Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

Incepator - Vacanta la buget in strainatate - Italia - Anglia - Spania

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
29 răspunsuri în acest subiect

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.235
  • Înscris: 30.11.2021
Recunosc ca nu stiu prea bine ce titlu sa pun la subiect. Este vorba despre un roman care doreste sa se duca cateva zile in vacanta in strainatate, sa iasa pentru prima data cu avionul din tara.

Subiectul nu se adreseaza persoanelor avansate, care sunt invatate cu toate procedurile de pe aeroport, AIRBNB etc...

Nu vreau sa iau troller, am vazut ca in filme in avion ai voie cu bagaj de mana, un rucsac, trebuie sa caut pe google ce dimensiune si ce greutate trebuie sa aiba un asemenea bagat de mana.
Ma intereseaza cazarea, directbooking sau ce adrese merg pentru rezervat si platit cazarea online? AIRBNB este o varianta?
Aplicatia Bolt/Uber descarcata/instalata si folosita in Romania o sa mearga in alta tara? Italia, Anglia, Spania?

Cam cat m-ar ajunge mancarea si cazarea pentru o zi in Italia/Napoli?

In functie de ideile si parerile scrise pe aici o sa mai revin cu ceva curiozitate, momentan incerc sa caut pe google.

Sa nu para ciudat subiectul, am incercat sa-l fac cat de scurt am putut eu, tot ce am intrebat pe forum, de vacante la munte etc... Am fost in vacantele respective.
Acum parca am curiozitate sa ies din tara folosind avionul, cred ca in esenta este vorba despre un City Break.

Am card Revolut, card Curve, in idee sa evit sa folosesc ING-ul inafara Romaniei. Si in functie de ce citesc pe aici o sa schimb in Romania valuta.

Poate ceva idei la ce sa ma astept de la prima vacanta in strainatate, ce scheme pentru turisti sa evit.

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.414
  • Înscris: 24.09.2017
cel mai ieftin e hostel, cu mancare de la supermarket. altceva, depinde de tine si de cat esti dispus sa dai.

intrii si vezi ce dimensiune poate avea bagajul care pot sa ti-l iei cu tine si cam asta e. schemele pentru turisti sunt de obicei in centru, dar tu vrei buget. in rest sunt atatea canale de youtube care discuta subiecte de genul.

#3
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.074
  • Înscris: 09.09.2010
In avion ai voie si cu valiza, mai mica sau mai mare in functie de cum cumperi biletul. Daca mergi pe cel mai ieftin ai voie doar cu o geanta de mana. Asa ca aici depinde de buget.
La cazare daca mergi pe cont propriu iti instalezi o aplicatie(eu folosesc booking) si cauti in orasul(locul) unde vrei sa mergi hoteluri sau case. Aici la fel depinde de buget.
Mancarea la fel. Poti manca in restaurante de figuri, mai modeste sau tip fast-food.
Oricum vreo 100€ minim pe zi de cazare si mancare ai nevoie. Cred.

Editat de nico99900, 22 aprilie 2023 - 14:37.


#4
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostMindArchitect, on 22 aprilie 2023 - 14:18, said:

Nu vreau sa iau troller, am vazut ca in filme in avion ai voie cu bagaj de mana, un rucsac, trebuie sa caut pe google ce dimensiune si ce greutate trebuie sa aiba un asemenea bagat de mana.
Nu trebuie sa fie neaparat un rucsac, poate fi orice tip de bagaj, cu conditia sa respecte niste conditii de greutate si dimensiune, pe care le vei gasi pe site-ul companiei cu care vei alege sa zbori (conditiile astea difera de la o companie la alta).

View PostMindArchitect, on 22 aprilie 2023 - 14:18, said:

Ma intereseaza cazarea, directbooking sau ce adrese merg pentru rezervat si platit cazarea online?
Personal, folosesc Booking.com. Gasesti oferte pentru toate buzunarele.

View PostMindArchitect, on 22 aprilie 2023 - 14:18, said:

Aplicatia Bolt/Uber descarcata/instalata si folosita in Romania o sa mearga in alta tara? Italia, Anglia, Spania?
In tarile mentionate de tine transportul in comun este foarte bine organizat, te poti baza pe el fara probleme. Preturile difera de la oras la oras, ca si la noi, de altfel. Nu stiu daca iesi mai ieftin cu Uber, eu l-am folosit doar in Iordania Posted Image

Editat de zuv, 22 aprilie 2023 - 14:49.


#5
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.235
  • Înscris: 30.11.2021

View Postbobitad, on 22 aprilie 2023 - 14:30, said:

cel mai ieftin e hostel, cu mancare de la supermarket. altceva, depinde de tine si de cat esti dispus sa dai.

intrii si vezi ce dimensiune poate avea bagajul care pot sa ti-l iei cu tine si cam asta e. schemele pentru turisti sunt de obicei in centru, dar tu vrei buget. in rest sunt atatea canale de youtube care discuta subiecte de genul.
Asta o sa iau la mine: https://www.decathlo...2149&c=ALBASTRU
Strictul necesar.

Oare powerbank am voie sa iau in avion? In Italia din cate stiu merg incarcatoarele noastre ca am cumparat telefoane din Italia si aveau incarcator de merge la prizele noastre, nu este ca in Anglia de au altfel de mufa.

View Postnico99900, on 22 aprilie 2023 - 14:35, said:

In avion ai voie si cu valiza, mai mica sau mai mare in functie de cum cumperi biletul. Daca mergi pe cel mai ieftin ai voie doar cu o geanta de mana. Asa ca aici depinde de buget.
La cazare daca mergi pe cont propriu iti instalezi o aplicatie(eu folosesc booking) si cauti in orasul(locul) unde vrei sa mergi hoteluri sau case. Aici la fel depinde de buget.
Mancarea la fel. Poti manca in restaurante de figuri, mai modeste sau tip fast-food.
Oricum vreo 100€ minim pe zi de cazare si mancare ai nevoie. Cred.
O sa folosesc rucsacul de mai sus.
Bolt/Uber? Pot sa folosesc aplicatia din Romania? Oare am vreun avantaj daca schimb cardul din Bolt/Uber, adica in loc de ING sa trec cardul Revolut?


View Postzuv, on 22 aprilie 2023 - 14:46, said:

Nu trebuie sa fie neaparat un rucsac, poate fi orice tip de bagaj, cu conditia sa respecte niste conditii de greutate si dimensiune, pe care le vei gasi pe site-ul companiei cu care vei alege sa zbori (conditiile astea difera de la o companie la alta).
Cred ca trebuie sa urmaresc filmulete cu ce am voie si ce nu am voie sa aduc in bagaj, oricum doresc  sa iau la mine strictul necesar, o vestuta rezistenta la ploaie, o umbrela mica de voiaj(din plastic), ma incadrez de voie pana in 5kg, incarcator, powerbank, poate un al doilea telefon, ceva haine de schimb.

Cu cat timp inainte de zbor trebue sa fiu prezent la aeroport? Banuiesc ca este fix ca in filme, trec bagajele prin aparate cu raze X, verifica buletinul, am si pasaport dar nu cred ca este nevoie ca in Italia pot merge doar cu buletinul.

#6
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostMindArchitect, on 22 aprilie 2023 - 14:18, said:

Cam cat m-ar ajunge mancarea si cazarea pentru o zi in Italia/Napoli?
Sunt multi ani de cand am fost acolo, asa ca n-am informatii la zi. Insa Napoli nu e un oras scump. Acum, depinde de cat, ce si unde mananci. Poti manca o felie de pizza "la varice" , poti lua ceva din supermarket, sa mananci in camera sau poti sta la o terasa intr-o zona turistica. E clar ca preturile vor diferi mult. Cred ca, strangand cureaua la maximum, te descurci cu 30-40 de euro/zi (without booze Posted Image  )

Editat de zuv, 22 aprilie 2023 - 15:02.


#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.899
  • Înscris: 25.01.2007
un rucsac e necesar, ori unul foarte mic, subtire, sa intre in bagaj, ori unul din calatori sa aiba rucsac, nu geanta.
e necesar cat te plimbi pe acolo, nu o sa te plimbi cu punga sau geamantanul dupa tine.

au transport in comun bun, te poti baza pe trenuri/autobuze.

cauti transpotul ieftin. undeva la 2-3 luni distanta ar trebui sa gasesti pretul minim la avion low-cost. acum asta inseamna 10 euro bilet. ai gasit transport, cauti cazare. daca gasesti si cazare convenabila, la mine convenabil e 150 euro/3 zile, plata in ultimele zile sau la destinatie, ai gasit city-breakul. in timp mai scociorasti booking, in general pana la plecare sigur gasesti cazare mai buna si anulezi cazarea deja rezervata.

in sudul italiei e ieftin, in februarie am fost in bari, nu am cheltuit 100 euro, cu tot cu vizitat matera si alberobello. cazare am dat 105 euro pe toate 3 zile https://www.booking....-attico.ro.html

#8
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostMindArchitect, on 22 aprilie 2023 - 14:53, said:

Cu cat timp inainte de zbor trebue sa fiu prezent la aeroport?
2 ore, zic ei. Daca n-ai bagaj de cala, merge si mai putin. Mai ales daca esti familiarizat cu aeroportul respectiv.

View PostMindArchitect, on 22 aprilie 2023 - 14:53, said:

nu cred ca este nevoie ca in Italia pot merge doar cu buletinul.
Merge cu CI.

Editat de zuv, 22 aprilie 2023 - 15:04.


#9
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.347
  • Înscris: 24.05.2010
Eu la Tarom merg cu schema (zbor de 6-8 ori pe an) Bagaj de mana conform regulamentului companiei + 1 bagaj ce poate fi bagat sub scaun cu electronice.

#10
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.235
  • Înscris: 30.11.2021

View Postzuv, on 22 aprilie 2023 - 14:55, said:

Sunt multi ani de cand am fost acolo, asa ca n-am informatii la zi. Insa Napoli nu e un oras scump. Acum, depinde de cat, ce si unde mananci. Poti manca o felie de pizza "la varice" , poti lua ceva din supermarket, sa mananci in camera sau poti sta la o terasa intr-o zona turistica. E clacpreturile vor diferi mult. Crecstrangand cureaua la maximum te descurci cu 30-40 de euro/zi (without booze Posted Image  )
Fara bautura ca si asa o sa fie stresul cu experienta noua.

O sa caut pe google ceva restaurante si apoi adresele lor poate ma prind de preturile de pe acolo.

View Postslai, on 22 aprilie 2023 - 14:57, said:

au transport in comun bun, te poti baza pe trenuri/autobuze.

cauti transpotul ieftin. undeva la 2-3 luni distanta ar trebui sa gasesti pretul minim la avion low-cost. acum asta inseamna 10 euro bilet. ai gasit transport, cauti cazare. daca gasesti si cazare convenabila, la mine convenabil e 150 euro/3 zile, plata in ultimele zile sau la destinatie, ai gasit city-breakul. in timp mai scociorasti booking, in general pana la plecare sigur gasesti cazare mai buna si anulezi cazarea deja rezervata.

in sudul italiei e ieftin, in februarie am fost in bari, nu am cheltuit 100 euro, cu tot cu vizitat matera si alberobello. cazare am dat 105 euro pe toate 3 zile https://www.booking....-attico.ro.html
Deci trebuie sa ma adaptez la booking, in tara am folosit directbooking-ul.

M-ar bucura sa ma inteleg cu transport public in Italia.

View Postzuv, on 22 aprilie 2023 - 14:59, said:

2 ore, zic ei. Daca n-ai bagaj de cala, merge si mai putin.


Merge cu CI.
Bine ca intrebai cu cat timp inainte sa fiu la aeroport. Sa pot face si eu planul cu check in check out la hotel, sa nu stau cu stres pe acolo ca nu ajung de la hotel la aeroport.
Sa ma interesez orele la care se fac.

Sunt ceva cam multe date. Deci ma uitai despre bagaje, despre procedura, ce o sa iau la mine stiu.

https://www.tripadvi...s_Campania.html
Din ce observ destinatiile pentru mancare de buget sunt practic pizzeriile.

Editat de MindArchitect, 22 aprilie 2023 - 15:09.


#11
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.074
  • Înscris: 09.09.2010

View Postzuv, on 22 aprilie 2023 - 14:55, said:

, te descurci cu 30-40 de euro/zi (without booze Posted Image  )
Astia sunt calculati pentru cazare, mancare si transport?

#12
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.060
  • Înscris: 26.11.2001
In Italia e usor sa te descurci. Pur si simplu ceri ajutor in limba romana, vei ramane surprins cati romani sunt pe acolo... In rest, nimic complicat. Zbor Wizz, card Revolut, cazare booking, mancare dupa buget (supermarket/restaurant). Lucrul cel mai important: o pereche de incaltari foarte comode.

PS Daca vrei sa iti faci viata usoara instalezi pe telefon Google Maps, salvezi offline harta zonei unde mergi si iti salvezi punctele de interes pe care sa le atingi. Google Maps iti arata si transport si tot ce vrei ...

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.649
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi legat de powerbank sau daca mai ai laptop sau altele - sunt interzise in bagajul de cala. Trebuei sa le ai in cel de mana. Powerbank-ul e posibil sa fie problema si acolo, nu stiu.

Ptr ca mergi in Italia vezi ca da vrei sa mananci undeva si vrei sa stai la masa, platesti si ptr masa.

Si... Ai ales tocmai anul in care s-au scumpit toate cam cu 50% ( cazare, transport... ).

Quote

Din ce observ destinatiile pentru mancare de buget sunt practic pizzeriile.
Tot ce tine de fast-food. Si Burger King, McDonalds...
Legat de pizzerii... Cele "turistice" sunt cam de evitat. N-am mancat in viata mea pizza mai naspa ca in Italia, in zonele turistice.
Daca angajatii sunt asiatici ( chinezi, indieni... ) mai bine lipsa.

Dar cel ma iieftin iesi la supermarket.

Editat de eiffel, 22 aprilie 2023 - 17:30.


#14
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.235
  • Înscris: 30.11.2021

View Postnico99900, on 22 aprilie 2023 - 15:55, said:

Astia sunt calculati pentru cazare, mancare si transport?
Din ce observai pe google, cost mancare. Suma respectiva este suma pentru mancare. Cam asa te-ai incadra in Napoli.

View Postdon_King, on 22 aprilie 2023 - 16:36, said:

In Italia e usor sa te descurci. Pur si simplu ceri ajutor in limba romana, vei ramane surprins cati romani sunt pe acolo... In rest, nimic complicat. Zbor Wizz, card Revolut, cazare booking, mancare dupa buget (supermarket/restaurant). Lucrul cel mai important: o pereche de incaltari foarte comode.

PS Daca vrei sa iti faci viata usoara instalezi pe telefon Google Maps, salvezi offline harta zonei unde mergi si iti salvezi punctele de interes pe care sa le atingi. Google Maps iti arata si transport si tot ce vrei ...
Da, in mod interesant cautai aeroportul din Napoli, am verificat restaurantele de pe langa, apare meniul pe google.
Cred ca necesita ceva obisnuinta cu preturile in euro si cu preturile la modul general, fata de oraselul meu de provincie.

#15
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 16.237
  • Înscris: 05.01.2006

View PostMindArchitect, on 22 aprilie 2023 - 14:18, said:

Am card Revolut, card Curve, in idee sa evit sa folosesc ING-ul inafara Romaniei. Si in functie de ce citesc pe aici o sa schimb in Romania valuta.
Decât Revolut mai bine MultiCurrency de la CEC în Europa. Faci online cont, primești gratis card fizic, fără taxe lunare sau obligatii și vei avea plăți card la curs BNR, scoatere de la bancomat curs BNR (dacă acel bancomat nu are el alte taxe) - alimentat din ing/Revolut cu lei (fără comision CEC) și mai departe faci ce vrei.
Mă rog, nu strică să ai și Revolut iar la 2-300 de euro nu-i mare diferență până la urmă.
https://forum.softpe...redite-carduri/

Chiar dacă ești pe ideea de buget nu fă chiar pentru orice conversie EUR-RON... Dacă mergi în Italia ar trebui să încerci o pizza sau niște paste, sau să vizitezi x/y - dacă tot ajungi acolo unele lucruri zic eu că merită încercate...

#16
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.494
  • Înscris: 23.09.2010
In primul rand vezi pe ce aeroport zbori si cum poti sa ajungi cu transportul in comun / shuttle in zona de cazare. Cu taxiul s-ar putea sa platesti prea mutl. In Italia transportul in comun, in orase, este destul de facil. Iti iei bilete de la orice Tabaccheria.
In al 2-lea rand, ti-as recomanda un City Break pentru prima iesire. Poti gasi si la agentiile (mai bazate) de turism, dar poti gasi si in pliantul de la LIDL, de exemplu.
In al 3-lea rand, poti lua un bagaj de cabina si un rucsac mai mic (similar cu rucsacele / posetele mai voluminoase ale doamnelor). Depinde de politica companiei aeriene. Cele de linie sunt mai permisive decat cele low-cost.
In al 4-lea rand poti manca bine la trattoria, pizzerii. Nu-ti trebuie neaparat restaurant.
Gaseste locatia, apoi te informezi intensiv despre ce trebuie sa faci in zona (net, forum, ghiduri turistice). Poti iesi cu buletinul, poti lua baterie de rezerva (chiar e recomandat!) in cabina.
P.S. Eu evit sa vorbesc cu romanii de pe strada in tari straine. Am vazut romulani care agasau romani si politistii locali se bucurau de show... Nu e regula, multi sunt oameni de treaba, dar cand ma descurc singur, evit socializarea de genul...

#17
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.869
  • Înscris: 27.08.2005
Daca ramai pe Napoli, cauta pe Booking Terrazza Partenopea si vezi daca e OK pretul pentru bugetul tau. E foarte OK pozitionata, si ai in jur zeci de restaurante unde poti manca ieftin si bun.

Transport Napoli - nu te complica cu Uber, transportul in comun e bine pus la punct.

Si sa iei niste cash la tine.

#18
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.235
  • Înscris: 30.11.2021

View PostRavy, on 22 aprilie 2023 - 17:51, said:

Decât Revolut mai bine MultiCurrency de la CEC în Europa. Faci online cont, primești gratis card fizic, fără taxe lunare sau obligatii și vei avea plăți card la curs BNR, scoatere de la bancomat curs BNR (dacă acel bancomat nu are el alte taxe) - alimentat din ing/Revolut cu lei (fără comision CEC) și mai departe faci ce vrei.
Mă rog, nu strică să ai și Revolut iar la 2-300 de euro nu-i mare diferență până la urmă.
https://forum.softpe...redite-carduri/

Chiar dacă ești pe ideea de buget nu fă chiar pentru orice conversie EUR-RON... Dacă mergi în Italia ar trebui să încerci o pizza sau niște paste, sau să vizitezi x/y - dacă tot ajungi acolo unele lucruri zic eu că merită încercate...
M-am abonat la subiectul ala dar nu am apucat sa-l citesc.

Pai pentru cateva zile nu cred ca o sa consum mai mult de 1000 de euro in cateva zile in Italia.
Avionul rezervat dus-intos din Romania.
Cazarea tot asa de pe booking.
Acolo am nevoie de bani de transport, autobuz, uber, bolt, taxi, mancare.

View Posteiffel, on 22 aprilie 2023 - 17:28, said:

Vezi legat de powerbank sau daca mai ai laptop sau altele - sunt interzise in bagajul de cala. Trebuei sa le ai in cel de mana. Powerbank-ul e posibil sa fie problema si acolo, nu stiu.

Ptr ca mergi in Italia vezi ca da vrei sa mananci undeva si vrei sa stai la masa, platesti si ptr masa.

Si... Ai ales tocmai anul in care s-au scumpit toate cam cu 50% ( cazare, transport... ).


Tot ce tine de fast-food. Si Burger King, McDonalds...
Legat de pizzerii... Cele "turistice" sunt cam de evitat. N-am mancat in viata mea pizza mai naspa ca in Italia, in zonele turistice.
Daca angajatii sunt asiatici ( chinezi, indieni... ) mai bine lipsa.

Dar cel ma iieftin iesi la supermarket.
Da, trebuie sa dau telefon sa intreb. Din ce gasesc pe google pana intr-o anumita cantitate poate sa fie transportat in bagajul de mana.
Oricum o sa dau un telefon.

Asta m-a amuzat ca pe langa aerport am gasit Mc Donalds.

Nu stiam cu masa rezervata.
Ma tot uit pe la video ale turistilor prin Napoli, este ok, pentru prima mea iesire din tara cu avionul zic ca o sa fie ok.

View Posthamal, on 22 aprilie 2023 - 18:35, said:

In primul rand vezi pe ce aeroport zbori si cum poti sa ajungi cu transportul in comun / shuttle in zona de cazare. Cu taxiul s-ar putea sa platesti prea mutl. In Italia transportul in comun, in orase, este destul de facil. Iti iei bilete de la orice Tabaccheria.

Da, m-am uitat si am vazut pe youtube ceva filmulete cu taximetristi care cereau 25 de euro pe distante scurte.
Deci uber, bolt, daca au asa ceva si transportul public.

Cred ca in esenta despre asta discutam, un city break, o sa fiu mult mai anxios privind imbarcarea, avionul, ajuns la hotel.
Da, am vazut ca poti cara inclus un pret un rucsac mai mare ca al meu si ca greutate pana in 10 kg.
Eu ma uit sa fie usor, 2-3 zile, nu am nevoie de prea multe haine.
Mai cumpar de pe acolo daca am nevoie de ceva.
Or avea si aia in Napoli magazine ca la noi, magazine gen auchan, lidl, profy, carefour. Zic, acum ma apucai sa caut pe harta.

Va multumesc pentru mesaje.
Sunt destul de multe lucruri de cautat. Momentan ma uitam de un hotel pe langa aeroport, sa nu fie asta stres ca este hotelul prea departe de aeroport si mai stiu ce.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate