Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Vânzare auto, lipsă mențiune în talon

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postadip1962, on 20 aprilie 2023 - 19:41, said:

Si o sa-i doara drept in cur de tine asa cum i-a durut de mine in 2015.

in 2015 era alta procedura de inmatriculare.Obligatia primariei de a notifica DRPCIV in cinci zile a fost introdusa prin Ordonanţa nr. 14/2017.

Edited by strongsss, 21 April 2023 - 07:10.


#38
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,623
  • Înscris: 16.08.2010

View Poststrongsss, on 21 aprilie 2023 - 07:07, said:

in 2015 era alta procedura de inmatriculare.Obligatia primariei de a notifica DRPCIV in cinci zile a fost introdusa prin Ordonanţa nr. 14/2017.

Nu înțeleg.

Nu exista deja obligația primăriei de a notifica DRPCIV în OUG 195/2002 art 11. alin 4 si 4^1 ?

Ce a aparut nou?

#39
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu. Punctele 4 si 4^1 au fost modificate in 2017. 4^1 nici nu exista in 2015

Edited by pasilla, 21 April 2023 - 20:15.


#40
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,623
  • Înscris: 16.08.2010
Da, ok. Am citit OUG 195/2002 dar n-am bagat de seama ca au fost inserate modificari.

Multumesc


edit:

Intrebare

Sa presupunem ca primaria a notificat DRPCIV (aflu in 30 de zile sau mai putin, azi am facut solicitarea catre primarie), dar totusi, de dragul discutiei:

O amenda de rovinieta sau orice alta amenda, vine la mine (care am vandut masina) sau la cumparator (care nu a facut transcrierea)?

Edited by FreeThinker, 21 April 2023 - 20:58.


#41
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Vine la vânzător amenda daca nu a făcut transcrierea

#42
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Și te alegi cu un proces gratuit, sa o anulezi? Cumparatorul, Sa vrea sa o plătească și nu poate, ca nu e pe numele lui...

#43
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,623
  • Înscris: 16.08.2010
Bun, și atunci care mai e rostul să te agiți să "stergi asocierea ta cu masina vanduta", cum zic colegii în posturile #32, #36 etc?

Amenda aia trebuie să vină undeva, nu?

#44
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Nu vad pe mobil care sunt postarile la care faci referire dar: amenzile de rovinieta si cele din strainatate se trimit catre DRPCIV sa cominice cine este “proprietarul” din registrul de inmatriculari. Aici este eroarea nr1 pt ca daca Directiile Fiscale ale primariilor nu trimit datele despre vanzare => proprietarul este comunicat eronat (adica se comunica datele vanzatorului!!!). CNADNR (sau cum ii cheama acuma) se spala pe cap ca ei au amendat persoana comunicata de DRCPIV si nu anuleaza amenda decat in cazul unui proces castigat de tine vanzator de buna credinta. DRCPIV se spala si ei pe maini si spun ca nu au cum sa stie ca bunul este instrainat pt ca Directia Fiscala a primariei vanzatorului nu i-a informat; nu proceseaza inregistrari in acel registru de inmatriculari nici chiar pe baza copiilor de V-C pt ca nu au competenta sa isi dea seama daca acele acte sunt ok sau nu (asta o face Directia Fiscala cand iti pune stampila pe ctr V-C).

Pe scurt o lacuna idioata a legii care il poate pune in dificultate (adica cheltuiala de bani pe procese si neevi) pentru ceva ce nu avea cum sa previna.

Iar avioane din alea cu “nu ii dai numerele de inmatriculare la vanzare” sunt aberatio - nu stiu daca 0.01% din cumparatori ar accepta sa plece cu masina pe platforma pana acasa si sa o inmatriculeze asa. Mai ales ca are dreptul legal sa circule 90 de zile cu numerele vechi.

Dar intr-adevar nu trebuie data asig RCA si nici copie CI vanzator! Asa macar scapi fara RCA facut ilegal de cumparatorul de rea credinta.

#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Și crezi că nu poate face RCA online? Are toate datele necesare în contractul de vânzare. Nume, adresa, serie CI a vânzătorului. Nu ii trebuie copie CI

#46
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,623
  • Înscris: 16.08.2010
Am verificat din nou, mașina are ITP expirat, lipsă RCA, înmatricularea suspendată.

Ce pot să observ, acum apare la înmatriculare suspendată în afara de motivul "pentru ITP expirat" și acesta "netranscriere la termen". La "ITP expirat" procesul a fost automat, a apărut a doua zi mențiunea, la celălalt a apărut abia acum, deși trecuseră mai mult de 90 de zile. Asta-mi spune că primăria nu și-a făcut datoria, modificarea a apărut ca urmare a audierii de la poliție.

Am făcut și solicitarea către primărie, aștept răspunsul lor.

Totuși, am să mai fac verificările online din când în când...

p.s.1 Am încercat să fac tot ce a depins de mine, dacă mi-a scăpat ceva, spuneți.

p.s.2 Am aflat că audierea la poliție a fost fost cerută în urma unui email trimis de mine la contact DRPCIV acum vreo trei săptămâni (asta am omis să spun aici) în care întrebam ce e de făcut deoarece noul proprietar nu a făcut transcrierea (de fapt, nu a facut nimic, nici ITP, nici RCA).

#47
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
Daca odata cu contractul s ar depune si rca pe cumparator si  um informatia merge la fiscul lui, ar trebui sa plece si drpciv informatia, urmind ca acesta sa primeasca certificat si numere, parca ar fi prea simplu.

#48
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008

View Postdorin_2k, on 23 aprilie 2023 - 07:29, said:

Și crezi că nu poate face RCA online? Are toate datele necesare în contractul de vânzare. Nume, adresa, serie CI a vânzătorului. Nu ii trebuie copie CI
Atât timp cât nu e implicat în vreun accident și nu e oprit de poliție nu are importanță dacă are RCA sau nu. Dacă provoacă un accident și are RCA pe numele vânzătorului va fi foarte ușor de depistat acest lucru (deoarece scade clasa b/m a vânzătorului), iar cumpărătorul se alege cu un dosar penal pentru fals privind identitatea și pentru uz de fals.

#49
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
La un dosar de dauna trebuie și copia CI asigurat. Acolo va fi nasol.
Că el face RCA pe numele fostului proprietar online, fara CI, dar la deschiderea unui dosar trebuie CI.

#50
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007

View PostFreeThinker, on 23 aprilie 2023 - 08:14, said:

Am verificat din nou, mașina are ITP expirat, lipsă RCA, înmatricularea suspendată.

Ce pot să observ, acum apare la înmatriculare suspendată în afara de motivul "pentru ITP expirat" și acesta "netranscriere la termen". La "ITP expirat" procesul a fost automat, a apărut a doua zi mențiunea, la celălalt a apărut abia acum, deși trecuseră mai mult de 90 de zile. Asta-mi spune că primăria nu și-a făcut datoria, modificarea a apărut ca urmare a audierii de la poliție.

Am făcut și solicitarea către primărie, aștept răspunsul lor.

Totuși, am să mai fac verificările online din când în când...

p.s.1 Am încercat să fac tot ce a depins de mine, dacă mi-a scăpat ceva, spuneți.

p.s.2 Am aflat că audierea la poliție a fost fost cerută în urma unui email trimis de mine la contact DRPCIV acum vreo trei săptămâni (asta am omis să spun aici) în care întrebam ce e de făcut deoarece noul proprietar nu a făcut transcrierea (de fapt, nu a facut nimic, nici ITP, nici RCA).

Salut!

Unde poți verifica aceste informații, daca la fosta mașină s-a făcut transcrierea sau nu?
Am vândut si eu vechea mașină pe data de 7 Martie 2023, deci au trecut 2 luni de la vânzare.
La 2 zile de la vânzare, pe 9 Martie am fost la FISC și am făcut cererea pentru scoatere din evidența, am contractul de vânzare-cumpărare ștampilat si procesul verbal de scoatere din evidența mijloace de transport.

Acum am aflat si eu ca in momentul vânzării trebuia să scriu pe certificatul de înmatriculare instrainat catre cumparator...
Nu am știut acest lucru si nici fata de la biroul unde am făcut contractul nu mi-a zis nimic despre acest lucru.
Am vândut mașina cu tot cu numere de înmatriculare, poliță RCA valabilă pana la toamnă si ITP valabil la fel pana la sfârșitul lunii Septembrie

Acum intrebarea e, ce se poate intampla dacă cumpărătorul circulă fara rovigneta sau face vreun accident, imi pot veni mie amenzile sau alte neajunsuri?
Ce trebuie sa fac in acest caz? ca nu as vrea sa ma trezesc cu amenzi care sa vina  pe numele meu...
Este un mic paragraf pe contractul de vânzare cumpărare  unde scrie că dobanditorul mașinii trebuie sa facă transcrierea vehiculului pe numele sau in maxim 30 de zile de la data încheierii prezentului act.
Până la urmă câte zile sunt 90 sau 30 pentru a înscrie mașina pe numele său?

#51
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,623
  • Înscris: 16.08.2010
Poți verifica aici:

https://dgpci.mai.go...v-forms/vehicle

Dar, apare suspendata după 90 de zile dacă nu s-a făcut transcrierea.

#52
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
Păi la mine încă nu au trecut 90 de zile de la vânzarea mașinii, ar mai avea încă 1 lună in care o poate înscrie.
Dar cumparatorul e samsar,  nu cred ca o va inscrie, o tine sa o vândă cu mai mult decât i-am vandut-o eu, ideea e să fiu eu acoperit de orice eventuală neplăcere.

#53
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,623
  • Înscris: 16.08.2010
Nu știu cum poți face să fii acoperit...

Azi mi-a venit o amenda de rovinietă din 16.01.2023. Bineînțeles, o să o contest.

edit: Nu ai anulat polița RCA?

Edited by FreeThinker, 08 May 2023 - 16:03.


#54
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
Nu am anulat, pentru ca asa am fost de acord să-i las si polița RCA, oricum polița este la Euroins, nu cred ca mai recuperam vreun ban de la ei.

View PostFreeThinker, on 08 mai 2023 - 16:02, said:

Nu știu cum poți face să fii acoperit...

Am vorbit cu un amic si i-am povestit despre această chestiune si mi-a zis ca pot face o cerere sa fiu scos din evidența de la inmatriculari auto la poliție și sa trec acolo numele noului proprietar al mașinii, dar asta cred ca dupa cele 90 de zile o pot face.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate