Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

După moartea tatălui, mama vrea sa ia tot.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,885
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsorin147, on 02 aprilie 2023 - 22:17, said:

Mie mie se pare exagerata/suspecta cererea de a avea tot.
Dar copiii n-au pierdut nimic?

Am o situatie apropiata, insa moral consider ca daca nu am contribuit cu nimic la "avere", daca mama vrea, imi da, daca nu doreste, e bunul ei, moral vorbind.
Nu, copiii nu au de pierdut nimic pentru ca nu au investit nimic. Ce are ea a facut cu taica-miu si i-au lasat parintii, nu am pus vreun leu in ceea ce are.
Cel mai trist este ca, durerea de desparitre poate fi uriasa, sa asisti la bataia dintre copii si eventual sa fii obligat sa vinzi pentru a imparti ceea ce ai.

As vrea sa nu continui caci e sectiunea legala

#38
ciresel

ciresel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.03.2007

View PostTsunamii, on 03 aprilie 2023 - 05:04, said:



Am o situatie apropiata, insa moral consider ca daca nu am contribuit cu nimic la "avere", daca mama vrea, imi da, daca nu doreste, e bunul ei, moral vorbind.
Nu, copiii nu au de pierdut nimic pentru ca nu au investit nimic. Ce are ea a facut cu taica-miu si i-au lasat parintii, nu am pus vreun leu in ceea ce are.
Cel mai trist este ca, durerea de desparitre poate fi uriasa, sa asisti la bataia dintre copii si eventual sa fii obligat sa vinzi pentru a imparti ceea ce ai.

As vrea sa nu continui caci e sectiunea legala
Pe aceasi moralitate, când bunicii ai ajut o la vârsta tinereții sa le ia apartament, trebuiau sa refuze politicos. Oricum problema nu este ce mi da ia, căci nu mi da nimic. Speță este de ce vrea sa ia ce da legea nativ și natural după moartea tatalui.

Edited by ciresel, 03 April 2023 - 05:16.


#39
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Legal, nu poti fi obligat sa renunti la partea ta.
Acum, depinde de tine cat de mult vrei sa "blochezi" acel apartament si cata liniste vrei in familie.


Poate ca imi aduc aminte gresit dar, cand a fost vorba de a face succesiunea dupa tata, am vrut cu frate-miu sa facem cam acelasi lucru, sa renuntam la partea noastra in favoarea mamei. Aici e partea putin neclara dar cred ca ne-a zis notarul ca trebuie sa vina rudele pana la gradul 4 pentru nu stiu ce rahat de verificare/declaratie ca nu sunt scosi de la o eventuala mostenire. Cum deranjul era mult prea mare, am mers pe partea legala simpla si mama a ramas cu 62.5% iar eu si cu frate-miu cu cate 18.5%. Acum un an juma un apartament din cele cuprinse in respectiva mostenire a fost vandut si, pentru ca era desemnat al meu (asa ne-am inteles intre noi), am putut sa ies din mostenire fara a veni tot familionul.

#40
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,618
  • Înscris: 13.03.2005
Oricum mama nu înțelege cred, că și legal, după succesiune va avea mai mult din apartament decât are acum, adică 62.5%, fata de doar 50% acum.

#41
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View PostAroundYou, on 02 aprilie 2023 - 16:35, said:

Odata ce copii renunta la mostenirea de dupa un parinte, vin la rand alte grade (ascendenti, colaterali si cum s-or mai numi), daca exista.

Nu e adevarat, atata timp cat decedatul are mostenitori (copii), la acest nivel se opreste succesiunea. Daca ar fi asa cum spui tu, s-ar putea prezenta la succesiune, toata armata de unchi, matusi, veri... praful s-ar alege...

View Postsorin147, on 03 aprilie 2023 - 06:26, said:

cand a fost vorba de a face succesiunea dupa tata, am vrut cu frate-miu sa facem cam acelasi lucru... ne-a zis notarul ca trebuie sa vina rudele pana la gradul 4 pentru nu stiu ce rahat de verificare/declaratie ca nu sunt scosi de la o eventuala mostenire.
Inseamnna ca destept era notarul acela... numai de notariat nu este competent...

Edited by bonygy, 03 April 2023 - 07:18.


#42
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

View PostTsunamii, on 03 aprilie 2023 - 05:04, said:


Am o situatie apropiata, insa moral consider ca daca nu am contribuit cu nimic la "avere", daca mama vrea, imi da, daca nu doreste, e bunul ei, moral vorbind.
Nu, copiii nu au de pierdut nimic pentru ca nu au investit nimic. Ce are ea a facut cu taica-miu si i-au lasat parintii, nu am pus vreun leu in ceea ce are.
Cel mai trist este ca, durerea de desparitre poate fi uriasa, sa asisti la bataia dintre copii si eventual sa fii obligat sa vinzi pentru a imparti ceea ce ai.

As vrea sa nu continui caci e sectiunea legala


Inteleg punctul tau de vedere, si probabil este valid in multe situatii, pe de alta parte, de multe ori parintele prefera sa lase copiilor, nu sotului, mai ales ca multi stau impreuna "doar pentru copii". Daca se dorea sa ramana sotului supravetuitor, se putea face un testament, mai reducea din conta copiilor, dar nu cred ca putea sa o elimine.

#43
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

View PostTsunamii, on 02 aprilie 2023 - 21:12, said:

Cam trist dupa ce ramai dupa sot doar cu amintirile si cu mandria copiilor pe care i-ai crescut, sa vina vulturii sa te sfasie...
Scuze de off-topic.

Dece asta ?
Nu pentru ca inca in viata fiind, oamenii nu-si aranjeaza lucrurile pentru cand nu vor mai fi ?
Mai ales cand isi cunosc familia .

Edited by vio69c, 03 April 2023 - 09:28.


#44
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

View Postcristiandrei, on 03 aprilie 2023 - 09:18, said:

Daca se dorea sa ramana sotului supravetuitor, se putea face un testament, mai reducea din conta copiilor, dar nu cred ca putea sa o elimine.

In dreptul nostru, un testament nu inlatura de la mostenire un mostenitor rezervatar, cum sunt copiii, deci oricum nu ar fi rezolvat nimic. Principial era aceeasi situatie.

#45
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010

View Postciresel, on 03 aprilie 2023 - 05:15, said:

Pe aceasi moralitate, când bunicii ai ajut o la vârsta tinereții sa le ia apartament, trebuiau sa refuze politicos. Oricum problema nu este ce mi da ia, căci nu mi da nimic. Speță este de ce vrea sa ia ce da legea nativ și natural după moartea tatalui.

nu ceda absolut nimic, impartiti in 3 ...tatal tau de aia a muncit toata viata sa mosteniti voi copii ,mama ta are dreptul ei si nu o veti putea da afara din casa

#46
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

View PostAlexEn, on 03 aprilie 2023 - 09:46, said:

In dreptul nostru, un testament nu inlatura de la mostenire un mostenitor rezervatar, cum sunt copiii, deci oricum nu ar fi rezolvat nimic. Principial era aceeasi situatie.
De aceea am spus ca reducea cota copiilor, nu o elimina, asadar nu rezolva dafr imbunatatea.

#47
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

View Postcristiandrei, on 03 aprilie 2023 - 10:55, said:

De aceea am spus ca reducea cota copiilor, nu o elimina, asadar nu rezolva dafr imbunatatea.

Cu ce se imbunatatea situatia?

#48
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

View PostAlexEn, on 03 aprilie 2023 - 09:46, said:

In dreptul nostru, un testament nu inlatura de la mostenire un mostenitor rezervatar, cum sunt copiii, deci oricum nu ar fi rezolvat nimic. Principial era aceeasi situatie.

Este adevarat, dar aceasta limitare a testamentului nu se aplica doar in cazul in care unul dintre copii mostenitori este minor deci trebuie sa i se asigure anume conditii, chiar daca testamentul il exclude?

#49
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

View PostAlexEn, on 03 aprilie 2023 - 12:45, said:

Cu ce se imbunatatea situatia?

Cu faptul ca nu mai mosteneau copiii 3/8 ci mai putin. Asta daca facea testamentul in favoarea sotiei.

#50
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postvio69c, on 03 aprilie 2023 - 12:54, said:

Este adevarat, dar aceasta limitare a testamentului nu se aplica doar in cazul in care unul dintre copii mostenitori este minor deci trebuie sa i se asigure anume conditii, chiar daca testamentul il exclude?
Nu conteaza varsta mostenitorului.

Articolul 1.087
Moștenitorii rezervatari
Sunt moștenitori rezervatari soțul supraviețuitor, descendenții și ascendenții privilegiați ai defunctului.
Articolul 1.088
Întinderea rezervei succesorale
Rezerva succesorală a fiecărui moștenitor rezervatar este de jumătate din cota succesorală care, în absența liberalităților sau dezmoștenirilor, i s-ar fi cuvenit ca moștenitor legal.

Edited by pasilla, 03 April 2023 - 13:54.


#51
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Unii oameni sunt mai echilibrati si de incredere, cu care poti sa ai o relatie buna, altii nu.

Tu alegi singur, din cum stii ca e mama ta:

1. Daca e o persoana corecta si echilibrata, frumos ar fi ca tu si sora ta sa renuntati la partea voastra de mostenire si sa-si traiasca linistita batranetile, fara frica de a fi scoasa afara de copii (batranii au fixul asta);

2. Daca e o persoana mai "asa" si exista riscul sa-i lase totul surorii tale ("e si ea mai necajita, uite, nu e maritata/nu a avut noroc/o bate sotul ca n-are casa si ea, etc") sau, si mai grav, sa-i spele creierul vreun calugar smecher si sa doneze pe la vreo manastire, vreo biserica, vreo organizatie dubioasa, etc, atunci mergi si fa succesiunea conform legii;

Deci, alege in functie de ce ai acolo.

#52
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

View Postpasilla, on 02 aprilie 2023 - 15:57, said:

Inrr-o situatie similara, am renuntat la mostenire.
Mi s-a parut normal ca mama sa aibe 100% si numai pentru confortul ei psihic.  Ei doi au muncit pentru acele bunuri, eu nu am contribuit cu nimic.

Fiecare procedeaza in functie de cum crede, dar nu e normal sa astepti moartea parintilor, ca sa le mostenesti averea.

dar când te sună de 3x/săptămână să vii să-i faci frecție la picior, să-i cari lemnele și să-i faci focul, nu-i așa că contează ce face cu moștenirea? :o
când procreezi, ai datorii peste datorii...

View PostTsunamii, on 02 aprilie 2023 - 21:12, said:

Cam trist dupa ce ramai dupa sot doar cu amintirile si cu mandria copiilor pe care i-ai crescut, sa vina vulturii sa te sfasie...
Scuze de off-topic.

dacă ar fi vb despre fo' „mândrie”, atunci NU mai cerea să-i revină ei totul... :(

View Postciresel, on 02 aprilie 2023 - 13:38, said:

Întrebarea mea este dacă este mai bine sa se facă succesiunea sau mai bine sa nu fie? Sau e tot una.

dacă mama deschide succesiunea, mergi acolo, la notar, iar când notarul vă-ntreabă ce și cum, atunci tu spui că-ți vrei partea aia de 18,75%
vezi că 18,75% este din tot ce deține mama din timpul căsătoriei cu tatăl tău
deci dacă casa bunicii a obținut-o în timpul căsătoriei, atunci și aia face parte din moștenire, nu numai apartamentul
(poți verifica asta din actele casei: dacă acolo este trecut și tatăl tău, atunci este cum zic io)

dacă știi precis că mama nu dorește o astfel de succesiune, atunci nici tu nu deschizi nicio succesiune, astfel totul se va-mpărți-ntre tine și sora ta, după  moartea mamei!

trist, dar asta e lumea reală în care trăim!

PS: ca să fie clar - părinții și socrii mei mi-au vândut mie și soției, ÎNCĂ din timpul vieții, imobilele lor (cu drept de rentă viageră); ca să nu mai fie nicio îndoială după decesul lor.
Viața-i o curvă!

(scuzați cuvântul „viața! :P )

#53
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

View Postcristiandrei, on 03 aprilie 2023 - 13:04, said:

Cu faptul ca nu mai mosteneau copiii 3/8 ci mai putin. Asta daca facea testamentul in favoarea sotiei.

E o problema de principiu, nu de cat de mare e mostenirea.

#54
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,885
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcristiandrei, on 03 aprilie 2023 - 09:18, said:

Inteleg punctul tau de vedere, si probabil este valid in multe situatii, pe de alta parte, de multe ori parintele prefera sa lase copiilor, nu sotului, mai ales ca multi stau impreuna "doar pentru copii". Daca se dorea sa ramana sotului supravetuitor, se putea face un testament, mai reducea din conta copiilor, dar nu cred ca putea sa o elimine.

Iar e trist.
Pentru mine ceea ce au strans parintii e al lor, nu al copiilor si ar trebui hotarat impreuna ce sa se intample cu averea.
De ex, testament. Daca ambii parinti sunt de acord sa lase totul unui copil sa aiba dreptul, pentru ca asa e moral. Fiecare sa hotarasca ce vrea sa faca cu ceea ce a strans el, chiar daca doreste sa doneze unei biserici.
Copilul in cazul ala nu pierde nimic, dar de acord nu castiga nici pomana.
Dar testamentul nu-ti da dreptul sa hotarasti ce sa faci cu ceea ce ai strans tu

Alt caz.
Eu si frati-miu care e "doar dupa luat". A cules 3 apartamente de la mama.
Acum mama are probleme psihiatrice si are un apartament.
Dupa ce mama s-o duce, desi el a luat mai mult, sunt de acord sa ii cedez 60% lui, pentru ca vreau eu
Dar... in cazul in care eu m-as duce, mama ar avea pretentii la ceea ce am strans eu si mandra, si asta nu mai sunt de acord
Am facut si testament, dar... degeaba, testamentul nu ma apara, tot o poate face sa vanda tot sa imparta averea, chiar cu durerea pe care ar avea-o asta mica daca eu m-as duce.

Aceeasi familie alt exemplu, pe partea ei de data asta
Tatal ei, recasatorit, face casa in provincie cu noua lui mandra
Face testament sa-i ramana totul noii sotii, pe fata lui, singurul copil, o scoate explicit din testament
Moare de Covid
Sotia lui ma suna ca are nevoie de renuntare la mostenire, cu toate ca nu au copii si deci putea sa-i lase asteia casa dupa ce se duce ea.
E cam mare durerea in suflet, caci a parasit-o pe fii-sa la 5 ani.

Am fost la notar si am renuntat la mostenire.
Ne-a mai sunat si dupa aia, probabil sa ne invite la parastas... telefonul este inchis pentru ea, permanent.


Daca nu exista testament as fi de acord in oarecare masura cu legea, dar cu testament e imporal sa nu tii seama de dorinta celui care a strans banu sa faca cu el ce doreste.
Cam asta e parerea mea

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate