38, said:

Tocmai aici este problema: Numim "manele" muzica tiganeasca. Culmea e ca aceasta confuzie a aparut cand un om de cultura a vrut sa ironizeze aceasta muzica. Ma refer la Adrian Plesca, mai cunoscut sub numele de Artan de la Timpuri noi sau Partizan.

Eu din cate stiu manea e o cultura muzicala imprumutata din muzica turceasca de petrecere cantata de muzicantii - lautarii tarilor balcanice care au fost sub influenta turcilor
In Romania prin anii 50 chiar i sa zis manea turceasca la genu de muzica de petreceri pe ritmuri turcesti

De restu nu mai am nimica de zis ca ai zis tu

#26
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 03.02.2009
Apropo de muzica pop imbracata cu chitari electrice care chipurile vrea sa nu para ca-i pop (desi e pop toata ziua), piesa asta Noisa - Unsympathic e de o mie de ori mai "rock" decat populetele lor cu chitari cu tot, desi nu-i incadrata ca rock.

Edited by bursucelu_viesel, 30 April 2023 - 11:56.


#27
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019

View Postbursucelu_viesel, on 30 aprilie 2023 - 11:45, said:

Atunci ce intelegi tu prin manea? Ceva de prost gust sau ce? Eu zic de ritmul specific, plus ritornela aia scurta si cu notele cu inflexiuni rapide de note alaturate. Costi si Adrian Copilul Minune

Eventual, dar nu obligatoriu, gama folosita poate avea influente spre "turcesti" / arabice, adica plecand de la gama minora, secunda devine mica (de un semiton) cu terta mare (ca in gama majora), uite aici o fraza muzicala la acordeon (cand coboara): Costi - Mare e lumea.

In rest melodia pt voce e ..pop..la toata muzica in general, daca-i comerciala e pop. Indiferent ca pune viori orientale si vrea sa fie orientala sau pune chitari rock si vrea sa para ca-i rock, melodia in sine e tot "pop". Drept dovada o "imbraci" in orice stil vrei, faci din rock manea sau regage, orice vrei, e doar o "imbracaminte" superficiala.
Daca definesti maneaua ca mesaj arogant pe muzica, atunci.. multe piese rap s-ar incadra aici.
Manea = schelalaiala despre dusmani,averi,bat si fut,mercedes,furt si puscarie. Iei aceste notiuni si construiesti versuri in jurul lor,si asa rezulta o manea.
Maneaua asa cum o cunoaste lumea in ziua de azi,a aparut dupa anii 90.

Aceleasi versuri le poti pune si pe Bach sau Strauss daca esti destul de inventiv si gasesti suficienti cretini carora sa li se para "marfa",dar asta nu inseamna ca nu este manea.

Inainte se canta lautareasca,adica folclor. Faptul ca instrumentele muzica sunt aceleasi,in mare parte,nu inseamna ca Ion Albesteanu,Toni Iordache,Romica Puceanu,Siminica,Faramita Lambru, Namol,Budisteanu,Motoi,Dinicu,Zavaidoc,Ionel Tudorache si altii erau manelisti avant la letre.

Venind mai spre zilele noastre :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/deKl5jdldqg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FCC-Q54Vgpk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cat despre melodia cu care ai inceput topicul,turbofolkul s a nascut undeva spre anii 80,deci cu vreo 20 de ani inainte sa apara vomele muzicale numite manele.

#28
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 03.02.2009
Introul asta si melodia instrumentala mi s-a parut foarte originala si valoroasa, cum au intors fraza muzicala (un fel de fraza raspuns pt prima fraza) cand o ia in jos si termina pe urmatoarea masura - la secunda 30-31 e Adrian Copilul Minune - Chef de chef
Ah si ce misto coboara si basul acolo.. genial. Si introul e original, e super ce sa mai (hai sa zic ultima fraza e fara inspiratie ..e o fraza standard o bolmojeala de note). In schimb melodia vocii nu-mi place, nici vorba sa fie pe masura intrumentalului.

Edited by bursucelu_viesel, 30 April 2023 - 12:18.


#29
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 03.02.2009

View Postnewusername123, on 30 aprilie 2023 - 12:05, said:

cu vreo 20 de ani inainte sa apara vomele muzicale numite manele.
Cum ziceam, jegosenia / "perversitatea" e urata in planul social si asta te respinge fata de manele, insa perversitatea pe plan muzical cum am dat eu exemple pe aici e insasi valoarea muzicii. Muzica in sine incearca sa te insele, vrea sa para ca o ia intr-o directie, dar o suceste cand nu te astepti, exact cum te fura aia la buzunar distragandu-ti atentia cu altele.
Eu incerc sa disociez limbajul muzical de texte, vorba aia "muzica si text", textul nu e limbaj muzical, trebuie inlocuite versurile cu "lalalala" sa zic asa.
Tot ce conteaza e valoarea unei piese, ce reuseste sa faca - cat de creativa e, e irelevant stilul muzical. Faptul ca faci o piesa intr-un stil anume nu inseamna nimic (nici ca-i valoroasa nici ca-i o porcarie). Faotul ca prima piesa din topicul asta se dovedeste a fi veche si cantata de o tipa respectabila nu inseamna ca-i mai breaza, e tot fortat si fara inspiratie refrenul, doar melodia instrumentala e decenta, dar nu-i nimic deosebit. Fata de asta mai sus cu Chef de chef de exemplu care zic ca-i geniala.

#30
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,841
  • Înscris: 03.02.2007
Bulgarii au și manele gay.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P9sQZLtsfp8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 03.02.2009

View PostDigix, on 30 aprilie 2023 - 15:58, said:

Bulgarii au și
Auleu cum poti sa vezi si-o secventa din clipul asta, ca sa-l postezi aici. Am inchis repede scarbosenia..
Pentru spalat pe ochi, inapoi la blondina originara .. https://youtu.be/4yB...BECGLmLYM&t=130

Edited by bursucelu_viesel, 30 April 2023 - 17:13.


#32
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,445
  • Înscris: 18.01.2020
Eu locuind in Severin, adica, la o aruncatura de bat de Serbia, am FM-ul plin de posturi de radio din Serbia care dau muzica de genul asta. La nunti, botezuri si in general la "chefuri" se asculta muzica sarbeasca si banateana, formatiile de genul "SCORPIONI" sunt foarte cautate la astfel de evenimente, chiar daca in "acte" suntem olteni, cel putin preferintele muzicale ale zonei noastre se indreapta catre banat, banat care la randul sau este foarte legat de muzica sarbeasca Posted Image
In rarele momente in care nu sunt pe Spotify in masina, dau pe FM la posturile sarbesti, e o muzica cel putin placuta de ascultat, nu se compara cu Tzanca, Dani Mocanu si alti "artisti" de pe la noi. Majoritatea celor sarbesti sunt despre iubire si "related", nu despre cum se fac banii si cum mor "dujmanii".

Edited by Rares95, 30 April 2023 - 17:23.


#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,100
  • Înscris: 07.02.2003

View Postnewusername123, on 30 aprilie 2023 - 12:05, said:

Manea = schelalaiala despre dusmani,averi,bat si fut,mercedes,furt si puscarie. Iei aceste notiuni si construiesti versuri in jurul lor,si asa rezulta o manea.
Maneaua asa cum o cunoaste lumea in ziua de azi,a aparut dupa anii 90.
Aceleasi versuri le poti pune si pe Bach sau Strauss daca esti destul de inventiv si gasesti suficienti cretini carora sa li se para "marfa",dar asta nu inseamna ca nu este manea.
Absolut.

View Postnewusername123, on 30 aprilie 2023 - 11:06, said:

Tiganii astia nu au/avut nicio scoala,dar canta mai bine decat sute cu diploma de Conservator.
Vreau sa nuantez putin aici, poti fi bun pe un domeniu restrans precum un instrumentist lautar, poti sa inveti o gramada dupa ureche dar conservatorul e altceva, ala preaca de la ideea de a forma un creier muzical asa cum trebuie... pentru asta trebuie sa faci mai multe insteumente din clase diferite si vocal, sa intelegi teoria muzicala, sa faci compozitie samd... chestii pe care fara o pregatire nu le poate face unu care invata doar dupa ureche. CA fapt difevrs majoritatea artistrilro britanici care au intrat in topuri in anii 90p-2000 au conservator la baza.
Legat de muzica "tiganeasca" exista curentul clasic care deriva din folclor, tarafurile mai exact dar si cel modern incepand cu anii 70-80 care folosesc linii melodice simple, sintatizatoare analog dar cantate frumos deasemene versurile civilizate si chiar poetice, stiti doar formatiile alea de au rezistat putin si in anii 90 dupa revolutie.

Edited by andreic, 30 April 2023 - 20:57.


#34
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 03.02.2009

View Postandreic, on 30 aprilie 2023 - 20:52, said:

un instrumentist lautar, poti sa inveti o gramada dupa ureche dar [..]... chestii pe care fara o pregatire nu le poate face unu care invata doar dupa ureche.
Nuantez si eu ca lautarii cunosc baza teoriei muzicale si nu canta doar asa dupa ureche. Am eu pe cineva care se ambitioneaza sa nu invete teorie muzicala, ca "ce,, ori e matematica? cant ce aud, nu-mi trebuie nicio teorie!", si canta (la clape) de vreo 5 ani zi de zi, insa e la nivel de incepator de prima zi..Zice ca lautarii canta dupa ureche, insa cand iei sa verifici lautarii vezi ca ori au facut scoala populara de arte, ori au invatat in familie/prieteni, cert e ca stiu foarte bine teoria de baza. In practica, lautarii sunt mai buni ca unul cu conservator, la lucruri practice: sa cante pasaje rapide, sa improvizeze, sa cante "dupa ureche" adica fara sa vada partitura. Partitura probabil e singurul lor minus, acolo e foarte greu sa citesti in timp util o partitura si nu vad de ce s-ar chinui lautarii s-o faca. Si-o alta limitare ar fi poate daca e vorba de vreun jazz mai specific. Depinde si de calitatea ficarui lautar uite baiatul asta canta de rupe la acordeon si are pasaje tip jazz.. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XsefTGZv2r8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bursucelu_viesel, 30 April 2023 - 22:24.


#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,100
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbursucelu_viesel, on 30 aprilie 2023 - 22:23, said:

insa cand iei sa verifici lautarii vezi ca ori au facut scoala populara de arte,
E nevoie, te ajuta sa cunosti tehnici si folclor.

View Postbursucelu_viesel, on 30 aprilie 2023 - 22:23, said:

ori au invatat in familie/prieteni, cert e ca stiu foarte bine teoria de baza. In practica, lautarii sunt mai buni ca unul cu conservator, la lucruri practice: sa cante pasaje rapide, sa improvizeze,
Depinde cum definesti a fi bun... daca poti sa interpretezi rapid o sarba sau hora si dupa aia sa faci si rapsodia ungara no2 la pian remix by Franz Liszt sau momente de Rahmaninov sau balada ori poloneza de Chopin...  dar asa cum trebuie la full speed (cadenta originala) te poti considera muzician bun, nu-ti mai trebuie nimic. Dar daca esti bun doar la arpegii repetitive populare si cam atat... sa fim seriosi Posted Image
Unu cu conservator crezi ca nu stie sa improvizeze ? Poate doar un elev prost... imi amintesc si acuma ca Arthur Rubinstein a uitat o bara intr-un concert major la Moscova parca, pe o sonata de Chopin si a improvizat-o... nimeni din sala nu si-a dat seama ca a cantat altceva, poate doar muzicienii. Cauta pe youtube ca e memorabila faza.
Tocmai ca in conservator se face si compozitie, implicit improvizatie.

View Postbursucelu_viesel, on 30 aprilie 2023 - 22:23, said:

sa cante "dupa ureche" adica fara sa vada partitura.
Nu aia inseamna a canta dupa ureche Posted Image Muzicienii profesionisti folosesc partitura doar pentru reper in caz ca ii lasa memoria secventiala (intelectuala), in live se folsesc de memoria procedurala (asa zisa musculara). Ei stiu pe de rost partitura oricum ca nu poti sa canti nimic serios daca stai sa te uiti nota cu nota, trebuie sa ai totul in memorie si doar sa urmaresti progresul pe hartie sa nu incurci.

Edited by andreic, 01 May 2023 - 20:53.


#36
pateu_98

pateu_98

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,016
  • Înscris: 12.11.2012
Cu alte cuvinte un lautar analfabet nu e la fel de bun ca un muzicant care are conservatoru sau macar scoala populara de arte ?

Mai facut tare curios care e mai bun dintre un lautar cu ureche muzicala care nu stie sa scrie si sa citeasca si unu care are ani de zile de conservator si scoala populara de arte
Stie careva un clip pe Youtube sa vedem si noi o comparatie ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate