Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

După moartea tatălui, mama vrea sa ia tot.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#19
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,602
  • Înscris: 13.03.2005
Tocmai că fiind un bun comun, când trăia Tatăl avea 50%, mama avea 50%.
Mai citește o dată explicația mea.

Voi nu faceți succesiune decât după tată/soț, care a decedat recent.

#20
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,840
  • Înscris: 17.08.2022

 wertyck, on 02 aprilie 2023 - 16:44, said:

Tocmai că fiind un bun comun, când trăia Tatăl avea 50%, mama avea 50%.

Nu cred ca este asa.
Bunul donat  -caci de donatie vorbim in fapt - va fi comun doar dacă prin contract se stabileşte în mod expres că donaţia este făcută ambilor soţi.
Altfel este ca un bun obtinut prin testament de la tata si atunci apartine numai unuia, fiului sau fiicei tatalui
Devenind bun comun, apare ca atare la masa succesoriala si se aplica legea mostenirii pentru intregul bun

Edited by vio69c, 02 April 2023 - 16:53.


#21
ciresel

ciresel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.03.2007
Apartamentul este cumpărat de la stat pe numele părinților dar cu banii bunicilor, deci e bun comun. Evident ca tata mai avea mașina și niște mii de euro în cont care au fost scoși cu cardul și au întrat în posesia mamei. Astea nu m au deranjat, pe mine ma uimește de ce și ar dori  și ar cere sa  aiba partea noastră a copiilor.

#22
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

 vio69c, on 02 aprilie 2023 - 16:39, said:


Asta este inca un semnal de alarma ca sotii care inainteaza in varsta sa faca testamente inca in viata,

Da, e foarte important să faci testamentul cât timp ești încă în viată. Posted Image

#23
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003
Ti-ai facut acceptarea de succesiune?

#24
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014

 ciresel, on 02 aprilie 2023 - 17:00, said:


pe mine ma uimește de ce și ar dori  și ar cere sa  aiba partea noastră a copiilor.

Nu-i nimic uimitor. Fara succesiune si fara renuntarea voastra la mostenirea din partea tatalui, mama voastra nu poate deveni unicul proprietar cu acte in regula. Asta inseamna ca nu va putea vinde imobilul si masina tatalui pentru a-si insusi banii dupa bunul plac.

Daca refuza sa faca succesiunea, adica sa se imparta totul intre voi 3, cred ca o puteti da in judeca. Nu are dreptul sa va oblige sa renuntati la mostenirea dupa tata in favoarea ei.



#25
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,140
  • Înscris: 03.12.2021
Daca mama nu ar vinde ca apoi sa ramana pe strazi, nu vad  niciun motiv sa nu va cedati partile.

#26
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Jumatate din avere este a sotiei. Din cealalta jumatate sotia are parte egala cu ceilalti urmasi.

Deci 66,6% din avere este a ei oricum.

P.S. Am zis ceva in neregula de mi s-a sters postul anterior?

#27
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
abac, nu stiu de postul anterior dar stii gresit.
Copiii mostenesc 75% din averea/bunurile parintelui decedat. Ca e unul, ca sunt 10, cu totii vor avea 75% din cat avea parintele. Legat de apartamentul in cauza, parintele decedat avea 50%. Astfel, copiii vor avea 75% din aia 50%, adica 37.5% din tot apartamentul.
Daca parintele decedat ar fi avut un apartament mostenire si era DOAR pe numele lui, atunci copiii ar fi avut 75% din acel apartament si sotul supravietuitor 25%.

#28
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
cum nu poti fii fortat sa accepti o mostenire, nu poti fii fortat nici sa renunti la ea.

La mine in familie, cand a murit bunicul, toti copii bunicului au renuntat la mostenire si automat totul a revenit bunicii. Acum depinde de tine si de sora ta si de motivul pentru care nu ati vrea sa faceti o miscare similara. Daca frica voastra e ca mama o sa vanda apartamentul si o sa sparga banii in cazinou, atunci as intelege.

#29
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
1. Nu poți fi obligat să renunți la moștenirea care ți se cuvine.
2. Speța e complet ciudată, am mai auzit de-astea, dar pe dos: în sensul că mama nu a vrut să aibă de-a face cu apartamentul și le-a lăsat copiilor totul prin acceptarea succesiunii + donație imediată.
3. Dacă mama nu vă este mamă vitregă, deci să fiți certați și să fie alte interese la mijloc, cine știe, poate că ea o fi vrând să se mărite iar șamd, chiar nu văd sensul pentru care nu ați face succesiune normală, ei revenindu-i 3/8 din jumătatea rămasă de apartament, și vouă revenindu-vă restul de 5/8. Ce mare brânză? Ea nu va putea vinde sau închiria apartamentul fără voi, voi nu veți putea vinde sau închiria fără ea. Voi nu o puteți da pe ea afară, ea nu vă poate da afară pe voi. Pe de altă parte ea va plăti un impozit mai mic, că va trebui să plătiți și voi impozit pe părticica voastră. Deci în mod normal ea ar trebui să fie mulțumită cu situația, că oricum va controla tot apartamentul, dar va plăti impozit mai mic.

#30
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Poti incerca sa deschizi tu succesiunea.

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Cam trist dupa ce ramai dupa sot doar cu amintirile si cu mandria copiilor pe care i-ai crescut, sa vina vulturii sa te sfasie...
Scuze de off-topic.

#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 ciresel, on 02 aprilie 2023 - 15:39, said:

Atât timp cât nu cedez partea mea, apartamentul este blocat. Altfel mama poate face ce vrea cu el. Mai sunt curios dacă partea ei o poate da expres sorei mele prin donație?
După ce se termina procedura succesorala,  poate  dona/vinde oricui partea ei adică 50%+12,5%.

Edited by Freddy12, 02 April 2023 - 21:33.


#33
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 ciresel, on 02 aprilie 2023 - 15:39, said:

Atât timp cât nu cedez partea mea, apartamentul este blocat. Altfel mama poate face ce vrea cu el. Mai sunt curios dacă partea ei o poate da expres sorei mele prin donație?

Bine, dacă se fac demersurile, nu vă înțelegeți la notar, un judecător o va pune să îți plătească o anumită sumă, care reprezintă valoarea părții tale. Adică nu-ți imagina că rămâi cu 20% din apartament, sau cât îți revine, până te hotărăști tu să renunți sau să vinzi.

Cu partea ei, după ce se face succesiunea, mama ta poate face ce vrea, inclusiv să o dea surorii tale.

#34
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003

 Tsunamii, on 02 aprilie 2023 - 21:12, said:

Cam trist dupa ce ramai dupa sot doar cu amintirile si cu mandria copiilor pe care i-ai crescut, sa vina vulturii sa te sfasie...
Scuze de off-topic.
Mie mie se pare exagerata/suspecta cererea de a avea tot.
Dar copiii n-au pierdut nimic?

#35
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

 ciresel, on 02 aprilie 2023 - 17:00, said:

Apartamentul este cumpărat de la stat pe numele părinților dar cu banii bunicilor, deci e bun comun. Evident ca tata mai avea mașina și niște mii de euro în cont care au fost scoși cu cardul și au întrat în posesia mamei. Astea nu m au deranjat, pe mine ma uimește de ce și ar dori  și ar cere sa  aiba partea noastră a copiilor.
Dintr-un sentiment de nesiguranta. Probabil se gandeste ca e in varsta si ca va avea nevoie de ingrijire la batranete si crede/spera ca asta va veni din partea surorii tale si atunci vrea sa-i lase totul sau cel putin apartamentul respectiv ei, dar totodata sa aiba si siguranta ca are ceva de care poate sa dispuna nestingherita de prezenta unor alti proprietari. Trist este ca lucrurile astea nu se discuta in familie ca sa existe o intelegere si sa se faca de comun acord.

#36
ciresel

ciresel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.03.2007

 AlexD2, on 02 aprilie 2023 - 22:40, said:


Dintr-un sentiment de nesiguranta. Probabil se gandeste ca e in varsta si ca va avea nevoie de ingrijire la batranete si crede/spera ca asta va veni din partea surorii tale si atunci vrea sa-i lase totul sau cel putin apartamentul respectiv ei, dar totodata sa aiba si siguranta ca are ceva de care poate sa dispuna nestingherita de prezenta unor alti proprietari. Trist este ca lucrurile astea nu se discuta in familie ca sa existe o intelegere si sa se faca de comun acord.
asa m am gândit și eu. Probabil vrea sa i dea surorii apartamentul pt a avea grija de ea. Nici asta nu m ar fi deranjat, dacă am fi discutat ca adulții. La urma urmei putea da cu uzufruct gospodăria la un copil și apartamentul la celalat copil. Și era asigurata ca va fi ajutata. Din păcate orice discuție amiabila a dus la neînțelegeri. Mama mea considera ca copiii trebuie sa fie subordonați părinților pana la moarte și sub ascultare definitiva fără drept de a-și spune orice părere. Ori asta pt mine de acu  adult fiind demult și având propria mea familie, mi se pare cel putin ciudata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate