Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

achizitionare HDD extern

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004
Daca e folosit zilnic, mai ales ptr torente nu prea are cum sa reziste mai mult.

In afara de raportarile care le fac anual cei de la backblase mi-am facut is eu raportarile mele - la scala mai mica, evident. Toate HDD-uriel Seagate care le folosim la firma au cazut la limita perioadei de garantie - unul singur cu vreo 2 luni inainte , restul la 1-3 luni dupa. Vorbim de vroe 15 HDD-uri, Baracuda pe PC-uri si Skyhawk-urile de la sistemele de supraveghere.
Singurele care n-au picat inca au fost IronWolf - dar alea am doar 2.
In rest din aproximativ 15 WD-uri, doar unul a picat, cam la un an dupa expirarea garantiei. Restul inca merg - unele au si 10 ani.
Vorbim de folosire zilnia la PC-uri - 8-9 ore pe zi, si 24/24 la sistemele de supraveghere si servere.

#20
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,944
  • Înscris: 30.08.2006
Adevarul e ca si la mine singurele 2 hdd-uri Seagate au dat alerta in SMART. Pe unul il mai apuca clickaitul si celalalt de 2.5" portabil a dat o alerta falsa de temperatura. Pe cel de 3.5" l-am pensionat deja. Parca era unul de tip surveillance la 5900 rot/min. Astea mai noi cu scriere suprapusa sunt adevarate "inginerii". Daca nu tii date importante atunci e bun si Seagate.

Edited by Leo2006, 01 March 2023 - 11:19.


#21
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

 eiffel, on 01 martie 2023 - 10:43, said:

Daca e folosit zilnic, mai ales ptr torente nu prea are cum sa reziste mai mult.

In afara de raportarile care le fac anual cei de la backblase mi-am facut is eu raportarile mele - la scala mai mica, evident. Toate HDD-uriel Seagate care le folosim la firma au cazut la limita perioadei de garantie - unul singur cu vreo 2 luni inainte , restul la 1-3 luni dupa. Vorbim de vroe 15 HDD-uri, Baracuda pe PC-uri si Skyhawk-urile de la sistemele de supraveghere.
Singurele care n-au picat inca au fost IronWolf - dar alea am doar 2.
In rest din aproximativ 15 WD-uri, doar unul a picat, cam la un an dupa expirarea garantiei. Restul inca merg - unele au si 10 ani.
Vorbim de folosire zilnia la PC-uri - 8-9 ore pe zi, si 24/24 la sistemele de supraveghere si servere.

That sucks! :(
Retur si luat WD.
Sau orice alt ieftin + extragarantie, parca am mai zis de vreo 2-3 ori.

#22
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,433
  • Înscris: 28.10.2018
Astea cu scriere suprapusa sunt de evitat.

#23
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
What the hell is "scriere suprapusa"?
M-am uitat pe 3 pagini, dintre care una oficiala Seagate, ce e aia?

#24
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,433
  • Înscris: 28.10.2018
Pe asta s-au bazat si producatorii de harduri cand au vandut gogoritele astea la masele infometate dupa pret mic pe gigabite. Ulterior au fost obligati sa specifice ce standard de scriere folosesc.

https://en.wikipedia...netic_recording

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004
Pai cam toate HDD-urile moderne sunt asa.

#26
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006
Eu folosesc doua WD-Red la torrente, unul are 33.412 ore de functionare, celalalt 49.237;
Ziceti ca modelele noi nu mai rezista atata?

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004
RED-urile rezista bine, daca sunt CMR. ( Au avut al un moment dat un scandal ca au bagat si SMR si picau pe capete )
Sunt echivalentul lui IronWolf  de la Seagate - facute ptr NAS-uri, functionare 24/24.

Ideea e ca majoritatea HDD-urilor moderne ptr PC-uri ( Desktop ) sunt SMR - e mai ieftin ptr producatori, dar nu au o fiabilitate foarte buna.
Seagate in plus sunt oricum proaste din start.

Cele ptr NAS-uri si servere insa sunt de principiu CMR-uri.

#28
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,433
  • Înscris: 28.10.2018

 eiffel, on 01 martie 2023 - 14:26, said:

Pai cam toate HDD-urile moderne sunt asa.

Mnope.

#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
BarraCuda +2TB toate sunt SMR. Doar cele de 1 TB nu. Insa informatia o gasesti la producator pentru cele interne, mai rau e la externe unde nu mentioneaza (de asta nici nu cumpar asemenea).

https://www.seagate....007US-en_US.pdf

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004

 abac, on 01 martie 2023 - 14:57, said:

Mnope.
Vezi ca am detaliat in postarea anterioara ce am vrut sa zic.

#31
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

 abac, on 01 martie 2023 - 13:43, said:

Pe asta s-au bazat si producatorii de harduri cand au vandut gogoritele astea la masele infometate dupa pret mic pe gigabite. Ulterior au fost obligati sa specifice ce standard de scriere folosesc.
https://en.wikipedia...netic_recording
Aha, auzisem ceva de asta.
Si unde scrie in specificatiile tehnice?
Recording Technology SMR SMR SMR SMR SMR
Got it.

 neagu_laurentiu, on 01 martie 2023 - 15:16, said:

Nu stiam unde si ce sa citesc, acum am nimerit.

 Mizu, on 01 martie 2023 - 14:36, said:

Eu folosesc doua WD-Red la torrente, unul are 33.412 ore de functionare, celalalt 49.237;
Ziceti ca modelele noi nu mai rezista atata?
SSD Samsung 850 EVO 120 Gb - 22654 hours
WDC WD10EZEX 1 Tb - 36074 hours
WDC WD10EZEX 1 Tb - 22265 hours - asta are 2 avertizari SMART, C5 si C6 = 8, dar cred ca asa sta de 2 ani, de cind am observat mesajele, nu are probleme vizibile.

Edited by nixrohnson, 01 March 2023 - 18:08.


#32
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 eiffel, on 01 martie 2023 - 14:47, said:

RED-urile rezista bine, daca sunt CMR. ( Au avut al un moment dat un scandal ca au bagat si SMR si picau pe capete )
Adica, din gama curenta, Red Plus sau Red Pro.

#33
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,454
  • Înscris: 28.09.2008
Acel hdd extern o sa fie conectat permanent la priza si la un port usb de pe placa de baza.
Sper sa-i gaseasca un loc pe birou si sa nu -l loveasca din greseala ori sa-i cada jos de pe birou.

#34
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 20.12.2010
Ca sa nu mai deschid alt topic, intreb aici: Folosesc de cativa ani un vechi hdd cu rack ca cel din link  https://www.emag.ro/...u3/pd/D0DWGVBBMcu succes pe multe desktop-uri/laptop-uri care inca mai au port usb-a.

Intrebarea e, exista vreun cablu care sa fie usb-c pentru a-l putea folosi fara hub si pe macbook? Sau vreun alt rack care sa indeplineasca cerinta? Am tot cautat, dar n-am gasit.

Atasez si o poza cu, cablul. Caut ceva care in loc de USB-A sa fie USB-C. Cealalta mufa pare a fi USB-Micro B, dar nu sunt sigur.

LE: Am gasit asa ceva: https://www.emag.ro/...5/pd/D17434MBM/Ma gandesc ca va merge,  nu?

Attached Files


Edited by kvlq, 25 May 2023 - 18:39.


#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004
Ar trebui sa mearga.

Garantie 100% nu este - Apple e mai ciudat cu cablurile ca sa le folosesti doar pe-ale lor - mufele sunt insa ce trebuie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate