Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu buletinele de v...

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector
 La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 

regleta pentru legarea a doua cabluri

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
37 răspunsuri în acest subiect

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012
Cand ai de facut 3 legaturi intr-o doza.....parca e mai simplu rasucit, o briceheta, niste fludor si o banda izolatoare.

View PostIon_Bumbu, on 13 martie 2023 - 13:53, said:

La americani din astea se folosesc:
Adica tot rasucire si izolare, dar mai rapida.

#20
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.816
  • Înscris: 31.01.2010
Exact, elimina cositorirea si izolarea.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012
In timp, legatura se oxideaza cu alea americane.
Cositorita si izolata cu banda, poate sa stea si in apa :)

#22
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.816
  • Înscris: 31.01.2010
Da, cred ca din acel motiv sint interzise la utilizarea navala.
Pentru casa sint preponderente in state si mai ieftine decit Wago.

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012
Se folosesc prin multe tari si in multe aparate/utilaje.

#24
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.625
  • Înscris: 02.09.2006

View Postpasilla, on 13 martie 2023 - 14:00, said:

Cand ai de facut 3 legaturi intr-o doza.....parca e mai simplu rasucit, o briceheta, niste fludor si o banda izolatoare.


Adica tot rasucire si izolare, dar mai rapida.
Asa topesti tu fludorul? presupunind ca ''briceheta'' este ''bricheta''???

View Postloock, on 13 martie 2023 - 02:25, said:

Wago se folosesc masiv de 53 de ani din 1970 si nu au probleme. Exista si cutie cu gel izolant pt. ele. Si exista si gel conductiv cu care poti combina cupru cu aluminiu - insa in cazul acesta particular nu as trage multi amperi nici cu gel nici fara.

Pt. curent mare de 32A de ex Wago tine mai bine decat cositorirea care se topeste.

Wago inline 221 2401 si 2411 au aparut mai recent, pana la 4mmp.
221 are si variante de pana la 6mmp dar ultima data cand m-am uitat inline inca nu erau mai mari de 4mmp.
Aberant! daca ajunge sa se topeasca cositorul, s-a dus de mult si clema si izolatia cablului!

#25
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.816
  • Înscris: 31.01.2010
:D :D merge!
Nu-i chiar recomandat si mai greu decit cu pistol sau letcon dar pe probate merge.

#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.699
  • Înscris: 29.03.2006

View Posttytysor, on 13 martie 2023 - 22:33, said:


Asa topesti tu fludorul? presupunind ca ''briceheta'' este ''bricheta''???


Aberant! daca ajunge sa se topeasca cositorul, s-a dus de mult si clema si izolatia cablului!

Ce e aberant?

Wago 221 cu 4mmp e garantata 32A @ 450V.
Garantata 32A inseamna ca tine foarte lejer.
Daca vrei sa le topesti trebuie sa tragi cu rabdare mai mult timp 80-120 A.

Cele de 6mmp se folosesc lejer la 5 x 6 pt. plite care cu toate ochiurile la maxim trag 7 - 12 KWh fara sa se incalzeasca cablurile nici in ore.
Daca nu merg toate 4 la maxim poti pune lejer de 4mmp si chiar si cu toate 4 la maxim tin lejer 7-8 KWh cu 2 +1 x 4. Si cuptoare care au curatare pirocatalitica de 3,75 Kwh, ba chiar si ciudatenie de cuptor Bosch cu inductie de 5KWh.

Cositorirea nu e recomandata pt. curent mare.
Pe testate cedeaza inaintea Wago.
Daca vrei sa sertizezi OK, insa Wago 221 poti sa le desfaci lejer oricand din clapete.
Si in prize sunt mult mai usor de folosit daca si de prelungit cabluri vechi, chiar si 221 normale nu inline.
Cu inline e banal, trebuie doar sa dezizolezi 11mm.
Fara inline nu trebuie sa te chinui cu clesti sa tragi cabluri indoite, chit ca nu e greu nici asta, insa cel mai lejer prinzi mai intai cablurile prelungitoare, si apoi cuplezi de cablurile scurte, cu clapete tac pac in 2 secunde si nu au treaba, se folosesc din 1970 fara probleme. Daca ai aluminiu in perete, pui cu seringa gel conductiv insa eu personal nu as trage zeci de amperi ore intregi din al in cu chiar si cu gel, chiar daca schimbul ionic este incetinit, dar asta nu e problema Wago ci una generala.

Editat de loock, 14 martie 2023 - 01:34.


#27
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.699
  • Înscris: 29.03.2006
Pana la 2,5mm se gasesc si OBO 61 325 FL si 61 225 FL specificate 450V@ 24A.
La WAGO sunt clapete mai mari, altfel sunt f. bune si OBO.

Editat de loock, 14 martie 2023 - 01:42.


#28
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.816
  • Înscris: 31.01.2010

View Postloock, on 14 martie 2023 - 01:22, said:

Cositorirea nu e recomandata pt. curent mare.

Pina s-a introdus metoda sertizarii sau cleme cu suruburi bornele de la bateriile auto erau COSITORITE de cablul bateriei.
N-am intilnit nici una sa aiba probleme.
Hai ca fim seriosi, problema este de timp, calificare si pret, asa dac-l iei pe primul zugrav sa cositoreasca conexiuni risti sa ai probleme.
Povestea cu scuipatul cositorului la curenti mari probabil a aparut ca analogie a sudurilor la prizele de pamint de la paratraznete.
Prin anii 2006 s-a interzis sudarea platbenzilor de FeZn de la priza de pamint in companie, totul era prins in suruburi cu plachete dedicate, alea cu 4 suruburi pe colt.
La intrebarea de ce? raspunsul a fost ca un traznet serios sufla sudura care este in genera de sectiune mai mica decit platbanda, am calculat, disutat da a ramas cum au vrut, totul cu placi, cleme, suruburi.
Totusi acolo e vorba de mii de A

Editat de Ion_Bumbu, 14 martie 2023 - 11:22.


#29
steauaa

steauaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 164
  • Înscris: 18.01.2011
Daca tot e deschis un asemenea topic, caut si eu ceva asemantor
Dintr-o doza imi ies 6 fire legate intre ele doua cate doua prin reglete (faza nul si impamantare)
Din fiecare regleta imi iese cate un un singur fir care duce in priza(faza nul si impamantare)
O solutie mai simpla sa scap de reglete??
Am adaugat o poza cu o conexiune tip , in cazul de fata pentru faza( nu mai vreau sa desfac priza acum pentru ca e tarziu si raman fara lumina in casa)

Fișiere atașate


Editat de steauaa, 15 martie 2023 - 20:47.


#30
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.088
  • Înscris: 09.07.2019
Dacă sunt conductoare lițate sau mixte (myf și fy), wago 221-413. Dacă sunt doar conductoare masive (fy), wago 2273-203. E cel mai simplu.

Sunt bune și regletele în doză, dar folosite puțin diferit. Capetele dezizolate se bagă toate printr-o singură  parte, pe toată lungimea regletei și se strâng conductoarele cu ambele suruburi. Un soi de morsetă cu două șuruburi. N-am întâlnit să cedeze o astfel de conexiune.

Editat de a_r_C, 15 martie 2023 - 21:13.


#31
steauaa

steauaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 164
  • Înscris: 18.01.2011
conductoarele sunt litate de 2.5
is putin nedumerit si nestiutor pe deasupra
Vad ca mufa wago 221-413 are trei orificii pentru cablu, la mine din doza imi ies firele legate doua cate doua,
Eu cum ar trebui sa pun mufele care ies din doza in mufa wago?Trebuie sa le inadesc si sa introduc cele doua fire  inadite  intr-un singur orificiu, iar firul de la priza il intr-un alt  orificiu, deci in total folosesc doar doua orificii din mufa wago?

Editat de steauaa, 15 martie 2023 - 21:36.


#32
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.981
  • Înscris: 29.07.2017
Nu inadesti nimic. Alea doua care ies si cel care merge spre priza se pun separat, 3 fire, 3 locasuri in clema.
si cand le bagi in clema nici nu le rasucesti.
si daca ti-e frica de 221-413 ca nu ar tine peste 32A ai alternativa 221-613.

https://www.wago.com...ector/p/221-613

Editat de greenlife, 15 martie 2023 - 22:11.


#33
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012
413 sunt pentru conecrarea a 3 conductori. Pui cate doi in fiecare mufa, si inca unul pentru priza.
Mufa aia leaga cam asa: I_I_I

Editat de pasilla, 15 martie 2023 - 22:16.


#34
steauaa

steauaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 164
  • Înscris: 18.01.2011
deci cate un fir in fiecare mufa
am inteles , eu aveam impresia ca functioneaza ca un spliter, cu intrare si iesire Posted Image

Editat de steauaa, 15 martie 2023 - 22:27.


#35
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.088
  • Înscris: 09.07.2019
Fiecare gaură cu conductorul ei. Ai trei conductoare și trei găuri. "Inadirea", adică continuitatea o face clema wago. Ai mai multe conductoare, iei cleme cu mai multe găuri. Atenție!!!! Să întrerupi alimentarea din siguranță înainte să umbli la doza.

#36
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 619
  • Înscris: 12.07.2022

View Poststeauaa, on 15 martie 2023 - 20:35, said:

O solutie mai simpla sa scap de reglete??

Da, cele 3 borne ale prizei (faza, nul & impamantare) sunt duble, pentru 2 conductori; conectezi conductorii care intra in doza direct in priza, fara reglete sau cleme.

Acolo un rand de 3 conductori este alimentarea, celalalt rand de 3 pleaca catre o alta priza.

Fișier atașat  ringmainsocket.png   272,42K   20 download-uri

Editat de JohnnyRambo, 16 martie 2023 - 10:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate