Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Situatie mostenire

Segregare la baza stalpului

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 

Despre plata impozitelor pe imobile si masina

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#19
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,207
  • Înscris: 08.12.2006
La faza cu datul cardului pe ghiuseul.ro...se exageraza masiv, dar in fine.

Nu am auzit un singur caz de frauda sau ceva probleme , sunt mii de romani care folosesc ghiseul. ro.

#20
balauru23

balauru23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 17.08.2008

 Varonul, on 03 martie 2023 - 06:30, said:

ghiseul.ro este o gluma proasta
cineva fara card nu poate sa faca cont
apoi trebuie sa salvezi si sa nu pierzi toate platile.

bani cash si chitatanta in bana si pusa la dosar e sfant.
Accesul la ghiseul.ro se poate obtine si fara card. Trebuie depusa o solicitare la directia de impozite de care apartine fiecare. Eu am cont de multi ani fara a avea un card asociat.

#21
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,963
  • Înscris: 15.12.2009

 caiuscorneliu, on 03 martie 2023 - 07:06, said:

Evidența plăților anterioare rămâne în cont, nu trebuie să salvezi nimic. Pentru cine are un card bancar e cea mai lejeră variantă. Dosarul nu e sfânt, e o reminsecență a cancerului în care ne tot scăldăm.

Plătesc pe ghiseul.ro din 2016.

Sunt toate plățile consemnate în cont - și durează fix câteva minute să faci o plată.

Temerea asta că-ți fură din cont o poți ”alina” fff simplu. Suficient să pui în contul curent al cardului doar sumele necesare plății respective, iar banii să-i ții în alt cont, dacă te mistuie îndoiala.

Eu n-am auzit de vreun caz în care cineva să fi fost țepuit doar fiindcă a făcut plăți prin ghiseul.ro.

#22
balauru23

balauru23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 17.08.2008
Toate platile efectuate se regasesc in istoric pe ghiseul.ro
Am verificat acum istoricul si am gasit prima plata din 2015.

Edited by balauru23, 03 March 2023 - 08:36.


#23
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,963
  • Înscris: 15.12.2009
La ”plăți anterioare” :yes:

 Tsunnnami, on 02 martie 2023 - 23:51, said:

In schimb ... ghiseul.ro
Care, cateodata nu merge
La care... trebuie sa iti dai cardul de checking, pe care eu nu vreau sa-l pun la mana unor incompetenti
Ghiseul.ro, unde poti plati numai pentru tine ca persoana. Daca esti casatorit si ai casa impreuna cu sotia... neah, si ea trebuie sa faca acelasi lucru.
Daca mai ai si soacra...

Mai am si o soacra, mai am si un prieten.


Trebuie cont individual, fiindcă e rolul tău fiscal!

Nu cumulat cu al soacrei ori al unui prieten.

#24
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,400
  • Înscris: 27.10.2007

 Tsunnnami, on 02 martie 2023 - 23:51, said:

La care... trebuie sa iti dai cardul de checking, pe care eu nu vreau sa-l pun la mana unor incompetenti
pe mine m-ai pierdut aici. platile online inseamna card. nu vrei sa folosesti cardul, ai optiunea sa stai la coada.  simplu, nu?
si exemplu favorit al meu: mama,  a trecut binisor de 80 de ani, traieste intr-un sat uitat de lume, pe unde se filmeaza stirile de la ora 5,  dar  are card pe care il foloseste! din cand in cand ma suna sa-i spun soldul, ca nu stie cu aplicatia.
unii vad ca au ramas tot in secolul 19, ca mama e din secolul 20, si are card!

 Varonul, on 03 martie 2023 - 06:30, said:

ghiseul.ro este o gluma proasta
cineva fara card nu poate sa faca cont
de ce ai face cont, daca nu ai card? care e logica?

Edited by strongsss, 03 March 2023 - 08:47.


#25
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 18.04.2007

 strongsss, on 03 martie 2023 - 08:42, said:

de ce ai face cont, daca nu ai card? care e logica?
Ca să poată plăti online altcineva pentru persoana cardless.

#26
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,400
  • Înscris: 27.10.2007

 Tsunnnami, on 03 martie 2023 - 00:39, said:

Ia uite, mancale-as ochii lor:
tranzactii.jpg

Si la fiecar tranzactie, cui trimiti, CUI-ul, CNP-ul si numele, Posted Image

ghiseul.ro e varianta simpla. tu ai ales varianta complicata si te plangi. n-are logica, efectiv n-are logica.

#27
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,599
  • Înscris: 16.03.2007
asta nu e ala de nu stia sa caute lapte praf pe emag? Posted Image va mirati ca nu e in stare sa-si plateasca impozitul pe net?

Edited by laffin, 03 March 2023 - 08:52.


#28
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,400
  • Înscris: 27.10.2007

 Tsunnnami, on 02 martie 2023 - 23:51, said:

In schimb ... ghiseul.ro
Care, cateodata nu merge

am un amic care are birou de copiat acte si face plati pentru clientii sai, in sectiunea Permise auto/ Certificate de înmatriculare/ Autorizație provizorie.
nu a avut niciodata probleme cu functionarea portalului. sau poate de aceea nu merge, ca sunt prea multi utilizatori?

Edited by strongsss, 03 March 2023 - 09:10.


#29
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 16.04.2007

 Tsunnnami, on 02 martie 2023 - 23:51, said:

Ghiseul.ro, unde poti plati numai pentru tine ca persoana. Daca esti casatorit si ai casa impreuna cu sotia... neah, si ea trebuie sa faca acelasi lucru.
Daca mai ai si soacra...
Fiecare proprietar are un ROL unic asignat. Dupa ce il au fiecare, poti face plata pentru ei.
Eu platesc de ani de zile pe ghiseul.ro pentru 4 persoane. Tot in Bucuresti.

 Varonul, on 03 martie 2023 - 06:30, said:

apoi trebuie sa salvezi si sa nu pierzi toate platile.
Platile raman in istoric.
Automat vin si pe mailul personal.

#30
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
In afara de ce s-a spus , eu pe ghiseul platesc taxele pentru proprietati din 3 judete diferite cu bonificatia de plata anticipata afisata clar si aplicata. Mi se pare mult mai simplu decat daca fiecare primarie avea platforma ei separata.

Problema cu plati diferite pentru pesoane diferite nu o inteleg, ca si daca platesti la ghiseu platile le faci separat. Nu e o problema a platformei ci a metodei de a impartii taxele pe rol-uri nominale.

Personal ghiseul mi se pare o solutie foarte buna si mi-a usurat super mult plata taxelor. Daca esti reticent in privinta cardului de debit, de ce nu folosesti un card de credit la inscriere, sau un card virtual revolut. Orice varianta ai alege, tot online o sa rezolvi mai repede decat mergand la ghiseu.

#31
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
Eu am platit impozitul la case si masina la un terminal dintr-un magazin.

Am selectat taxe si impozite locale si dupa ce am tastat cifrele din codul numeric personal mi-a aparut cat am de plata dupa care am continuat sa tastez ce se cerea in meniu si intr-un minut am platit partea mea de impozite.

Nevestei i-a trebuit si ei un minut sa-si plateasca partea ei de impozite.

La acelasi terminal platim si intretinerea la bloc.

Ca sa platim si taxa pe prostie ne luam cate un bilet la 6 din 49 ca sa vedem daca avem noroc si cine eu sau nevasta.

Edited by Yhzx23, 03 March 2023 - 09:40.


#32
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,207
  • Înscris: 08.12.2006

 Yhzx23, on 03 martie 2023 - 09:38, said:


La acelasi terminal platim si intretinerea la bloc.


norocosilor....eu cu pensionarii mei , nu am reusit asa ceva, e mai bine pentru 99 % din ei sa sta o zi pe saptamana dupa administrator si sa faca cozi la usa adiministratiei.

#33
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Am plătit în ianuarie cu cardul de debit impozitele pentru 2 locații în 2 județe diferite pe gișeul.ro. O plată/tranzacție pentru impozit apartament și terenul aferent într-un județ, și o altă plată tranzacție pentru impozit apartament, teren aferent și mașină în alt județ. Două tranzacții pentru 5 impozite... Înainte să obțin datele de acces la ghișeul.ro foloseam transferuri bancare și evident că dura mai mult și era mai dificil.

Povestea cu drobul de sare îmi vine în minte, da, drobul poate să cadă peste copil (ghișeul.ro poate fi compromis și datele cardului citit, deși sunt destul de sigur că ghișeul.ro nu salvează datele cardului, deci riscul ar fi doar în momentul înscrierii și a plății efective, deci extrem de mic), dar poți să muți copilul (să folosești carduri virtuale, să limitezi sumele disponibile în contul atașat cardului, etc). Mi se pare că faci din țânțar, armăsar.

Sistemul actual este OK, dacă ai card the poți înrola online, dacă nu ai card te poți înrola de la ghișeul primăriei/instituției. Iar dacă vrei să plătești taxele online, evident că folosești card. Poate ar fi o idee ca în viitor să permită mai multe tipuri de plăți digitale, plata prin SMS, prin transfer bancar, cryptomonezi, etc - dar sistemul actual este OK pentru vasta majoritate a persoanelor.

#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,021
  • Înscris: 20.10.2015

 vladut01, on 03 martie 2023 - 01:29, said:

e grea readaptarea la realitatile romanesti! Cel putin impozitele in Romania sunt maruntis comparate cu cele de peste ocean. Din curiozitate cat plateai pe an in America? $6-7K pe an?

cam $8,500, :lol:

 Kokoshmare, on 03 martie 2023 - 06:49, said:

Poți sa plătești la stațiile selfpay dacă nu vrei cozi sau nu vrei sa dai cardul. Eu plătesc asa pentru un loc cu proprietarul decedat și în consecință fără card sau cnp valabil

Complicat, de ce nu m-as duce la ghiseu?

 wiseguy76, on 03 martie 2023 - 06:53, said:

Eu sunt foarte multumit de ghiseul.ro. Cardul, iti cer doar numarul lung, nu si restul de date, asa ca n-are cine ce sa faca cu el. Iar de platit e foarte simplu. Le-am facut cont si alor mei, si pana si ei au platit online.

Eu asta am zis mi se pare complicat.

 wertyck, on 03 martie 2023 - 07:45, said:

Se poate face cont și fără card, dar nu online, ci cu drum la primăria de care aparține acea persoana , pentru a primi user și parolă. Apoi se poate plăti în ghișeul.ro cu orice card, chiar si strain, sau al altei persoane.

Pai daca ma duc acolo, pot plati acolo... si gata.
Merge on-line, dar trebuie intai sa mergem la primarie, :lol:

 Xman_ghio, on 03 martie 2023 - 07:54, said:

...poate nu stai in orasul care trebuie!

Da, pentru ca fiecare face cum crede in tara asta

 futurist, on 03 martie 2023 - 08:01, said:

Eu platesc la primarie impozitu' si la alta institutie locu' de parcare.
Banu jos si hartia la dosar, cum a scris si cineva mai inainte.
Apa pietre, trecele raman. Posted Image
Mai nou nici asa nu se mai poate.
Mergi la taxe si impozite si apoi mergi la un automat

 unknown_35, on 03 martie 2023 - 08:08, said:

Muta-te in sectorul 4, acolo e o aplicatie pe telefon in care platesti toate impozitele odata. Se pare ca in in sectorul 5 aplicatia e in "constructie" - https://ditl5.ro/per...itati-de-plata/

Pt sectorul 6 aplicatia e functionala : https://taxelocale6....jloace-de-plata

Ghiseul.ro e foarte buna odata ce ai setat contul. Poti accesa si contul tau si al sotiei. Acum e si aplicatie pe mobil care functioneaza OK

Nu mai fi paranoic cu cardul de debit, nu cei de la ghiseul.ro ti-l cloneaza. Daca ti-e frica poti sa re-emiti altul dupa ce ai contul aprobat. Eu platesc taxe in 3 judete diferite, si fara ghiseul.ro nu as face fata. Plus ca platesc pt parinti, matusi etc, persoane care nu o au cu tehnologia ...
1. modalitatile de plata le stiu, cont bancar e okay
2. cardul de debit nu-l dau on-line. Aia e lege la mine. Ca nu vi s-a intamplat inca nu inseamna ca nu se poate, si evit un risc inutil.

 Naoto, on 03 martie 2023 - 08:32, said:

Temerea asta că-ți fură din cont o poți ”alina” fff simplu. Suficient să pui în contul curent al cardului doar sumele necesare plății respective, iar banii să-i ții în alt cont, dacă te mistuie îndoiala.

Eu n-am auzit de vreun caz în care cineva să fi fost țepuit doar fiindcă a făcut plăți prin ghiseul.ro.

Asta inseamna sa emit inca un card (am oroare de carduri) pentru care platesc la banca in plus
Cand totul ar fi putut sa fie foarte simplu, ca la factura de la enel

 Naoto, on 03 martie 2023 - 08:38, said:

Nu cumulat cu al soacrei ori al unui prieten.
Da, si pentru fiecare imi trebuie un card, soacra-mea nici cont bancar nu are

 strongsss, on 03 martie 2023 - 08:42, said:

pe mine m-ai pierdut aici. platile online inseamna card.

Nu, inseamna sa poti avea cont din care sa platesti cat vrei tu si cat autorizezi tu, asa mi se pare sigur

 strongsss, on 03 martie 2023 - 08:42, said:

de ce ai face cont, daca nu ai card? care e logica?

Cardul il folosesc la cumparaturi, atunci cand vreau, cat vreau, nu e inregistrat nicaieri, nu poate fi blocat etc
In cont vreau sa fiu DOAR EU in control. Si sunt, d-aia muncesc sa introduc o gramada de numere cand fac plata catre stat si pentru juma de apartament (care apropo mi se pare o prostie) si pe jumate din terenul aferent, cand putea fi foarte simplu o factura pentru tot impozitul la casa

 strongsss, on 03 martie 2023 - 08:48, said:

ghiseul.ro e varianta simpla. tu ai ales varianta complicata si te plangi. n-are logica, efectiv n-are logica.

E simpla, dar pentru mine nu e viabila (soacra nu are cont) si nesigura (dau cardul de debit), asa ceva nu voi face in veci

 strongsss, on 03 martie 2023 - 09:09, said:

am un amic care are birou de copiat acte si face plati pentru clientii sai, in sectiunea Permise auto/ Certificate de înmatriculare/ Autorizație provizorie.
nu a avut niciodata probleme cu functionarea portalului. sau poate de aceea nu merge, ca sunt prea multi utilizatori?
Stiu, dar e suficient sa se intample o data si sa te faca sa alergi sa incerci de multe ori fara izbanda sa iti recuperezi banii sau sa deblochezi contul

 tavitu, on 03 martie 2023 - 09:49, said:

Povestea cu drobul de sare îmi vine în minte, da, drobul poate să cadă peste copil (ghișeul.ro poate fi compromis și datele cardului citit, deși sunt destul de sigur că ghișeul.ro nu salvează datele cardului, deci riscul ar fi doar în momentul înscrierii și a plății efective, deci extrem de mic), dar poți să muți copilul (să folosești carduri virtuale, să limitezi sumele disponibile în contul atașat cardului, etc). Mi se pare că faci din țânțar, armăsar.

Stiu, pot face mii de carduri virtuale, sa mut banii sa ii iau inapoi... stii cat dureaza daca merg si platesc cash la ghiseu?
Care mai e avantajul platii on-line daca nu e sigur si pentru siguranta sporita muncesti din timpul tau mult mai mult.

Numai pe pagina asta daca citesti si-ti dai seama ca situatia se schimba de la oras la oras si de la sector la sector
Cand administratia iti poate trimite o factura pe care sa o platesti asa cum face vodafone. Pe proprietate nu pe persoana.

ma rog scriu si eu sa aveti de cine rade, :lol:

#35
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,207
  • Înscris: 08.12.2006
Oricum , ghiseul.ro , il folosesti ..hai sa zic , de 3-4 ori pe an, it platesti impozitele tale , poate impozitele parintilor sau a unui cunoscut, si eventual o amenda , poate un permis de conducere sau un pasaport...si cam atat, in rest, nu vad sa il utilizezi saptamanal. faza ca ...ghiseul.ro NU PREA MERGE...bai al draq...exact cand ai tu nevoie, nu merge. O ineptie, dar , in fine.

Si eu il folosesc de cand a fost dat in folosinta, am fost printre primele generatii de utilizatori care am mers la finante sa imi iau plicul cu user si parola. Imi platest impozitele de atunci pe acest portal, taxa de emitere a pasapoarteleor sotiei, copilului...toate acolo. Niciodata nuam avut nici cea mai mica problema. istoricul platilor inca il regasesc in contul meu, nimic nu a disparut sau s-a facut pierdut.

Stii cum e la romani....nimic nu ii multumeste, orice e o problema , au urlat ani de zile ca stau la cozi si sa se digitalizeze platile ca nu mai suporta ghiseele....acum ca li s-a facut asta...nu e bine domne, nu dam cardurile pe portal ca ne fura, ca sa e in Romania, toata lumea e prosti si nu avem incredere...... hai ma...cine sa va mai inteleaga...cum ar trebui sa fie un sistem de genul in Romani ca toata lumea sa aibe incredere si sa nu se mai zica...NU AVEM CURAJ sa punem cardul ...cum ?

@Tunnami , da ia zi mah..in America acolo , sau unde ai stat tu la civilizatei, cum era? cu  plateai pe protalul lor , taxe si impozite? Trimiteai banii cu porumbelul calatror, sau cum..

Bau stii ceva, hai sa  lasam basinile astea de rahat ...de ..am trait in afara si mi e greata de Romania. Da Romaina are problemele ei, si mie mi - e sila de tara asta , dar sa nu exageram la modul general.

#36
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,065
  • Înscris: 09.08.2005

 Tsunnnami, on 02 martie 2023 - 23:51, said:

Poti face cu transfer bancar
Trebuie sa stii CNP-ul
Trebuie sa stii contul in care versi banii si fiecare sector are un cont pentru cladiri, unul pentru terenul aferent cladirilor, unul pentru vehicule, unul pentru parcarea ADP
Asta cu alege tu contul în care să trimiți banii mi se pare de noaptea minții. De ce trebuie să știu eu ce cont are primăria? De ce nu poate aplicația să aleagă automat contul? Eu să zic că vreau să plătesc impozitul pe casa din sectorul X și să mi se afișeze suma. Băgat date card și gata.

 Tsunnnami, on 02 martie 2023 - 23:58, said:

Poate-ar fi trebuit sa o pun la "fun"
Subsecțiunea haz de necaz.

 caiuscorneliu, on 03 martie 2023 - 07:06, said:

Evidența plăților anterioare rămâne în cont, nu trebuie să salvezi nimic. Pentru cine are un card bancar e cea mai lejeră variantă. Dosarul nu e sfânt, e o reminsecență a cancerului în care ne tot scăldăm.
Îhî... pînă ai surpriza că salvările din cont au fost arhivate deci nu mai ai acces la ele exact cînd te arde. O fi dosarul o reminiscență, dar e una care te poate salva. Și dacă prin cont te gîndeai la contul bancar vezi că acolo nu ai toate detaliile necesare să-i convingi pe ăia de la fisc că ai plătit...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate