Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Vânzare auto, lipsă mențiune în talon

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,621
  • Înscris: 16.08.2010
Am vândut o mașină în decembrie, am făcut contract v/c, am scos-o de la impozit local.
NU am completat în talon rubrica "înstrăinat către" "la data de"

1. Sunt pasibil de vreo sancțiune, amendă?

Detaliu: Trebuie să mă prezint la poliție (am primit citație) pentru a fi audiat în calitate de proprietar cică, trebuie să am la mine talonul sau contractul v/c (în cazul in care auto a fost înstrăinat).

2. Cei de la primărie nu erau obligați să anunțe DRPCIV că auto a fost vândut?

p.s. Am verificat, mașina nu are RCA, are înmatricularea suspendată din cauză ITP expirat.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
https://www.politist...a-transcrierea/
Cu actul de vanzare-cumparare si certificatul de radiere esti exonerat de orice probleme aparute ulterior legate de masina.

Edited by Leo2006, 19 April 2023 - 17:03.


#3
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,621
  • Înscris: 16.08.2010
Am fost azi la primărie la taxe și impozite, le-am zis de ordonanța aia care zice ca sunt obligați să... bla bla, nu am primit nici un răspuns clar.

#4
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostFreeThinker, on 19 aprilie 2023 - 16:43, said:

are înmatricularea suspendată din cauză ITP expirat.

Poate gresesc, dar ce legatura are itp cu inmatricularea suspendata?

#5
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,621
  • Înscris: 16.08.2010
Cand expira ITP inmatricularea este suspendata.

Edit: Se poate verifica asta pe site-ul DRPCIV

Edited by FreeThinker, 19 April 2023 - 17:22.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsandu222, on 19 aprilie 2023 - 17:18, said:

Poate gresesc, dar ce legatura are itp cu inmatricularea suspendata?
Asta:
(4^5) Suspendarea de drept a înmatriculării vehiculului intervine și la data expirării sau, după caz, a anulării inspecției tehnice periodice și încetează la data la care vehiculul trece o nouă inspecție tehnică periodică.

#7
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
S-a scos acea obligativitate pentru a completa acel camp la mentiune.

La verificate acte, apare in registrul national al autoturismelor data instrainarii.
Dupa contractul VC.

Daca aia de la primarie, au fost insa lenesi....

Edited by stevetlangat, 19 April 2023 - 18:01.


#8
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Initiator, uita de ce s-a scris inainte si citeste aici:
In 2015 vand o masina. Scriu in talon asta. Trece timpul...
In 2020, ma trezesc cu politia locala la usa ca masina mea (vanduta in 2015) este parcata pe o strada rezidentiala in Pitesti si ca daca nu o mut voi primi multe amenzi... Serios? Hai, mai plimbati ursul... Nu-i suport... Si ma trezesc cu scrisoare de la politia locala Pitesti... acelasi lucru. Consult niste prieteni... ba, fraiere ala de i-ai maritat-o, nu a facut transcrierea! Bai, dar nu am scos-o de la fisc? Ai scos-o, dar nu si de la politie! Trebuie sa te duci la prefectura si sa declari sub semnatura ca ai vandut masina si sa prezinti Contract de vanzare-cumparare (original si copie), scoaterea de la fisc (copie) si intr-o luna scapi. Asa ca am facut asta.
Uite asa am scapat. Doar ca inainte le-am trimis si la Politia Pitesti sa nu-mi impute aia vreo amenda. Ca de aia scapi mai greu...

Edited by adip1962, 19 April 2023 - 18:03.


#9
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
La fisc parca se muta cind mergi la tine cu actele.
Ce se intimpla mai apoi e trist, ca ala poate plati impozit dar nu plateste roviniete si alte chestii de genul acesta, unde inca apari tu ca proprietar.

#10
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
Cu acea mentiune este obligat sa o treaca pe el intr-o luna. Asa, in cazul unui control, circula cu ea fix cum circul si eu cu masina varului meu, de exemplu.
RCA e tot pe tine, daca e prost si da cu ea de altii, te-a rezolvat la bonus malus.

#11
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,621
  • Înscris: 16.08.2010

View PostEvergreen, on 19 aprilie 2023 - 18:36, said:


RCA e tot pe tine, daca e prost si da cu ea de altii, te-a rezolvat la bonus malus.

Cum adică? Am anulat RCA-ul în decembrie.

#12
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Nu esti pasibil de nici o amenda ca nu ai completat rubrica de instrainare.

Dar mergi la Directia Fiscala de la Primarie si depui o sesizare scrisa in care le spui ca este obligatia lor legala ca in 5 zile de la vanzare sa anunte in Registrul National de inmatriculari noul proprietar, Le soliciti sa iti spuna in ce data au facut mentiunea asta. O sa vezi ca daca nu au facut-o o sa o faca rapid ca sa nu aiba "scandal".

La Politie mergi cu actele si sa il caute pe noul proprietar...

View PostFreeThinker, on 19 aprilie 2023 - 17:00, said:

Am fost azi la primărie la taxe și impozite, le-am zis de ordonanța aia care zice ca sunt obligați să... bla bla, nu am primit nici un răspuns clar.
Este primarie de Comuna, nu? Ca la oras, in general, au automatizat sau procedurat mai bine chestia asta. "Pe sate" trebuie un nene/tanti sa trimita informatiile si in realitate, uita sau chiar nu stie (ca deh, sunt angajati pe pile si de fapt sunt incompetenti). Insista si vor trimite mentiunea asa cum trebuie.

View PostFreeThinker, on 19 aprilie 2023 - 18:40, said:


Cum adică? Am anulat RCA-ul în decembrie.
Daca ai facut gresala sa ii lasi copie CI si/sau RCA-ul vechi => isi poate face RCA online (evident in fals) pe numele tau.

Ideea este ca dupa vanzarea auto sa insisti la directia fiscala a primariei tale sa trimita informarea catre DRPCIV. Apoi esti scapat de amenzi roviniete, de chemat la politie daca masina aia loveste pe cineva, etc.

#13
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,621
  • Înscris: 16.08.2010

View PostXman_ghio, on 19 aprilie 2023 - 18:45, said:


Daca ai facut gresala sa ii lasi copie CI si/sau RCA-ul vechi => isi poate face RCA online (evident in fals) pe numele tau.

Ideea este ca dupa vanzarea auto sa insisti la directia fiscala a primariei tale sa trimita informarea catre DRPCIV. Apoi esti scapat de amenzi roviniete, de chemat la politie daca masina aia loveste pe cineva, etc.

Nu i-am lasat copie CI, eu m-am ocupat de acte, el doar a semnat si a primit cele trei copii contract.

Am verificat de mai multe ori din decembrie pana acum pe AIDA, si dupa numar si dupa VIN, masina n-a mai avut RCA.

#14
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Foarte bine!

Inseamna ca a facut accident sau alta boacana si sa il caute Politia pe el. Mergi cu contractul de V-C si de acolo se descurca ei.

Sa faci sesizarea aia catre Directia Fiscala ca sa iti faca mentiunea in registrul de inmatriculari.

#15
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,621
  • Înscris: 16.08.2010
Am sunat la numărul de contact de pe citație, nu a făcut accident. Se pare că s-a răzgândit, nu mai vrea mașina...   Posted Image

Aflu mai multe mâine, vă țin la curent.

#16
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
...o fi Ponta de se tot razgandeste? :-D

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View PostLeo2006, on 19 aprilie 2023 - 16:57, said:

https://www.politist...a-transcrierea/
Cu actul de vanzare-cumparare si certificatul de radiere esti exonerat de orice probleme aparute ulterior legate de masina.
Care certificat de radiere?
Acel topic e vechi de 12 ani.

Edited by dorin_2k, 19 April 2023 - 20:35.


#18
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Stau si ma minunez ce complicat e sa vinzi o masina, mai ales daca nu te pricepi, ca si mine, de altfel.
Eu nu inteleg o chestie: sa ai o masina pe numele tau la primarie, la taxe si impozite si sa nu fie inmatriculata deloc, sa o tii in curte, e posibil. Dar cum e posibil (sau e?) sa fie inmatriculata pe cineva o masina pe care nu o detine la taxe si impozite. Nu e o aberatie? Cand o vinzi nu tre sa o si radiezi de la inmatriculari?(sa presupunem ca vrei sa pastrezi numerele de exemplu)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate