Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

După moartea tatălui, mama vrea sa ia tot.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
ciresel

ciresel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.03.2007
Mama are un apartament cu drept comun cu tata. În el mai stătea sormea care este nemăritata cu părinții. Mama are gospodărie la tara pe numele ei de la bunicu unde stau vara iar iarna stau la bloc.

Acum tatăl meu a decedat în urma unei boli grave. Mama vrea sa facă succesiunea  imediat dar cu conditia ca  eu și sormea sa i cedam partea, pt ca nu se simte "bine" dacă ar locui într un apartament unde nu i totul a ei, deși mai are gospodăria la tara tot pe numele ei.

Evident ca eu nu am fost deacord si au ieșit conflicte. Sora nu zicea nimic. Menționez ca mama a mai vândut pamant de la bunicu, fără ca eu sa știu decât  după câțiva ani și sa ziceam ca nu mai prezintă "încredere".

Întrebarea mea este dacă este mai bine sa se facă succesiunea sau mai bine sa nu fie? Sau e tot una.

Edited by pstdgt, 02 April 2023 - 15:38.


#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007
Daca trec mai mult de 2 ani (parca 2) de la deces cand faceti succesiunea va trebui sa mai achitati si o taxa de 1% din bunurile care intra in masa succesorala.
Mama nu avea de ce sa te anunte ca a vandut pamantul de la bunicul, este bunul ei (asa presupun, ca era al ei atunci) si dispune de el cum vrea in timpul vietii.

Nu va poate obliga nimeni sa va cedati partea. Daca o cedati, aia e, nu o mai luati inapoi.
Fara sa dezbateti succesiunea nu veti avea certificatul de proprietar si nu veti putea dispune de bunuri, in mod legal.

Mergi la un notar sau un avocat si te lamureste.

#3
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Doar daca se imparte cu tine si sora ta, altfel nu. Altfel poate sa o apuce nebunia dupa si sa vanda, sa doneze la vreo manastire..treburi de genul asta

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Oricum ea are partea leului din acel apartament adică jumătate care este partea ei de drept, masa succesorală fiind cealaltă jumătate care se împarte in felul următor: 1/4 mama iar restul de 3/4 se împarte între tine și sora ta. Cam cât valorează apartamentul? Fa socoteala și vezi dacă merita sa te cerți cu mama ta. Dacă s-ar vinde cu 80.000€ partea ei ar fi de 50.000€ iar restul s-ar împarți între copii. Contează și ce vârsta are mama. Dacă e încă tânăra, se poate recăsători și apar alte complicații cu succesiunea.
Mai bine nu renunța la partea ta ca nu se stie in viitor dacă nu se va lasa păcălită de vreun escroc sa vândă apartamentul pe nimic și sa ajungă in strada.

Edited by Freddy12, 02 April 2023 - 14:54.


#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Ceva e suspect la atitudine dar... facand succesiunea normal, mama va avea 62.5% din tot apartamentul, tu 18.75% si sora 18.75%.
II poti "explica" faptul ca asa, nimeni nu va putea sa o pacaleasca sa-i vanda apartamentul si sa nu aiba unde sa mai stea.

#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Masa succesorala de 40.000:4=10.000 Unde e greșeala?
Sau altfel : 80.000x62,5:100=50.000 adică partea mamei din tot apartamentul.
Situația asta îmi amintește de o situație cumva asemănătoare . Mama și fratele ei au moștenit o casa de la un unchi. Mama a renunțat la partea ei iar fratele ei când a îmbătrânit si s-a sclerozat a vândut casa iar banii i-a dat împrumut cuiva fără nici o garanție și nu i-a mai văzut.

Edited by Freddy12, 02 April 2023 - 15:18.


#7
ciresel

ciresel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.03.2007
Atât timp cât nu cedez partea mea, apartamentul este blocat. Altfel mama poate face ce vrea cu el. Mai sunt curios dacă partea ei o poate da expres sorei mele prin donație?

#8
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 27.08.2021
@ciresel

Pai poti sa vii cu argumentul ca dupa succesiune va avea 62,5% din apartament fata de 50% inainte sa moara sotul ei/tatal tau. Daca nu se simtea bine inainte, acum o sa se simta mai bine. Daca nu o deranja inainte, n-ar trebui nici acum.

#9
ciresel

ciresel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.03.2007

View Postsorin147, on 02 aprilie 2023 - 14:45, said:

Ceva e suspect la atitudine dar... facand succesiunea normal, mama va avea 62.5% din tot apartamentul, tu 18.75% si sora 18.75%.
II poti "explica" faptul ca asa, nimeni nu va putea sa o pacaleasca sa-i vanda apartamentul si sa nu aiba unde sa mai stea.
. Mie nu de un străin îmi este frica ci efectiv ca l ar dona sorei sau  hiar sa l vândă.

#10
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023
Cu partea ei poate face ce vrea.

#11
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 27.08.2021
Mai este si aspectul asta:
"c. renunțarea este un act juridic indivizibil; succesibilul nu poate renunța în parte la dreptul său succesoral pentru a accepta restul."

Deci daca renunti renunti la tot nu numai la partea ta din apartament, ci si orice bani in conturi, terenuri, alte posibile proprietati ale tatalui tau.

#12
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Asa cum voi puteti sa-i donati partea voastra si ea poate face la fel cu partea ei. Teoretic, poate si sa vanda partea ei dar nici dracu nu se baga sa cumpere asa ceva.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Inrr-o situatie similara, am renuntat la mostenire.
Mi s-a parut normal ca mama sa aibe 100% si numai pentru confortul ei psihic.  Ei doi au muncit pentru acele bunuri, eu nu am contribuit cu nimic.

Fiecare procedeaza in functie de cum crede, dar nu e normal sa astepti moartea parintilor, ca sa le mostenesti averea.

Edited by pasilla, 02 April 2023 - 16:00.


#14
ciresel

ciresel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.03.2007

View Postpasilla, on 02 aprilie 2023 - 15:57, said:

Inrr-o situatie similara, am renuntat la mostenire.
Mi s-a parut normal ca mama sa aibe 100% si numai pentru confortul ei psihic.  Ei doi au muncit pentru acele bunuri, eu nu am contribuit cu nimic.

Fiecare procedeaza in functie de cum crede, dar nu e normal sa astepti moartea parintilor, ca sa le mostenesti averea.
corect asa e. Doar ca apartamentul este cumpărat de bunnocul meu și pus pe numele părinților plus ca mama mai are încă o gospodărie  tot pe numele ei de la bunicul. Adică na.... Ea  sta acum în doua case.

#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,514
  • Înscris: 13.03.2005

View PostFlapJack7, on 02 aprilie 2023 - 15:42, said:

”1/4 mama iar restul de 3/4 se împarte între tine și sora ta.”
Acuma, dacă 50.000 e un sfert din 80.000...
Nu ai înțeles cum sta treaba.
Ai omis că mama avea 50% din apartament, încă de când trăia soțul ei. Succesiunea se face doar pe 50% din apartament, adică partea decedatului. Acel 1/2 din apartament se împarte la mama 1/4 și 3/4 la cei 2 copii, iar 1/4 din 50% e chiar 12.5% din total apartament. Deci mama va avea 50% +12.5%=62,5% după succesiune.

#16
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

View Postciresel, on 02 aprilie 2023 - 16:05, said:

corect asa e. Doar ca apartamentul este cumpărat de bunnocul meu și pus pe numele părinților plus ca mama mai are încă o gospodărie  tot pe numele ei de la bunicul. Adică na.... Ea  sta acum în doua case.
Doar că detaliile astea nu au nici o relevanță.

Edited by FlapJack7, 02 April 2023 - 16:24.


#17
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 17.04.2015

View Postciresel, on 02 aprilie 2023 - 13:38, said:

Mama vrea sa facă succesiunea  imediat dar cu conditia ca  eu și sormea sa i cedam partea
Eu stiam ca nu se poate face renuntare la mostenire in favoarea altui mostenitor.
Adica, tu si sora ta daca vreti asta, renunti pur si simplu la mostenirea de dupa tata printr-o declaratie la notar etc... dar asta nu insemna ca cotele voastre ce v-ar fi revenit din mostenire revin mamei, in sensul ca daca mai exista alti posibili mostenitori care pot veni la dezbaterea succesiunii, altfel va putea sta treaba. Odata ce copii renunta la mostenirea de dupa un parinte, vin la rand alte grade (ascendenti, colaterali si cum s-or mai numi), daca exista.
Banuiesc adica ca e ceva ca si cum daca intr-un cuplu nu ar exista copii (descendenti)... moare unul dintre soti, la mostenire vine sotul supravietuitor precum si ascendenti(parinti) si frati(colaterali)

Edited by AroundYou, 02 April 2023 - 16:39.


#18
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,784
  • Înscris: 17.08.2022

View Postsorin147, on 02 aprilie 2023 - 14:45, said:

Ceva e suspect la atitudine dar... facand succesiunea normal, mama va avea 62.5% din tot apartamentul, tu 18.75% si sora 18.75%.



Nu stiu daca este exact,
Vorbind de mostenitorii descendenti principali - copii
Cota variaza daca intra in calcul ascendentii principali sau ascendentii colaterali
ajungand la 3/4 cand alaturi de sotul in viata raman bunicii sau rude de gradul 3-4

Asta este inca un semnal de alarma ca sotii care inainteaza in varsta sa faca testamente inca in viata,
din pacate nu e tine seama asa cum nu se tine pentru asigurari


Cel mai comod este vanzarea si impartirea banilor
Daca una din parti doreste musai sa locuiasca mai departe trebuie sa compenseze cu bani celelalte parti implicate.
Transferul dreptului de proprietate se face numai daca este acordul tutror co-mostenitorilor
Daca nu exista si nu se ajunge nicium la intelegere tribunalul va hotara

View Postwertyck, on 02 aprilie 2023 - 16:20, said:

Nu ai înțeles cum sta treaba.
Ai omis că mama avea 50% din apartament, încă de când trăia soțul ei.

Nu sunt sigur ca este asa.
Bunicul a cumparat apartamentul si l-a trecut pe numele ambilor deci este bun comun
Daca nu l-a trecut pe numele ambilor si a facut donatie numai unuia, da, este proprietatea aceluia chiar daca sunt casatoriti
De asemeni poate dona jumatate-jumatate, dar asta trebuie specificat.

Edited by vio69c, 02 April 2023 - 16:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate