Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Apple risca amenda uriasa pentru restrictionarea NFC

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#37
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016

Bursul said:

1676617600[/url]' post='29762367']
Nu numai UE a fost deranjata de practica Apple:

Banks have been demanding access to the NFC chip for their own payment apps since 2016. Australia’s three biggest banks claimed that locking them out of the NFC chip was anti-competitive behavior.
National Australia Bank, Commonwealth Bank of Australia and Westpac Banking Corp all want the right to access the NFC chip in iPhones for their own mobile wallet apps.

Dar se pare ca si in SUA are Apple probleme:

US-based not-for-profit company Affinity Credit Union has filed an official complaint against tech giant Apple for illegally profiting from Apple Pay and breaking antitrust laws.
The lawsuit alleges that Apple has restricted contactless payments on iOS devices to Apple Pay and charged payment card issuers fees to use the mobile wallet, engaging in anti-competitive behaviour.


Iar asta e tare:

Additionally, Android does not charge payment card issuers any fees on any of its supported mobile wallets. Meanwhile, Apple Pay will charge card issuers a 0,15% fee on credit transactions and 0,5% for all debit transactions, which led to over USD 1 billion in extra revenues per year, according to the lawsuit.

Comisioanele la carduri sunt citeva procente, 3-5%. De ce aia e ok și ce ia Apple nu? Mai ales ca tranzacțiile sunt mult mai sigure, ca atare costa mult mai puțin pentru ca frauda e mai mică?

Edited by vrajitoruldinoz, 17 February 2023 - 10:47.


#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
AM intalnit si mai rau - fara transfer de date - doar incarcare simpla.

View PostMarianG, on 17 februarie 2023 - 10:32, said:

cand nu se inteleg intre ele, 5V 1A


#39
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016

View Postfoxbat, on 17 februarie 2023 - 09:07, said:

de fapt asta e problema - apple are un markteting genial, pe bune. au reusit sa prosteasca o lume intreaba ( si gasca de fan boy creste) cu produse pe care desi primeste bani ca la o vanzare - le "imprumuta" doar utilizatorului.

Fan boi sunteți voi ca va maninca ura in loc sa judecați corect. Apple îți oferă produse la preț bun si de calitate foarte buna, și e evident asta la orice comparație dacă nu ai capul băgat in cur.
Asta cu monopolul e o aberație, cum poate fi monopol o companie care are cit, 20% din piata ? Nu are consumatorul ce alege, serios?

#40
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.04.2008
Si daca Apple ofera acces la chip-ul NFC pentru alte aplicatii bancare, nu vor mai putea sa ofere aceleasi servicii la pret bun si calitate buna?
Ce o sa ii impiedice sa ofere in continuare un serviciu care este mai bun decat al concurentei?

#41
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Ma amuza maxim fanaticii Apple care sufera in acelas timp de sindromul fanboy dar si de sindromul Stockholm (Sindromul Stockholm descrie comportamentul unei victime răpite sau captive care, în timp, începe să își simpatizeze răpitorul).
Nu numai ca incep sa simta placere cand sunt abuzati dar ajung sa ceara chiar ei ca abuzurile sa devina mai dure si mai frecvente.

Comisia Europeană face prea putin si prea incet dupa mine. E nevoie de mai multa "Europa" si nu mai putina.
Fara Europa am trai intro societate cu un capitalism salbatec in care castigatorul ia tot iar cei care n-au castigat pot sa crape pe marginea drumului.

Aberatia cu blocarea inovatiei: probabil ca asa au spus unii si cand s-au interzis becurile cu filament sau mai nou cand s-au interzis masinile ICE, ca sa dau doar 2 exemple asa rapide.


View PostBursul, on 17 februarie 2023 - 09:06, said:

Android does not charge payment card issuers any fees on any of its supported mobile wallets. Meanwhile, Apple Pay will charge card issuers a 0,15% fee on credit transactions and 0,5% for all debit transactions, which led to over USD 1 billion in extra revenues per year, according to the lawsuit.

Pentru cina n-a inteles: Android n-are nici un comision pentru nici o tranzactie din portofelele mobile in timp ce Apple isi trage intre o.15 si 0.5% din TOATE tranzactiile.
Concluzia celor care platesc comisioanele Apple? Apple e mai bun!!!!!

#42
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005

View Posteiffel, on 17 februarie 2023 - 10:51, said:

AM intalnit si mai rau - fara transfer de date - doar incarcare simpla.

stai un pic, suntem "corporatisti",
ce inseamna asta tranfer de date pe cablu de incarcare ?
doua cabluri separare nu e bun ?
vrei amundoua, conteaza cablul de date la retea wifi, plateste abonament si "deblocam" "feature"

#43
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Va garantez cu o precizie de cel putin 90% ca in secunda in care Apple deblocheaza accesul la cipul NFC, vor disparea 50% din cardurile suportate de Apple Pay.

De ce credeti ca pe Android suntem nevoiti sa folosim pe langa Google Wallet inca 3-4 aplicatii diferite, sau sa face smecheria aia cu inrolat cardurile in Curve, si apoi cardul Curve inrolat in Google Wallet? De inimosi ce sunt oamenii, fiindca vor sa facem miscare cu degetele, sa nu ne anchilozam?

Da, un mare minus celor de la Apple fiindca profita financiar de pe urma blocarii accesului la NFC, dar who cares? Din banii nostri fac profitul, sau din banii unor corporatii si banci care nu dau nici 2 bani pe noi, ci vad in fata ochilor numai $$$?

Edited by Hider141, 17 February 2023 - 11:05.


#44
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

View Postanndrei86, on 17 februarie 2023 - 10:59, said:

Si daca Apple ofera acces la chip-ul NFC pentru alte aplicatii bancare, nu vor mai putea sa ofere aceleasi servicii la pret bun si calitate buna?
Ce o sa ii impiedice sa ofere in continuare un serviciu care este mai bun decat al concurentei?

O, ba da, vor putea oferi in continuare servicii, dar nu vor mai putea taxa bancile pentru asta. Vor trebui sa o faca pe gratis.
Daca citeai linkurile din primul post, ai vedea ca volumul tranzactiilor prin Apple pay e in zona miilor de miliarde (sau triliarde cum zic americanii). Deci Apple a blocat NFC, a obligat toate bancile sa treaca prin Apple Pay, si le curg in visterie 0.5% (respectiv 0.15%) din toate triliardele alea plimbate prin Apple pay.

Edited by abac, 17 February 2023 - 11:05.


#45
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016

danaciu said:

1676624372[/url]' post='29762677']
Pentru cina n-a inteles: Android n-are nici un comision pentru nici o tranzactie din portofelele mobile in timp ce Apple isi trage intre o.15 si 0.5% din TOATE tranzactiile.
Concluzia celor care platesc comisioanele Apple? Apple e mai bun!!!!!

Stai puțin, tu plătești mai puțin la magazin cu androidu? Ca dacă e așa ma bag și eu!
Daca nu plătești mai puțin, hai sa aprofundăm cine-i fanboul aici.
Pentru ca la cum văd eu situația e așa: deși Apple are numai 20% bancile alea crapă de necaz și nu vor sa dea 0.15% din 5%.
Si tit in registrul asta,, un serviciu gratis la preț de dumping are ca ținta acapararea pieței. Bovinele însă se duc in țarc
a abator numind fericite ca au primit un mar in plus azi. Dar mîine….

Edited by vrajitoruldinoz, 17 February 2023 - 11:12.


#46
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Utilizatorul final nu plateste nimic, nici la Apple nici la Google.

Bancile in schimb platesc la Apple. Si platesc strict pentru motivul ca NFC e blocat. Altfel n-ar mai plati. Iar asta este dupa toate standardelor, conform legislatiei in vigoare, o practica concurentiala abuziva din partea Apple.

Edited by abac, 17 February 2023 - 11:12.


#47
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Mi se pare uimitor câți de pe aici cred că un monopol este benefic doar pentru că se întâmplă în curtea Apple

#48
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 17 februarie 2023 - 10:53, said:

Fan boi sunteți voi ca va maninca ura in loc sa judecați corect. Apple îți oferă produse la preț bun si de calitate foarte buna, și e evident asta la orice comparație dacă nu ai capul băgat in cur.
Da?
Atunci de ce NFC-ul meu imi merge la a 2a sau a 3a incercare?
Intreb pentru ca,inainte cand aveam android cu aplicatia bancii, imi mergea din prima.
Plus ca-mi arata suma platita in timpul platii. Desigur, nu puteam face nimic, daca suma ar fi fost incorecta, dar era o informatie in plus pe ecran, nu trebuia sa ma uit pe ecranul posului.

Eu am impresia ca tu nu ai avut niciodata android si-l critici fara ca macar sa ai habar ce inseamna.
Androidul permitea aplicatiei bancii accesul la NFC, banca implementa chestia asta in aplicatie si in continuare era relatia ta cu banca. Daca nu-ti convenea cum merge, te mutai la alta banca.
Cu apple nu mai e posibil. Vre, nu vrei, trebuie musai sa ai aplicatia apple, care nu-i tocmai perfecta.
Desigur, pentru cine vrea, poate sa foloseasca in continuare Apple pay. Problema e ca pentru cine nu vrea, nu poate. E obligat sa acorde incredere neconditionata unei firme aflata in afara legislatiei romanesti, sa aiba acces la plati. Daca apple pay imi goleste mie maine contul, nici macar nu am cui sa ma adresez.

#49
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016

abac said:

1676624602[/url]' post='29762695']
O, ba da, vor putea oferi in continuare servicii, dar nu vor mai putea taxa bancile pentru asta. Vor trebui sa o faca pe gratis.
Daca citeai linkurile din primul post, ai vedea ca volumul tranzactiilor prin Apple pay e in zona miilor de miliarde (sau triliarde cum zic americanii). Deci Apple a blocat NFC, a obligat toate bancile sa treaca prin Apple Pay, si le curg in visterie 0.5% (respectiv 0.15%) din toate triliardele alea plimbate prin Apple pay.

Trilioane se cheamă. Exsita cuvintul in matematica de clasa a 4a.
Și nu-mi spune ca tu credeai ca trilioanele alea sunt meritul băncilor care nu au acces la Apple pay.

catalin.t said:

1676625161[/url]' post='29762717']
Mi se pare uimitor câți de pe aici cred că un monopol este benefic doar pentru că se întâmplă în curtea Apple

Monpol la o firma cu 20% din piata?

maccip said:

1676625176[/url]' post='29762719']
Da?
Atunci de ce NFC-ul meu imi merge la a 2a sau a 3a incercare?
Intreb pentru ca,inainte cand aveam android cu aplicatia bancii, imi mergea din prima.
Plus ca-mi arata suma platita in timpul platii. Desigur, nu puteam face nimic, daca suma ar fi fost incorecta, dar era o informatie in plus pe ecran, nu trebuia sa ma uit pe ecranul posului.

Eu am impresia ca tu nu ai avut niciodata android si-l critici fara ca macar sa ai habar ce inseamna.
Androidul permitea aplicatiei bancii accesul la NFC, banca implementa chestia asta in aplicatie si in continuare era relatia ta cu banca. Daca nu-ti convenea cum merge, te mutai la alta banca.
Cu apple nu mai e posibil. Vre, nu vrei, trebuie musai sa ai aplicatia apple, care nu-i tocmai perfecta.
Desigur, pentru cine vrea, poate sa foloseasca in continuare Apple pay. Problema e ca pentru cine nu vrea, nu poate. E obligat sa acorde incredere neconditionata unei firme aflata in afara legislatiei romanesti, sa aiba acces la plati. Daca apple pay imi goleste mie maine contul, nici macar nu am cui sa ma adresez.

Eu cred ca ai un telefon defect sau un soft cu buguri. Eu folosesc Apple pay de vreo 5 ani pe generații succesive si merge instantaneu din orice poziție. Mult mai bine decit cardul in sine. Ia 20s sa pui un card in wallet, ii faci poza și gata. Banca nu are nici o treaba aici.
Si nu critic Androidul deloc. N-am nimic cu el. Nu am scris in viața mea un rind pe un topic despre android.

Edited by vrajitoruldinoz, 17 February 2023 - 11:19.


#50
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Nu monopol e cuvantul corect ci consumator captiv.

#51
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016
Ce consumator captiv care poate sa-și ia telefon oppo, Samsung, One, etc etc dacă nu-i convin serviciile Apple?
Eu cred ca e foame mare pe bănci. Și voi sariti sa le apărați ca săracele sunt asuprite.
Si mai cred ca UE are nevoie de niște bani la buget și s-a gindit la o mică haiducie cu o firma bogata care nu e locală și care nu angajează semnificativ in UE, ca dacă era VWsareau sindicatele de nu știuca politicienii ce-i cu ei.

Edited by vrajitoruldinoz, 17 February 2023 - 11:25.


#52
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.04.2008

View PostSwatKat, on 16 februarie 2023 - 23:50, said:

Da nu ai mata 'jde Androide sa le folosesti? Sau "strugurii e acri" si atunci hai sa-i denigram.
Uite eu vreau sistem inchis, ca asa ma stiu in siguranta. Si ca mine-s multi altii.

LE postarea era adresata op. ca vad ca se "bucura" si nu inteleg ce-l freaca grija de un sistem pe care-l uraste...

Tu doar crezi ca vrei un sistem inchis, dar in realitate nu este asa.
Uite un exemplu:
- gandeste-te ce aplicatii de navigatie folosesti tu pe telefon;
- si acum gandeste-te cum ar fi ca, din motive de securitate,  Apple sa interzica accesul la modulul GPS pentru orice alta aplicatie in afara de Apple Maps.

#53
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 17 februarie 2023 - 11:16, said:

Eu cred ca ai un telefon defect sau un soft cu buguri. Eu folosesc Apple pay de vreo 5 ani pe generații succesive si merge instantaneu din orice poziție. Mult mai bine decit cardul in sine.
Si nevasta-mea la fel?
Sunt modele mai vechi, e drept, insa sunt de aceiasi generatie cu vechiul android, care mergea perfect.
Dar stiu si cum se manifesta, pentru ca il cunosc deja. Daca apuc sa pun telefonul inainte ca posul sa initializeze tranzactia, nu-mi merge. Trebuie sa departez telefonul, sa astept 1-2 secunde si sa apropii iar si merge.
E o chestiune de soft, hardware-ul nu are nimic.
Poate tu traiesti in alta tara si sunt alte protocoale implementate pe posuri, insa in Romania, pot sa afrm ca toate fac la fel. Am intrebat la vanzatori si mi-au zis ca nu sunt singurul cu apple care pateste asta ci majoritatea.
Am intrebat in mai multe locuri si raspunsurile converg, more or less.

Si, sa stii ca la android, nu dai niciun click nimic. Apple pay in Romania a venit tarziu, cand eu deja foloseam de multa vreme aplicatia bancii cu nfc-ul telefonului neblocat de catre android.
O foloseam fara niciun fel de impediment, zero probleme. Fara clickuri, fara figuri, cum cred ca-ti imaginezi tu ca-i lumea asta android.
Si aveam telefon de santieristi, nu ceva de top.

#54
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016
Asculta la mine, banca e de vina, eu n-am auzit sa nu meargă Apple pay la cineva. De la bilete de tramvai la automate de cafea, am plătit cu el din România pina în America de sud, merge mereu impecabil. Nici măcar nu trebuie sa ai conexiune internet!

Edited by vrajitoruldinoz, 17 February 2023 - 11:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate