Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 

Driver-ul GPU, Nvidia Container, foloseste 30% din procesor

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011
Va salut! Totul a functionat bine pana astazi de dimineata, am dat un restart apoi am incercat sa intru intr-un joc, am observat ca PC-ul este slow af si pierdusem in jur de 40 FPS (plus loading time foarte mare). Am inchis jocul si am intrat in task manager sa vad concret care este treaba si am observat ca "Nvidia Container" consuma intre 15% CPU si sare chiar la 40% uneori, aparent scrie si fisiere pe disk intre 0.1MB/s pana la 3MB/s uneori, tinand unul dintre disk-uri in full load 100% cu toate ca driver-ul este instalat pe SSD cu Windows-ul, pe disk-ul cu pricina am doar niste imagini ISO si alte chestii irelevante cu care driver-ul nu ar avea treaba in general.

Ce este si mai ciudat este ca foloseste doar un singur thread la CPU, chestia asta este foarte bizara, si nu am mai intalnit asa ceva de cand aveam un Core 2 Duo acum 100 de ani si atunci cand arhivam un film.

Am rezolvat partial problema inchizand task-ul din tskmgr, agentul nvidia isi da restart si apoi consumul Nvidia Container-ului ramane la 0% foarte rar 0.1-0.2% si nu mai am probleme de performanta, totusi dupa fiecare restart daca nu inchid manual task-ul ca sa isi de-a restart agentul nvidia, problema revine de fiecare data.

Si nu, task-ul nu este vreun bitcoin miner luat de pe phub care pretinde a fi nvidia, aparent este chiar driver-ul legit cu toate certificarile in regula.

Am incercat:

1. Update de driver = Fail.
2. Downgrade la driver mai vechi = Fail.
3. DDUla driver + update/downgrade = Fail.
4. Dezinstalat si Reinstalat Geforce Experience = Fail.
5. Toate configuratiile posibile (Dezactivat instant replay, recording etc din Shadowplay) = Fail.

Specs:
CPU i7 6700 3.40Ghz
GPU RTX 2070
RAM 16 GB DDR4 3200Mhz
SSD nvme cu Windows 10 Pro 64 bits + Toate proogramele tot pe SSD.
3 HDD a cate 1TB pentru storage (jocuri, poze, arhive etc).


Poate aveti idee care ar fi problema! Multumesc!

Attached Files


Edited by areal_IT, 15 March 2023 - 20:01.


#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Încearcă asta - https://nvidia.custh.../5450/kw/hotfix

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004
{e vremea cand mai foloseam placi dedicate am intalnit ceva de genul la nVidia dar s-a rezolvat dezinstalant Geforce Experience - fara a o mai reinstala la loc.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,938
  • Înscris: 30.08.2006
https://www.makeuseo...ainer-high-cpu/
Vezi daca te ajuta sugestiile din link.

#5
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011

View Posteiffel, on 15 martie 2023 - 20:06, said:

{e vremea cand mai foloseam placi dedicate am intalnit ceva de genul la nVidia dar s-a rezolvat dezinstalant Geforce Experience - fara a o mai reinstala la loc.

Am incercat deja insa nu a functionat, aparent este un bug de la driver-ul nvidia, acum am descoperit.

View PostRavy, on 15 martie 2023 - 20:06, said:


Multumesc mult! Asta a rezolvat problema! Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate