Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 

Vânzare auto, lipsă mențiune în talon

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,207
  • Înscris: 07.01.2007

View Postadip1962, on 20 aprilie 2023 - 20:09, said:

Ce nu intelegi? Noul proprietar are niste termene ca sa-si inmatriculeze masina. Tu nu poti radia masina (de pe numele tau) in aceste termene. Abia daca el nu o face in termenele stabilite, o poti face tu. Dar practic stergi asocierea ta cu masina vanduta, nu o radiezi din circulatie. Ea poate circula bine merci (daca are ITP, rca etc). dar nu mai poate fi asociata cu tine.
Si cum pot face aceasta stergere de asociere a mea cu masina vanduta, dupa cele 90 de zile legale in care cumparatorul are obligatia sa o transcrie ?
Unde trebuie sa merg,  la drpciv ?

#56
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu ai citit? Ce-am scris eu nu mai este valabil in prezent. Cand vinzi masina este obligatia administratiei financiare sa informeze serviciul inmatriculari din prefectura. Este o ordonanta de urgenta, dar habar nu am care si de cand.

#57
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,207
  • Înscris: 07.01.2007
Dar tu cand ai avut problema? acum cat timp? da, am citit ca s-a schimbat legea putin din 2017 sau 2018 si nu ar mai fi problema, dar nu stiu ce sa zic, daca cei de la taxe si impozite de la primarie nu trimit notificare catre drpciv  pentru a face mentiuni in  baza de date, cred ca tot asa as putea primi amenzi luate de noul propietar cum se pare ca a patit si colegul FreeThinker si sa ma trezesc cu ele pe cap.
Acum cum pot verifica daca cei de la primarie taxe si impozite au trimis acea notificare ?

Am mai gasit aceasta informatie pe site-ul DGPCI

Attached Files


Edited by Danosul, 09 May 2023 - 12:05.


#58
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 15.08.2005
am pus din nou Fiesta mea din 2006 la vanzare. am pus anunt ca o dau cu roti de iarna, roti de vara, am pus poze cu rapoartele RAR cu nr de km, dar tot am primit intrebari si obervatii de genul "ce probleme are de o dai" (de parca ma apucam sa le spun exact ce probleme are), "e prea buna ca sa fie adevarata"

cel mai tare a fost ala care a zis "e prea buna ca sa fie adevarata" ca in prima zi facea pe toma necredinciosu, pe cand in a 2-a zi aproape se ruga de mine sa i-o dau, ca cica atunci s-a uitat la toate pozele si a vazut rapoartele RAR cu nr de km si ca vrea neaparat sa o ia ptr glovo. adica ala nu a fost in stare sa se uite la 8 poze cat iti permite olx-ul.

cand i-am zis ca o dau doar cu inmatriculare pe numele lui, a inceput sa turuie ca scriem pe talon "instrainat catre", ca are 90 zile sa o inmatriculeze si ca dupa alea 90 zile orice politai care il opreste in trafic ii retine talonul si numerele. in momentul ala mi-am dat seama ca respectivul e samsar si am inceput sa il aburesc ca nu am timp sane vedem ca sa scap de el.

stiind cate probleme sunt cu masinile vandute si netransctrise, am renuntat sa i-o mai vand respectivului si am dezactivat anuntul

#59
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,450
  • Înscris: 01.12.2001
De cate ori ați fost oprit de poliție pt control talon?
In 25 ani cred că de 7 ori.
2 PV de la poliție (contestate și anulate) și încă de 5 ori.
Deci mici șanse să îl prindă poliția cu talon scris "înstrăinat".

#60
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 15.08.2005
in 20+ ani de cand am permis am fost oprit doar de 2 ori: o data cand am depasit pe linie continua si au venit dupa mine sa imi ceara spaga si o data cand mergeam cu vreo 55-60 km/h si m-a oprit ptr verificare acte

#61
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,697
  • Înscris: 16.08.2010
Update:

Am primit citație de la tribunal pentru 13 decembrie. Un idiot de la CNAIR a făcut întâmpinare, cere judecătorului să nu anuleze amenda de rovinietă deoarece nu am pus la dosar fiscalul. In AD 2023 acest bugetar nu știe că nu mai e nevoie (din 2020) de fiscal dacă ai ștampila primăriei pe contractul v/c.

Nici nu știu dacă să mă prezint sau nu (în plângerea pe care am făcut-o cerusem să se judece în lipsa mea, actele atașate erau clare), asta ar însemna încă o zi pierdută... Grav e că nu cred că a făcut întâmpinare vreun Dorel care astupă gropile din asfalt, ci unul de la biroul juridic, plătit din banii noștri ca să nu știe nimic și să pună oamenii pe drumuri.


"Prin Legea nr. 295/2020 se aduc modificări importante Ordinului nr. 3654/2015. Astfel, persoanele care vând mijloace de transport nu trebuie să prezinte certificatul de atestare fiscală dacă pentru înstrăinare s-a folosit formularul de contract de înstrăinare-dobândire aprobat prin ordinului ministrului potrivit procedurilor legale."

#62
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 15.08.2005
sincer daca vreodata vand masina cred ca ar fi o idee buna sa ii pun un samsung smarttag sau aple airtag
stiu ca e ilegal, dar daca cumparatorul nu o inmatriculeaza, o vinde mai departe pana i se pierde urma si vreodata imi vin amenzi de parcari/rovinieta, macar stiu prin ce zona o gasesc si ma duc sa ii iau numerele de pe ea

#63
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postadip1962, on 09 mai 2023 - 11:41, said:

Cand vinzi masina este obligatia administratiei financiare sa informeze serviciul inmatriculari din prefectura. Este o ordonanta de urgenta, dar habar nu am care si de cand.
Sunt sigur ca in viitor, candva ai asa gasesti si articolul in care se mentioneaza ca angajatul primariei plateste amenezile cetatenilor, daca nu respecta legea.

#64
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,697
  • Înscris: 16.08.2010
Ha-ha! În răspunsul primit de la primărie, angajata lulii zice că au avut probleme cu conexiunea "onlaine". Din decembrie până în aprilie !!!
Cum s-or fi descurcat oare fără internet?

Altă idioată plătită (și) din banii mei, pusă acolo ca să facă mișto de noi. Deh, bugetari... CNAIR și Primăria...

p.s. revin cu poză

#65
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostFreeThinker, on 16 iulie 2023 - 00:28, said:

Ha-ha! În răspunsul primit de la primărie, angajata lulii zice că au avut probleme cu conexiunea "onlaine".
Intreab-o in ce lege si la ce articol e trecuta exceptia asta.

Edited by pasilla, 16 July 2023 - 00:35.


#66
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,697
  • Înscris: 16.08.2010
Nu am ce s-o mai întreb, am hotărât să ocolesc idioții - pierd prea mult timp...

Iată și poza:

edit: Mă gândeam să merg în audiență la primar și să-l întreb dacă atribuțiile de serviciu sunt opționale la ei acolo, și eventual dacă miștoul e obligatoriu, dar m-am lăsat...
.

Attached Files


Edited by FreeThinker, 16 July 2023 - 00:41.


#67
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Acum ai toate probele necesare....

#68
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,697
  • Înscris: 16.08.2010
Update:

După 4(patru) amânări mi-a fost admisă plângerea și anulat p/v amendă rovinietă. De ce or fi trebuit patru amânări nu știu, documentele erau clare... Posted Image

Ca și curiozitate, ce se întâmplă acum? CNAIR rămâne cu paguba sau amenda se duce la noul proprietar al mașinii?

#69
stellaris

stellaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 28.02.2022

View PostEvergreen, on 19 aprilie 2023 - 18:36, said:

Cu acea mentiune este obligat sa o treaca pe el intr-o luna. Asa, in cazul unui control, circula cu ea fix cum circul si eu cu masina varului meu, de exemplu.
RCA e tot pe tine, daca e prost si da cu ea de altii, te-a rezolvat la bonus malus.

Eu a doua zi dupa ce am vandut masina am cerut banii de RCA, deci in momentul acela a incetat sa fie pe numele meu.
Este obligat sa o treaca pe numele lui in 3 luni, nu intr-o luna.

p.s.: a, am cerut inapoi si banii de rovinieta, deci nici amenda pentru lipsa rovinieta nu mai puteam primi ;)

Edited by stellaris, 29 January 2024 - 10:11.


#70
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,404
  • Înscris: 29.01.2008

View PostFreeThinker, on 29 ianuarie 2024 - 08:37, said:

Update:

După 4(patru) amânări mi-a fost admisă plângerea și anulat p/v amendă rovinietă. De ce or fi trebuit patru amânări nu știu, documentele erau clare... Posted Image

Ca și curiozitate, ce se întâmplă acum? CNAIR rămâne cu paguba sau amenda se duce la noul proprietar al mașinii?
Pentru amendarea actualului proprietar ar trebui întocmit un nou proces verbal de amendă, care nu se poate face la mai mult de 4 luni de la data abaterii.

#71
Mihaitsa07

Mihaitsa07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 03.06.2023

View Postdorin_2k, on 15 iulie 2023 - 08:20, said:

De cate ori ați fost oprit de poliție pt control talon?
In 25 ani cred că de 7 ori.
2 PV de la poliție (contestate și anulate) și încă de 5 ori.
Deci mici șanse să îl prindă poliția cu talon scris "înstrăinat".

De cate ori esti oprit de politie, ti se verifica documentele tale cat si ale autoturismului, in speta si certificatul de inmatriculare ( talon )
Asta inseamna ca sansele de verificat ( talon) sunt egale cu opritul, iar daca scrie ca a fost instrainat la mai mult de 90 de zile de la data dobandirii autovehicului, sanctiunea este de la 1485 la 3300 lei + retinerea certificatului si eliberarea dovezii cu drept de circulatie 15 zile.

Nu se retin numerele cum scrie habarnistu ala de mai sus.

#72
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004

View Poststellaris, on 29 ianuarie 2024 - 10:09, said:

Eu a doua zi dupa ce am vandut masina am cerut banii de RCA, deci in momentul acela a incetat sa fie pe numele meu.
Este obligat sa o treaca pe numele lui in 3 luni, nu intr-o luna.

p.s.: a, am cerut inapoi si banii de rovinieta, deci nici amenda pentru lipsa rovinieta nu mai puteam primi Posted Image
Esti constient ca poate sa isi emita o polita noua, nu?
Am facut si eu la fel cu ultima masina data.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate