Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Vânzare auto, lipsă mențiune în talon

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu ai cum sa o radiezi de la inmatriculari.
O masina inmatriculatata ramane inmatriculata pe toata durata de existenta a ei (exceptand exportul, sau alte situatii).

(2) Înmatricularea vehiculelor este continuă, de la admiterea în circulație până la scoaterea definitivă din circulație a unui vehicul din categoria celor supuse acestei condiții,

Edited by pasilla, 20 April 2023 - 00:52.


#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View Poststefan0011, on 20 aprilie 2023 - 00:11, said:

Stau si ma minunez ce complicat e sa vinzi o masina, mai ales daca nu te pricepi, ca si mine, de altfel.
Eu nu inteleg o chestie: sa ai o masina pe numele tau la primarie, la taxe si impozite si sa nu fie inmatriculata deloc, sa o tii in curte, e posibil. Dar cum e posibil (sau e?) sa fie inmatriculata pe cineva o masina pe care nu o detine la taxe si impozite. Nu e o aberatie? Cand o vinzi nu tre sa o si radiezi de la inmatriculari?(sa presupunem ca vrei sa pastrezi numerele de exemplu)
Așa e la noi procedura acum.
Au mai simplificat că nu mai trebuie "fiscalul". Era o hârtie în plus. Acum e o stampila doar pe contractul de vânzare cumpărare.
Și DTIL vânzător e obligat să transmită la DTIL cumpărător informația. Dar nu se face tot timpul din păcate.


#21
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postpasilla, on 20 aprilie 2023 - 00:52, said:

Nu ai cum sa o radiezi de la inmatriculari.
O masina inmatriculatata ramane inmatriculata pe toata durata de existenta a ei (exceptand exportul, sau alte situatii).
(2) Înmatricularea vehiculelor este continuă, de la admiterea în circulație până la scoaterea definitivă din circulație a unui vehicul din categoria celor supuse acestei condiții,
Ba da. Eu am radiat masina de pe numele meu. Cu alte cuvinte, numarul de circulatie asociat masinii, a ramas legat de numele meu, administratia fiscala nu a facut nimic in sensul comunicarii instrainarii masinii, iar serviciul inmatriculari din prefectura habar nu a avut ca eu vandusem masina de 5 ani. Mai mult aia de la serviciul inmatriculari aveau si un formular special conceput pentru cazuri din acestea. Pentru ca nu erau deloc putine... Cat am vorbit cu persoana de acolo (ghiseu separat, nu stiu daca numai pentru asa ceva), mi-a spus ca am avut noroc. Multe astfel de masini au fost implicate in activitati infractionale, contractele de vanzare s-au facut cu CI-uri furate sau gasite. Prinde infractorul...
Poate acum s-a reglementat...
Dar preventiv, la vanzarea masinii este bine sa verificati dupa 2-3 luni daca mai figureaza pe numele vostru. Cel care o cumpara este obligat sa o treaca pe numele sau in termen de o luna. Sau... sa va pastrati numerele de inmatriculare.

Edited by adip1962, 20 April 2023 - 06:52.


#22
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021

View Postadip1962, on 20 aprilie 2023 - 06:47, said:


Ba da. Eu am radiat masina de pe numele meu. Cu alte cuvinte, numarul de circulatie asociat masinii, a ramas legat de numele meu, administratia fiscala nu a facut nimic in sensul comunicarii instrainarii masinii, iar serviciul inmatriculari din prefectura habar nu a avut ca eu vandusem masina de 5 ani. Mai mult aia de la serviciul inmatriculari aveau si un formular special conceput pentru cazuri din acestea. Pentru ca nu erau deloc putine... Cat am vorbit cu persoana de acolo (ghiseu separat, nu stiu daca numai pentru asa ceva), mi-a spus ca am avut noroc. Multe astfel de masini au fost implicate in activitati infractionale, contractele de vanzare s-au facut cu CI-uri furate sau gasite. Prinde infractorul...
Poate acum s-a reglementat...
Dar preventiv, la vanzarea masinii este bine sa verificati dupa 2-3 luni daca mai figureaza pe numele vostru. Cel care o cumpara este obligat sa o treaca pe numele sau in termen de o luna. Sau... sa va pastrati numerele de inmatriculare.
Oi fi eu greu de cap dar n am inteles: dacă ai radiat masina de pe numele tău și ai rămas cu numerele, cum cei de la înmatriculări n au știut 5 ani ca ai vândut masina?? Nu la ei ai radiat-o?!

#23
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postadip1962, on 20 aprilie 2023 - 06:47, said:

Dar preventiv, la vanzarea masinii este bine sa verificati dupa 2-3 luni daca mai figureaza pe numele vostru. Cel care o cumpara este obligat sa o treaca pe numele sau in termen de o luna. Sau... sa va pastrati numerele de inmatriculare.
Cred ca nu ai inteles...
Sunt 2 variante. Sa verifici daca cumparatorul a inmatriculat-o pe numele lui. Dar asta trebuie facut dupa cateva luni... Sau. La vanzare sa-ti pastrezi numerele. Asa-l obligi sa-si scoata numere noi.
Eu nu am avut numere preferentiale, asa ca nu le-am pastrat.

#24
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View Poststefan0011, on 20 aprilie 2023 - 07:30, said:

  Oi fi eu greu de cap dar n am inteles: dacă ai radiat masina de pe numele tău și ai rămas cu numerele, cum cei de la înmatriculări n au știut 5 ani ca ai vândut masina?? Nu la ei ai radiat-o?!
Ca vanzator o scoti de la DITL, la inmatriculari ajungi doar daca vrei sa pastrezi numerele, altfel este obligatia cumparatorului ca in 90 zile sa treaca auto pe numele lui in talon. Daca nu o face el, nu tu, este pasibil de amenda. Orice amenda primita pe auto dupa scoaterea de la DITL este in sarcina cumparatorului. Si da, fara ITP se suspenda inmatricularea, nu stiu daca este la fel si cu RCA.
Poate ne mai desteptam cu informatizarea promisa. Acum in Bucuresti actele la DITL se fac on-line, dau faliment cei cu firme de acte auto. Faci un contract de instrainare intr-un singur exemplar, il trimiti pdf sau jpeg la DITL si la detinator, si la cumparator, iar dupa cam o saptamana la fiecare DITL il primesti retur cu 4 semnaturi electronice. Dupa care ura si la gara, la DPRCIV.

View Postadip1962, on 20 aprilie 2023 - 07:37, said:

Sa verifici daca cumparatorul a inmatriculat-o pe numele lui. Dar asta trebuie facut dupa cateva luni...
Este strict treaba noului proprietar, vechiul nu mai are treaba dupa ce a scos-o de la DITL.

Edited by claudiu1, 20 April 2023 - 11:17.


#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
@claudiu1
Știe toată lumea cum e legea, dar ce face un vânzător de buna credință atunci când cumpărătorul e un geambaș și nu transcrie mașina pe numele lui și mașina e revândută la vreo 5 cumpărători?
Și găsești mașina cu RCA pe numele primului proprietar. Însă circula fara rovinieta.
Și tot vin amenzi de rovinieta.
Fara proces, nu poți anula nicio amenda emisă deja.



#26
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Morala pe care am tras o eu e sa radiezi masina ca si cum ai vrea numerele indiferent de situatie. Am mai intrebat pe cineva care a mai cumparat masini si mi a zis ca rezervi cateva zile numerele alea, daca mai inmatriculezi altceva pe ele, ok, daca nu, devin disponibile pt altul.
Mi a mai zis ca pentru a radia masina e necesara o adeverinta de la primarie ca ai unde o depozita, radiata nu o poti depozita pe domeniul public. E adevarat? Desi o radiezi sa o inmatriculeze altul pe numele sau... nu prea mi e clar aici..

Edited by stefan0011, 20 April 2023 - 13:47.


#27
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
Numerele preferentiale parca le poti tine un an.

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se pot pastra un an, cu posibilitatea de prelungire, dar maxim pentru 3 ani.

View Poststefan0011, on 20 aprilie 2023 - 13:35, said:

Mi a mai zis ca pentru a radia masina e necesara o adeverinta de la primarie ca ai unde o depozita, radiata nu o poti depozita pe domeniul public. E adevarat? Desi o radiezi sa o inmatriculeze altul pe numele sau... nu prea mi e clar aici..
Daca o radiezi si vrei sa o pastrezi, ai nevoie de dovada spatiului de depozitare.
In cazul transmiterii dreptului de proprietate, autovehiculul nu se radiaza, se transcrie.

#29
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
ma gandeam...daca cineva a vandut o masina si constata ca dupa 90 de zile cumparatorul nu a transcris-o, vanzatorul nu poate merge sa radieze pur si simplu masina?

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Nu

#31
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Pai de ce, se considera ca nu mai e masina ta? Atunci amenzi cum poți primi,  cum de nu mai considera ca nu mai e masina ta? Ăsta  e un alt exemplu în care infractorii au mai multe drepturi decât cei cinstiți...?

#32
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Poststefan0011, on 20 aprilie 2023 - 15:56, said:

ma gandeam...daca cineva a vandut o masina si constata ca dupa 90 de zile cumparatorul nu a transcris-o, vanzatorul nu poate merge sa radieze pur si simplu masina?

nu o radiezi. te duci la primarie si ii anunti ca au uitat sa notifice tranzactia la DRPCIV. Extras din Ordonana de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, art 11. alin 4 si 4^1

(4) În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în Registrul naţional de evidenţă a permiselor de conducere şi a vehiculelor înmatriculate constituit de Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor simultan cu menţionarea încetării calităţii de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operaţiuni, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente de înmatriculare transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 90 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului."
(4^1) Organul fiscal care operează scoaterea vehiculului din evidenţa fiscală a fostului proprietar are obligaţia de a notifica înstrăinarea acestuia în cadrul schimbului de informaţii prevăzut de reglementările în materie fiscală, în termen de 5 zile lucrătoare, autorităţii competente de înmatriculare. Aceasta face menţiunea privind înstrăinarea vehiculului în Registrul naţional de evidenţă a permiselor de conducere şi a vehiculelor înmatriculate constituit de Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor, în termen de 30 de zile de la primirea notificării.

Edited by strongsss, 20 April 2023 - 19:30.


#33
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Si o sa-i doara drept in cur de tine asa cum i-a durut de mine in 2015. Intre timp amenzile vin si tot, circa financiara ti le impun. Poate esti si arestat 24 de ore, depinde de ce-au facut aia cu masina ta... pardon al lor, pe numele tau
Iti place, nu?

Edited by adip1962, 20 April 2023 - 19:42.


#34
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
E bine de trăit în România,  pana ai o problema.☹️

Daca Urmezi aceeași procedura ca și cum ai vrea sa pastrezi numerele, dar cu 3 luni intarziere�� Trebuie sa fie și cumpărătorul prezent, sa o "preia" bănuiesc....?

Edited by stefan0011, 20 April 2023 - 20:08.


#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu poti radia un autovehicul al carui proprietar nu esti. Ce e asa de greu de inteles.

Procedura de pastrare a numerelor de inmatriculare, nu are legatura cu radierea.

Edited by pasilla, 20 April 2023 - 20:10.


#36
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ce nu intelegi? Noul proprietar are niste termene ca sa-si inmatriculeze masina. Tu nu poti radia masina (de pe numele tau) in aceste termene. Abia daca el nu o face in termenele stabilite, o poti face tu. Dar practic stergi asocierea ta cu masina vanduta, nu o radiezi din circulatie. Ea poate circula bine merci (daca are ITP, rca etc). dar nu mai poate fi asociata cu tine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate