Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Problema Digi prin fibra - rural

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016
Salutare, softpedisti.
Am si eu o problema cu care ma confrunt de ceva timp. Stau in zona rurala, la cativa km de Alexandria, jud. Teleorman si pana 2 zile am avut contract cu un furnizor local de internet, Media Sud, care mi au oferit servicii ok de tv si internet, insa de la o vreme, datorita jobului, am avut nevoie de un internet mai puternic si cei 90mbs donwload/upload de la ei nu mai erau suficienti, asa ca am contactat Digi/ Rcs&Rds pentru serviciile lor. Am ales abonamentul Fiber Link care sa mi ofere cea mai buna viteza de internet (FiberLink Gigabit Popular - 940 download si 250 upload prin GPON). Acesta este abonamentul maxim pentru rural. Era o viteza de 2.5x mai puternica decat la vechiul furnizor, ceea ce era suficient si era tot ce aveam nevoie. Aici ca mic off-topic, este ciudat faptul ca in "meniul" lor de abonamente si preturi, regasesti viteza maxima de 1000mbs download si 400 mbs upload pe URBAN (asa aveam la bucuresti), dar am un prieten din drobeta, a carui viteza duce si la 950 la upload, ceea ce este ciudat ca sare dublu peste viteza din contract. Ma rog. Problema este ca daca fac testul de viteza conectat la Wi-Fi (wifi de la ei care este conectat la acel mic dispozitiv in care intra fibra de pe stalp+tv-ul), pe telefon imi duce 250 mbs download/200-210 mbs upload, iar SURPRIZA cea mai mare este ca pe PC, care ce credeti, este conectat direct prin cablu duce doar 90-95 download si 90 upload. Ireal, fix cum aveam si la ceilalti si nu ma ajuta. Am sunat si am facut o sesizare, dar intre timp cer un mic sfat de la voi. PC-ul este destul de performant, luat recent, undeva la 3500-4000 de lei, deci nu cred ca ar fi vorba de componentele lui. Are o placa de retea ok (Intel Ethernet Connection (14) l219-V - daca ajuta informatia). In rest... nu stiu ce sa mai fac. Nu inteleg de ce nu sare pe speed test in limitele abonamentului si intampin iar fix aceeasi problema. Orice sfat si ajutor este util. Va multumesc!

Edited by Eduardika28, 12 April 2023 - 13:14.


#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Zi si ce procesor ai si ce harddisk.

#3
PeRuZzI

PeRuZzI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 30.12.2005
Schimba cablul dintre router si pc. Esti limitat la 100. Si verifica nu cumva ca PC-ul sa fie conectat in portul de 100 de la ONT.

#4
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

 bai3tzash, on 12 aprilie 2023 - 13:13, said:

Zi si ce procesor ai si ce harddisk.
Intel® Core™ i5-10400F CPU @ 2.90GHz   2.90 GHz
32.0 GB (31.9 GB usable)

#5
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,107
  • Înscris: 15.08.2005
cablu mufat ptr 100Mbps, adica doar 4 fire din cele 8
eu am gigabit internet in oferta rural si ziua prin 700-800 mbps up si down, iar noaptea prind si 960-980 mbps up si down dar pe un pc cu linux

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,987
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am de 300 in rural la Miesti 40 km de Slatina si sare de 300 in teste pe wireless de 5 gigaherti.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 Eduardika28, on 12 aprilie 2023 - 13:12, said:

, iar SURPRIZA cea mai mare este ca pe PC, care ce credeti, este conectat direct prin cablu duce doar 90-95 download si 90 upload.

Cablul cel mai probabil etse problema

Edited by MembruAnonim, 12 April 2023 - 13:40.


#8
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,544
  • Înscris: 07.03.2006
Model placa retea? :)

#9
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 24.11.2002
Fotografii cu mufele cablului de retea puteti sa puneti aici?
La fel si portul din GPON in care conectati acel cablu de retea.
Sau o fi agatat/sectionat cablu de retea undeva.
Testati si cu un alt cablu de retea scurt langa GPON.

#10
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,107
  • Înscris: 15.08.2005

 rexx, on 12 aprilie 2023 - 13:33, said:

cablu mufat ptr 100Mbps, adica doar 4 fire din cele 8
eu am gigabit internet in oferta rural si ziua prin 700-800 mbps up si down, iar noaptea prind si 960-980 mbps up si down dar pe un pc cu linux
testele mele sunt facute pe cablu, nu pe wireless

#11
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

 rexx, on 12 aprilie 2023 - 13:33, said:

cablu mufat ptr 100Mbps, adica doar 4 fire din cele 8
eu am gigabit internet in oferta rural si ziua prin 700-800 mbps up si down, iar noaptea prind si 960-980 mbps up si down dar pe un pc cu linux
Mi au zis baietii ca am cablul cu 8. Am rezolvat problema in apel cu cei de la Digi.Ca si rezolvare, pentru cei care intampina problema:a trebuit sa intru incontrol panel -> netword and internet -> network connections si am intrat pe proprietatile Ethernet-ului. De acolo la Configure si mai apoi, Advanced, iar din lista de sub Property am cautat Speed & Duplex, iar in dreapta la value, eu aveam limitat la 100 MBPS. Am modificat la 1.0 Gbps full duplex si surpriza: am 910 mbps download si 940 mbps la upload. Totul super ok. Sper ca sunt valorile reale acestea, cu toate ca "patesc" ce pateste si tovarasul de la Drobeta. Cumva internet la o viteza mult mai mare decat in contract, eu fiind si in mediul rural :)). Inainte cand eram la MediaSud incercasem fix chestiunea asta cu Speed & Duplex, crezand ca si cei de acolo au viteza mai mare la internet, insa cand am setat auto negotiation nu mai mergea internetul deloc:)) doar limitat la 100 mbps, probabil ca aceea era viteza maxima din contract. Dar acum e ok, merge si internetul si viteza pe hartie este mare. Sa vedem si cat de stabila.

 vestale, on 12 aprilie 2023 - 13:43, said:

Fotografii cu mufele cablului de retea puteti sa puneti aici?
La fel si portul din GPON in care conectati acel cablu de retea.
Sau o fi agatat/sectionat cablu de retea undeva.
Testati si cu un alt cablu de retea scurt langa GPON.
Era cumva limitat din setari.. teoretic am rezolvat cu viteza si o am la 900-900 up/down pe site la ei la test. Cablurile erau noi, iar cei de la digi doar ce plecasera de la mine... nu cred ca o comisesera ei:))

 ogo, on 12 aprilie 2023 - 13:42, said:

Model placa retea? Posted Image
  Interface description: Intel Ethernet Connection (14) l219-V
Daca asta este si nu am scris vreo prostie.

#12
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Poate fi mufat si in 2 fire cablul (gluma)

Quote

iar SURPRIZA cea mai mare este ca pe PC, care ce credeti, este conectat direct prin cablu duce doar 90-95 download si 90 upload

Ai placa de retea ce duce doar 100Mbps... schimba placa de retea sau pune fullduplex din setarile placii (poate ai setat 100Mbps)




L.E: Acuma vad ca ai setat full duplex

Edited by StefanRO, 12 April 2023 - 14:00.


#13
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 24.11.2002
E bine ca s-a rezolvat!
In mod normal acolo nu prea se umbla, la limitat placa de retea la 100Mbps. Dar, daca nu functiona autonegocierea, e posibil sa fi fost probleme cu vechiul cablu/echipament al providerului vechi.

#14
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 18.01.2020
Nu e bine sa setezi tu manual pe full duplex 1 Gb/s, pune pe auto, sunt sanse sa apara Duplex mismatch, cum tu controlezi doar un capat (PC-ul) si nu poti seta si din ONT la ce duplex sa negocieze apar probleme... Daca si pe auto se negociaza la 1 Gb/s e in regula, daca pe auto cade in 10/100 ai o problema.

Edited by Rares95, 12 April 2023 - 14:31.


#15
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,544
  • Înscris: 07.03.2006

 StefanRO, on 12 aprilie 2023 - 14:00, said:

Poate fi mufat si in 2 fire cablul (gluma)



Ai placa de retea ce duce doar 100Mbps... schimba placa de retea sau pune fullduplex din setarile placii (poate ai setat 100Mbps)




L.E: Acuma vad ca ai setat full duplex

ti-am mai zis de N ori, dar vad ca insisti:  auto-negotiation este standard obligatoriu pt 1000BASE-T gigabit Ethernet over twisted pairs.
nu mai recomanda setari aiurea.

#16
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 15.05.2010
am incetat sa mai citesc cand ai zis ca faci test pe Wifi.....testele se fac folosind cablu LAN

#17
rumble06

rumble06

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.06.2018

 pupama, on 12 aprilie 2023 - 17:44, said:

am incetat sa mai citesc cand ai zis ca faci test pe Wifi.....testele se fac folosind cablu LAN

Comentariu total irelevant si doar sa te bagi in seama. Daca ai fi citit tot postul, ai fi vazut ca acea informatie chiar a fost utila. Avea 300mbps pe wifi, 90mbps pe cablu. A redus orice posibila problema de la router catre ISP si era clar o problema locala (PC/cablu/negociere)

#18
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018

 ogo, on 12 aprilie 2023 - 14:58, said:

ti-am mai zis de N ori, dar vad ca insisti:  auto-negotiation este standard obligatoriu pt 1000BASE-T gigabit Ethernet over twisted pairs.
nu mai recomanda setari aiurea.


Bine "Domnu Profesor",


Quote

De acolo la Configure si mai apoi, Advanced, iar din lista de sub Property am cautat Speed & Duplex, iar in dreapta la value, eu aveam limitat la 100 MBPS

Omu avea pe 100Mbps... uneori am vazut la retele de cartier ca umbla in placa de retea cand vin si pun la 100Mbps...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate