Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

După moartea tatălui, mama vrea sa ia tot.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#91
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posthoneybee, on 07 aprilie 2023 - 00:10, said:

Nu li se poate incalca acest drept. Posted Image
Nu am vazut ca cineva sa le conteste dreptul legal.

#92
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Posthoneybee, on 06 aprilie 2023 - 23:22, said:

Adica ea sa aiba o batrinete linistita, iar copiii sa duca o viata zbuciumata.

Exact, asa ar fi moral
Legal, mama, dupa ce si-a ingropat pe cel cu care a strans averea si cu care a crescut copiii. poate fi obligata sa vanda tot si sa imparta.

Revin la exemplul meu in care tatal sotiei mele a lasat cu testament ca tot ceea ce au strans, el si sotia lui sa-i ramana sotiei lui, cu dorinta sa nu-i lase singurului copil nimic.
Legal sotia mea putea sa isi ceara partea, sau sa santajam pe vaduva sa scrie un testament prin care lasa dupa moarte, totul sotiei mele, ei, neavand copii.

Daca facea asta nevasta-mea, acum eram pe matrimoniale, dar nu a fost nici o secunda discutia sa nu acceptam decizia lui socra-miu, chiar daca el nu si-a iubit fiica.

Sau la exemplul meu in care mama a dat 3 apartamente lui frati-miu, acum, poate jucand teatru, cand sunt cu ea imi spun ca apartamentul in care traieste inca ar trebui sa mi-l lase mie ca i-a dat astia destul.
Ii spun, "chiar vrei sa te certi cu el acum la batranete? De ce nu stai tu linistita si-ti vezi de viata ta!"

Eu stiu clar ca dupa moarte, daca nu cumva i-a dat lui apartamentul, caci n-am de unde sa stiu, il vindem si-i dau 60% lui, pentru ca a investit pe ici pe colo.
Daca i l-a dat pe la spate, sa fie primit, oricum eu n-am pierdut nimic, a fost dorinta ei cu ce a acumulat ea si taica-miu. Ne-a crescut totusi. Nu stiu, poate oi fi fost adoptat eu, naiba stie, e o durere in suflet, dar nu e treaba mea sa fac eu dreptate.

#93
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014

View Postpasilla, on 07 aprilie 2023 - 00:36, said:


Nu am vazut ca cineva sa le conteste dreptul legal.


Dar mama lor ce face? A pus o conditie copiilor, prin care le incalca acestora dreptul la mostenire, atit d.p.d.v. legal, cit si moral. :)

View PostTsunamii, on 07 aprilie 2023 - 05:58, said:


Exact, asa ar fi moral


Tsu, nu-i chiar asa cum spui.

Moral ar fi ca toti trei sa traiasca linistiti si in armonie.
Moral ar fi, in cazul de fata, ca mama sa nu conditioneze succesiunea si sa nu-si oblige copiii sa renunte la mostenire in favoarea ei.
Moral ar fi ca mama sa nu se puna pe primul loc si sa respecte o decizie legala.
Moral ar fi ca mama sa nu faca vreo diferentiere intre copii si sa-i iubeasca deopotriva pina la moarte.
Moral ar fi sa se gindeasca la faptul ca nu o sa ia nimic pe lumea cealalta: nici proprietati imobiliare, nici banii sotului si nici masina lui. Daca poate sa le faca acum un bine copiilor, inseamna ca n-a trait degeaba si a inteles care i-a fost menirea in viata.

Ca in realitate nu se intimpla asa, asta e alta poveste.

In rest, din exemplele pe care le-ai dat:

In cazul sotiei tale e vorba despre o mama vitrega, nu de cea biologica. Testamentul socrului putea fi contestat, dar ati ales sa nu o faceti. Din ce considerente, numai tu stii.

In cazul mamei tale, nu prea vad ce ar fi de discutat. Daca ai renuntat de bunavoie la succesiunea dupa tata, declarind la notar sau la ambasada ca doresti acest lucru in favoarea ei, atunci poate dispune de cele 3 apartamente cum doreste. Nu trebuie sa-ti ceara voie, daca sa le doneze fratelui tau sau sa le vinda. Nu-i moral, dar e legal. E proprietara lor cu drepturi depline. Dupa decesul ei, poti sa-i contesti deciziile prin care a favorizat numai pe unul dintre copii. Nu e sigur ca justitia iti va da vreun cistig de cauza, dar e dreptul tau legal sa incerci. Vrei sa o faci, bine. Nu vrei, e iarasi bine. Decizia iti apartine. :)

#94
ciresel

ciresel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.03.2007
Între timp maica-mea s a lamurit ca greșește. A zis ca nu mai vrea pricentele noastre. Ma rog de fapt e fortuita. Ca tot vb de moralitate, atât apartamentul cât și  casa  de la tara sunt cumpărate /moștenite de părinții ei. Dacă ar fi sa trag linie, de fapt în viata, nu a construit nimic. Deci moral, dacă ai primit o educație în care părinții tăi ți au  dat cam tot ce ai vrut atât în timpul vieții cât și moștenire, n am putut sa i înțeleg cu atât mai mult gestul. Ei, dacă aceste  proprietăți le făcea prin munca ei, poate as fi înțeles. Dar cum ea a fost ajutata, MORAL  era sa și ajute copiii.

Edited by ciresel, 07 April 2023 - 08:09.


#95
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Sunt doar trist dupa cum judeca oamenii

#96
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

View PostTsunamii, on 06 aprilie 2023 - 22:08, said:

E o arie de drept, trebuie sa ne limitam doar la lege.

atunci ideile tale nu valorează nimic! :(
legea zice că se-mparte conform unui algoritm, indiferent dacă copii au contribuit sau nu la averea familiei!

howgh!

#97
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgushpi, on 07 aprilie 2023 - 09:50, said:

atunci ideile tale nu valorează nimic! Posted Image\

Doar moralitate

#98
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
da, dar a mai scris un coleg, avem vice-versa + încrucișare, și-n această problemă:
-e moral să-ți întreții mama și să nu-i furi munca
-e moral ca mama să aibă grijă de copii până la moarte
-e moral ca familia să se-nțeleagă mutual/reciproc
-e moral să-ți protejezi bătrânul în caz că dă semne de senilitate (chiar și prin deposedare de „avere”)

io mi-am certat părinții, anii trecuți, că contractau diverse, fără să mă consulte, iar mai apoi când se dumireau că au fost escrocați - tot la mine veneau să se plângă!
ex:
-contracte de telefonie mobilă, în care erau păcăliți cu câte-n jaf de telefon, dar abonamentul era cât paștele
-achiziție de aparate auditive care costau cât un laptop mediu, dar care nu îmbunătățeau nimic
-etc...
după ce l-am spus răspicat că DACĂ nu mă-ntreabă întâi pe mine, NICI să nu-mi mai plângă pe la uși că au fost păcăliți
am noroc că le-a intrat bine-n minte ideea!

#99
ciresel

ciresel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.03.2007

View Postgushpi, on 07 aprilie 2023 - 10:14, said:

da, dar a mai scris un coleg, avem vice-versa + încrucișare, și-n această problemă:
-e moral să-ți întreții mama și să nu-i furi munca
-e moral ca mama să aibă grijă de copii până la moarte
-e moral ca familia să se-nțeleagă mutual/reciproc
-e moral să-ți protejezi bătrânul în caz că dă semne de senilitate (chiar și prin deposedare de „avere”)

io mi-am certat părinții, anii trecuți, că contractau diverse, fără să mă consulte, iar mai apoi când se dumireau că au fost escrocați - tot la mine veneau să se plângă!
ex:
-contracte de telefonie mobilă, în care erau păcăliți cu câte-n jaf de telefon, dar abonamentul era cât paștele
-achiziție de aparate auditive care costau cât un laptop mediu, dar care nu îmbunătățeau nimic
-etc...
după ce l-am spus răspicat că DACĂ nu mă-ntreabă întâi pe mine, NICI să nu-mi mai plângă pe la uși că au fost păcăliți
am noroc că le-a intrat bine-n minte ideea!
exact asta i am spus și eu mamei. Ar trebui sa ma Privească ca pe un adult. Se poate uneori ca copii adulți sa fie mai lucizi și sa ia niște decizii mai corecte decât un părinte la o anumita vârsta. La mama din păcate, subordonarea și ascultarea copiilor în fata ei, se pare ca o urmărește pana la moarte. Ori mentalitatea asta, ar trebui depășită

Edited by ciresel, 07 April 2023 - 10:46.


#100
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgushpi, on 07 aprilie 2023 - 10:14, said:

da, dar a mai scris un coleg, avem vice-versa + încrucișare, și-n această problemă:

Asta e diferenta dintre noi, daca partenerul de discutie NU e moral, eu continui sa fiu moral. Continui sa respect dorinta celuilalt, INDIFERENT daca ala ma respecta sau nu.
Atitudinea mea NU DEPINDE de deciziile mamei.

Daca ea considera sa dea din munca ei lui frati-miu, la adaposturi de catei sau biserica, so, be it!
E AL ei si a lui taica-miu. Ei au 100% drept de decizie.

Cum vreau sa am si eu sau mandra, TOT ceea ce am strans, cu toate ca si mama, legal are dreptul
Nu accept sa vine NIMENI peste dorinta mea. Daca mie mi se intampla sa crap vreau doar nevasta sa hotarasca, NIMENI din familia mea nu vreau sa aiba dreptul.
Din pacate, legea nu ma lasa.

#101
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014

View PostTsunamii, on 07 aprilie 2023 - 13:13, said:



Nu accept sa vine NIMENI peste dorinta mea. Daca mie mi se intampla sa crap vreau doar nevasta sa hotarasca, NIMENI din familia mea nu vreau sa aiba dreptul.
Din pacate, legea nu ma lasa.

Ba te lasa. Legea nu te opreste sa treci chiar de miine tot ce ai: casa, masina si economii, numai pe numele sotiei. Si nimeni din familia ta nu va putea sa o atace in instanta.
E drept, ca exista riscul sa-ti dea papucii la prima cearta in doi si sa ramii numai cu ce ai pe tine. :D

Edited by honeybee, 07 April 2023 - 16:00.


#102
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Posthoneybee, on 07 aprilie 2023 - 15:59, said:

Ba te lasa. Legea nu te opreste sa treci chiar de miine tot ce ai: casa, masina si economii, numai pe numele sotiei. Si nimeni din familia ta nu va putea sa o atace in instanta.
E drept, ca exista riscul sa-ti dea papucii la prima cearta in doi si sa ramii numai cu ce ai pe tine. Posted Image

Doar daca divortez, altfel nu-i pot lasa totul sotiei, legal vorbind.
Mama are dreptul sa-si ceara partea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate