Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Apple risca amenda uriasa pentru restrictionarea NFC

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#55
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
Vorbim despre aceisi comisie europeana care a aprobat consumul a patru specii de insecte? cri cri cri! huh?

Sau  de aia care a vrut sa interzica Craciunul? intreb pentru un pieten si mai are o droaie de interbari...

#56
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

 vrajitoruldinoz, on 17 februarie 2023 - 11:22, said:

Ce consumator captiv care poate sa-și ia telefon oppo.
De ce hartuiesti termenul care e folosit corect?
Te numesti consumator captiv si gata.
Si la enel esti consumator captiv, desi te poti muta in alt apartament sau la casa. Sau te poti muta in alta tara sau pe alta planeta.
Consumator captiv esti atunci cand esti nevoit sa consumi ceva, iar alternativa presupune renuntarea la alt produs pe care-l detii.
Cand cumperi un software care merge si e singurul care merge cu un produs hardware, esti nevoit sa iei acel soft si esti captiv.
Se intampla in multe cazuri in industrie. Se intampla si daca ai apple, se intampla si daca ai android, se intampla si daca ai oppo pentium, ryzen, etc. Intr-o doza mai mica sau mai mare.
Uneori exista variante, dar sunt absurde, alteori nu exista deloc variante.

#57
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.04.2013
Totul se reduce la bani și la prețul acelor servicii pe platformă. Lucrurile sînt mult mai complexe decît dacă oferă sau nu acces la cipul acela de NFC din terminal. Apple prezintă legiuitorului iPhone + iOS ca o platformă -- platformă care vine la pachet și cu un sistem de operare, aplicații incluse + servicii. E o paradigmă total diferită față de ce făcea Google cu Android. Și spun *făcea*, pentru că și Google încet încet văd că se mișcă spre aceeași strategie.

Diferența e că atunci cînd vinzi o platformă, spre deosebire de un simplu sistem de operare, judeci speța complet diferit. Un exemplu care-mi sare în minte sînt consolele de jocuri. Poți judeca că are Microsoft monopol pe Xbox fiindcă îți face *aproape* imposibilă instalarea unui Linux pe consolele lor? Nu prea.

Dar din nou, mă depășește și sînt convins că sînt și suficiente tactici murdare pe care Apple le-a speculat de-a lungul anilor cînd erau mai mici și sub radar și care ar trebui schimbate. Legiuitorul o va face. Vom trăi și vom vedea.

#58
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

 Lex404, on 17 februarie 2023 - 01:05, said:


se vaita mucosii de pe android, ca vin sa bage batul prin gard in fiecare an aiurea.

Uite, eu nu vreau deschiderea NFC pentru plati. Si stii de ce? pentru ca apple inoveaza. Unde e Apple Wallet vs Google Wallet? Si nu doar plati, dar boarding passuri, carduri de fidelitate, chei de masina, chei de hotel, etc. Asta e un exemplu.

Astea le poți face și cu portofelul de la Google.

#59
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

 vrajitoruldinoz, on 17 februarie 2023 - 11:26, said:

Asculta la mine, banca e de vina, eu n-am auzit sa nu meargă Apple pay la cineva.
Pai ce treaba are banca, daca nici macar Apple Wallet nu se deschide? Banca nu are nicio treaba in chestia asta.
Uneori se deschide un ecran alb si ramane asa. Trebuie sa departez telefonul, sa-l deblochez si apoi sa-l apropii din nou.
Nu prea inteleg de ce presupui ca, daca nu dau aceste detalii, nu am habar de ce se intampla si acuz apple degeaba.
Am si eu o idee, crede-ma, ca nu-s picat din cer.
Eu nu sunt fanboy ca tine. Am apple dar il critic unde trebuie criticat. Sunt N chestii nasoale la sistemul asta ios. Mici multe si marunde. Are si chestii bune comparativ cu androidul. Per total e mai slab SO-ul, chiar daca hardware e mai performant in general decat un samsung de duzina.

Nu ai tu urechi sa auzi, dar iti pot face o lista de chestii  marunte dar foarte deranjante la Ios, chestii care impiedica functionarea de baza a telefonului, nu fandoseli. Si, daca ai fi si cinstit, le-ai si confirma. Dar prevad ca o sa-mi zici ca are telefonul meu ceva, asadar ma las pagubas, e greu sa vorbesti cu un fanboy care nu a cunoscut alternativa. Te-am vazut de n ori ca atribui chestii nasoale androidului, chestii care sunt false, doar in mintea ta. Tu de fapt presupui ca anumite chestii numai la apple exista si functioneaza, nu stiu de unde ai auzit tu asta.

Eu am avut si una si alta. Am folosit ani buni, nu doar am vazut la cineva. Desigur, e si un motiv pentru care am trecut pe apple, deci nici androidul nu-i perfect. Daca era perfect, ramaneam pe el. Tot din cauza faptului ca ce-mi ofereau ei nu se aplica la mine si alternativa nu aveam (family link)

Nu pot sa inteleg fanboismul asta. Ma uit pe topicurile Orange vs Vodafone  si nu-mi vine sa cred ca se pot certa unii pe asa ceva. Mii de pagini, miii de topice pe un subiect ce in mod normal ar trebui sa fie mort.

#60
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

maccip said:

1676626145[/url]' post='29762780']
De ce hartuiesti termenul care e folosit corect?
Te numesti consumator captiv si gata.
Si la enel esti consumator captiv, desi te poti muta in alt apartament sau la casa. Sau te poti muta in alta tara sau pe alta planeta.
Consumator captiv esti atunci cand esti nevoit sa consumi ceva, iar alternativa presupune renuntarea la alt produs pe care-l detii.
Cand cumperi un software care merge si e singurul care merge cu un produs hardware, esti nevoit sa iei acel soft si esti captiv.
Se intampla in multe cazuri in industrie. Se intampla si daca ai apple, se intampla si daca ai android, se intampla si daca ai oppo pentium, ryzen, etc. Intr-o doza mai mica sau mai mare.
Uneori exista variante, dar sunt absurde, alteori nu exista deloc variante.

Deci tu crezi ca schimbarea unui telefon care ia 2 minute e simularea cu schimbarea casei?
Apoi treaba cu variantele e simpla: dacă tu inventezi antigravitatia si ai monopol pe ea,  vine comisia europeană să-mi spună sa dau acces tuturor? Ca e monopol? Ca sunt captivi?
Adica ce e inovația dacă nu monopol și clienți captivi?

Edited by vrajitoruldinoz, 17 February 2023 - 11:59.


#61
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 SwatKat, on 16 februarie 2023 - 23:50, said:

Da nu ai mata 'jde Androide sa le folosesti? Sau "strugurii e acri" si atunci hai sa-i denigram.
Uite eu vreau sistem inchis, ca asa ma stiu in siguranta. Si ca mine-s multi altii.

LE postarea era adresata op. ca vad ca se "bucura" si nu inteleg ce-l freaca grija de un sistem pe care-l uraste...
Pai, savureaza! Esti clientul perfect de Apple.

Eu nu inteleg cum poate sa oblige cineva Apple sa faciliteze chestii. De c enu obliga prodactorii de alimente sa le faca mai bune, de masini sa le faca mai fiabile. Am ce am pe Apple, un fel de oftica poate (sunt in cautare de prieteni), dar daca ei nu vor s avanda decat dispozitive cu Apple Pay si clientul cumpara in continuare telefonul, in cunostinta de cauza, nu este treaba nimanui sa intervina. Ca iarasi zic, legea nu intervine cand macam prostii, dar na, se sesizeaza cand Apple nu te lasa sa platesti cu aplicatii terte. Sau, luam gaze prin 10 maini si asta este OK.
Probabil ca Apple a suparat pe cineva si li se baga asta pe gat. Cotizeaza si ei ca oricine si gata.

#62
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

 caiuscorneliu, on 17 februarie 2023 - 11:43, said:

Astea le poți face și cu portofelul de la Google.
Serios, poti avea chei de hotel? :D

#63
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

 vrajitoruldinoz, on 17 februarie 2023 - 11:54, said:

Deci tu crezi ca schimbarea unui telefon care ia 2 minute e simularea cu schimbarea casei?

Dar de ce te contorsionezi atat? Doar sa demonstrezi ca nu esti consumator captiv sau ce?
Da-o ma dracu. E o notiune si nu tin neaparat sa incadrez cacatu de apple in notiunea asta.
Apple este ce este, daca nu accepti cadrarea asta, ramane sa nu mai gasim cuvantul potrivit cu care sa comunicam ce inseamna apple. Ramane apple e apple si toata lumea intelege.

Care 2 minute? Sa schimbi casa iti ia 1 minut, sa schimbi telefonul iti ia 3-4 zile. Vezi ca putem sa nu cadem de acord, daca nu ne dorim?
Ideea platonica e de consumator activ. Ea e acolo, ca si categorie semantica.
Mergem in filozofie pentru ca nu-mi place sa ma repet cand stiu sigur ca s-a inteles ce am zis.
Generalizam, abstractizam, reclasificam si rereprezentam vechea notiune intr-o paradigma mai universala pana ajungem l aun numitor comun, daca e nevoie si musai, insa nu-mi place sa ma repet. Mai fac pe prostul, dar din cand in cand si pe desteptul de frica sa nu fiu considerat prost.

Sau, accepti ca iosul nu e perfect, mai slabesti oleaca din epitetele adresate celor care nu sunt de acord, chestii de-astea. Unii dintre noi chiar cunoastem ce spunem. In general nu-mi place sa vorbesc decat prostii, dar mai sunt si exceptii.

#64
ryan87bc

ryan87bc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 04.03.2015
Ce vă agitați atât de mult pentru niște bănci jepcare? Foarte bine le face Apple-ul. Nu le mai plângeți de milă băncilor. Dacă nu voiau să ofere plăti contactless folosind Apple Pay nu mai integra nicio bancă acest sistem în Apple Pay. Din moment ce au făcut-o, clar le și convine băncilor. Cât tam-tam pentru nimic, sincer!

#65
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Pai vica bietele bănci n-au avut de ales! Și băieții cu android cumana totul cu 0.2% mai eftin, ca sunt deștepți și imparțialitate, nu ca prostii fanboi cu Apple care platesc in plus!

maccip said:

1676628375[/url]' post='29762890']
Dar de ce te contorsionezi atat? Doar sa demonstrezi ca nu esti consumator captiv sau ce?
Da-o ma dracu. E o notiune si nu tin neaparat sa incadrez cacatu de apple in notiunea asta.
Apple este ce este, daca nu accepti cadrarea asta, ramane sa nu mai gasim cuvantul potrivit cu care sa comunicam ce inseamna apple. Ramane apple e apple si toata lumea intelege.

Care 2 minute? Sa schimbi casa iti ia 1 minut, sa schimbi telefonul iti ia 3-4 zile. Vezi ca putem sa nu cadem de acord, daca nu ne dorim?
Ideea platonica e de consumator activ. Ea e acolo, ca si categorie semantica.
Mergem in filozofie pentru ca nu-mi place sa ma repet cand stiu sigur ca s-a inteles ce am zis.
Generalizam, abstractizam, reclasificam si rereprezentam vechea notiune intr-o paradigma mai universala pana ajungem l aun numitor comun, daca e nevoie si musai, insa nu-mi place sa ma repet. Mai fac pe prostul, dar din cand in cand si pe desteptul de frica sa nu fiu considerat prost.

Sau, accepti ca iosul nu e perfect, mai slabesti oleaca din epitetele adresate celor care nu sunt de acord, chestii de-astea. Unii dintre noi chiar cunoastem ce spunem. In general nu-mi place sa vorbesc decat prostii, dar mai sunt si exceptii.

Nu știu ce-i dai cu prostia asta cu cosmmattorul captiv. Consumatorul mediu nu e captiv. Ca or fi cazuri speciale e irelevant.
Gindeste-te ca nu exista Cloud. Pai atunci erai captiv pe orice device după definiția ta.
Si oricum nu înțeleg de unde și pina unde ai venit cu ideea ca consumatorul captiv are niște drepturi speciale in lege.
Schimbarea casei e foarte complicata și costistoare (comisioane, notar, mutări) schimbarea unui telefon e cel mult neplăcuta, cum poate fi similară?

Edited by vrajitoruldinoz, 17 February 2023 - 12:19.


#66
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

 maccip, on 17 februarie 2023 - 11:54, said:



Eu nu sunt fanboy ca tine. Am apple dar il critic unde trebuie criticat. Sunt N chestii nasoale la sistemul asta ios. Mici multe si marunde. Are si chestii bune comparativ cu androidul. Per total e mai slab SO-ul, chiar daca hardware e mai performant in general decat un samsung de duzina.

Nu ai tu urechi sa auzi, dar iti pot face o lista de chestii  marunte dar foarte deranjante la Ios, chestii care impiedica functionarea de baza a telefonului, nu fandoseli.

Îmi amintești de discuțiile recente cu nevastă-mea care a primit ultimul iPhone, ăla full, cu pro, max, ultra, super în nume, ca telefon de serviciu. Foarte încântată deși nu e disperată cu gadget-urile, telefonul i-a luat ochii, i-a luat și o husă Guess, din astea :D Mai că nu mai vorbea cu mine, eu cu androidul (glumesc). Acum vreo două seri a încercat să-și pună un ringtone personalizat și numai înjurături printre dinți. N-am ratat momentul să-i bag vreo două ironii, probabil se poate și pe iOS, nu mă îndoiesc, dar era obișnuită cu android unde era chestie simplă să faci asta :D

#67
ryan87bc

ryan87bc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 04.03.2015
Eh, n-au avut de ales. Puteau sa nu accepte niciuna. Nu le-a fortat nimeni. Si pana la urma nu e mai bine sa ai totul integrat intr-o singura aplicatie? Sau e mai bine sa ai ING Pay, BT PAY, Orange Pay, BCR PAY etc...  
Permite-mi, te rog, sa folosesc si eu cuvantul tau: nu tine nimeni captive bancile in sistemul Apple Pay.

#68
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

 vrajitoruldinoz, on 17 februarie 2023 - 12:13, said:

Nu știu ce-i dai cu prostia asta cu cosmmattorul captiv.
Eu cred ca stii, de aia cred ca cuvintele si intelegerea lor la modul verbatim sunt de prisos. Doar prin procedeee stilistice, unii autori, artistii, au reusit sa exprime ceea ce se credea ca e imposibil de exprimat. De aia explorez si eu chestia asta.

#69
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

 Lex404, on 17 februarie 2023 - 11:58, said:


Serios, poti avea chei de hotel? :D

Cică da, am văzut că au apărut secțiuni noi în aplicație, dar nu le-am folosit.
https://www.gsmarena...-news-55102.php

Attached Files


Edited by caiuscorneliu, 17 February 2023 - 12:22.


#70
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 vrajitoruldinoz, on 17 februarie 2023 - 02:28, said:


Impunerea USB-C nu e neaparat in beneficiul consumatorului.


standardizarea, sigur, este-n beneficiul clientului/consumatorului!
nu se poate să fi uitat cum avea fiece brand tipul său de mufă... și cât ne chinuiam să-ncărcăm telefoanele în camping :P

#71
neaRica

neaRica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 08.02.2023

 vrajitoruldinoz, on 17 februarie 2023 - 11:26, said:

Asculta la mine, banca e de vina, eu n-am auzit sa nu meargă Apple pay la cineva. De la bilete de tramvai la automate de cafea, am plătit cu el din România pina în America de sud, merge mereu impecabil. Nici măcar nu trebuie sa ai conexiune internet!
la apple pay merge din prima insa cand am platit cu google pay/wallet ma dispera ca trebuia sa nu misti telefonul, dadea erori.

#72
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

 caiuscorneliu, on 17 februarie 2023 - 12:15, said:

Îmi amintești de discuțiile recente cu nevastă-mea care a primit ultimul iPhone,
Marketingul frate! N-ai ce-i face. Oricine poate sa-i cada prada.
Subiectul in sine graviteaza de fapt in jurul acestei probleme, doar ca e greu de cuprins in cuvinte.

Si eu am cazut prada marketingului de N ori. Asadar o inteleg pe nevasta-ta.
Sa las eu chinezaria de aparat de tuns, luata de pe aliexpress cu 80 de lei, pentru un Wahl ® Li Detailer, Cordless 5**** premium? Marketingul a facut asta.
Si tot marketingul face ceva mult mai pervers. Mi-e imposibil sa conving pe unul ca chinezaria e mai buna decat wahl-ul pe orice aspect ce tine de functionalitate, anduranta, ergonomie. Mi-e imposibil. Ar trebui sa scriu tone de romane si tot nu ar fi suficient sa-l fac pe unu sa creada ca nu-i doar opinia mea subiectiva, ci e ceva obiectiv, masurabil. Marketingul creeaza distorsiunea asta, vartejul asta, prin care, oricat ai incerca, vse va gasi forta centripeta care sa-ti contracareze argumentele. Ori ca nu-l folosesc bine, ori ca am avut ghinion, ori ca sigur gresesc eu cu ceva, ori ca sunt prost si nu stiu ce-i calitatea. Orice se poate gasi, dar nimeni nu sesizeaza asimetria pentru ca, in cazul chinezariei nimeni nu e pregatit sa contraargumenteze cu asemenea pasiune.

M-a fript marketingul si pe mine, nu-i bai. Si mi-e si cuida. Stiam ca platesc mult mai mult pentru marketing, dar speram sa fie o idee, macar o uncie, mai buun decat chinezaria. Sa-mi fie drag ca am un produs de la Wahl, sa simt pielea de gaina cand pun mana pe manerul rece. Insa din pacate, oricate prezumtii i-as acorda, realitatea e ca chinezaria e merțedes pe langa wahl dacie 1310, sub aproape orice aspect care conteaza. Trist rau de tot.

Nu e offtopic, din contra, e chiar bulls-eye-ul problemei. Daca nu recunoastem asta, vorbim degeaba de fapt. Nimeni nu e pregatit sa apere un oppo asa cum multi sunt pregatiti sa apere un apple cu pretul sangelui in sudoare. Si asimetria asta uneori si din pacate, face ca sa contorsioneze perceptia, s-o intoarca fix pe dos.

Edited by maccip, 17 February 2023 - 12:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate