Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 

Putere amplificator peste difuzor

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2021
Buna seara, stiu ca am multe intrebari, doar ca vreau sa stiu anumite lucruri pentru ca sunt oarecum nou in acest domeniu cu muzica. Am un subwoofer activ cu amplificator psub-218ak 500w rms si un difuzor m-acoustic 650w rms. Am observat daca dau potentiometrul de cand incepe sa intre in clip cu 2 liniute mai mult se simte mult mai mult bass de parca se lipeste pielea pe mine cand sunt in spatele lui, ma gandesc ca ar fi aproape de puterea difuzorului cand dau mai mult curent. Din cate am inteles daca intra in clip da cu distorsiuni in difuzor si se arde. Am aici un baiat cu ev zx-5 si da cu 1200w in difuzoare de 600 si nu au nimic, cu amplificatorul tot pe rosu. Oare la mine are ceva daca le tin putin pe rosu, clip doar cand e bass?

#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 06.03.2016
Distorsiunile sunt problema, in special cand amplificatorul e mai slab decat difuzorul si il fortezi din nevoia de "senzatii tari".
In cazul asta e de preferat ca amplificatorul sa fie mai puternic decat difuzorul, astfel semnalul ramane curat si la volum mai ridicat.

Putin clipping pentru scurte perioade de timp n-o sa arda nimic cel mai probabil.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,773
  • Înscris: 15.06.2004
Daca ampliful e de calitate nu ar trebui sa distorsioneze niciun pic chiar dati la maxim.
De obicei puterea difuzoarelor trebuie sa fie mai mare decat cea a amplifului cu cel putin 40-50%

oricum la "Sculele" de care se vorbeste aici calitatea e pe locul secund - zgomotul e primordial ptr sonorizari...

#4
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,616
  • Înscris: 21.02.2006
Nu are nici o legutura calitatea cu distorsiunile amplificatorului, la absolut toate amplificatoarele apar distorsiuni peste un anumit prag/putere de iesire.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,773
  • Înscris: 15.06.2004
Pai asa apar la toate dar daca nivelul e extrem de mic nu se aud. Nu dau cu clipping in difuzoare :D

Daca al meu amp are 0,00001 % THD eu zic ca e mai calitativ decat unul cu 10-15% THD cum intalnesti la astea mai putin pretentioase.

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 08.03.2017
Putin compari mere cu bomboane ...Monacor este subwoofer activ iar EV sunt boxe pasive , monacor logan vs EV mercedes
La tine pentru un 500RMS la sub ai nevoie de minim difuzor 7-800W RMS difuzor cu con adanc special de bass DAR luat dupa specificatiile tehnice ale originalului - intri pe poweraudio si acolo daca nu te descurci le spui telefonic ce ai si ei iti spun exact ce trebuie .
Nu merge in clip ca distrugi amplificatorul , e destul de greu de reparat plus costa .
Doar din pret realizezi ce diferenta de calitate este : Monacor 3000-4000 lei iar EV pasiv 6500 bucata ...

#7
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2021

View Postldpe, on 25 aprilie 2023 - 12:31, said:

Putin compari mere cu bomboane ...Monacor este subwoofer activ iar EV sunt boxe pasive , monacor logan vs EV mercedes
La tine pentru un 500RMS la sub ai nevoie de minim difuzor 7-800W RMS difuzor cu con adanc special de bass DAR luat dupa specificatiile tehnice ale originalului - intri pe poweraudio si acolo daca nu te descurci le spui telefonic ce ai si ei iti spun exact ce trebuie .
Nu merge in clip ca distrugi amplificatorul , e destul de greu de reparat plus costa .
Doar din pret realizezi ce diferenta de calitate este : Monacor 3000-4000 lei iar EV pasiv 6500 bucata ...
Oricum difuzorul cred ca este unul slabut, chiar daca are mai multa putere. M-am gandit ca il schimb cu un Oberton 18B450 sau Beyma 18WRS600.

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 08.03.2017
"Oberton 18B450 sau Beyma 18WRS600"
Bune . Arunca un ochi si la Faital Pro iar daca poti urca stacheta mergi pe magnet neodymium. Subul ajunge la sub 30 Hz , aici ai nevoie de magnet si racire buna - ma refer la gaura de racire din magnetul difuzorului . .
Faital are un pret foarte echilibrat alaturi de calitate .

Oberton 18XB1600 am montat intr-un sub RCF 8003 de 1100RMS - suna peste original, coboara foarte bine iar dinamica este spectaculoasa . L-am luat la recomandarea celor din magazin, e foarte greu sa citesti fisele tehnice la zeci de difuzoare...
Daca scoti bani din scule nu te zgarci la difuzoare ...te lasa cand ti-e lumea mai draga sau ai mai multi invitati si nu acoperi , dai mai tare si pa . Difuzoarele duc tot greul si mai ales subul la acoperire , FOH-urile de 15 fac fata la voce fara probleme dar basul merge blana.

Edited by ldpe, 25 April 2023 - 13:19.


#9
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 06.03.2016

View Posteiffel, on 25 aprilie 2023 - 08:12, said:

Daca ampliful e de calitate nu ar trebui sa distorsioneze niciun pic chiar dati la maxim.
De obicei puterea difuzoarelor trebuie sa fie mai mare decat cea a amplifului cu cel putin 40-50%

oricum la "Sculele" de care se vorbeste aici calitatea e pe locul secund - zgomotul e primordial ptr sonorizari...
Daca puterea difuzorului e mai mare, atunci nu ai cum sa-l folosesti la capacitatea lui.

Orice amplificator care n-are putere suficienta pentru gain-ul selectat va intra in clipping, fapt ce transforma unda sinusoidala pe iesire intr-una patrata. In cazul asta, bobina primeste curent continuu pentru o perioada mare de timp intre oscilatii, fara ventilatie avand in vedere ca nu se mai misca.

De asta e indicat sa fie amplificatorul mai puternic. Poti sa obtii usor puterea nominala a difuzorului fara distorsiune, ba chiar sa ii dai putin mai multa putere decat specificatia lui  (dar nu exagerat).

Edited by red46, 25 April 2023 - 14:34.


#10
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2021

View Postldpe, on 25 aprilie 2023 - 13:07, said:

"Oberton 18B450 sau Beyma 18WRS600"
Bune . Arunca un ochi si la Faital Pro iar daca poti urca stacheta mergi pe magnet neodymium. Subul ajunge la sub 30 Hz , aici ai nevoie de magnet si racire buna - ma refer la gaura de racire din magnetul difuzorului . .
Faital are un pret foarte echilibrat alaturi de calitate .

Oberton 18XB1600 am montat intr-un sub RCF 8003 de 1100RMS - suna peste original, coboara foarte bine iar dinamica este spectaculoasa . L-am luat la recomandarea celor din magazin, e foarte greu sa citesti fisele tehnice la zeci de difuzoare...
Daca scoti bani din scule nu te zgarci la difuzoare ...te lasa cand ti-e lumea mai draga sau ai mai multi invitati si nu acoperi , dai mai tare si pa . Difuzoarele duc tot greul si mai ales subul la acoperire , FOH-urile de 15 fac fata la voce fara probleme dar basul merge blana.
Mereu ai avut raspunsuri bune :) Crezi ca acel oberton sau beyma este bun pentru 204 litri? Muzica tech-house 80%. Daca imi poti lasa un link sa vorbim in privat mai multe.

#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 08.03.2017
Oberton este dat la 241 litri https://www.poweraud..._oberton_18B450
Beyma la 372 litri https://www.poweraud.../beyma_18wrs600
Votam Oberton !

Oberton 18B500 e mai grav la bass, are 202mm adancime vs 192mm 18B450 la 600W fata de 500W unde esti cam la limita .
https://www.poweraud...ating&order=ASC

Edited by ldpe, 25 April 2023 - 19:12.


#12
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2021

View Postldpe, on 25 aprilie 2023 - 19:06, said:

Oberton este dat la 241 litri https://www.poweraud..._oberton_18B450
Beyma la 372 litri https://www.poweraud.../beyma_18wrs600
Votam Oberton !

Oberton 18B500 e mai grav la bass, are 202mm adancime vs 192mm 18B450 la 600W fata de 500W unde esti cam la limita .
https://www.poweraud...ating&order=ASC
Acum nu stiu ce sa zic. Daca merg pe cel de 500w sunt la limita, dar merge la capacitate maxima, daca merg pe 600w iar merge la 70%... Cred ca raman pe 18b450.

#13
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 08.03.2017
Da telefon la ei si spune-le exact ce ai si care e mai bun din cele doua, au experienta si te scoate din a-ti pune zeci de intrebari . Firma care ti-am dat-o nu vand difuzoare ci si produc la comanda boxe , toti de acolo stiu cu ce se "mananca" aceasta meserie, multi sunt muzicieni sau ingineri de sunet , nu discuti cu vanzatori la raft .

Cand schimbi un difuzor la o boxa pare simplu dar trebuie sa cunosti toti parametri , scopul este sa scoti ceva peste ce a fost nicidecum sub .- pentru acesta ai nevoie de experienta masurata in ani , daca prinzi acordajul de volum/difuzor este ceva super .

Edited by ldpe, 26 April 2023 - 07:50.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,773
  • Înscris: 15.06.2004

View Postred46, on 25 aprilie 2023 - 14:30, said:

Daca puterea difuzorului e mai mare, atunci nu ai cum sa-l folosesti la capacitatea lui.
Nici nu trebuie.

Ideea e alta, dar e un pic mai complicat de explicat.
Impedanta difuzoarelor variaza cu frecventa. Si vei putea masura un amplificator de 100W/8ohmi nominal ca scoate la un moment dat si 200W intr-o anumita frecventa, cand impedanta boxelor scade pe la 2 ohmi.
De-asta se ard multe difuzoare sau apar distorsiuni sau altele...
De-asta se recomanda ca puterea difuzoarelor sa fie mai mare decat a amplificatorului.

#15
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 06.03.2016

View Posteiffel, on 26 aprilie 2023 - 09:01, said:

Si vei putea masura un amplificator de 100W/8ohmi nominal ca scoate la un moment dat si 200W intr-o anumita frecventa, cand impedanta boxelor scade pe la 2 ohmi.
De-asta se ard multe difuzoare sau apar distorsiuni sau altele...
Pai tocmai, daca folosesti un amplificator mai slab si isi depaseste capacitatea indiferent de impedanta, o sa ai distorsiuni. Distorsiunile si curentul crescut in urma lor ard difuzoarele.
Daca folosesti un amp mai puternic, il tii linistit la un volum mai redus pentru aceeasi putere. Cand impedanta coboara, amplificatorul ala va scoate in continuare un semnal curat, avand suficienta tensiune.

http://www.davidbrid...om/clipping.htm

Quote

De-asta se recomanda ca puterea difuzoarelor sa fie mai mare decat a amplificatorului.
Unde? Peste tot pe net se recomanda contrariul.

Edited by red46, 26 April 2023 - 15:34.


#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 08.03.2017
E foarte greu sa dai o solutie alaturi de putere difuzor/amplificator
Normal pui boxe care sa suporte amplificatorul 1:1  , tu sti ce scule ai si niciodata nu vei trece cu volumul dincolo de 75-80% DAR apare Mitica la un chef si confunda volumul de la statie cu robinetul de apa, da blana si apar probleme mai ales ca ti bassul la 120% din statie daca se poate .
La difuzoarele pro se merge tot 1:1 cu statia dar aici se schimba situatia putin, apar diverse combinati si se leaga mai multe boxe pe canal , mai mult trebuie sa fi atent la impedanta , difuzoarele au racire buna iar in boxa apar "turbulente" masive de aer de la membranele de 15 sau 18 toli , flutura camasa de pe tine .

Personal imi place sa fie boxa de 2x mai puternica decat amplificatorul motivatia fiind ca dispar foarte mult din distorsiuni la bass, nu devi prieten cu bobinatorul .

Normal ca in sefra pro nu-ti permiti sa faci astfel de combinatii avand in vedere preturile uriase la echipamentul total . In sfera pro incet dar sigur se dezlipesc de statie+boxe si trec pe boxe active unde totul e calculat la arta , vorbesc de firmele consacrate de productie . In ultimi 2 ani tehnologia a avansat atat de mult in domeniul boxelor active pro incat de multe ori depasesc boxe home use la calitate , nu vorbim de super scule de auditie de zeci de mii de dolari , vobim de boxe hi-fi de calitate superioara .
In auditi casnice , pe fotoliu intradevar o scula adevarata te unge pe suflet plus un suport audio de calitate dar la intruniri , onomastice, chefuri recomand tuturor sa arunce un ochi in ograda boxelor active profesionale , sunt de multe ori la acelasi pret ca un jbl 710 sau 1000 sa spunem dar la putere si calitate spala pe jos cu ele .

La boxele auto e bine sa mergi putin sub puterea aparatului , de exemplu ai 4x20W la HU - pui difuzoare 4x15W 4 ohmi . Puterea reala la aparat este de 4x10W 4 ohmi in 90% din situatii restul e marketing

Edited by ldpe, 26 April 2023 - 20:29.


#17
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2021
Am ramas pe acel oberton de 500w, mi-a ajuns si niste vatelina pentru incinta. Este bine sa o lipesc pe ambii pereti, podea, tavan si locul unde este amplificatorul, langa reflex?

Edited by Andrei160, 27 April 2023 - 14:53.


#18
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 08.03.2017
Incinta se imbraca toata pe interior mai putin bass reflexul . La amplificator atentie sa asiguri fluxul de aer de la difuzor, membrana impinge aerul si iese pe gurile de reflex , cand basul impinge membrana trage aer rece - asta daca e racire pasiva, daca e activa e alta poveste .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate