Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Segregare la baza stalpului

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare
 Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 

Despre zahar, de ce nu se renunta la el ?!

* * - - - 11 votes
  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#415
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 MinettoMatoi, on 11 august 2023 - 22:13, said:

Eu ma refeream acum doar la subiectul strict carii, de aia am scos Stevia din calcul. Macar la carii, stiu ca fructoza in exces face ficat gras si ingrasa, zaharu ingrasa si poate forta pancreasu.

Mai bine ca nu poti sa mai mananci foarte dulce, norocul tau.


Acuma, cum i-am zis si lui Eiffel, ma refeream strict unde si neabuzul dauneaza, adica face carii la copii, nu ne mai referim acum la ingrasare. Si macar sa bage orice indulcitor care nu face asta, de aia nici nu m-am mai axat pe Stevia acum. Ca aia cu abuzul am inteles-o, doar ca putini respecta.


Nu m-a platit nimeni sa ii fac reclama, am zis de ea, ca e un indulcitor noncaloric, nonglicemic, natural, nu face carii, spre deosebire de cei chimici care degeaba is noncalorici, nonglicemici si nu fac carii daca pot face cancer, atata tot. Adica daca nu li s-ar parea unora ca are gust amar sau altfel, ar fi singurul indulcitor bun din toate punctele de vedere.
Nu aveam cum zice de altceva, ca nu mai e altul la fel. Poate eritritolul o fi, dar ala pui mult, ca are putere de indulcire mica, si e scump, e scumpa si Stevia dar din aia pui f putina si indulceste ca lumea.

Stevia e zaharul plantei Stevia Rebaudiana (ca tot ai intrebat cine e Stevia).

Dar vorbind acum doar de carii, am scos Stevia din calcul si am pus orice alt indulcitor natural care nu face carii, spre deosebire de zahar care si daca nu abuzezi, tot face.

Glumeam bre :lol:

Dar ca idee, chiar si stevia, ajunsa in gura, deja declanseaza organismul sa fie pregatit sa faca niste insulina cand ajunge in intestin.
E chiar un truc bun pentru hidratare si rezolvat o deficienta de electroliti, fentezi corpul.

#416
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,070
  • Înscris: 18.12.2007

 MinettoMatoi, on 11 august 2023 - 22:13, said:

Acuma, cum i-am zis si lui Eiffel, ma refeream strict unde si neabuzul dauneaza, adica face carii la copii, nu ne mai referim acum la ingrasare. Si macar sa bage orice indulcitor care nu face asta, de aia nici nu m-am mai axat pe Stevia acum. Ca aia cu abuzul am inteles-o, doar ca putini respecta.

Ai trecut de la ingrasare/diabet la carii?
Tot abuzul duce si la carii sau ai impresia ca mananca copilul o acadea azi si maine are carii?

#417
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 04.09.2018

 victor29cr, on 11 august 2023 - 23:03, said:

Glumeam bre Posted Image

Dar ca idee, chiar si stevia, ajunsa in gura, deja declanseaza organismul sa fie pregatit sa faca niste insulina cand ajunge in intestin.
E chiar un truc bun pentru hidratare si rezolvat o deficienta de electroliti, fentezi corpul.
Nu, am testat la lab, nu credeam faza cu insulina cand se ingera indulcitori nonglicemici si noncalorici, si e logic de ce:
Daca ai glicemia sa zicem 85 dimineata ca n-ai mancat, daca bei un suc cu indulcitori (inclusiv Stevia), glicemia nu urca, asa ca daca pancreasu da insulina te baga in coma.
Secretia de insulina urca cand intra glucoza in sange, nu la gustul dulce.
Aveam 106 pe nemancate, am baut 500 ml de fanta faza zahar, apoi am luat glicemia la 30-60-120 min, era cam pe acolo mereu, valori erau 110-104-109, si secretia de insulina era cam tot aia de dinainte sa beau ala, desi aveam diabet.

Dar cand am baut cu zahar in alta zi, BUM ! 101 pe nemancate, la 30 minute 174, la 60 208 si la 120 min 157, secretia de insulina evident ca urcase, nu mai era deloc ca aia de dinainte.

Asa ca...zic si astia tampenii si lumea le crede. Gustul dulce nu are treaba cu secretia de insulina, nu ai glucoza, aia e.

AlexEn, logic ca nu mananci o bomboana si faci carii, am zis ca nu depinde e abuz in sens ca nu trebe sa mananci 20 de bomboane zilnic ca atunci cand abuzezi si te ingrasi sau faci diabet.
E deajuns sa mananci azi 1-2 caramele, peste 3 zile altele si tot asa, te speli pe dinti seara ca asa ti se zice acasa, si gata, dupa un timp ai mari sanse sa faci carii, nu se fac peste noapte, asta clar.
Sau bei un suc cu zahar de ex la munca, dar te speli seara, pana seara zaharul ala ataca dantura si nu iti dai seama.

Nu am zis ca apar cariile dupa o luna, poate dura si 1-2-3 ani, dar am uitat sa specific, credeam ca se intelege.
Ce, eu am facut carii sau colegii mei intr-o luna ? Pe la 7-8 ani ne-am trezit cu carii unii din noi, ca de pe la 4-5 ani tot ne dadeau parintii bobo chiar daca nu multe si nu zilnic.

#418
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 04.09.2018
O intrebare ca sa nu deschid alt topic, ca tot leg cu mancarea are, daca de ex am inhiba partial sau total in mod controlat si temporar enizma de digestie a lipidelor (lipaza stiam ca e), oare trec neasimilate in colon si apoi la toilet ?!
Zicea unul "daca nu iau enzime, ramane mancare nedigerata in stomac", vorbea cu cineva si am auzit, avea ceva ala ca nu mai avea enzime naturale, dar zic ca principiu.
Banui ca nedigerata nu intra in sistem, iar daca iei ceva laxativ sau altceva, poti face sa iasa la toilet aia, si deci caloriile alea nu exista practic.

Asa vad eu treaba, voi ce parere aveti ?

Am zis doar de lipide, caci auzisem ca digestia glucidelor incepe deja din gura si banui ca ar fi mai complicat sa inhibi si amilaza care sparge amidonu si zaharul in fructoza si glucoza ca abia apoi sa intre in sistem. Doar glucoza nu are nevoie de digestie ca sa intre in sistem.
Iar de proteine nu stiu cine se ocupa sa le sparga in aminoacizi.
Ptr ca daca avem o ciocolata de 600 Kcal de 100 g, 30 % avem lipide, deci am scapa de 279 kcal din 600.

Bine, nu sa se faca mereu, doar asa cand mai sarim calul. Cum zic unele vedete "am vrea o lume unde ciocolata nu ingrasa", vai de mama lor si alea cate sacrificii fac sa-si pastreze silueta, ce ar mai manca daca ar gasi o metoda sa se ingrase mai greu sau deloc. M-am scos pe mine ca ex, ca eu nu-s relevant dat fiind ca-s dus cu pluta, am dat ex de oameni sanatosi la cap.

Ca e proasta sau buna metoda e alta, in sens ca e bine sau nu sa se aplice, dar sunt curios daca merge.

De eu cand eram mic am inghitit putin cauciuc de la roata de la o  masinuta, si la toilet am vazut-o cand..m-am dus. Desi are calorii ca ia foc daca-i dai, nu s-a asimilat ptr ca nu aveam enzime de digestie ptr el.
Banui ca si grasimea asta nedigerata e corp strain, ca nu e recunoscuta asa cum intra.

#419
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Scoti fierea.
NU mai digeri 80% din ele si ai diaree 24/7.
Easy.

#420
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,070
  • Înscris: 18.12.2007

 MinettoMatoi, on 12 august 2023 - 19:47, said:

AlexEn, logic ca nu mananci o bomboana si faci carii, am zis ca nu depinde e abuz in sens ca nu trebe sa mananci 20 de bomboane zilnic ca atunci cand abuzezi si te ingrasi sau faci diabet.
E deajuns sa mananci azi 1-2 caramele, peste 3 zile altele si tot asa, te speli pe dinti seara ca asa ti se zice acasa, si gata, dupa un timp ai mari sanse sa faci carii, nu se fac peste noapte, asta clar.
Sau bei un suc cu zahar de ex la munca, dar te speli seara, pana seara zaharul ala ataca dantura si nu iti dai seama.

Nu am zis ca apar cariile dupa o luna, poate dura si 1-2-3 ani, dar am uitat sa specific, credeam ca se intelege.
Ce, eu am facut carii sau colegii mei intr-o luna ? Pe la 7-8 ani ne-am trezit cu carii unii din noi, ca de pe la 4-5 ani tot ne dadeau parintii bobo chiar daca nu multe si nu zilnic.

Asa, adica sa educam populatia sa se spele corect pe dinti, nu sa militam (vorba vine) pentru interzicerea zaharului.
La fel si cu obezitatea, hai sa educam populatia sa citeasca o eticheta, sa inteleaga ce citeste, sa inteleaga efecte abuzului de zahar si indulcitori si sa ia o decizie pentru ei (si pentru cei care depind de ei, in speta copiii lor) in consecinta, dar o decizie informata.

#421
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 04.09.2018

 victor29cr, on 13 august 2023 - 00:31, said:

Scoti fierea.
NU mai digeri 80% din ele si ai diaree 24/7.
Easy.
A scos-o bunica in 2005 ca a avut probleme, dar se ingrasa conform a cate kcal manca, deci nu s-a intamplat ce ai zis, ca ii calculam eu kcal zilnic de mai de mult, digera tot, si grasimi si carbo si proteine, ca dadea la calcul, deci era ca si inainte.
Pancreasul exocrin da majoritatea enzimelor de digestie stiam eu.

Nu e vb de scos, e vb de inhibarea temporara controlata a unor enzime.



AlexEn, pai nici macar nu se face educatia dentara la copii de catre parinti. Pai cum sa educe daca nici ei nu fac ce trebuie ?! Multi dentisti se mira daca la 50 ani ai toti dintii in gura.
Eu am invatat de la nemti ca trebuie sa ma spal imediat dupa masa, sincer nici nu ma gandeam la asta. Dar si acolo nu era asa generala treaba, patroana restaurantului unde lucra mama ne-a zis, ei faceau asa.
Ca daca o sa te uiti si la nemti, 90 % din oamenii mai in varsta nu mai au dintii lor in gura, deci e f clar.

Cu obezitatea iar e dificil, smecherii nu au interesul sa se generalizeze o educatie serioasa facuta de mici ca sa li se intipareasca in inconstient. Ca asta trebuie facuta in scoli, ca nu poti avea pretentia la niste parinti care nici aia nu stiu ce trebuie si ca trebuie facut. Nazistii ii indoctrinau pe aia din scoala cu ce ii indoctrinau, ca sa fie siguri de reusita.
Pai daca se face asta, cum isi mai vand maharii otrava ?! Iar daca le mai faci educatie sa evite tot ce e cu E-uri, e jale ptr maharii alimentari.

E adevarat ca educatia de multe ori bate natura umana, vezi arabii si japonezii care se sinucid zambind ptr patrie (deci daca invingi instinctul de supravietuire e clar ca invingi orice cu o indoctrinare bine facuta), dar...sa se faca educatia cutare, nu sa ii zici la 17 ani sa se uite pe eticheta si calorii, incepi mult mai devreme sa stie ca fast foods, dulciurile is otrava.
Merge ce zici tu doar in anumite conditii si daca este interes de sus ptr asta, educatia trebuie facuta de cadre specializate atat timp cat si parintii is prastie.

Tu nu vezi, au redus si orele de sport la unele scoli dar au pus chioscuri de otravuri in curtea scolii. Pai cine le-a aprobat sa vina cu chioscul acolo ?! Nu tot aia de mai sus ? Nu stiu daca directorul sau cine trebuie sa aprobe, ca na, ia si el partea lui.
Si parintii le dau bani ca sa-si ia de acolo toate infectiile, nici nu isi dau seama ce crima fac.

Edited by MinettoMatoi, 14 August 2023 - 00:58.


#422
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,070
  • Înscris: 18.12.2007
Si cand propui sa incepi cu educatia daca oricum generatia veche nu e educata? Daca amani la nesfarsit nu mai iesim niciodata de aici.
Incepe cu generatia de acum, care poate sa isi pastreze totusi dintii in gura daca iau niste masuri cand sunt mai mari si ei vor avea grija de copiii lor.

Mi se pare fascinant cum gasesti argumente contra oricarei propuneri de bun simt dar sustii cu trup si suflet o imbecilitate care nu va functiona niciodata.

#423
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 04.09.2018
Eu nu am zis ca nu zici bine, unde n-am fost deacord ? Am explicat aseara ca ar merge ce zici dar in anumite conditii, e de bun simti ce ai zis. Si am si zis de ce ar merge daca se face de mici.

Exact, sa inceapa cu generatia de acum. De aia am zis in scoli, ca sa sara peste parintii needucati si uneori nepasatori chiar daca stiu treaba. Dar ptr asta autoritatile trebuie sa se miste, dar se misca ? Nu.

Fara implicarea autoritatilor nu merge, ca altfel parintii i-ar fi educat deja pe copii.
Trebuie facut ca orice copil sa aiba parte de asta, nu doar unii.

Si pui si testare. Daca ai kg in plus, pici examenul la materia nutritia sanatoasa si nu te mai duci la liceu, te duci la profesionala (ca nu mai exista, e alta, dar zic ca idee).
Sa vedem daca la parinti le convine asta.

Adica e ca o materie de fapt. Ti-am predat, te-am invatat, ti-am argumentat, invata si aplica in astia 8 ani de scoala pana la examen. Sa ia si parintii aminte de asta si aia e.
Evident faci asa paralel cu materia asta predata din clasa 1-a, sa nu zica ca nu stie.

Ptr ca kg in plus apar doar de la alimentatia proasta si multa, nu apare altfel ca o boala care poate apare fara vina ta, poti face diabet si fara sa mananci prost si mult, sau dislipidemie, etc.

Nu ma iei pe mine "ca daca fi-miu slabeste dupa aia, ce face ? Ramane la sapa ?". Pai doar ti-am zis sa ai grija ca parinte, ti-am zis ca la final de generala asta se intampla daca copilul nu e in ordine ! Dupa aia bacu, admitere facultate, etc.

Si sa vezi tu cum se educa 95 % din ei, si au parintii grija.

Mi se pare ca prin Anglia s-a facut asa, diabeticii cu valori nasoale nu mai aveau o perioada compensare la medicamente, ceva de genul.

Acuma sa nu te superi ca zic dar iti zic sincer, nu stiu cum e, ca ideile alea "bune" ale majoritatii (ca na, ale mele-s tembele) au mers de nu s-a putut, uite unde suntem dupa 33 de ani si jumatate. Ca daca ideile lor ar fi fost bune, acuma eram departe, ar fi stiut ce sa faca ca sa fie bine in tara, nu gata una doua hop fugim in afara, ca apoi si acolo sa fie nemultumiti ca ii doare sufletu`, ca isi bat italienii joc de ei, ca..".
Macar eu vin cu unele care ar putea functiona, macar e de incercat.

Ok ideile mele is tembele, dar de ce pana acuma nu e rezolvata treaba in multe directii daca restu au idei care merg ? Ptr ca majoritatea le-ar putea impune autoritatilor. De unde stii ca ale mele n-ar merge, s-a incercat si n-au mers ? Pai uite la droguri, cati ar consuma daca ar fi la liber si cati consuma daca-s ilegale ?! Si aici ai raspunsul. Asta pe varianta interdictie zic.

Si pe varianta educatie, vezi copiii nazisti indoctrinati ( cu ceva rau, dar principiul e acelasi).

Pai tu nu vrei nici cu educatia cum zic eu, pai ce sa mai zic ? Tu vrei sa se faca acasa, nu merge la majoritatea, si am zis si de ce.
Okey, am zis sa lasam intedictia si sa merg pe ideea ta, nu-ti place nici asa.
Sigur ca ar trebui facuta acasa, ai dreptate, dar e SF.

Fara o masura impusa de sus, nu faci nimic nicaieri cu nimic. Fie educatie fie interdictie.

Eu stiu, voi vreti 101 % libertate, nu merge. Ptr ca ea poate fi folosita si in rau. Trebuie un echilibru.

Edited by MinettoMatoi, 14 August 2023 - 19:15.


#424
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Exact, sa inceapa cu generatia de acum. De aia am zis in scoli, ca sa sara peste parintii needucati si uneori nepasatori chiar daca stiu treaba. Dar ptr asta autoritatile trebuie sa se miste, dar se misca ? Nu.
Pai parintii sunt si ei de vina - ca le iau scutiri medicale la copii sa nu mai faca sport la scoala...
Si asa nu se mai face ca pe vremuri.
Plus ca le iau tablete si telefoane de la gradinita. In loc sa iasa in parc si sa alerge stau si se jaoca pe ele, sau vorbesc intre ei pe telefon chit ca sunt in aceeasi incapere - asa rau s-a ajuns.

Eu mancam nesanatos cand eram copil. La scoala numai eclere si alte prajituri - era un punct de cofetarei in scoala. Dar alergam toata ziua. Si la scoala faceas msport si acasa cum ajungeam ne strangeam toti copii in curtea blocului si ne jucam. Ba mai faceam si concurs - care urca mai repede pe scari 9 etaje - cat avea blocul.

N-am mai vazut copii sa se joace in curte de vreo 20 de ani...

#425
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,070
  • Înscris: 18.12.2007
Apropo de jucat in curte dupa scoala, programa e atat de incarcata acum incat nu mai au timp sa se joace.
Doar invatat si lectii.

Parcuri nu prea sunt la indemana, cel putin in Bucuresti.

Oricum, discutia era despre interzicerea unui ingredient (ca sa nu zic aliment) care provoaca probleme daca il mananci in cantitati exagerate.
Asa cum am mai spus si pe paginile anterioare, mi se pare o prostie sa interzici ceva ce nu face rau in cantitati rezonabile fiindca unii nu se pot abtine de la mancat sau nu au suficienta educatie incat sa citeasca ingredientele de pe eticheta produselor si sa priceapa care este urmarea consumului acelui produs.

#426
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 04.09.2018

View Posteiffel, on 18 august 2023 - 09:45, said:

Pai parintii sunt si ei de vina - ca le iau scutiri medicale la copii sa nu mai faca sport la scoala...
Si asa nu se mai face ca pe vremuri.
Plus ca le iau tablete si telefoane de la gradinita. In loc sa iasa in parc si sa alerge stau si se jaoca pe ele, sau vorbesc intre ei pe telefon chit ca sunt in aceeasi incapere - asa rau s-a ajuns.

Eu mancam nesanatos cand eram copil. La scoala numai eclere si alte prajituri - era un punct de cofetarei in scoala. Dar alergam toata ziua. Si la scoala faceas msport si acasa cum ajungeam ne strangeam toti copii in curtea blocului si ne jucam. Ba mai faceam si concurs - care urca mai repede pe scari 9 etaje - cat avea blocul.

N-am mai vazut copii sa se joace in curte de vreo 20 de ani...
Asta zic si eu ca am ajuns rau, de aia zic ca nu se iau masuri deloc. Ca daca aia de sus ar vrea sa ia masuri, ar lua, si cu miscarea, si cu tabletele si cu tot. Dar na, fabricantii de tablete si telefoane trebuie sa ia profit la foc continuu, producatorii de jocuri la fel, nu cont ca, copiii se prostesc, se obezeaza, isi distrug dantura.
A zis la TV o profa de romana ca in curand uita sa si vorbeasca corect astia de stau f mult pe chat scris !

La tine era bine ca faceai multa miscare. Ca si daca mananci nesanatos si arzi Kcal alea, totusi e mult mai bine dacat daca nu le arzi, chiar daca alea nu au nimic nutritiv in ele, ca oricum acasa mancai mancare, supa, etc.


AlexEn, ai dreptate, si programa e f incarcata, daca stai sa faci carte cum trebuie, nu prea mai ai timp de multe. Eu aveam timp la vremea mea ca invatam doar mediu, altfel viata mea ar fi insemnat 90 % doar carte, teme, si nu doar a mea.

Ce zice Eiffel are legatura si cu zaharul din eclerele alea pe care le manca. Vrea sa zica ca desi manca nesanatos, facand multa miscare macar nu se ingrasa. Ca asa poti sa mai exagerezi cu zaharul daca nu ai diabet.
Nu stiu cum statea cu dantura si cand se spala pe dinti dupa ce manca dulciurile, insa in nici un caz imediat dupa masa.

Si am mai zis, nu "unii nu se pot abtine", enorm de multi nu se pot abtine, am dat cifra de 30 % obezitate mondiala. Poate ai inteles 3 %.
Si ce faci ? Astepti sa se faca 60 ca faci ceva (ca atunci se va face cumva) ?

Nici nu trebuie sa citeasca eticheta ca stiu ei ce si cum, doar ca nu respecta. Ca se tot zice peste tot din astea despre nutritie. Gasesti pe net in cateva secunde despre alimentatia sanatoasa. Insa ca si la pacanele, multi nu se pot abtine.
Sau poate 30 % nu ti se pare mult, dupa mine e f mult.
Bine, nu doar zaharul (siropu de glucoza, de porbumb) e cauza, asta e clar. Ca te ingrasi si de la grasimi, amidonul din foietaj, etc, la alea nu prea ai ce sa le faci, nu le poti inlocui cu ceva hipocaloric.

Dar aia e, e parerea ta si e okey, vezi altfel treaba fata de mine.

Needucati..si cine face educatia ? Nici asta nu se face. Dar tu nu esti deacord cu ore obligatorii de educatie nutritionala. Vrei sa fie facuta de parinti care nici aia nu au habar sau interes (mai mult interes n-au).

Edited by MinettoMatoi, 23 August 2023 - 19:43.


#427
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,070
  • Înscris: 18.12.2007
Eu nu sunt de acord cu ore de educatie nutritionala? Unde am zis asta?

#428
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 04.09.2018
Mi se pare ca, cand am zis ca sa bagam ore in scoala de educatie, nu erai decord, asa intelesesem, acolo dupa postul meu cand am propus si test de verificare a cunostintelor despre nutritie.
Pai sa se bage, insa asa cum am zis, tot de autoritati depinde, in loc sa-ti bage latina sau religie care nu ajuta, mai bine baga ore din astea. Plus sa bage mai multe ore de sport, asta n-am zis, zic acum.

Si mergem si pe varianta ta, dar nu se face nici asta, nici ailalta, nici nimic. Nu se face, pai de ce sa se faca ? Ce faci, strici afacerile cu mizerii ale unor bastani ? Adica cum, pai daca se baga ore obligatorii de nutritie, tu-ti dai seama ca aproape toti copiii mai mult ca sigur vor evita mizeriile si nu doar in copilarie ci si dupa ? Ca daca faci educatie de mici, am zis, asta e indoctrinare pozitiva, si indoctrinarea nu o mai scoti, e asa cum arabii nu papa porc.
Cunoastem ca politicienii sunt finantati din bani privati ptr a servi interesele acelora, nu sa ne serveasca noua.

Asta e, problema ramane nerezolvata pana ce fenomenul va deveni unul de masa, si nu stiu ce se mai poate face atunci, poti baga atunci educatia ptr noile generatii, dar cu cei ce deja is adulti ce faci ? Ca fenomenul de masa va deranja pe cei de sus, ca ei vor sa lucri ptr ei, nu sa te pensioneze devreme, sa iti compenseze tie medicamente in prostie, etc, concedii medicale.
Inca nu e fenomen de masa. La noi se zice ca 50 % sunt supraponderali, eu sincer nu cred ca este asa, procentul e mult mai mic. Si chiar daca e asa, supraponderalii isi pot vedea mult timp de treaba, doar obezii prezinta probleme.
Obezitatea in masa va misca ceva, sau diabetul in masa (cam 4,5 % ai diabetici, pai e putin sa se miste ceva).

Deci e o iluzie ca se va rezolva ceva, dar na, am zis si eu.

Ca sa vezi lipsa de educatie, in 1995 mama lucra la ambasada germaniei si incepuse sa-mi aduca dulciuri, NU stia nici mama si nici bunica ca dulciurile fac rau. Desi mama avea 48 ani si bunica 65. Se bucurau ca-mi faceau o bucurie.
Pana atunci eram slab, in cateva luni m-am umflat, si nici atunci nu s-au prins, medicu cand a intrebat ce am mancat, s-a aflat ca alea is cauza.
Eram slab ca dulciurile erau scumpe in anii 90 viz-a-viz de salariu mediu net. Iar inainte de 90 nu gaseai.

#429
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,475
  • Înscris: 24.02.2017
Ar trebui si educatie nutritionala si educatie financiara si multe alte lucruri utile....   Dar .... cu cine ? Cu ce ?

Macar o lege simpla sa fi dat: sa nu mai existe personaje de desene animate si jucarii in dulciuri/meniuri de la diverse fast-fooduri.   Va recomand podcasturile facute de Dragos Patraru la Starea Sanatatii, un proiect gratuit inceput de el si care mi se pare exceptional.

Pana atunci, (desi cred ca am mai spus) tine de noi insine sa ne reducem consumul de dulciuri si alte procesate/ultraprocesate. Vointa proprie este cel mai bun prieten.

#430
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 04.09.2018
Pai si vointa asta depinde de anumite chestii pe care nu le controlezi, de psihism, de felul de a fi, de natura umana. Per total se vede ca nu functioneaza asta nici la oameni inteligenti, profi universitari, medici, ingineri, afaceristi care nu poti zice ca-s prosti.

Tu sa nu ai impresia ca aia n-ar vrea sa fie slabi, dar...nu e asa simplu. Motivatia care da vointa o ai sau nu o ai, daca o ai merge treaba de la sine fara mare efort.
Teoria ta e buna, practica ne omoara.

Si nici educatie nutritionala nu se face, vorba ta cu cine si cu ce ? Nu exista interes. Doar nu le strici afacerile la mahari, ca atata iti trebuie, dispari imediat de pe scena politica, gasesc ei motive cum si fac de fapt.
Adica ce faci, vin strainii cu porcarii sa le fi taraba de desfacere si le strici treburile ? Ce naiba, ca doar tot ei te-au pus sus acolo ca sa le reprezinti interesle, grupuri de interese au finantat partidul, campania.

Ia sa aiba interesu sa vezi cum devine materie obligatorie in scoli de la clasa 2-a, ca sa te indoctrineze pozitiv.

#431
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,843
  • Înscris: 15.06.2007
Am fost la cineva la zi de nastere la plozi.. tort cu stevie.. un cacat fara gust. Defalt copilasii aia nu pusesera zahar in gura in viata lor, ca mama e grijulie cu sanatatea lor.
Btw, inainte sa se inventeze zaharul de trestie , se facea din sfecla, morcovi etc, dar cea mai bun sursa de dulce era mierea.

Pentru zahar, colonistii au umplut insulele tropicale cu negri pe planatii, cu sute de ani in urma.

Inlocuitorii de zahar sunt niste mizerii la propriu.

Numai cand ma gandesc la sucurile alea indulcite cu aspartam, diet cola, pepsi zero si altele.. mai bine nu beau. Cola beau tocmai pentru ca e dulce, cel original, indulcit cu fructoza

"In 2023, the World Health Organization recommended against the use of common non-saccharide sweeteners (NSS), including aspartame, to control body weight or lower the risk of non-communicable diseases, stating: "The recommendation is based on the findings of a systematic review of the available evidence which suggests that use of NSS does not confer any long-term benefit in reducing body fat in adults or children. Results of the review also suggest that there may be potential undesirable effects from long-term use of NSS, such as an increased risk of type 2 diabetes, cardiovascular diseases, and mortality in adults".

#432
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,070
  • Înscris: 18.12.2007

View Posttfmercedez, on 31 august 2023 - 04:09, said:

Defalt copilasii aia nu pusesera zahar in gura in viata lor, ca mama e grijulie cu sanatatea lor.

Foarte bine, bravo ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate