Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Apple risca amenda uriasa pentru restrictionarea NFC

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#1
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018
Treaba e oabla:

Apple restrictioneaza accesul la NFC, plati cu telefonul sau cu ceasul se pot face strict prin Apple Pay wallet, Apple incaseaza tone de bani de la banci pentru priviligiul de a fi integrate in Apple Pay, comisiei europene nu ii place chestia asta si se uita urat la Apple pe legea Antitrust. Daca Apple nu se conformeaza sa dea acces liber la NFC, atunci se va ajunge la proces unde Apple aproape garantat pierde si se alege cu amenda de 10% din cifra de afaceri care e de ordinul sutelor de miliarde. Un calcul grosier ar releva ca valoarea amenzii poate ajunge pe la 39 de miliarde de dolari.

https://qz.com/apple... $39.4 billion.

https://ec.europa.eu...l/es/ip_22_2764

https://www.reuters....say-2023-02-10/

https://www.euractiv...ntitrust-probe/

https://www.nfcw.com...p-its-nfc-chip/


Ma bucur sa vad cum ii umple de sange comisia europeana pe Apple. Intai cu portul usb C si acum cu deschiderea cipului NFC pentru toata lumea.

Edited by abac, 16 February 2023 - 23:43.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
Dar ce, s-au plans utilizatorii ca nu au alte posibilitati de a plati?

#3
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Da nu ai mata 'jde Androide sa le folosesti? Sau "strugurii e acri" si atunci hai sa-i denigram.
Uite eu vreau sistem inchis, ca asa ma stiu in siguranta. Si ca mine-s multi altii.

LE postarea era adresata op. ca vad ca se "bucura" si nu inteleg ce-l freaca grija de un sistem pe care-l uraste...

Edited by SwatKat, 16 February 2023 - 23:51.


#4
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,807
  • Înscris: 20.12.2010
Nu cred ca s-au plans utilizatorii. Nu m-a interesat subiectul foarte mult, dar cred ca e luata ca o practica anticoncurentiala.

Edited by kvlq, 17 February 2023 - 00:00.


#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Exemplul cu USB-C impus de comisia europeana este extrem de prost.
Si nu cu referire la Apple, pt. ca si conectorul lor e prost chiar daca nu la fel de rau, ci cu referire in general la incarcarea deviceurilor, in special cu putere mare, la laptopuri si altele,  pt. ca se solicita absurd si cablurile si contactele din conectori, dar se si ard cipurile din dispozitive, e un scandal pe tema asta de mai multi ani si comisia UE se face ca nu aude si o da inainte.
Erau f. buni conectorii rotunzi dedicati pt. incarcare si universali, erau cateva marimi universale, 4 sau 5 si in f. de putere se alegea cel mai potrivit.
Comisia UE trebuia anume sa le interzica sa puna incarcare de putere pe mufa de date.

Edited by loock, 17 February 2023 - 00:02.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Serios ca m-am cam saturat de tampeniile debitate de UE... in afara de USB C, sa-si tina dreq curu pe scaun.

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018
Pana acum parca se guita ca e restrictiv si inchis ecosistemul Apple. Acum e bine ca e inchis si restrictiv. Doar la romanache.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Parca apple nu poate sa vanda iphone special pentru EU cu nfc dezactivat si fara port de incarcare asa de-ai dracu'.

#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018
Ar fi bine daca si romanii n-ar mai incalca regulile de circulatie de-ai dracu. De exemplu.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009

View Postabac, on 17 februarie 2023 - 00:16, said:

Pana acum parca se guita ca e restrictiv si inchis ecosistemul Apple. Acum e bine ca e inchis si restrictiv. Doar la romanache.
se vaita mucosii de pe android, ca vin sa bage batul prin gard in fiecare an aiurea.

Uite, eu nu vreau deschiderea NFC pentru plati. Si stii de ce? pentru ca apple inoveaza. Unde e Apple Wallet vs Google Wallet? Si nu doar plati, dar boarding passuri, carduri de fidelitate, chei de masina, chei de hotel, etc. Asta e un exemplu.

Inteleg ca e cam monopol bla bla si se plang niste unii; dar la Apple monopolul asta e chiar util pentru ca le permite sa faca RD pe un produs exact asa cum vor ei fara limitari impuse de terti.
Daca deschid NFC-ul de ex, o sa vina bancile "aaaaa menutz stai, nu vrem sa mearga si cu hoteluri ca kk securitate nu stim noi dintr-astea".

Si exista si ricsul ca dupa de ex bancile sa nu mai ofere apple pay, ca "avem minunea noastra de aplicatie, actualizata din ani in pasti dar nu va faceti griji, aproape merge"

Deci nu, multumesc.

Edited by Lex404, 17 February 2023 - 01:07.


#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postloock, on 16 februarie 2023 - 23:59, said:

Exemplul cu USB-C impus de comisia europeana este extrem de prost.
E chiar oki si de viitor.

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Cu USB C sunt si eu de acord. Am mai zis, in afara de telefon (si ceas), absolut toate restul produselor au usb-c si de vreo 3 ani refuz sa cumpar ceva fara. 0 probleme si folosesc incarcatorul de 90W de la macbook sa incarc orice, de la laptop la tableta, camera, casti (in ear, over ear), etc.

#13
testme26082018

testme26082018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.02.2019

View PostSwatKat, on 16 februarie 2023 - 23:50, said:

Da nu ai mata 'jde Androide sa le folosesti? Sau "strugurii e acri" si atunci hai sa-i denigram.
Uite eu vreau sistem inchis, ca asa ma stiu in siguranta. Si ca mine-s multi altii.

LE postarea era adresata op. ca vad ca se "bucura" si nu inteleg ce-l freaca grija de un sistem pe care-l uraste...

Si eu vreau un sistem inchis, nu vreau toate porcariile de aplicatii pe app store.

#14
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016

View Postabac, on 16 februarie 2023 - 23:41, said:

Ma bucur sa vad cum ii umple de sange comisia europeana pe Apple. Intai cu portul usb C si acum cu deschiderea cipului NFC pentru toata lumea.

Istoric comisia europeana a facut numai timpenii. Intentiile poate au fost bune si efectele proaste.
De exemplu cind s-au oparit ca MS include IE si au interzis aceasta practica mirsava exsta competitie in domenu browsereelor. La scurt timp dupa s-a intimplat exact monopolul de care le era frica, numai ca cu Chrome. MS era singurul in stare sa lupte cit de cit cu google.
Impunerea USB-C nu e neaparat in beneficiul consumatorului.
Om vedea daca deschiderea NFC este, dar istoric vorbind cred ca tot cosnumatorul plateste.

Scopul unei legi din astea e sa apere consumatorul, nu sa dea singe companiilor. Ea insa poate fi folosita sa dea singe, ca deh, e greu cind lipsesti complet din piata si inovatia e aproape zero. Nu ti se pare ciudat ca tinta acestor procese par a fi exclusiv companiile americane?

Edited by vrajitoruldinoz, 17 February 2023 - 02:33.


#15
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Eu sunt de acord cu usb-c, dar si cu sistemul inchis Apple.
In prezent in familie avem asa:
- usb/microusb - pe JBL Charge 3
- usb/usb-c pe charge essentiale 2
- usb/lightning pentru iphone
- usb/usc-c pentru android
- usb-c/cerculet pentru apple watch
- usb-c/lightning pentru ipad
Evident ca si incarcatoarele difera... desi am inceput sa cumparam din cele cu 2 mufe diferite, sunt probleme cu amperajul diferit.
Se adauga:
- adaptor cu 4,5x3 ptr laptop dell
- adaptor cu usc-c pentru notebook HP
- adaptor cu o mufa tare ciudata pentru notebook dell
Nu credeti ca-s prea multe? Aveti idee cum este cand plecam in concediu? Noroc ca nu le luam pe toate cu noi...
Asa ca usb-c este ceva bun.
Iar Apple Wallet este perfect pentru familia mea asa cum este.

Edited by adip1962, 17 February 2023 - 05:19.


#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
Un articol critic la adresa Apple din 2019
https://venturebeat....u-or-apple-pay/

#17
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

View Postvrajitoruldinoz, on 17 februarie 2023 - 02:28, said:

De exemplu cind s-au oparit ca MS include IE si au interzis aceasta practica mirsava exsta competitie in domenu browsereelor. La scurt timp dupa s-a intimplat exact monopolul de care le era frica, numai ca cu Chrome. MS era singurul in stare sa lupte cit de cit cu google.
In ce sens? Nu mai sunt folosite alte browsere pe Windows? Eu spre exemplu am trecut de la Firefox la Chrome si Edge. Mai am instalat si Opera. So?

Edited by __Dan__, 17 February 2023 - 08:34.


#18
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016
Tu poți sa ai ce vei tu, 66%. din piata e Chrome. Și dacă nu era safari care e fix ce era IE acum 10-15 ani (parte din OS, vine preinstalat) era 90%. Pentru ca Chrome + safari sunt 90% din piata.
Restul nu exista.

Deci dacă sra după comisa europeană aveam monopol Chrome acum. Ăștia sunt mereu in urma cu știrile.

Edited by vrajitoruldinoz, 17 February 2023 - 08:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate