Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Incepator - Vacanta la buget in strainatate - Italia - Anglia - Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Nu e masa rezervata.
SUnt multe locuri in care daca alegi sa mananci la masa trebuie sa platesti suplimentar - un fel de taxa. Daca mananci in picioare nu platesti.

#20
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
De exemplu la cafenele/cofetarii: daca stai la masa si bei o cafea, mananci o prajitura e un pret, daca bei cafeaua la bar, iei dulciurile cu tine la pachet e alt pret.

In Napoli aeroportul este f aproape de oras si este autobuz (firma se numeste Alibus ) care opreste la gara (Piazza Garibaldi) si in centru, langa port. Biletul costa 5 euro si se poate cumpara din timp, online, pentru data respectiva. Uite aici orarul: https://www.anm.it/i...1314&Itemid=373

Edited by mdt, 22 April 2023 - 20:48.


#21
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostMindArchitect, on 22 aprilie 2023 - 19:07, said:

Momentan ma uitam de un hotel pe langa aeroport, sa nu fie asta stres ca este hotelul prea departe de aeroport si mai stiu ce.
Singurul motiv intemeiat sa cauti cazare langa aeroport ar fi ca decolarea sa fie dimineata devreme. Altfel, cauta cazare in oras, sa poti sa te plimbi pana tarziu, fara sa depinzi de ultimul autobuz spre cazare.

#22
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
In Napoli sunt preturi super decente, la probabil cea mai celebra pizzerie din lume, Da Michele, o pizza napoletana costa 5 euro.

https://www.damichel...menu Napoli.pdf

In mod normal ai putea sa cauti restaurante si sa vezi preturile, cam toate au meniul online.

Doar ca la Da Michele s-ar putea sa astepti, in 2017 am asteptat 45min pana am primit un loc.....dar sunt si altele, toti fac pizza excelenta acolo.

#23
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Un alt tip, cand am fost in vacanta cu familia in Roma (pe cont propriu) am dat bagaje tuturor membrilor. Atunci am dat si bagaj la cala si inclusiv pe numele lui sormea am bagat bagaj cat ea de mare (avea 5 ani atunci). Cat timp are bilet propriu are toate drepturile. Am sesizat ca unora le scapa aspectul asta. E foarte util daca depasiti usor limita de greutate sau altele sa mai descarcati in contul copilului.

Recomand asa:
1) Pasaport biomeric
2) Checkin de acasa + bilet electronic
3) Un bagaj doar haine + 1 bagaj doar electronice cu electronicele in pungi de aeroport (gasesti pe la Auchan etc)

Daca nu ai bagaje de lasat la cala ai biletul de acasa si cu biometricul treci prin portile automate. Nu mai stai la cozi. La securitate scoti cele 3-4 pungi de electronice si restul declari doar haine. Si ai trecut si de securitate.

Nu lua haine inutile. O sanda, un adidas, un pantalon etc le cumperi local daca e. Ce gasesti la noi in Carrefour cu 50RON gasesti la ei in Carrefour cu 10-12 Euro. Nu lua cosmetice aiurea, ca ai limita de cantitate.

Edited by MooF2010, 23 April 2023 - 05:28.


#24
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,973
  • Înscris: 30.11.2021

View Posteiffel, on 22 aprilie 2023 - 20:32, said:

Nu e masa rezervata.
SUnt multe locuri in care daca alegi sa mananci la masa trebuie sa platesti suplimentar - un fel de taxa. Daca mananci in picioare nu platesti.
Ciudat? Cam cat sa fie o asemenea taxa?

View Postmdt, on 22 aprilie 2023 - 20:44, said:

De exemplu la cafenele/cofetarii: daca stai la masa si bei o cafea, mananci o prajitura e un pret, daca bei cafeaua la bar, iei dulciurile cu tine la pachet e alt pret.

In Napoli aeroportul este f aproape de oras si este autobuz (firma se numeste Alibus ) care opreste la gara (Piazza Garibaldi) si in centru, langa port. Biletul costa 5 euro si se poate cumpara din timp, online, pentru data respectiva. Uite aici orarul: https://www.anm.it/i...1314&Itemid=373
Perfect! Asta ma interesa. Sa fie ceva cat mai aproape sa nu am stresul asta al avionului.

O sa ma uit pe google ce mancaruri traditionale au, ceva sa imi para interesant ca sincer nu prea sunt cu pizza sau macaroane dar poate gatite de ei? Poate sunt mai gustoase.

Ca si preturi sunt destul de maricele dar cred ca sunt pe undeva la nivel de Sinaia, Sibiu, Brasov. Am comparat la ce macaruri avem si noi si ei, ma refer la bautura si la pizza.
10 euro o pizza, pai cam atat este si la Sinaia.
Mai departe depinde cu ce o doresti si restaurant.

View Postzuv, on 22 aprilie 2023 - 21:21, said:

Singurul motiv intemeiat sa cauti cazare langa aeroport ar fi ca decolarea sa fie dimineata devreme. Altfel, cauta cazare in oras, sa poti sa te plimbi pana tarziu, fara sa depinzi de ultimul autobuz spre cazare.
O sa ma uit pe la orarul curselor. La avioane si la autobuzele din oras.

View Postgiuliani, on 22 aprilie 2023 - 23:51, said:

In Napoli sunt preturi super decente, la probabil cea mai celebra pizzerie din lume, Da Michele, o pizza napoletana costa 5 euro.

https://www.damichel...menu Napoli.pdf

In mod normal ai putea sa cauti restaurante si sa vezi preturile, cam toate au meniul online.

Doar ca la Da Michele s-ar putea sa astepti, in 2017 am asteptat 45min pana am primit un loc.....dar sunt si altele, toti fac pizza excelenta acolo.
Bine ca ai dat link, este ieftina.
Si cu ocazia asta am vazut si ce scrie pe pliant
1.5 euro coperto.
1.5 euro place setting.
Un fel de taxa servire si taxa scaun, ca stai la masa.

Este bine ca inteleg italiana, cred ca pot sa o si vorbesc decent. Invatata de la televizor.

Am observat ca este destul de bine actualizat google, avantaj zona turistica ca iti arata si meniul direct in google.

View PostMooF2010, on 23 aprilie 2023 - 05:21, said:

Un alt tip, cand am fost in vacanta cu familia in Roma (pe cont propriu) am dat bagaje tuturor membrilor. Atunci am dat si bagaj la cala si inclusiv pe numele lui sormea am bagat bagaj cat ea de mare (avea 5 ani atunci). Cat timp are bilet propriu are toate drepturile. Am sesizat ca unora le scapa aspectul asta. E foarte util daca depasiti usor limita de greutate sau altele sa mai descarcati in contul copilului.

Recomand asa:
1) Pasaport biomeric
2) Checkin de acasa + bilet electronic
3) Un bagaj doar haine + 1 bagaj doar electronice cu electronicele in pungi de aeroport (gasesti pe la Auchan etc)

Daca nu ai bagaje de lasat la cala ai biletul de acasa si cu biometricul treci prin portile automate. Nu mai stai la cozi. La securitate scoti cele 3-4 pungi de electronice si restul declari doar haine. Si ai trecut si de securitate.

Nu lua haine inutile. O sanda, un adidas, un pantalon etc le cumperi local daca e. Ce gasesti la noi in Carrefour cu 50RON gasesti la ei in Carrefour cu 10-12 Euro. Nu lua cosmetice aiurea, ca ai limita de cantitate.
Singurele electronice or sa fie, telefon, incarcator, powerbank.
Cred ca powerbakul si incarcatorul pot sa fie purtate si in buzunar la vesta.
Tot asa, portofelul + bani + actele, purtate in buzunar.

Eu pun in rucsac chestii de nu ma intereseaza. Sa zicem ca pierd aia rucsacul, adica na... nu am cum sa-l piarda ca se presupune ca fiind mic este cu mine in cabina. Dar sa zicem ca se pierde rucsacul... aia este, ma duc la vreun magazin de pe acolo si cum 20-30 de euro cumpar ceva tricou de unica folosinta si ce mai am nevoie.

Edited by MindArchitect, 23 April 2023 - 11:53.


#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
in sud gasesti sigur si fara coperto,. gasesti si pizza la 4 euro. cauta locurile unde mananca localnicii. ma rog, la inceput poate ti-o mai furi, in timp inveti sa te orientezi. pana si autocarul ala e scump, 5 euro, in timp incerci sa vezi daca nu e transport public local. io pe asta il caut 1-1,5 euro. e drept, calatoresti si cu negrotei, si cu gospodine italience galagioase, e lent, dar nu te fugareste nimeni. chiar daca vezi ca un autobuz are zeci de statii, nu e de speriat, ca nu opreste decat daca sunt calatori in statie sau daca coboara cineva. in rest, trece de statii fara sa incetineasca.
si nu sparge mia aia de euro. lasa si pe viitor. o sa vezi ca city-urile astea dau dependenta, io bag la fiecare 2 luni o iesire.

#26
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Alibus e transport public local, autobuz, nu e autocar. Tocmai am fost cu el saptamana trecuta. Daca gasesti alta varianta, mai iefitna de 5 euro e cu atat mai bine.

La Da Michele am asteptat vreo ora pizza take away, pentru stat la masa erau numere de ordine si parea ca se asteapta si mai mult. E adevarat ca era sambata seara, poate era mai aglomerat decat de obicei.

Ca feluri de mancare locale “street food” - in zona mai gasesti frittura mista la cornet, adica un mix de chestii pane - peste, calamari, legume, etc.

Daca stii italiana poate esti familiarizat si cu meniurile lor. La restaurant meniul are urmatoarele sectiuni: Antipasti (astea sunt aperitivele), Primi (feluri cu paste), Secundi (feluri cu carne, peste sau chiar vegetariene dar mai rar), Contorni (garnituri, de tipul cartofi la cuptor sau mici salate), Dolci (deserturi). Nu se asteapta nimeni sa comanzi cate una din toate, daca comanzi un Antipasto + un primo sau in secundo esti Ok si mananci pe saturate. Am vazut si sa-si ia lumea doar primo sau doar secundo.

Edited by mdt, 23 April 2023 - 15:43.


#27
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Posteiffel, on 22 aprilie 2023 - 17:28, said:



Si... Ai ales tocmai anul in care s-au scumpit toate cam cu 50% ( cazare, transport... ).


Nici vorba. Inca gasesti oferte foarte bune, daca te organizezi din timp.

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Gasesti, dar comparativ cu anii anteriori scumpirea exista - ma refer la aceleasi locatii.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004

View Postslai, on 23 aprilie 2023 - 12:13, said:

in sud gasesti sigur si fara coperto,.
M-am intors eu acu vreo 2 saptamani din Italia - am ajuns si pe la Napoli.
Initiatorul n-a mai dat pe-aici sa ne zica ce-a facut si eventuale impresii.

Ce pot sa-ti zic, de data asta n-am gasit nicaieri fara coperto. 1 euro, 2 euro, chiar si 2,50 euro.
La Napoli la pizzerie au incercat chiar sa incarce nota cu coperto - 3 insi la masa si ei au bagat de 4 ori coperto ca era masa de 4 persoane...
Cand i-am aratat la ospatar si-a dat o palma peste fata si s-a intors cu alta nota :D

#30
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,973
  • Înscris: 30.11.2021
Stii ca eu postez dupa ce ma duc.
In cazul asta? M-am pomenit cu vacanta rezervata in Romania, Sinaia-Busteni si Bucuresti.
Si din Italia m-am pomenit cu amici ca faceau planuri de alte astea mult mai scumpe. All inclusiv.

Si am zis ca anul asta am deja 2 vacante RO care or sa ma sece financiar, sa stau cuminte cu Italia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate