Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 

Despre plata impozitelor pe imobile si masina

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#109
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 15.12.2009

View PostTsunamii, on 06 martie 2023 - 17:13, said:

Tot ghiseul?
Imi permit... bine, nu mai zic nimic, scuzati-ma

Tot.

Ți-o spun de la obraz, tocmai fiindcă nu îmi ești indiferent:

Insistența ta, în cazul ăsta, față de numeroasele intervenții ale colegilor care ți-au arătat că măcar chestia asta merge BINE (platforma fiind o inițiativă privată, ulterior donată Autorității Naționale pentru Digitalizare) ne transformă pe toți într-o adunătură de idioți care habar n-au pe ce lume trăiesc și, de amărâți ce sunt, nu înțeleg ce înseamnă protecția datelor cu caracter personal și, respectiv, a finanțelor personale.

Suntem încă departe de nivelul Estoniei, dar totuși stat membru UE!

https://ro.wikipedia...ctronic_de_Plată

https://www.wall-str...l-judiciar.html

Așa că las-o jos că deja măcăne: mac-mac!

Edited by Naoto, 06 March 2023 - 19:51.


#110
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,840
  • Înscris: 13.03.2005

View Postvdingo11, on 06 martie 2023 - 08:41, said:

Salutare.
Pana in acest an plateam impozitul pe bunuri direct la ghiseu. Imi spunea cat este suma total si plateam. Acum mi-am facut cont pe ghiseul.ro si am vazut ca impozitul este detaliat pe fiecare tip de proprietate. Ce mi se pare ciudat este ca pe fiecare proprietate imi apare aceeasi suma de doua ori.
De ex la masina apare suma de 34 si apoi 35 (este acelasi text)
La un teren extravilan imi apare suma de 21 apoi din nou 21.
etc.
O sa merg sa intreb si la primarie dar inainte imi puteti spune, va rog, daca impozitul se calculeaza semestrial?(in sensul ca se calculeaza separat pe cele doua jumatati ale anului). Daca nu, poate a gresit la tastare persoana respectiva si platesc impozitul dublu.

Multumesc.
Impozitul anual e defalcat pe semestre: semestrul 1 și semestrul 2, și de aceia sumele sunt egale și se repetă.

Până la sfârșitul lunii martie ai reducerea de 10% la impozit.

Edited by wertyck, 06 March 2023 - 22:43.


#111
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,440
  • Înscris: 06.02.2008

View Postvdingo11, on 06 martie 2023 - 08:41, said:

Salutare.
Pana in acest an plateam impozitul pe bunuri direct la ghiseu. Imi spunea cat este suma total si plateam. Acum mi-am facut cont pe ghiseul.ro si am vazut ca impozitul este detaliat pe fiecare tip de proprietate. Ce mi se pare ciudat este ca pe fiecare proprietate imi apare aceeasi suma de doua ori.
De ex la masina apare suma de 34 si apoi 35 (este acelasi text)
La un teren extravilan imi apare suma de 21 apoi din nou 21.
etc.
O sa merg sa intreb si la primarie dar inainte imi puteti spune, va rog, daca impozitul se calculeaza semestrial?(in sensul ca se calculeaza separat pe cele doua jumatati ale anului). Daca nu, poate a gresit la tastare persoana respectiva si platesc impozitul dublu.

Multumesc.

Impozitul pe clădiri se plătește anual, în două rate egale, până la datele de 31 martie și 30 septembrie, inclusiv. De aia îți apar două sume egale.

View Postwertyck, on 06 martie 2023 - 22:44, said:


Până la sfârșitul lunii martie ai reducerea de 10% la impozit.

De obicei da, dar nu obligatoriu. Bonificația de plată până la 31 martie este de până la 10%, dar nu obligatorie, fiecare Consiliu Local stabilește procentul sau dacă o acordă.

#112
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,065
  • Înscris: 09.08.2005

View Postrexx, on 06 martie 2023 - 10:22, said:

zi-mi cum iti platesti impozitele ca sa iti spun ce varsta ai  Posted Image Posted Image Posted Image
Zi-mi cum îți plătești impozitele ca să îți spun cîtă experiență ai.
Explicație - unde sînt trei lei (casă, mașină) folosesc bucuros ghișeul.ro. Unde sînt mii de lei (impozite pe venit, CAS, CASS) vreau chitanță pe hîrtie, semnată, ștampilată, datată. Chestiile astea arhaice îți salvează banii, believe me...

View PostTsunamii, on 06 martie 2023 - 11:19, said:

Nope, mi se pare cel mai sigur de folosit
Așa e dar puțini români au avut ocazia să experimenteze chestia asta. De aia nu pricep ce zici.
În plus românul nu știe să facă diferența dintre banii lor și banii băncii.

#113
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005
Man.chitanta,hartie.din alt secol.nu conduc sau zbor 2000km pt ea cand un click save as rezolva.

View Postargonaut, on 02 martie 2023 - 23:55, said:

Ce sa-ti fac ... te-a mancat undeva sa te intorci, cu toate ca ti-a spus lumea ce te asteapta :)

De fapt el e victima.nevasta,potaia si soacra decid.ma rog,cine e potaia el stie.la mine a fost soacra.ca mi jignesc Viszlele altfel:)

De fapt pr

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate