Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Am vazut odata un film...

Problema scurgere apa rama termop...

Durata estimata de viata a unei i...

Identificare filet butelie r290
 Sifon pe circuitul frigorific.

Vizibilitate Hard Disk nefolosit ...

Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus
 Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!
 

Putere amplificator peste difuzor

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.03.2021

View Postldpe, on 27 aprilie 2023 - 20:49, said:

Incinta se imbraca toata pe interior mai putin bass reflexul . La amplificator atentie sa asiguri fluxul de aer de la difuzor, membrana impinge aerul si iese pe gurile de reflex , cand basul impinge membrana trage aer rece - asta daca e racire pasiva, daca e activa e alta poveste .
Este o diferenta mare cu noul difuzor oberton 18b450, pot sa zic ca a fost proiectat special pentru incinta mea :), se simte vibratia de la 7m de casa la pamant, inainte era doar de langa casa. Acum ma gandesc sa iau alt difuzor la the box pro dsp 115, insa nu stiu daca merita sau sa iau altceva mai bun.

#20
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 23.10.2006
Daca vrei bas sa iti cada tencuiala de pe pereti, cumperi asa ceva, 1- 2  buc:
https://www.flymusic...ub-8005-as.html
Nu cred ca poti sa ajungi la cliping cu asa ceva, in afara de a sonoriza o petrecere in aer liber cu sute de persoane.

#21
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.03.2021

View Postbaribalu, on 29 aprilie 2023 - 19:56, said:

Daca vrei bas sa iti cada tencuiala de pe pereti, cumperi asa ceva, 1- 2  buc:
https://www.flymusic...ub-8005-as.html
Nu cred ca poti sa ajungi la cliping cu asa ceva, in afara de a sonoriza o petrecere in aer liber cu sute de persoane.
Cam ieftin Posted Image

#22
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 23.10.2006
Calitatea, costa.Posted Image

#23
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,713
  • Înscris: 08.03.2017
KS 28 la 143dB / 25Hz , incepi sa vorbesti cu elefanti de la cativa km distanta https://www.l-acoust...s28/#Ă‚ Ă‚ 2x18 inch
2 bucati si darami casa .

the box pro dsp 115- atentie la zgomotul de fond si la zgomotul ventilatorului de racire . Cand e incet auzi coolerul, cand e tare fasaie in pauze . Suna tare dar pana la 70% dupa care trebuie taiat bine basul folosita singura fara sub . Sunetul e foarte apropiat de Behringer , predomina inaltele care supara , practic difuzoarele sunt fabricate in aceeasi fabrica . Te cam incurci spun eu cu DSP pe boxa , nu ai acces facil , mai rapid lucrezi cu un mixer pe masa . Nu cred ca ai muzica trasa la acelasi nivel sonor si aceeasi egalizare incat sa nu mai umbli la reglaje  si apoi sa te vad in meniu cu vedere in unghi cum setezi inalte/medii/bass, delay microfoane etc .
Folosesc un behringer mpa 200 pentru microfon si are DSP digital pe spate dar daca numai pe microfoane o tin nu am ce regla . Cand pun muzica + microfon eu trebuie sa ma protapesc in spatele ei cu farfurie,gratare, mici, bere si sa tot invart de unicul buton de reglaj Posted Image

Edited by ldpe, 01 May 2023 - 09:53.


#24
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 23.10.2006
Pentru cei care vor sa si simta basul, nu doar sa il auda:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7G0DmgJ5c-g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,713
  • Înscris: 08.03.2017
"Pentru cei care vor sa si simta basul, nu doar sa il auda"
Posted Image

Am observat ca basul exagerat provoaca rau , daca e nunta ii imbeti de se iau la bataie Posted Image
In weekend am fost asistent de sunet la o nunta , am mers cu 4 basi EV de 1800 , incet la relanti era totul ok dar cand a inceput dansul in toi a trebuit sa opresc 2 basi , lumea era supra saturata , am mers efectiv in fata pe ring sa simt , era ...subsonic , in gat il simteam , nu mai aveam aer . Cu 2 a inceput lumea sa prinda curaj , dj-ul nu si nu ca sa mergem cu 4 pana l-am luat de mana si l-am dus pe ring , automat am scos 2 din functiune .
Pentru casa SSV am ascultat si mi-a placut cel mai mult , cred ca au tehnologie proprie , un bass demential dar nu de bloc Posted Image

Edited by ldpe, 10 May 2023 - 09:21.


#26
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 05.04.2023
Cica la concerte iti dai seama cand sunetul e suficient de tare atunci cand cei din primile linii incep sa dea la rate (sa vomite) apoi il micsorezi un pic :D

#27
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.03.2021

View Postldpe, on 10 mai 2023 - 09:21, said:

"Pentru cei care vor sa si simta basul, nu doar sa il auda"
Posted Image

Am observat ca basul exagerat provoaca rau , daca e nunta ii imbeti de se iau la bataie Posted Image
In weekend am fost asistent de sunet la o nunta , am mers cu 4 basi EV de 1800 , incet la relanti era totul ok dar cand a inceput dansul in toi a trebuit sa opresc 2 basi , lumea era supra saturata , am mers efectiv in fata pe ring sa simt , era ...subsonic , in gat il simteam , nu mai aveam aer . Cu 2 a inceput lumea sa prinda curaj , dj-ul nu si nu ca sa mergem cu 4 pana l-am luat de mana si l-am dus pe ring , automat am scos 2 din functiune .
Pentru casa SSV am ascultat si mi-a placut cel mai mult , cred ca au tehnologie proprie , un bass demential dar nu de bloc Posted Image
Ce model de subwoofer aveai?

#28
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,713
  • Înscris: 08.03.2017
EV etx 18sp

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate